Forum Logo


Geri Git   ForumSevgisi.Com > ForumSevgimiz Kütüphane > Mustafa Kemal Atatürk

Mustafa Kemal Atatürk Mustafa Kemal Atatürk


Samsun Öğretmenleriyle Konuşma

Mustafa Kemal AtatürkKonu Bilgileri
Konu Başlığı
Samsun Öğretmenleriyle Konuşma
Konudaki Cevap Sayısı
0
Şuan Bu Konuyu Görüntüleyenler
Görüntülenme Sayısı
72

Kullanıcı Etiket ListesiYeni Konu aç  Cevapla
 
LinkBack Seçenekler Stil
Alt 26 Ekim 2014, 16:49   #1
BuRHaN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
UYARI:
Kullanıcıların Profil Bilgileri Ziyaretçilere Kapatılmıştır. Görmek için Kayıt Olmalısınız
Standart Samsun Öğretmenleriyle Konuşma

Samsun Öğretmenleriyle Konuşma

Atatürk Eşi Lâtife Hanım ve Gen. Ali Hikmet Ayerdem’le Samsun’da


22 Eylül 1924 Tarihinde Samsun İstiklâl Ticaret Okulu’nda öğretmenler tarafından verilen çay ziyafetinde yaptığı konuşmanın tam metni:

Saygıdeğer Hanım Saygıdeğer Beyefendiler!
Bu çay ziyafetini düzenleyenlere özel olarak teşekkür ederim. Bu neden beni Samsun’un çok aydın bir yerinde bulundurmuş oldu. Bu nedendir ki yine beni beyinleri ilim ve fen ile süslenmiş olan kıymetli insanlardan oluşmuş bir heyetin önünde çok mutlu etti.

Efendiler!
Dünyada her şey için; uygarlık için hayat için başarı için en hakiki mürşit ilimdir; fendir. İlim ve fennin dışında rehber aramak dikkatsizliktir bilgisizliktir yanlışlıktır. Yalnız ilmin ve fennin yaşadığımız her dakikadaki devrelerinin olgunlaşmasını kavramak ve yükselişini zamanla izlemek şarttır. Binlerce sene önceki ilim ve fen dilinin çizdiği kuralları şu kadar bin sene sonra bugün olduğu gibi uygulamaya kalkışmak elbette ilim ve fennin içinde bulunmak değildir. Çok mutlu bir duygu ile anlıyorum ki; söz söylediklerim bu gerçeklere erişmişlerdir. Mutluluğum artıyor. Şöyle ki söz söylediklerim öğretim ve eğitim altında bulunan yeni nesli de gerçeğin ışıklarıyla doğuşuna sahip olacak şekilde yetiştireceklerine söz vermişlerdir. Bu hepimiz için övünmeye açık bir noktadır.

Saygıdeğer Efendiler!
Kızkardeşimiz Hanımefendi ve ondan sonra açıklamada bulunan saygıdeğer duygusal arkadaşlarımız uzak geçmişi çok güzel göstererek açıkladılar. Yakın geçmişin acılarını da gerçekten kalpleri durduracak şekilde belirttiler. Bu sebeple bana yönelik çok güzel sözler söyleme inceliği gösterdiler. İçten gelen bu güzel sözlerden dolayı şüphesiz çok mutluyum duyguluyum ve onlara teşekkür borçluyum. Yalnız sizden olan bir kişiye sizden fazla önem vermek her şeyi bir milletin ferdinde toplamak geçmişe bugüne geleceğe bütün bu zamanlara ait bir sosyal çalışma heyetinin açıklamalarını böyle yüksek bir toplantı meclisinin alçak gönüllü bir ferdinden beklemek elbette ki uygun değildir ve gerekli değildir.

Saygıdeğer kardeşler!
Memleket ve milletin hayat ve geleceğine olan sevgi ve saygımdan dolayı önünüzde gerçek bir noktayı açıklamak zorundayım. Vatandaşlar herhangi bir kişiyi istediğiniz gibi sevebilirsiniz. Kardeşiniz gibi arkadaşınız gibi babanız gibi çocuğunuz gibi sevgiliniz gibi sevebilirsiniz. Fakat bu sevgi sizi millî varlığınızı bütün sevgilerinize rağmen herhangi bir kişiye herhangi bir sevdiğinize vermeğe yöneltmemelidir. Bunun tersine hareket kadar büyük hata olamaz. Bir millet için bir millet varlığı bir millet şerefi ve onuru bir millet büyüklüğü için bu kadar büyük bir yanlış olamaz. Ben ait olduğum büyük milletimin böyle bir hatayı artık beklemeyeceğine tam güvene sahip olmakla huzurlu ve rahatım.

Arkadaşlar!
Ben ve benim gibi birçok vatandaşlar kardeşler bundan beş beş buçuk sene önce milletin gerçek vatanını ümitsiz felâkete düştüğü zaman vicdanca namusca şahsen sorumlu oldukları görevi yapmak durumunda kaldılar. Bunu doğal olarak yapacaklardı. Yapmaları zorunluydu. Millî namus gereğiydi. Ben bu kutsal gerçeklerin dışında hareket edebilir miydim? Efendiler! Elbette edemezdim. Türk milletinin hiçbir ferdi bu gereğin dışında hareket edemezdi efendim. Ben elbette bu üzücü manzara karşısında yüreğimin isteklerine karşı millî namusumuza aykırı hareket edemezdim. Ait olmakla gurur duyduğum büyük milletin yüksek kişiliğine elbette aykırı hareket edemezdim. Bence aitliğiyle gurur duyduğum milletin hiçbir ferdi bu namus gereğinden asla sapmamıştır. Eğer bundan farklı gösterilenler varsa emin olunuz yüce namuslu vatandaşlar onların kalp ve vicdanı güzellikten hiç esinlenmemiş
kapkara alçak vicdanlardır.

Efendiler!
Bizim milletimiz derin bir geçmişe sahiptir. Milletimizin hayat hikâyesini düşünelim. Bu düşünce bizi elbette yedi yüz yıllık Osmanlı Türklüğünden çok yüz yıllık Selçuklu Türklerine ve ondan önce bu devirlerin her birine denk olan ne büyük Türk devirlerine kavuşturur. Bütün bu zamanlara dikkat ediniz Türk kendi ruhunu benliğini hayatını unutmuş; nereden geldiği belirsiz birtakım başkanların akılsız aracı olmak durumuna düşmüştür. Türk milleti kendi benliğini kendi aklını kendi ruhunu unutur gibi olmuş ve varlığıyla herhangi bir amaca sonucu alçaklık olan esirlik olan karşılıksız köle olmaya giden değersiz bir hedefe sürüklenmiştir. Millet ne yazık ki bu yanlış durumu çok sürdürdü bu yüzden her türlü yoksulluklara ve esirliklere düşmekten kendini kurtaramadı. Bütün bu sıkıntıların ve aldıkları millî olmayan eğitimin gereği olduğunu fark etmeksizin sağlam
bir eğitimin eseri olduğu düşüncesiyle kararını uyguluyordu. Eğitimin temeli eğitimin amaç ve anlamı çok büyüktür. Bu konudaki yol yanlış ise ve koskoca bir millet önem ve güven duyduğu kitaplardan; kutsal kitaplardan işaret göstererek rehber olduklarını iddia edenlerin sözlerine inanarak yürürlerse ve bu yürüyüş yönü kendilerini yokluğa düşürürse suç bu yönü izleyen temiz iyi huylu özverili rehberine güvenen çaresiz halktan fazla rehberlere ait değil midir?

Efendiler!
Söz söyleyen arkadaşlarımızdan biri bana nereden esinlendiğimi ve güç aldığımı sordu. Bu soruya kısa bir cevap vermek isterdim. Diyebilirim ki bugünkü uyanmayı düne geçmişe borçluyuz. Herhalde babalarımızın analarımızın yetiştirdiklerimizin ruh ve akıllarımızın açılımında verimli etkileri vardır. Gerçi biz belki burada bulunanların hepsi dünyaya geldiğimiz zaman bu topraklar üzerinde yaşayanlarla beraber yok edici bir baskının pençesi altındaydık. Ağızlar kilitlenmiş gibiydi. Öğretmenler eğitmenler yalnız bir noktayı beyinlerde yerleştirmeğe zorunlu tutulmaktaydı . Benliğini her şeyini unutarak bir maddeye boyun eğmek onun kulu kölesi olmak. Bununla beraber hatırlamak gerekir ki o baskı altında da bizi bugün için yetiştirmeğe çalışan gerçek ve özverili öğretmenler eğitmenler eksik değildi. Onların bize verdikleri verim elbette esersiz kalmamıştır. Şimdi
burada bir kişiye rastladım. O benim ortaokul birinci sınıfında öğretmenimdi. Bana henüz ilk şeyleri öğretirken gelecek için ilk düşünceleri de vermişti. Efendiler açıklamak istiyorum ki; ilk ilham ana-baba kucağından sonra okuldaki eğitimcinin dilinden vicdanından terbiyesinden alınır. Bu esinlenmenin açılımının gerçekleşmesi millet ve memlekete hizmet edebilecek güç ve kabiliyetin kazanılması için millet ve memlekete büyük derin ilgi oluşturan düşünce ve duygularla her an desteklenmek gerekir. Bu düşünce ve duyguların kaynağı memleket ve millettir. Milletin ortak istek ve gönlüne dokunmak ve onun gereklerine varlığını yöneltmeyi kanun hareketi bilmek gerçek yolda yürüyebilmek için tek kuraldır. Bir milletin birliğinde hâkim olmak gereklerine uymak milletin ortak isteği ve düşüncesidir. Bir insan memleket ve milletine yararlı bir iş yaparken dikkatinden bir an uzak
bulundurmamaya zorunlu olduğu kural; milletin gerçek isteğidir.

Bundan dolayı Efendiler! Arkadaşımızın sorduğu esin ve güç kaynağı milletin kendisidir. Milletin ortak isteğini genel düşüncesini olduğu gibi inkâr edenler de vardır. Bu gibileri hepiniz çok duymuşsunuzdur. Memleketimizin ve milletimizin başına gelmiş olan bunca felâketler hiç şüphe etmemelidir ki bu yanlış insanların memleketin geleceğini ve yönetimini ellerinde tutmuş olmalarından ileri gelmiştir.

Efendiler!
Bir toplumun mutlaka ortak bir düşüncesi vardır. Eğer bu her zaman açıklanamıyorsa onun varlığına baskı yapılmamalıdır. O uygulamada mutlaka vardır varlığımızı istiklâlimizi kurtaran bütün fiiller ve hareketler milletin ortak düşüncesinin isteğinin kararının yüksek oluşumunun eserinden başka bir şey değildir. Arkadaşlar bugün vardığımız sonuç şüphe yok çok mutluluk verici ümit vericidir. Fakat bu mutluluğu saklı tutabilmek için ümitleri uygulama sahasına koyabilmek için bundan sonra dikkat edilecek noktalar da çoktur. Son söz söyleyen Hoca Efendinin açıklamasından esin alarak söyleyeyim ki en önemli en gerçekçi nokta eğitim sorunudur. Eğitimdir ki bir milleti ya hür bağımsız şanlı yüce bir millet halinde yaşatır; ya da bir milleti esirlik ve yoksulluğa düşürür.
Efendiler! Eğitim kelimesi yalnız olarak kullanıldığı zaman herkes ona kendince istediği bir anlayışa bağlar. Ayrıntıya girilirse eğitimin amaçları çeşitlilik kazanır. Örneğin dini eğitim millî eğitim milletlerarası eğitim... Bütün bu eğitimlerin amaçları başka başkadır. Ben burada yalnız yeni Türk Cumhuriyeti’nin yeni nesle vereceği eğitimin millî eğitim olduğunu kesinlikle açıkladıktan sonra diğerleri üzerinde durmayacağım. Yalnız gösterdiğim anlamı kısa örnekle açıklayacağım.

Efendiler!
Yeryüzünde üç yüz milyonu içine alan müslüman vardır. Bunlar ana baba hoca eğitimiyle eğitim ve ahlâk almaktadırlar. Fakat ne yazık olayın gerçeği şudur ki bütün bu milyonlarca insan grupları şunun ve bunun esaret zincirleri altındadır. Aldıkları manevî eğitim ve ahlâk onlara bu esirlikten kurtulabilecek insanlık becerisini vermemiştir veremiyor. Çünkü eğitim amaçları millî değildir.

Efendiler!
Millî eğitimin ne demek olduğunu bilmekte artık bir yol karışıklığı kalmamalıdır. Bir de millî eğitim gerçekleştikten sonra onun dilini metodunu araçlarını da millî yapmak zorunluluğu tartışılmazdır. Millî eğitim ile açılmak ve yükseltilmek istenilen genç beyinleri bir yandan da paslandırıcı uyuşturucu gerçek dışı fazlalıklarla doldurmaktan dikkatle kaçınmak gereklidir.

Hoca Efendi bu düşüncesini açıklamak için “Vettinî vezzeytûni ilâh...” âyetini kendince yorumladılar. İncir ve zeytin çekirdeğinden kanun çıkardılar. Birindeki bolluğu diğerindeki birliği gösterdiler. Âyetin anlattığı bu mudur? Değil midir? Bir şey demeyeceğim. Yalnız bu gezim sırasında tesadüf eseri bu âyetin anlamını ben diğer bir Hoca Efendiden sormuştum. Bunun için yarım saat kadar düşünceye gerek olduğunu söyledi. Ömrünü okullarda din ilmini öğretmekle geçiren bir kişi bir kitabın bir satırını Türkçe açıklamak için böyle bir istekte bulunursa millet ne desin? Onun için Efendiler! Genç neslin beynini yormadan onun her şeyi almaya ve benimsemeye uygun yüzü gerçeğin izleriyle süslenmelidir.

Saygıdeğer Efendiler!
Bu toplantıda söylenen sözler o kadar duygulanmama etkilenmeme neden oldu ki kulağımda o kadar ilâhi bir ses oluşturdu ki bunu bozmamak için bir kelime bile söylemek düşüncesinde değilim. Fakat varlığınızın ruhumda oluşturduğu duygulanma beni düşüncelerimi açıklamaya yöneltti.


»Samsun Öğretmenleriyle Konuşma - www.ForumSevgisi.Com 
Alıntı ile Cevapla
Yeni Konu aç  Cevapla

Bookmarks

Etiketler
konusma, ogretmenleriyle, samsun

Seçenekler
Stil


Saat: 10:31

Yasal Uyarı Forum

ForumSevgisi.Com, paylaşım sitesidir.Bu nedenle yazılı, görsel ve diğer materyaller sitemize kayıtlı üyelerimiz tarafından kontrol edilmeksizin eklenmektedir.Bu nedenden ötürü doğabilecek yasal sorumluluklar yazan kullanıcılara aittir.Sitemiz hak sahiplerinin şikayetleri doğrultusunda yazılı, görsel ve diğer materyalleri 48 saat içerisinde sitemizden kaldırmaktadır. Gerekli Şikayet Bildirimleri "Bize Yazın" kısmından yapabilirsiniz.
Telif Hakları vBulletin® Copyright ©2000 - 2016, ve Jelsoft Enterprises Ltd.'e Aittir.
Bu forum, en iyi 1366 x 768 ekran çözünürlüğünde Mozilla ve Chrome ile görüntülenebilir.
www.ForumSevgisi.Com © 2014-2016

Facebook Twitter YouTube YouTube YouTube YouTube DMCA.com Protection Status
Forum Forumlar Forum Sitesi Ask Forumu Etiket Sitemap
Yukarı Git