ForumSevgisi.Com

  ForumSevgisi.Com > ForumSevgimiz Kütüphane > Mustafa Kemal Atatürk

Mustafa Kemal Atatürk Mustafa Kemal Atatürk


Hatay'ı Son Anda Nasıl Kurtardı?

Mustafa Kemal Atatürk


Hatay'ı Son Anda Nasıl Kurtardı?

ForumSevgimiz Kütüphane Kategorisinde ve Mustafa Kemal Atatürk Forumunda Bulunan Hatay'ı Son Anda Nasıl Kurtardı? Konusunu Görüntülemektesiniz,Konu İçerigi Kısaca ->> Hatay'ı Son Anda Nasıl Kurtardı? Geride bir insan ömrüne sigmayacak ölçüde degerler birakir ve tüm insanliga mal olarak aramizdan ayrilir. ...

Kullanıcı Etiket Listesi

Yeni Konu aç  Cevapla
LinkBack Seçenekler Stil

Okunmamış 26 Ekim 2014, 17:12   #1
Durumu:
Çevrimdışı
BuRHaN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Meskul
Üyelik tarihi: 25 Ekim 2014
Şehir: İstanbul
Yaş: 29
Mesajlar: 18.971
Konular: 8858
Beğenilen: 3253
Beğendiği: 2339
www.forumsevgisi.com
Standart Hatay'ı Son Anda Nasıl Kurtardı?

Hatay'ı Son Anda Nasıl Kurtardı?

Geride bir insan ömrüne sigmayacak ölçüde degerler birakir ve tüm insanliga mal olarak aramizdan ayrilir.
1981'de tüm dünyada anilmasina Birlesmis Milletler karar verir. Çünkü o tüm insanligin bir ortak degeridir. Tüm dünyaca anilan bir baska devlet adami çikmaz. Dünyada bir baska devlet adami olmadigi için degil dünyada bir baska Atatürk olmadigi için.Hatay'ı Son Anda Nasıl Kurtardı?
1938 Nisan'i boyunca da Fransa kaynakli kasitli haberler sürdü. Is öylesine boyutlara tasindi ki Mayis ayinda Atatürk'e felç geldigi Cumhurbaskanligi'na yeniden adayligini koymayacagi yerini Ismet Pasa'ya birakacagi haberleri Avrupa radyo ve basininda görünmeye basladi.

Olay 18 Mayis 1938 günü L'Ere Nouvalle Gazetesi'nin "Kemal Atatürk'e felç mi indi?" baslikli mansetten verdigi haberle doruk noktasina ulasti. Beyrut kaynakli bu habere göre Atatürk yerini bu kez Celal Bayar'a birakiyor ve Paris büyükelçimiz Suat Davaz Atatürk'ü iyice sinirlendirip Türk-Fransiz iliskilerine zarar verir endisesiyle bu haberi Ankara'ya iletmiyordu.

Hatay Cumhuriyeti Bayrağı19 Mayis'in bayram olarak kutlanilmasi 1937 yilinda kabul edilmisti. Fransiz gazetelerinde "felç indi" haberlerini yalanlamak istercesine ertesi gün 19 Mayis 1938 ' de Atatürk 19 Mayis Stadyumu'nda 19 Mayis törenlerini izledi. Saat tam 17'de tören alanini terk etti ve önceden hazirlatmis oldugu özel trenine binerek 'Dogru Mersin'e gidiyoruz!.." diye emretti. Ayni gün Ingiltere Krali 6. George dogum yildönümü nedeniyle Atatürk'e tebrik telgrafi yolladi. Daha önceden Ingiltere Disisleri Bakanligi Türk Disislerine basvurarak "Atatürk'ün dogum günü nedir?"diye sormustu Atatürk dogum gününü bilmiyordu. "Neden 19 Mayis olmasin!" diye yanitlamisti. Iste bumum üzerine 6. George 19 Mayis günü O'nun dogum günün kutluyordu.

Atatürk 20 Mayis 1938'de saat 13.00'de Mersin'e geldi. Coskun tezahüratlarla karsilandi .askeri geçit törenini izledi ve geceyi mersinde geçirdi. Ertesi gün 21 Mayis'ta Viransehir Harabeleri'ni gezdi tetkiklerde bulundu Kral 6. George'nin mesajina tesekkür mesaji gönderdi. Ve geceyi gene Mersin'de geçirdi. 24 Mayis'a kadar Mersin'de kaldi. Cennet ve Cehennem 'i yöresindeki portakal bahçelerini gezdi temas kurdu tetkiklerde bulundu demeçle verdi 24 Mayis'ta saat 13'te Mersin'den hareket ederek Tarsus'a geldi. Tarsus'ta bir süre dinlendikten sonra Adana'ya hareket etti. Saat 16.30'da Adana'ya geldi ve dogruca Atatürk Parki önünde piyade ve topçu birliklerinin geçit törenine katildi. Adana sinir kentimizdi ve Hatay sinirinin öte yaninda kurtarilmayi bekliyordu. Diplomatik iliskiler ve toplantilar bir taraftan sürerken bir yandan da Suriye ve Fransa kaynakli haberlerle her gün basinda agir hasta gibi gösterilmesine çok kizan Atatürk iste buradan Adana'dan bütün dünyaya bir kez daha uyarida bulunmak istiyor Hatay'in er yada geç Türkiye'nin olacagini vurgulamak istiyordu.
Tören alaninda Mehmetçik'i ayakta selamliyordu. Oysa ki tüm doktorlarin uyarilarina ragmen son günlerini çok yogun ve yorgun geçirmisti. O nedenle ayakta duramayacak kadar takati kesilmis sancilari artmisti. Bir ara yanindaki koltukta oturan arkadasi Kiliç Ali "Pasa arada bir belli etmeden yaslan " demisti. "Hayir olmaz !.." yanitlamisti. Ama artik dayanamaz hale gelince Mehmetçik'e "Mars mars !.." komutu verdi ve son asker askerde töreni kosardim terk edince koltuga yigildi kaldi. Artik son gücünü de harcamisti. Derhal panik halinde trene tasidilar ve Ankara'ya hareket edildi. Saltanat bozuntulari yeniden tahta dönebilmek için ülke üzerinden imtiyazlar verme karsiligi yabanci ülkelerden maddi destek saglayip Onun vücudunu ortadan kaldirmaya çalisirken O sagligini hiçe sayarak son yurt parçasi Hatay'i Anavatan 'a katabilmek için canini disine takmis çabaliyordu.
Ertesi güm 25 Mayis'ta Ankara'ya geldi. Garda trenden inip oturma salonuna kadar yürüyecek hali kalmamisti. Karsilayanlar arasinda buluna Içisleri Bakani Sükrü Kaya yanindaki Fatih Rifki Atay 'a döndü ve ;
"-Falih Atatürk'ün yüzünün rengine bak . Atatürk ölüyor!.."dedi
Ertesi gün derhal Istanbul'a hareket edildi. Bu Onun Ankara'yi son görüsü idi. Bir daha Ankara'ya dönemedi.

27 MAYIS 1938 günü Haydarpasa'ya geldi ve Dolmabahçe 'ye geçti.Ertesi aksam otomobille Florya'ya kadar gittigece saat 21.00 'de tekrar Dolmabahçe'ye dönerken yolda fenalik geçirdi.Bunun üzerine 29 MAYIS günü PROF.DR.NESET ÖMER IRDELP HASAN RIZA SOYAK ile birlikte muayene etmek üzere yatak odasina girdiklerinde Atatürk sokaga çikmak üzere hazirlanmaktadir..Aynada karninin biraz siskin görmüs izledigi gida rejimi sonucu sismanlamakta oldugunu sanmis ve sinirlenmistir.Prof.Irdelp muayene için izin ister ve daha ilk temasta yüzü kirisir .Birkaç gün istirahat tavsiyesinde bulunur.Atatürk bu tavsiyeye uyar ve tekrar soyunarak disari çikmaktan vazgeçer.

Odadan çiktiktan sonra PROF.IRDELP HASAN RIZA'YA döner ve:
"Dünkü krizin kalp ile ilgisi yok .Bu tamamen karaçigere aittir;bizde buna rüzgardan sonra yagmur derler.Maalesef kani su toplamaya baslamis"der.Hastalik artik iyiden iyiye kendini göstermistir.Yilin basindayken o burun kanamalari ve kasintilari sürerken gerekli müdahaleler yapilsa belki hastaligin seyri böyle olmayacaktir. Basvekil Celal Bayar 'in o zaman yabanci mütehasis getirelim önerisine karsi cikmis ve "...Simdi olmaz. Htay meselesinin bu kadar gündemde oldugu sirada hastaligimin disarda duyulmasi davaya sekte vurur.Daha ilerde düsünürüz."demistir.1 HAZIRAN'DA SAVARONA'ya geçer ve 25TEMMUZ'a kadar orada kalir.Uzandigi sezlongun yanina bir telefon konup Dolmabahce'ye bir hat baglanir.Bir ucunda Parisdigerinde Ankara günün her dakikasini Htay için talimatlar vererek geçirirTürk Tarih Kurumu ve Dil Kurumu kol baskanlari ile toplantilarini yapar.Bir an için olsun memleket meselesinden uzak degildir.Hatay 'i diplomatik yolla alacaktir ve tercihi budur ya da zorla .....Silah zoruyla .Bunu yaparken de tüm ülkeyi savasa sürmeyi düsünmez.Genel Sekreter HASAN RIZA SOYAK 'a bu konuda;"Eger diplomatik yolla halledemezsem yapaçagim sey CUMHURBASKANLIGINDAN HATTA MILLETVELLIGINDEN ISTIFA ETMEKTIR.O zaman resmi bir görevim kalmaz sivil bir fert olarak Hatay 'a gider tipki Sansun 'a gittigimde oldugu gibi milis kuvvetlerin basin geçerim ve bu ugurda savasirim ama sonunda mutlaka basaririm ....."der. O kadar kararlidir.

1 KASIM 1937'de Meclis'i açis konusmasinda bu noktaya temas ederken Fransa 'ya söyle seslenmektedir:
"....Ben herseyi ile Türk olan Hatay 'in günü geldiginde Türkiye 'ye mutlaka katilaçagi konusunda halkima söz verdim. Bu halk benim verdigim her sözü yerine getirmeme aliskindir.Busözümü yapamazsam onlarin yüzüne bakamam.Hatay benim prestij meselemdir." Der
Is artik sonuna gelmistiir.Ipler kopmak üzeredir.Pariste'teki DISISLERI BAKANIMIZ TEVFIK RÜSTÜ ARAS 'averdigi talimatta "Fransa Hükümetine bugün aksama kadar süre taniyorum.Ya Hatay 'daki birlikleri ne emir verirler ve ayni sabah saa 5.00'ten itibaren Türk ordusu Hatay 'a dost gibi girer ya da savasarak girer ama mutlaka girer ."
Gerçekten de günler taraflar arasinda sinirler alabildigine gerilmistir.Türk askeri KURMAY ALBAY SÜKRÜ KANATLI komutasinda günierdir tam teçhizatli olarak AMONOS DAGLARI 'inda yatmaktadir. Ve üç koldan Hatay 'a girme girme emrini beklemektedir.
Disisleri Bakani Aras son derecede tedirgin olmustur.Çünkü o gün pazardir ve Fransiz Bakanlarinin çogu Paris'te bile degillerdir.Telefonda Atatürk 'ün Genel Sekreteri Soyak 'a "....Hasan Bey ben galiba bugün istifa edecegim Çünkü ilk kez Atatürk 'ün bir emrini yerine getiremeyecegim .Ben den yapilmasi imkansiz bir sey istedi.Onun emrini yapmamaktansa istifayi tercih ederim...."
TEVFIK RÜSTÜ buna ragmen Atatürk 'ün notasini o Pazar günü Fransa Disisleri Bakanligi'na verirvarsa Hükümeti o gün toplaniraldigi karari Hatay 'daki birliklerine o aksam sabaha kadar yetistirir ve Türk ordusu 5 TEMMUZ1938 günü bir çatismaya meydan kalmadan tören adimlariyla Hatay'a girer.Fransa siz askerlerinin tören durusu önünden geçerek .Iste Atatürk budur.LIDERLIK budur.HATAY BAGIMSIZ bir TÜRK DEVLETI olmustur. Bayragini bile kendi elleriyle Atatürk çizer . Gönderilen binlerce sükran telgrafina çok önemsiz seyler yapmis gibi bir yanit verir."Size artan sa adet ve refah dilerim

15 Mart 1923'te Atatürk Adana'ya geldiklerinde yol kenarında Antakya ve İskenderun'u sembolize eden iki genç kızın hıçkırıklar arasında "Bizi de kurtar" feryadına karşılık "Kırk asırlık Türk yurdu ecnebi elinde kalamaz" demiştir.

20 Ekim 1921'de imzalanmış olan Ankara Antlaşması İskenderun Sancağını Suriye'den ayırarak ayrı bir statüye tabi tutuyordu. Bu Antlaşmanın 7. Maddesi İskenderun beldesi için özel bir idare usulü kurulacağını; bu bölgenin Türk ırkından olan sakinlerinin kültürlerinin gelişmesi için her türlü kolaylıktan faydalanacağını ve Türk parasının orada resmi mahiyet taşıyacağını öngörmüştür. Antlaşma hükmüne uygun olarak 8 Ağustos 1922'de Sancak'ta bir bölgesel idare kurulmuştur.

Fransa Suriye ile anlaşarak manda idaresine son vermeyi kararlaştırmıştı. Hatta 8 Eylül 1936 tarihinde parafe edilen antlaşma ile Suriye'de manda idaresinin son bulduğu öngörülüyor ancak Sancak'ın durumundan söz edilmiyordu. Türkiye'de bu durum Sancak'ın kaderi hakkında genel bir kaygı uyandırdı. Türk Hükümeti Sancak sorununun önemi üzerine eğilerek; 6 Ekim 1936'da Milletler Cemiyeti Assamblesi'nde ve daha sonra 9 Ekim 1936'da Fransa'ya verdiği bir nota ile görüşünü belirtti.

Atatürk davaya verilen önemi 1 Kasım 1936 TBMM'ni açış nutkunda kesin ve belirli şekilde dünya kamuoyuna duyurmuştur. "Bu sırada milletimizi gece gündüz meşgul eden başlıca büyük mesele hakiki sahibi öz Türk olan İskenderun-Antakya ve havalisinin mukadderatıdır. Bunun üzerinde ciddiyet ve kifayetle durmaya mecburuz. Daima kendisi ile dostluğa çok ehemmiyet verdiğimiz Fransa ile aramazda tek ve büyük mesele budur. Bu işin hakikatını bilenler ve hakkı sevenler alakamızın şiddetini ve samimiyetini iyi anlarlar ve tabii görürler."

Fransa Sancak'ın Suriye'den ayrılamayacağını açıklamakla Türk görüşüne kesin red cevabı vermiş oluyordu. Sorunun Milletler Cemiyeti'nde görüşülmesi ve bu kurulun tavsiyesi ile Sancak bölgesine üç müşahidin gönderilmesi Sancak davasının milletlerarası planda da önemini artırmış oldu. İngiliz Dışişleri Bakanı Anthony Eden'in aracılığı ile 24 Ocak'ta bir prensip Antlaşmasına varıldı.

Almanya'nın 1938 Martında Avusturya'yı ilhakı Fransa'nın Almanya'ya karşı Doğu'da kuvvetli bir Türkiye'ye ihtiyacını gösteriyordu. Boğazların da Avrupa'da büyüyen kriz ve uyuşmazlıklar sebebiyle önemi artmıştı. Haziran 1938'de Antakya'da Türk ve Fransız askeri heyetleri arasında yapılan görüşmeler sonucu 3 Temmuz 1938'de Antlaşma yapıldı. Hatay'ın toprak bütünlüğü ile siyasi statüsünü korumak amacı ile her iki devlet 2500'er kişilik askeri kuvvet göndermeyi kabul etmişlerdi. Türk Ordusu 4 Temmuz 1938'de Hatay'a girerek görevine başladı. Türkiye ile Fransa arasında imzalanan dostluk antlaşması bu iki devleti birbirine yaklaştırıyordu. Yapılan seçimler sonucunda Meclis 2 Eylül 1938'de ilk toplantısını yaptı ve bağımsız Hatay Cumhuriyeti'ni ilan etti. Cumhurbaşkanlığına Tayfur Sökmen Başbakanlığa Abdurrahman Melek getirildi. 23 Haziran 1939 tarihinde Türkiye ile Fransa arasında yapılan yeni bir antlaşma ile Hatay halkının da arzusuna uygun olarak Fransa Hatay'ın Türkiye'ye katılmasını kabul etti.
Alıntı ile Cevapla
Yeni Konu aç  Cevapla

Etiketler
anda, hatayi, kurtardi, nasil, son

Seçenekler
Stil


Saat: 17:15

Forum Yasal Uyarı
vBulletin® ile Oluşturuldu
Copyright © 2016 vBulletin Solutions, Inc. All rights reserved.

ForumSevgisi.Com Her Hakkı Saklıdır
Tema Tasarım:
Kronik Depresif


Sitemiz bir 'paylaşım' sitesidir. Bu yüzden sitemize kayıt olan herkes kontrol edilmeksizin mesaj/konu/resim paylaşabiliyorlar. Bu sebepten ötürü, sitemizdeki mesaj ya da konulardan doğabilecek yasal sorumluluklar o yazıyı paylaşan kullanıcıya aittir ve iletişim adresine mail atıldığı taktirde mesaj ya da konu en fazla 48 saat içerisinde silinecektir.

ankara escort bayan, ankara escort, izmir escort ankara escort, ankara escort bayan, eryaman escort, pendik escort, antalya escort,