Forum Logo


Geri Git   ForumSevgisi.Com > ForumSevgimiz Kütüphane > Mustafa Kemal Atatürk

Mustafa Kemal Atatürk Mustafa Kemal Atatürk


Atatürk'ün siyasi görüşü neydi ? (Hala utanmadınız mı?)

Mustafa Kemal AtatürkKonu Bilgileri
Konu Başlığı
Atatürk'ün siyasi görüşü neydi ? (Hala utanmadınız mı?)
Konudaki Cevap Sayısı
0
Şuan Bu Konuyu Görüntüleyenler
Görüntülenme Sayısı
88

Kullanıcı Etiket ListesiYeni Konu aç  Cevapla
 
LinkBack Seçenekler Stil
Alt 02 Ağustos 2015, 16:28   #1
Üye
ForumSevgisi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
ForumSevgisi
UYARI:
Kullanıcıların Profil Bilgileri Ziyaretçilere Kapatılmıştır. Görmek için Kayıt Olmalısınız
Standart Atatürk'ün siyasi görüşü neydi ? (Hala utanmadınız mı?)

Atatürk'ün siyasi görüşü neydi ? (Hala utanmadınız mı?)

Kapitalist Atatürk:

"Bizde büyük araziye kaç kişi maliktir? Bu arazimizin miktarı nedir? İncelenirse görülür ki, memleketimizin genişliğine göre hiç kimse büyük araziye malik değildri. Binaenaleyh bu arazi sahipleri de himaye edilecek insanlardır.
...
Kaç milyonerimiz var? Hiç. Binaenaleyh biraz parası olana da düşman olacak değiliz. Tam tersine memleketimizde birçok milyonerin hatta milyarderin yetişmesine çalışacağız.
...
Tüccarlarımızın yüzlerininin güleceği günler uzak değildir."
Fethi Naci, 100 soruda Atatürk'ün Temel Görüşleri
* * *


Devletçi Atatürk:

"Bizim takip ettiğimiz devletçilik, ferdi çalışma ve faaliyeti esas tutmakla beraber mümkün olduğu kadar az zaman içinde milleti refaha, memleketi mamuriyete eriştirmek için, milletin umumi ve yüksek menfaatlerinin icap ettirdiği şekilde işlerde -bilhassa iktisadi sahada- devleti fiilen alakadar etmektir"
Fethi Naci, 100 soruda Atatürk'ün Temel Görüşleri
* * *


Komünist Atatürk:

"Bolşevizm, millet içinde madur olan bir sınıf halkı gözönünde bulundurur. Bizim milletimiz ise bütünüyle mağdur ve mazlumdur. Bu itibarla dahi, bizim milletimiz, beşeriyeti kurtarmaya teşebbüs etmiş kuvvetler tarafından himayeye layıktır."
Cahit Tanyol, Atatürk ve Halkçılık
* * *


Anti-Komünist Atatürk:

"Bizim görüşümüz, bizim prensiplerimiz bellidir ki asla bolşevik prensipleri değildir. ve bolşevik prensiplerini milletimize kabul ettirmeyi de şimdiye kadar hiç düşünmedik. Teşebüste bulunmadık. Bizim inancımıza göre, milletimizin yükselmesi ve hayatını kazanması kendi azim ve kabiliyeti ile mütenasip olan görüştür."
Cahit Tanyol, Atatürk ve Halkçılık


"Ne yapsalar nafile... Türk milleti sosyal bünyesine ve kuvvetli inançlarına katiyen uymayana komünizmi hiçbir vakit benimseyemez"

* * *


Faşist Atatürk:

"Bizim yolumuzu çizen, içinde yaşadığımız yurt, bağrından çıktığımız Türk milleti ve bir de milletler tarihinini binbir facia ve ızdırap kaydeden yapraklarından çıkardığımız neticelerdir."

* * *


Demokrat Atatürk:

""Her fert istediğini düşünmek, istediğine inanmak, kendine mahsus siyasi bir fikre malik olmak, seçtiği bir dinin icaplarını yapmak veya yapmamak hak ve hürriyetlerine maliktir. Kimsenin fikrine ve vicdanına hakim olunamaz"
Türk Gencinin El Kitabı
* * *


Turancı Atatürk:

"Bu vesile ile muhterem milletime şunu tavsiye etmek isterim ki; başına geçireceği insanların kanındaki cevher-i asliyi tayin etmekten bir an fariğ olmasın"

"Kanını taşıyandan başkasına inanma!"
Eski Adliye Bakanı Prof. Mahmut Esat Bozkurt, Atatürk İhtilali
* * *


Anti-Turancı Atatürk:

"Turancılık siyasasının başarı kazandığına ve dünyayı uygulama alanı yapabildiğine tarihte rastlanmamaktadır. Soy ayrımı gözetmeksizin, bütün insanlığı kapsayan tek bir dünya devleti kurma hırslarının sonuçları da tarihte yazılıdır. 'Baskıcı ve yağmacı' olmak hevesleri, konumuz dışındadır. İnsanlara her türlü özel duygularını ve bağlantılarını unutturup, onları kardeşlik ve tam eşitlik içinde birleştirerek, insancı bir devlet meydana getirme kuramının da kendine özgü koşulları vardır"
Söylev'den
* * *


Şeriatçı Atatürk:

1921 Anayasası'nda 29 Ekim 1923 tarihinde yapılan değişiklik ile "Türkiye devletinin dini İslam'dır" ibaresi eklenmiştir.

TBMM'nin açılacağı gün (23 Nisan 1920) Ankara Hacı Bayram Camii'nde namaz kılıp dua etmiştir.

7 Şubat 1923'te ünlü Balıkesir Hutbesi'ni vermiştir.

* * *


Laik Atatürk:

"Memnuniyetle görüyorum ki, laik cumhuriyet esasında beraberiz. Zaten benim siyasi hayatta bir taraflı olarak daima aradığım ve arayacağım temel budur"
Türk Gencinin El Kitabı
* * *


Hilafetçi-Saltanatçı Atatürk:

"...en son olarak yakarışım şudur ki; iyi dileklerin başarıya ulaşmasında her zaman yardımcı olan Tanrımdan, sevgili Peygamberi hürmetine, bu kutlu yurdun sahibi ve savunucusu, yüce Muhammed dininin kıyamete kadar en sadık koruyucusu olan soylu ulusumuzu, halifeliğin ve saltanatın yüce makamını her türlü beladan korusun ve bütün kutsal varlıklarımızı düşünüp korumayı üzerine alan topluluğumuzu başarıya ulaştırsın"
Erzurum Kongresi'nin açılışındaki konuşmasından
* * *


Cumhuriyetçi Atatürk:

"... Cumhuriyet fazilettir. Sultanlık korku ve tehtide dayanan bir idaredir. Cumhuriyet idaresi, faziletli ve namuslu insanlar yetiştirir. sultanlık korkuya, tehdide dayandığı için korkak, alçak, sefil, rezil insanlar yetiştirir. aradaki fark bundan ibarettir.

Türk milletinin tabiat ve adetlerine en uygun olan idare, Cumhuriyet idaresidir."

--------------------------------------------------------------------------
Yukarıda yeralan başlıklar, içerik ve kaynakların isimleri Asım ARSLAN'ın, "Sömürülen Atatürk ve Atatürkçülük" isimli kitabından alınmıştır. Ben sadece konu içeriklerinde Ata'nın başlıklar nezdinde kullanılan sözlerini ayıklayıp buraya aktardım. Görülüyor ki; Atatürk öylesine ciddi, bilinçli, öngörülü, vizyonu olan büyük bir liderdi ki zamanının sınırlarını aşan ve hedefini istisnasız tutturan net söylemlere sahipti. Bu nedenledir ki, her siyasi düşünce ve akıma mensup kişi ve kişilerce sözleri (terbiyesizce) önüne-arkasına bakmadan cımbızla ayıklandı ve işlerine geldiği gibi kullanıldı, kullanılıyor.

Şimdi;

Hala Ata'ya sıfatlar yakıştırmaya devam edecek misiniz?

Hala O'na sövmeye, çamur atmaya devam edecek misiniz?

Hala O'nun ne kadar bilinçli, kendinden emin, eşsiz bir lider olduğunu görmezden gelmeye devam edecek misiniz?

Hala utanmayacak mısınız?

Atatürk maalesef ülkemizde yıllarca yanlış tanıtılmıştır. Tabi bu tanıtılma bilinçli bir şekilde yapılıp amacı ise Atatürk'ü yeni nesil Türk gençliğine düşman etmektir. Atatürk' düşüncesini,fikrini onun yaptığı eylemlerden görebiliriz...
Bana göre Atatürk;
- Sıkı bir Türkçüydü. Milli kimliğine oldukça bağlıydı. Bozkurta olan sevgisi (forumda bu konu var, arkadaş örnekleriyle ispatlamış) kendisine verilen Başbuğ sıfatını kabuul etmesi bunun örnekleridir. Kaldıki Türklüğünü ön plana çıkaran bir çok sözü, vecizesi vardır.
- Atatürk ne koministti nede liberalist, o Türk Milleti için ne gerekiyorsa onu yapıyordu. İstese Türkiyeyi sosyalist devlet yapabilirdi. İzmir İktisat kongrelerinde almış olduğu kararlar onun Halkçı bir insan olduğunu ispatlamaktadır.
- Atatürk çağdaş ve medeniydi. Harf inkilabı, kılık kıyafet inkilabı, özellikle eğitimdeki devrimleri onun ne kadar çağdaş olduğunu göstermektedir.
- Atatürk laikliği Türk Milleti kimliğini tekrar bulsun diye getirmişti. Maalesef yıllar boyunca İslamiyet adı altında arap emperyalizmini Türk Milletine afyonladılar. Laiklik sayesinde ümmetçi bir zihniyetten kurtulup Millet olduk.
- Atatürk İslam karşıtı değildi. Kurtuluş savaşı esnasında tamamı Türklerden oluşan Özbekler tekkesine Atatürk destek vermiştir ve o tekke kapanmamıştır. Çünkü o tekkede gerçek Müslümanlar vardı ve kurtuluş savaşına destek vermişti. Kaldıki Atatürk sayesinde İslamiyet daha iyi anlatılır duruma gelmiştir Türkiyede.
-Atatürk anti emperyalist bir insandı. Avrupaya karşı Ulusal bir mücadele vermiş ve emperyalizme Dünyadaki ilk yenilgisini tattırmıştır.

Kısacası Atatürk, bu Milletin bu Ülkenin asli unsurudur. Bizim bu toprakları korumamız için var olan en önemli sebeptir. ÇÜnkü Anıtkabirde Türk bayrağı her zaman dalgalanmalıdır...

»Atatürk'ün siyasi görüşü neydi ? (Hala utanmadınız mı?) - www.ForumSevgisi.Com 
Alıntı ile Cevapla
Yeni Konu aç  Cevapla

Bookmarks

Etiketler
ataturkun, gorusu, hâlâ, neydi, siyasi, utanmadiniz

Seçenekler
Stil


Saat: 06:59

Yasal Uyarı Forum

ForumSevgisi.Com, paylaşım sitesidir.Bu nedenle yazılı, görsel ve diğer materyaller sitemize kayıtlı üyelerimiz tarafından kontrol edilmeksizin eklenmektedir.Bu nedenden ötürü doğabilecek yasal sorumluluklar yazan kullanıcılara aittir.Sitemiz hak sahiplerinin şikayetleri doğrultusunda yazılı, görsel ve diğer materyalleri 48 saat içerisinde sitemizden kaldırmaktadır. Gerekli Şikayet Bildirimleri "Bize Yazın" kısmından yapabilirsiniz.
Telif Hakları vBulletin® Copyright ©2000 - 2016, ve Jelsoft Enterprises Ltd.'e Aittir.
Bu forum, en iyi 1366 x 768 ekran çözünürlüğünde Mozilla ve Chrome ile görüntülenebilir.
www.ForumSevgisi.Com © 2014-2016

Facebook Twitter YouTube YouTube YouTube YouTube DMCA.com Protection Status
Forum Forumlar Forum Sitesi Ask Forumu Etiket Sitemap
Yukarı Git