Forum Logo


Geri Git   ForumSevgisi.Com > ForumSevgimiz Kütüphane > Kültür - Sanat > Osmanlı Tarihi


Padişah BurçlarıKonu Bilgileri
Konu Başlığı
Padişah Burçları
Konudaki Cevap Sayısı
0
Şuan Bu Konuyu Görüntüleyenler
Görüntülenme Sayısı
29

Kullanıcı Etiket ListesiYeni Konu aç  Cevapla
 
LinkBack Seçenekler Stil
Alt 16 Temmuz 2015, 10:23   #1
Üye
ForumSevgisi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
ForumSevgisi
UYARI:
Kullanıcıların Profil Bilgileri Ziyaretçilere Kapatılmıştır. Görmek için Kayıt Olmalısınız
Standart Padişah Burçları

Padişah Burçları

FATİH SULTAN MEHMET: KOÇ BURCUNDAN Doğumu 29 Mart 1432. Burcunun en önemli özelliği ağırkanlılara sabır göstermesi cesur ve cüretkar olması.... Başkalarından kendisinden bile önde olmak ister. Merih’in etkisindeki Koç kendine has fikirler ve yaratıcı enejiyle dikkat çeker. İhtiraslı soğukkanlıdır.


2. BAYEZIT (YILDIRIM): YAY Burcundan: 3 Aralık 1447 yılında doğmuştur. Cesur ve atılgandı. Ama halim selimdi. Şiir yazardı. Jüpiter’in etkisinde dine yönelik duyguları ağır bastı. Seyahatteniletişimden hoşlanırdı. Çok güzel konuşurdu. Yay erkekleri gibi o da insanların dış görünüşlerinin ötesinden bakıp sadece gerçek değerleri arardı....


YAVUZ SULTAN SELİM: TERAZİ BURCUNDAN: 10 Ekim 1470 yılında doğdu. Çok sert biriydi. Muharebeyi sever kaba olmaktan nefret ederdi. Adeta segi güzellik ve güçten oluşmuştu. Bu burç erkekleri yaptıklarına kendileri bile şaşar. Yavuz 2500 kilometrelik yol gidip Tebriz’i aldı. Terazinin gamzeli çekici özellikleri Selim’de de vardır.


KANUNİ SULTAN SÜLEYMAN: BOĞA BURCUNDAN: 27 Nisan 1495 yılında doğdu. Venüsün etkisindedir. Çok hırslı çalışkan ve sabırlı. Boğa başarmak ister. İyi bir aşıktır. Hürrem Sultan’la yaşadığı aşk kanıtı. Kanuni acele etmez geniş düşünür geri adım atmazdı. Kanuni denmesinin nedeni de adalete inancından kaynaklanıyor....


2. SELİM: İKİZLER BURCUNDAN 28 Mayıs 1524 yılında doğdu. Duygulu zeki espirili idi. İkizler erkeğinde bazen iki kişilik görülür. İkizlerin ince ve duygulu özelliğini taşıyan Selim bir taraftan seferlere çıkarken bir taraftan da muhteşem Selimiye’yi yaptırmıştır. Biraz dağınıktır. Konuşmaktan ve öğrenmekten hoşlanırdı.


3. MURAT: YENGEÇ BURCUNDAN: 4 Temmuz 1546 yılında doğdu. Hatıralara önem verirdi. Annesi Nurbanu sultan’a düşkündü. Mars ve Pluton etkisinde diğer yengeçlere göre daha kararlıydı. Sahip olduğu şeyi bırakmazdı. Örneğin Tiflis mudafasında bir avuç askerle kedi bile yedi fakat burayı bırakmadı.

4. MURAT: ASLAN BURCUNDAN: 27 Temmuz 1612 yılında doğdu. Güçlü biriydi. Burcunun liderlik özelliğinin yoğun grubunda doğdu. Pohpohlanyı seven şık giyinen eleştiriye kapalı ve titizdi. 1633’te tütün 1634’te içki yasağı koydu. Hata kabul etmezdi. Mükemmeliyetçiydi. Sefayı çok severdi.

5. MURAT: BAŞAK BURCUNDAN: 12 Eylül 1840 yılında doğdu. Başak burcunun bize göre belki de en kötü örneği... 35’inde tahta çıktı. Ancak taht ona yaramadı. Muvazenesini yitirdi. Bunun üzerine tahttan indirilerek Çırağan sarayında sürgüne gönderildi. 93 gün padişahlık yaptı.


2. OSMAN: (Genç Osman) : AKREP BURCUNDAN: 3 Kasım 1604 yılında doğdu. Annesi yetişmesinde çok titiz davrandı. Zekası keskin bakışlarıyla tipik bir akrepti. Merhametli hayal dünyası genişti. İkinci Fatih olabilirdi. Tahtta iken güneş tutuldu. Boğaz’da deniz tutuldu. 1622 yılında boğularak öldürüldü.


2. AHMET: BALIK BURCUNDANDI: 25 Şubat 1643 yılında doğdu. Tipik bir balık burcudur. Aşka aşıktı. İçe kapanıktı. Devamlı düşünceliydi. Şairdi. Yazı yeteneği devleti yönetme yeteneğine göre inanılmazdı. İstanbul yangını ve Belgratta’i onbin insanın ölümü duygusal padişahı’ı yıktı. Yenilgiyi sindiremedi. Hastalanıp vefat etti.


3. AHMET: OĞLAK BURCU: 31 Aralık 1673 yılında doğdu. Müzisyendi. İnce zevkliydi. İçki ve kumara hayli düşkündü. Dış görüntüsüne özen gösterirdi. Lale Devri sefasını da o sürdü... 1721 yılında ilk matbaanın açılmasına da o izin verdi. Fakat patlayan Patrona Halil İsayani ile 27 yıl oturduğu tahttan indirildi...


6. MEHMET VAHDETTİN: KOVA BURCUNDAN 2 Şubat 1861 yılında doğdu. Son Osmanlı Padişah’ıdır. Kararsız biridir. Mondros ve Sevr onun dönemde yapıldı. Tahttan indirildi. Avrupa’yı dolaştı. İtalya’da San Remo’da oturma kararı verdi. 1926’da 65 yaşında vefat ettiğinde borcu yüzenden tabutuna haciz konuldu.3. MEHMET: İKİZLER BURCUNDAN: 26 Mayıs 1566 yılında doğdu. İlme çok önem verdi. Tasavvufa meraklıydı. Merkür’ün etkisindeki padişah Sadrazam Koca Sinan’ın başarsızlığını görüp Haçova Meydan Savaşı’nı kazandı. Ancak sonradan yaşadığı üzüntülere yüreği dayanamadı. 1603 yılında vefat etti.


2. MAHMUT: YENGEÇ BURCUNDAN: 20 Temmuz 1758 yılında doğdu. Duygusal cesur ve sabırlıydı. Vakayı Hayatiye onun döneminde oldu. Unkapanı köprüsünü o yaptı. Mescvidi Aksa onnu döneminde onarıldı. İstanbul’da bir çok yeni okul açtırdı. Tüm yengeçlerde olduğu gibi o da eski eserlere eski değerlere çok sadıktı.


2. ABDÜLHAMİT: BAŞAK BURCUNDAN: 21 Eylül 1843 yılında doğdu. Bir teorisyendi. Alman Prensi Bismark; Onun için “100 gram aklın 90’ı Abdülhamit’te 5 gramı bende 5 gramı da diğer siyasetçilerde.” Dedi. Ceza ve ticaret usulü kanununu çıkardı. Yıldız Çini Çubuklu Cam Fabrikası Guraba ve Etfal hastaneleri ile Darulacuze’yi yaptı.


SULTAN İBRAHİM: AKREP BURCUNDANDIR. 5 Kasım 1616 yılında doğdu. Deli değil hayalperest ve zekiydi. 4. Murat öldürülmesini emretse de Kösem Sultan sayesinde kurtuldu. Tahta geçti.


3-OSMAN: OĞLAK BURCU: 2 Ocak 1699 yılında doğdu. Cömertti. Sert asabi ve sabırsızdı. Saraydaki kadınlar padişahın ayak seslerini duyduklarında hemen odalarına kaçarlardı. Tahta 56 yaşında çıktı.


4-MEHMET: OĞLAK BURCUNDANDIR: 2 Ocak 1642 yılında doğdu. Avcı edebiyatçıydı. Rus seferine çıktı. Viyana’yı kuşattı. Tahttan indirildi. Edirne’ye gönderildi. Bu grup diğer oğlaklardan daha dikkatli kararlıdır.


1-MUSTAFA: İKİZLER BURCUNDANDIR: 5 Haziran 1644 yılında doğdu. Şair hattat tatlı dilliydi. Taht öncesi “Zevk sefahat ve rahatı kendimize haram eyledik.” Diyordu. Zenta Bozgunu’nu yaşadı. Diplomasiyle çok ilgiliydi.


5.MEHMET REŞAT: AKREP BURCUNDANDIR: 2 Kasım 1884 yılında doğdu. Belleği güçlüydü. Fakire hastaya yardım ederdi. Ruh hali bu gruba giren bir akrep olması nedeniyle gel-gide sahipti.1. AHMET: KOÇ BURCUNDAN: 18 Nisan 1590 yılında doğdu. Tıpkı Fatih gibi gayretliydi. 14 yaşında tahta geçti. Koçun duygu yüklü tarafını yazdığı şiirler gösteriyor. Devlet işleriyle bizzat ilgilenen bir padişahtı. Yay burcu ve Jüpiter’in etkisinde olduğu için sosyal çalışmaları çok severdi.


1.MAHMUT: ASLAN BURCUNDAN: 2 Ağustos 1697 yılında doğdu. Azimli ve sebatkardı. Patrona Halil isyanı’nı bastırdı. Belgrat’ı aldı. Deprem bile onun cesaretini kırmadı. Döneminde onarımlar bitirildi. İstanbul rahat bir nefes aldı. Yanan dükkan ve evlerin zararını kendisi karşıladı. Büyük projelere imza attı.


2.SÜLEYMAN: KOÇ BURCUNDAN: 15 Nisan 1642 yılında doğdu. Hayli şişmandı. Dış görünümü halim selim hatta davranışları entelektüeldi. Sosyal bir kişilik izlenimi veriyordu. Güzel konuşuyordu. Merhametliydi. Sabırsızdı.


3.MUSTAFA: KOVA BURCUNDANDI: 28 Ocak 1717 yılında doğdu. Heybetli bir vucuda sahipti. Hazineyi altınla doldurdu. Yeni deneyimlere meraklıydı. Kara ve Deniz mühendishanelerini ilk o kurdu. Kova burcu uyumu reddeder. Ama o 1774’de Kaynarca Antlaşmasını imzaladı. Rus Savaşı’nı kaybedince öldü.


1.ABDÜLHAMİT: BALIK BURCUNDAN: 20 Mart 1725 yılında doğdu. Ok-Yay konusunda iddialı iyi bir hattat ve duygusal dı. Gizemli bilimlere çok meraklıydı. Almanlara karşı kazandığı önemli zaferlere sevinemedi. Çünkü Özi Faciasında 25 bin sivil ve askerin öldüğünü duyunca felç geçirdi. 64 yaşında öldü.

»Padişah Burçları - www.ForumSevgisi.Com 
Alıntı ile Cevapla
Yeni Konu aç  Cevapla

Bookmarks

Etiketler
burclari, padisah

Seçenekler
Stil


Saat: 02:04

Yasal Uyarı Forum

ForumSevgisi.Com, paylaşım sitesidir.Bu nedenle yazılı, görsel ve diğer materyaller sitemize kayıtlı üyelerimiz tarafından kontrol edilmeksizin eklenmektedir.Bu nedenden ötürü doğabilecek yasal sorumluluklar yazan kullanıcılara aittir.Sitemiz hak sahiplerinin şikayetleri doğrultusunda yazılı, görsel ve diğer materyalleri 48 saat içerisinde sitemizden kaldırmaktadır. Gerekli Şikayet Bildirimleri "Bize Yazın" kısmından yapabilirsiniz.
Telif Hakları vBulletin® Copyright ©2000 - 2016, ve Jelsoft Enterprises Ltd.'e Aittir.
Bu forum, en iyi 1366 x 768 ekran çözünürlüğünde Mozilla ve Chrome ile görüntülenebilir.
www.ForumSevgisi.Com © 2014-2016

Facebook Twitter YouTube YouTube YouTube YouTube DMCA.com Protection Status
Forum Forumlar Forum Sitesi Ask Forumu Etiket Sitemap
Yukarı Git