Forum Logo


Geri Git   ForumSevgisi.Com > ForumSevgimiz Kütüphane > Kültür - Sanat > Osmanlı Tarihi


Türk Boyu MacarlarKonu Bilgileri
Konu Başlığı
Türk Boyu Macarlar
Konudaki Cevap Sayısı
0
Şuan Bu Konuyu Görüntüleyenler
Görüntülenme Sayısı
38

Kullanıcı Etiket ListesiYeni Konu aç  Cevapla
 
LinkBack Seçenekler Stil
Alt 16 Temmuz 2015, 11:08   #1
Üye
ForumSevgisi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
ForumSevgisi
UYARI:
Kullanıcıların Profil Bilgileri Ziyaretçilere Kapatılmıştır. Görmek için Kayıt Olmalısınız
Standart Türk Boyu Macarlar

Türk Boyu Macarlar

MACARİSTAN AĞITI

Kalmadı mı yer yüzünde
Bir yer Macaristan diye
Ki beş kıtada Macarlar
Ağlar vatan vatan diye

Çıkmıyor İmre'ye soran
N'oldu ey kuş yuvan diye
Dünya'ya seslenirken o
Olur elbet duyan diye

Aralarında yokmuş ki
Bir tek varlık insan diye
Yabanlar boğazladılar
Nicemizi kurban diye

Yırtıcılara ad konmuş
Sanki İgor İvan diye
Sorduk: Ne istiyorsunuz?
Cevap verdiler "Kan!" diye

Tutup diktiler gençleri
Köşelere nişan diye
Yalvardı eşler analar
Kıyman onlar da can diye

Kızlar elini kendine
Siper etti kalkan diye
Görenler haykırırken: Ey
Medeniyet utan! diye

Siz söyleyiniz nerdedir
Varsa bir şey "vicdan" diye
Çocuk vurulur mu bayrak
Çıkardı koynundan diye!?

Ey yurt sığınaklar bulan
Arıların kovan diye
Haritalarda adını
Öpüyor hatıran diye!

Kalmadı mı yer yüzünde
Bir yer Macaristan diye
Ki beş kıtada Macarlar
Ağlar vatan vatan diye!

Arif Nihat Asya


Şiir Arif Nihat Asya'ya aittir. Macarların bataklık milleti Moskoflara karşı direnişi Macar yurdunun kızıl Rus işgaline uğraması üzerine yazılmıştır. Macarlar Türktürler. Yalnız Avrupa'ya göç eden Macar boyları arasında Türk olmayanlar da olduğunu duymuştum. Onlarla birçok bağımız mevcuttur. Bugün bizden çok ayrı düşmüş olabilirler. Farklılaşmışlardır. Bu yüzden onları Kazak Özbek Başkurt Uygur gibi Türk toplulukları arasında sayamıyoruz. Ama Turanlıdırlar ve bu şeref onlara yeter. Halen "Attila" "İmre(bizde "Emre" olarak kullanılır)" gibi isimler kullanmaktadırlar.Hazar Türkleri'nin Kabar oymağından Almışoğlu Arpad ("Arpacık" anlamına gelir) Hun Kağanı Attila'nın torunu ve Macaristan'ın kurucusudur. Yani bugünkü Macarlar 5'inci yüzyılın başlarından itibaren Avrupa'ya göç etmiş olan Türklerin soyundan gelirler ama zaman içerisinde Türklükten uzaklaşarak ayrı bir millet hâline dönüşmüşlerdir.Arpad’ın Torunları:

450 yıl önce bilinmeyen bir sebeple Anadolu topraklarına geldikleri rivayet edilir.

Bu rivayetin sahibi Macar araştırmacı Dr. İspay Ferenc.

Ve ilk önce İzmit/Gebze’ye neden sonra Antalya’nın Serik ilçesinin Gebiz nahiyesine yerleştiler. Günümüzde KarapınarYunuslar ve Kahyalar gibi mahallelerde ikamet ediyorlar. Seracılık yapıyorpamuksusamzeytinbuğday ve arpa yetiştiriyorlar. Ruslarla yaptıkları savaş neticesinde Thöküly ve II.Rakoczi Ferenc gibi Macar milliyetçileride yurdumuzda ikamet etmişti.Ferenc uzun yıllar Tekirdağ ilimizde ikamet etmişti.


Macarlarin komunist rusyaya karsi milli kalkismasi 1956 yilinda oldu Imre(bizde "Emre" olarak kullanılan isim) Nagy önderliginde rus tanklari ülkeden cikattirildi
reformlara baslandi milli siyasi partiler kuruldu varsova paktindan cikilacagi aciklandi..... ama ruslar macaristanin elden gittigini görünce tüm gücleriyle tanklari macaristan'a sürdüler büyük bir milli mücadele yasandi3000 macar sehit oldu 100 bini ülkesini terk etmek zorunda birakildi Imre Nagy dahil 1000 macar sovyet mahkemelerince idam edildi.

Bu nedenle NİHAL ATSIZ ve ARİF NİHAT ASYA gibi Türkçü-Turancı şairlerimiz Macarların direnişi hakkında şiirler yazmışlardır. Arif Nihat Asya'nın şiirini yukarıda verdim. Nihal ATSIZ Ata'nın şiiri ise aşağıdadır.
KARDEŞ KAHRAMAN MACARLAR

Akıttılar yine kara toprak üstüne
Kahraman Macarlar şanlı Turan kanını!
Yazdılar yeniden Tarihe en şerefli
Yiğitlik Destanını!

Yurt için ölümdür en güzeli ölümün
Ölümler yaşatır bir ırkın vahtanını.
Arpad'ın Milleti elbet öldürülemez
Verse de bin canını!

Bataklık Milleti Moskof sürülerine!
Gösterdi Macarlar Turanlılık şanını!
Binlerce öldüler... Ölmek yenilmek değil
Yüceltmektir Şanını!

NİHAL ATSIZ
"Kâfirde yiğit varsa eğer sade Macar'dır
Hem kendi yavuz hem atı eşkin ve acardır."

NİHAL ATSIZ'ın "Deli Kurt" adlı kitabından...

880'lerde batıya doğru yönelen peçeneklere kendi ülkesinden yol vermek zorunda kaldığı anlaşılan hazar hakanı tarafından herhalde peçenek tehlikesine karşı macar birliğini sağlam tutmak maksadıyla üge soyundan almış-oğlu arpad (türkçe arpacık)'a tam selahiyet verildi ve o "Türk (hazar) usulünde töre uyarınca kalkan üzerinde kaldırılmak" suretiyle ve herhalde gyula (=yula cula türkçe unvan) olarak macar kabileler birliğinin başbuğu ilan edildi. hazar topluluğundan ayrılan üç urugdan kurulu caöa'ların da katılması ile macar kabile sayısı 8'e yükseldi dolayısiyle macarlar arasında türk unsur daha da arttı ve bu sebepten fin-ugorca yanında Türkçe de yaygın dil haline geldi ki bu iki dilli durum bir asır kadar sürmüş gibidir.

889'a doğru macarlara yönelen 2. büyük peçenek taarruzu yüzünden etelküzü'yü terk etmek zorunda kalan macarlar vaktiyle avarlarla birlikte bir kısım soydaşlarının gittiği ve kendi hayat şartlarına uygun bulup beğendikleri tu-na-tisa bölgesini arpad (ölm. 907)'ın sevk ve idaresinde işgal ederek bugünkü vatanlarını (macaristan hungaria) kurdular (896).

Türk soyundan gelen ve 1301 yılına kadar devam eden arpad sülalesi mensupları 1000 senesinde hıristiyanlığı (roma katolik) kabul edinceye kadar çoğunlukla Türkçe adlar taşımışlardır: tarkaç yutaş taş tarma ve geza; iki prenses: saroltu karoldu (ak-gelincik kara-gelincik) . kral: vayk (=bay+k). hıristiyanlığı devlet dini yaptı ve stephanos (îstvan) adını aldı.

o tarih-lerde bizans kaynakiannda macarlara daima "Türk" denildiği gibi macaristan'a da "Türkiye (tourkfıia) adı verilmiştir. ayrıca macarlardan bir zümre olup bugün erdel (transilvanya)'de oturan Türk asıllı szekely (sekel)'ler 16. yüzyıl ortalarına kadar eski Orkun(Göktürk) alfabesinin az değişiklikle devamı olan ve macar "oyma yazısı" (rovasîras) denilen yazıyı kullanmışlardır ki bu yazıdan bir hatıra da istanbul'da bulunmuştur (elçi hanı kitabesi. 16 yüzyıl).

»Türk Boyu Macarlar - www.ForumSevgisi.Com 
Alıntı ile Cevapla
Yeni Konu aç  Cevapla

Bookmarks

Etiketler
boyu, macarlar, turk

Seçenekler
Stil


Saat: 03:06

Yasal Uyarı Forum

ForumSevgisi.Com, paylaşım sitesidir.Bu nedenle yazılı, görsel ve diğer materyaller sitemize kayıtlı üyelerimiz tarafından kontrol edilmeksizin eklenmektedir.Bu nedenden ötürü doğabilecek yasal sorumluluklar yazan kullanıcılara aittir.Sitemiz hak sahiplerinin şikayetleri doğrultusunda yazılı, görsel ve diğer materyalleri 48 saat içerisinde sitemizden kaldırmaktadır. Gerekli Şikayet Bildirimleri "Bize Yazın" kısmından yapabilirsiniz.
Telif Hakları vBulletin® Copyright ©2000 - 2016, ve Jelsoft Enterprises Ltd.'e Aittir.
Bu forum, en iyi 1366 x 768 ekran çözünürlüğünde Mozilla ve Chrome ile görüntülenebilir.
www.ForumSevgisi.Com © 2014-2016

Facebook Twitter YouTube YouTube YouTube YouTube DMCA.com Protection Status
Forum Forumlar Forum Sitesi Ask Forumu Etiket Sitemap
Yukarı Git