ForumSevgisi.Com

  ForumSevgisi.Com > ForumSevgimiz Kütüphane > Kültür - Sanat > Osmanlı Tarihi


Osmanlı Türk Toplumunda Köleler ve Cariyeler


Osmanlı Türk Toplumunda Köleler ve Cariyeler

Kültür - Sanat Kategorisinde ve Osmanlı Tarihi Forumunda Bulunan Osmanlı Türk Toplumunda Köleler ve Cariyeler Konusunu Görüntülemektesiniz,Konu İçerigi Kısaca ->> Osmanlı Türk Toplumunda Köleler ve Cariyeler OSMANLI TÜRK TOPLUMUNDA KÖLELER VE CARİYELER Köle ve cariyelerin sahip olduğu haklar bakımından Osmanlı ...

Kullanıcı Etiket Listesi

Yeni Konu aç  Cevapla
LinkBack Seçenekler Stil

Okunmamış 16 Temmuz 2015, 13:51   #1
Durumu:
Çevrimdışı
ForumSevgisi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
none
Üyelik tarihi: 14 Temmuz 2015
Mesajlar: 8.944
Konular: 8563
Beğenilen: 0
Beğendiği: 0
www.forumsevgisi.com
Standart Osmanlı Türk Toplumunda Köleler ve Cariyeler

Osmanlı Türk Toplumunda Köleler ve Cariyeler

OSMANLI TÜRK TOPLUMUNDA KÖLELER VE CARİYELER

Köle ve cariyelerin sahip olduğu haklar bakımından Osmanlı toplumu Batı ile mukayese kabul etmeyecek derecede medenîdir. Avrupa ve Amerika’da bu insanlar müzayede usulü ilehatta terekeyle birlikte satışa çıkarılır ve kendilerine akla sığmayacak zulümler yapılırken Türklerde kırbaç cezası meçhuldü ve cariyelerle kölelerin insanî hakları kanun teminatı altındaydı.

* * *

Kuzey Kafkasya’daki beyaz esirlerden önce büyük kaynaklardan biri Slavlar’dı bilhassa Ruslar… ХVΙΙ. asrın son yıllarına kadar Kırımlılar büyük ölçüde Rus esirini bütün imparatorluğa tevzî ederler bilhassa en güzel kızlar İstanbul pazarlarına gönderilirdi. Hurrem Haseki Sultan bunlardan biriydi. Kırım Hanı tarafından Saraya hediye edilmiş şirin bir Ukraynalı çocuktu. Hadîce Tarhan Vâlide Sultan da onun gibi bir Ukraynalı çocukken Saray’a hediye edilmişti (Ukranlar Rus değillerdir; ayrı dil konuşan bir Slav ırkıdır). Hadîce Tarhan Vâlide Sultan’ın kaynanası ve Türkiye tarihinin en şöhretli kadını Kösem Mâhpeyker Vâlide Sultan Mora’da ele geçirilmiş çok güzel siyah saçlı ufak tefek bir Yunan kızı idi. Tarhan Sultan’ın gelini Rabîa Emetullah Gülnûş Vâlide Sultan da Girit’te ele geçirilip Saraya gönderilen uzun boylu siyah saçlı ve gözlü Giritli bir Yunan çocuğu idi. Ondan sonrakilerin hepsi Çerkez bazıları Abaza (Abhaz) ve Gürcü’dür.

ХVΙΙ. asırda Kırım’da 400.000 Rus Ukraynalı Beyaz Rus Leh Litvan vs. esiri bulunuyordu. Devamlı imparatorluğa dağıtılan fakat bu sayıyı muhafaza eden esirleri 100.000 Kırım askeri muhafaza ediyordu. Bir defasında Rusya’dan 122.000 genç kız ve genç kadınla 200.000 erkek çocuk sürülüp getirilmişti. Bir defasında da Kırım’da 600.000 esir birikmiş Kırım ordusu da sefere çıkmıştı. Böyle durumlarda Kırım’da kalan Türk kadınları erkek kılığına girip silâhlanıyor esirleri koruyorlardı. Bu esirlerden –Evliyâ Çelebî’nin tâbirince- «her biri güneş parçası olan» 100 oğlan çocuğu ile 500 Ukraynalı güçlü kuvvetli erkek Kırım Hanı tarafından İstanbul’a padişaha sadrazama şeyhülislama vezirlere hediye olarak taksim edilmek üzere sevk edilmişti.

Kanûnî devrinde Türkiye’yi ve İstanbul’u ziyaret eden meşhur seyyahlardan Fransız Belon Türkiye’deki esirler hakkında hulâsaten şunları söyler (11 180 192) :
«Avrupa’da hizmetkârlar derecesinde Türkiye’deki esirler iyi bakılmakta efendileri tarafından eşit muamele görmektedir. her esir kadıya müracaat edip hak isteyebilmektedir. Kadılarefendisini şikâyet eden esirlere çok iyi davranmakta ve böyle bir şikâyete bile sebebiyet vermekten öteye suçları olmasa dahi efendiye çıkışmaktadır. İsteyen kadıya müracaat ederek hürriyetini elde etmek üzere para karşılığı çalıştırılmasını talep etmektedir. Efendiden memnuniyetsizliğin ifadesi olan bu davranış karşısında kadı ekseriya esirin bir yıl çalıştıktan sonra âzâd edilmesine hükmetmektedir.»
Köle ve cariyelerin bütün insanî hakları mahfuzdu. Kendilerine zulmedilemezdi. Avrupa’da olduğu gibi kırbaç cezası tamamen meçhul ve kanunların müeyyidesi ile yasaktı. Sahibi esiriyalnız çocuklarını döver gibi terbiye maksadıyla yaralamaksızın ifrâta kaçmaksızın tehlikeli bir şeyle vurmaksızın dövebilirdi. Aksi halde kadı esiri derhal efendisinin yanından alırdı.

Kendisi Kanûnî devrinde birkaç yıl İstanbul’da harp esiri olarak çalıştırılan İspanyol seyyâhı şöyle demektedir (s. 29 38-9):
«Türkler İspanya’da olduğu gibi harp esirlerinin alınlarını dağlayarak damga vurmuyorlar. Bunu yapmak Türklerde büyük günah sayılıyor. Türklerde 4 yıl kürek çekmek İspanyol kadırgalarında bir yıl forsalık yapmaktan iyidir. İspanyol kadırgalarında forsalar bir yıl devamlı kürek çekerler. Türk kadırgalarında ise sadece yazın kürek çekilir. İspanyol gemilerinde doyacak kadar peksimet verilmez. Türk gemilerinde peksimetin cinsi hem çok daha iyidir hem de çok miktarda verilir. inşaatta çalıştırılan harp esirlerine ise Türkler ücret öderler. Bu ücretleri biriktiren esir fidyesini ödeyip serbest kalır. Ücretler çok yüksektir… Hıristiyan kadırgalarındaki Türk esirleri neler çekerler Türk kadırgalarındaki Hıristiyan forsaların durumu ise kötü değildir .»
1786’da İstanbul’a gelen Venezuelalı İspanyol generali Miranda’dan (s. 23 80 – 1):
«Türklerde Zenci ırklara karşı –bizde olduğu gibi- en küçük bir nefret yoktur. Bindiğim geminin kaptanı Zenci kölesi ile beraber yemek yiyordu. Her Türk beyazlara ne muamele yaparsa aynını zencilere de yapıyordu…»
İspanya’nın Venezuela umumî valisi de olan General Miranda Türkiye’de ancak kaptan paşa tarafından kabul edildiğini sadrazamın kendisini kabul etmediğini anlatır. Fakat Türklere kızmamış müşahedelerini aynen nakletmiştir. Türkiye’den Rusya’ya geçmiş 14 Şubat 1787’de Kiev’de Çariçe ΙΙ. Katerina tarafından kabul edilmiş sonra İsveç ve İspanya yoluyla Güney Amerika’ya dönmüştür.

Köle âzâd etmenin ve onların istikbalini sağlamanın İslâm dininde çok büyük sevap olduğunu bazı hayır sahiplerinin herhangi bir vaka’da Allah’a şükrân için köle satın alıp âzâd ettiklerini de hatırlattıktan sonra şimdi o asırlarda bir de Batı’daki kölelerin durumunu görelim.


AVRUPA’DA KÖLELERİN DURUMU


Avrupa’da esirlerin serflerin hizmetkârların hatta asil olmayanların insanî durumları fecî idi. Bunlara hakaret etmek dayak atmak asiller için âdet ve hak hükmünde idi. Hayatlarının bile ehemmiyeti yoktu. Elisabeth Bathory (Nadasdy Kontesi) 650 genç kızı hizmetçi olarak kullanmış hepsini işkencelerle öldürtmüştü. Kontesin bu muntazam suçu duyulunca Alman imparatorluk adaleti kendisini ancak kendisini 4 yıl hapisle cezalandırmıştı. Kontes 1641’de 54 yaşında öldü (Lavisse-RambaudV 843 not).

ХVΙΙΙ. asırda Rusya’da Kont Rumiantsof’un topraklarında çalışan esirlere tatbik ettiği cezalardan bazıları şunlardı: Efendisi uyurken odasına giren esir 5.000 deynekle cezalandırılıyordu. Fakat cezalar adildi: 17.000 deynek veya 100 kamçı yiyen esire bir hafta dinlenme izni veriliyordu.

Ama Daria Soltykof’un topraklarında çalışanların durumu daha da fecî idi. Daria 1756’da 25 yaşında bir subay olan eşinden dul kalmış okuma yazması olmayan bir Rus kadını idi. Vorontsof Golovin Tolstoy gibi büyük Rus aileleri ile akraba bulunuyordu. Esirlerine bilhassa genç kızlara karşı merhametsizdi. Ölünceye kadar sopa attırıyor veya kırbaçlatıyorduyahut kızgın demirle dağlatıyordu. İşkenceyi bizzat seyrediyor ve esir veya esîre ölmeden işkenceyi durdurtmuyordu. Bu iş 7 yıl sürdü. 1762’de Daria’nın 2 serfi efendilerini şikâyet ettiler. Esirlerin efendilerini hiçbir şekilde şikayet edemeyeceklerine dair ukaz (çar fermanı) olduğu halde tesadüf eseri şikayet mektubu Çariçe ΙΙ. Katerina’ya kadar erişti. Çariçe Tahkikat açılmasını emretti. Tahkikat 6 yıl sürdü. Tahkikat sonunda Madam Daria’nın 138 erkek ve genç kız esirini işkenceyle öldürttüğü anlaşıldı. Dayakla ve ateşle öldürülenlerin dışında kışın çırıl çıplak karların üzerine bırakılmak kapalı bir odada açlığa terk edilmek gibi çeşitli şekillerde öldürülenler olduğu da ortaya çıktı. İmparatoriçe irkildi. Ama Moskova Valisi Madam Daria’nın hem arazi komşusu idi hem de ondan rüşvet alıyordu. Madam Daria aleyhine şikayet edenleri Sibirya’ya sürdü. Sonunda Çariçe’nin emriyle Madam Daria asalet hak ve unvanlarından mahrum edildi. Ne ölen kocasının ne babasının adını taşıyamayacaktı. Bir saat canavar olarak halka teşhir cezası yedikten sonra bir kadınlar manastırına kapatıldı. 37 yaşında idi (1768). 1811’de manastırda 80 yaşında ve delirmiş olarak öldü (Lavisse – Rambaud VΙΙ400 – 2 444 1.027 1.032).

Aynı muameleyi subaylar erlere karşı yapıyorlardı. Halkın sefaleti o derecede idi ki Temmuz ve Ağustos aylarında Moskova şehrinde her gün vebadan bin kişi ölüyordu (şehrin nüfusu 200.000 idi).

Danimarka’da toprağa bağlı esirlik 1699’da kaldırılmak istendi ise de mümkün olmadı. Ancak 1788’de Büyük Fransız İhtilali’nden bir yıl önce Danimarka’da serflik ilga edilebildi. Bu tarihte Fransa’nın bazı kapalı bölgelerinde asırlardan beri esir olarak toprak süren beyaz serfler yaşıyordu.

ХVΙΙΙ. asrın son yıllarında artık Batı Avrupa’da beyaz esir ve serf sayısı pek çok azalmıştı. Orta Avrupa’da da ona yakındı. Yalnız Doğu Avrupa’da Rusya’da daha milyonlarca beyaz esir vardı. Bunlar toprağa bağlı esir serf aileleri idi ki asırlardan beri asillerin kölesi idiler. Bir asil toprağı tevârüs ederken bu insanları da tevârüs ediyordu. Bunların âzâd edilmesi ХΙХ. asrın sonlarına doğru mümkün oldu.

ХΙХ. asra giderken – Doğu Avrupa hariç- Avrupa beyaz esir ve serf belasını üzerinden atmıştı. Artık yalnız kara esir kullanılabiliyordu. Zenci esirler daha çok toprak işçisi olarak sömürgelerde bulunuyordu. Zenciler Orta Afrika’dan Batı Afrika’dan bilhassa Gine Körfezi sahillerinden avlanıp Amerika sömürgelerine sevk ediliyordu.

ХVΙ. asırda Afrika’dan avlanıp Amerika sömürgelerinde çalıştırılmak üzere götürülen zencilerin sayısının 900.000 olduğu tahmin edilmektedir. Amerika’ya götürülen her köle için 5 zencinin yolda gemilerde öldüğü veya Afrika’da insan avında öldürüldüğü de ileri sürülmüştür. Köle ticareti neticesinde ХVΙ – ХΙХ. asırda Afrika’dan en aşağı 60.000.000 Zenci çıkarıldığı söylenmektedir.

Köleliği ilk ilga eden devlet 1833’te İngiltere’dir. Kölelik Fransa’da 1848’de Portekiz’de 1858’de Rusya ve Hollanda’da 1863’te Birleşik Amerika’da – çok kanlı bir iç savaş neticesinde – 1865’te Brezilya’da 1888’de Nepal’de 1926’da İran’da 1929’da ilga edilmiştir. Arabistan yarımadasındaki bazı Arap devletlerinde hâlâ devam etmektedir.

ХΙХ. asrın bilhassa Fransa’nın Antiller’deki Martinik ve Guadeloupe adalarındaki Zenci kölelerin durumunu anlatarak bu bahse son vermek istiyorum. Bu devirde Zenci kölelerin durumudaha eski asırlara göre fevkalâde ıslah edilmiş durumda idi (kaynağım: Victor Schoelcher Esclavege et Colonisation Paris 1948 17 – 8 26 44 47 – 9 52 54 89 131 – 2135 152 – 3158 176).ХΙХ.ASIRDA ZENCİ KÖLELER


İngiltere’den sonra köleliği resmen ilga eden ilk devlet Sultan Mecîd Türkiye’sidir. Fransa onu takip etmiş sonraki devletler çok geç kalmışlardır. Fransa’da köleliğin ilgası kolay olmamıştır.
« ХVΙ – ХΙХ. asırlar Amerikası’nın yanında Auschwitz Dachau Ravensbrück Mauthausen kampları masum temerküz merkezleri halindedir. Bütün bir Amerika kıtası Siyah Irk’ın temerküz kampı durumuna getirilmiştir. Çölleri ve ormanları geçtiği yoldan kan izleri ile bırakan bir zenciyi avlamak için beşini öldürerek Afrika’nın Atlantik sahillerine varan korkunç kervanlar… Sonra gemilere doldurulan ve yarısından fazlası gemi kasalarında öldükten sonra kalanları Atlantik’in karşı sahillerine çıkarılanlar… Bitmeyen bir kırbaçlı medeniyet… İspanya’nın İngiltere’nin Hollanda’nın Fransa’nın Portekiz’in burjuvalarını zenginleştirmek için Amerika’nın bâkir topraklarına ve toprak altlarına dağıtılan siyah derili insanlar… Himmler sisteminin masumiyetini ispatlayan bir rejim içinde ölünceye kadar nefes aldırılmayan köleler… Bütün bir Batı Avrupa’nın müşterek yüz karası olan asırlarca devam eden tablo…»
1848 Nisan’ında Fransa’da sömürgelerdeki köleler âzâd edilmiştir ama daha bir çeyrek asır Birleşik Amerika’da Brezilya’da ve Amerika ülkelerinde devam edip gitmiştir. Bakınız ХΙХ. asırda neler olmuştur:

Kaptan Joseph Fourmillet 1832 Temmuz’unda Rouen ağır ceza mahkemesi huzuruna çıkarılmıştır. Suçu 80 tonluk küçük teknesine Afrika’dan istiap haddinin çok üzerinde zenci köle yüklemektir. 290 köle yüklemiş 111’i deniz yolculuğunda ölmüş sadece 179’u hayvanların tahammül edemeyeceği şartlarla Brezilya’ya çıkarılır satılabilmiştir. Deniz yolculuğu 30 gün sürmüştür. Jüri kaptana şu cezayı vermiştir: O gemide bir daha kaptanlık yapamayacak başka bir armatörle anlaşırsa kaptanlık yapabilir!

Fransa’nın Antil sömürgeleri olan Martinik ve Guadeloupe adalarında hükümetin resmî gazetelerinde (Journal Offciel de la Martinique) 1840 yılında yayınlanan bazı ilanlar:
«Kral kanun ve adalet nâmına ayın 26. Pazar günü Saint-Esprit pazarlarında yapılacak satış için Fransız vatandaşlarına bildirilir: Cariye Suzanne zenci aşağı yukarı 40 yaşında 6 çocuğu ile birlikte satışa arz edilecektir çocukların yaşları: 12 11 8 7 6 ve 3. Aynı gün bu satışla beraber tablolar koltuklar ve buna benzer ev eşyası da açık arttırmaya arz edilecektir.»
«23 Çarşamba günü saat 11’de Saint-Pierre’de haraç mezat satış ilanıdır: bir altın saat ve aşağıdaki köleler: Nontont adında zenci kadın 44 yaşında; «Rosalia» diye anılan Marie Rosecapresse (çok koyu çok siyah tenli kadın) 23 yaşında 4 yaşındaki oğlu Stanislas ile beraber; Anne zenci- beyaz melezi kadın 16 yaşında; Zéphyrine 17 yaşında; Catherine capresse23 yaşında; Anne-Victorie capresse 48 yaşında. Hepsi geçenlerde vefat eden Dul Madam Duvilliers’nin terekesindendir.»
«16 Ağustos 1839’da Fort-Royal’de saat sabahın 10’unda yapılacak haraç mezat satış ilânıdır: Pinel-Rachu ve Glenie Şirketi’ne ait çeşitli işçiliklerde vasıflı işçi 28 erkek Zenci köle.»
«25 Temmuz 1840’da Pointe-á-Pitre’de haraç mezat satış ilanı: Çeşitli mobilya çamaşırlar 2 tüfek ve bir zenci cariye. Hepsine birden 1.172 frank (aşağı yukarı 70.000 TL.) kıymet biçilmiştir. Merhum şövalye Félix’in terekesidir.»
Diğer bir ilanda «Güzel 16 yaşında bir zenci kızı» için açık arttırmaya sadece 1000 franktan başlanacağı bildirilmektedir (6.250 TL.).

Bu rejimin teminatı kırbaçtı.66 yaşında bir zenci kadının basit bir itaatsizliği için sahibi 43 kırbaç cezası vermişti. 1840 yıllarında Fransa’da forsalık da vardır. Toulon ve Brestdeniz üslerinde beyaz forsalar zencilere yapılan aynı muamele ile çalıştırılıyorlardı.

1738’de Fransa’nın Martinik adasında yaşayan 74.042 nüfusun 16.267’si hür57.775’i esirdi. Guadeloupe adasının 42.653 nüfusunun 8.750’sihür 33.903’ü esirdi. Haiti adasının 131.433 nüfusunun 14.022’si hür117.411’i esirdi. 1715’de bu üç adaya Afrika’dan -12 ay içinde- 4.000 köle getirilmişti. Sonra miktar artmıştı. Yalnız bu üç Fransız adasına 1725-1741 arasında Afrika’dan 91.397 baş köle getirilmişti ki yıllık ortalama 5.712 eder. 1838’de durum şöyleydi: Guadeloupe adasında 12.000 hür 93.000 esir 9.000 Fransız askeri; İngiliz sömürgesi olan Jamaika adasında 30.000 hür 326.000 esir 3826 İngiliz askeri; Martinik adasında 9.000 hür 74.000 esir 3.000 Fransız askeri; İngiliz sömürgesi Barbaros adasında 15.000 hür 85.000 esir 850 İngiliz askeri; İngiliz sömürgesi Antigua adasında 2.000 hür 30.000 esir 300 İngiliz askeri.

Sömürge olmayan müstakil devletlerde durum daha iyi değildi: Birleşik Amerika Cumhuriyeti: 1790’da 757.000’esir 3.929.000 nüfus 1820’de 1.543.000’i esir 9.638.000 nüfus 1850’de 3.204.000!i esir 23.192.000 nüfus 1860’da 3.954.000’i esir 31.443.000 nüfus 1870’de hepsi hür 39.818.000 nüfus (Almanach de Gotha 1825 s. 254;1856 284-5;1864 341).

Her iki Amerika kıtasının Birleşik Amerika’dan sonra en büyük devleti olan Brezilya İmparatorluğu’nu görmek ister misiniz? Buyurun: 1800’de nüfusun sadece %31’i hür %69’u esir. 1872’dedurum epey düzelmiş: 9.700.000 nüfusun sadece 1.477.000’i esir.

XIX. asırda Amerika kıtasındaki bütün zenci esirler âzâd edilmişlerdir (en son Brezilya’da) ama bunlara beyaz vatandaşlarla eşitlik verilememiştir. 1977 yılında Birleşik Amerika’da hâlâ bu eşitlik yoktur. Güney Afrika Birleşik Cumhuriyet’inde hiç yoktur.

Zenci köle İngiliz sömürgelerinde ortalama 6435 frank iken Fransız sömürgelerinde 1.100 frank ortalama(69.000 TL.) ile satış yapılıyordu. İngiltere denizlere hakim olduğu içinAfrika’dan daha kolay köle taşıyabiliyor ve ucuza satabiliyordu.

Fransız Krallığı yıkılıp II. Cumhuriyet ilan edilir edilmez 27 Nisan 1848 kanunu ile köle satışı alışı Fransız vatandaşlığının kaybı cezası ile yasak edildi. Kölelerini âzâd etmek için de sahiplerine 3 yıl müddet tanındı (1851’e kadar) (kanun kuvvetinde kararnamenin 8. maddesi). Böylece kölelere «açlıktan ölmek hakkı» tanındı. Sahiplerine devlet tarafından tazminat verildiği halde köleler sokağa atılmadı ve gene boğaz tokluğuna ve eski şartlarla toprak işçisi oldular.

Birleşik Amerika’da ise 18 Aralık 1865 tarihli 13. Anayasa tâdîli ile kölelik ilga edildi ve 18 Haziran 1866 tarihli 14. tâdîl ile de kölelere vatandaşlık hakkı verildi.

Yılmaz Öztuna
Alıntı ile Cevapla
Yeni Konu aç  Cevapla

Etiketler
cariyeler, koleler, osmanli, toplumunda, turk

Seçenekler
Stil


Saat: 17:32

Forum Yasal Uyarı
vBulletin® ile Oluşturuldu
Copyright © 2016 vBulletin Solutions, Inc. All rights reserved.

ForumSevgisi.Com Her Hakkı Saklıdır
Tema Tasarım:
Kronik Depresif


Sitemiz bir 'paylaşım' sitesidir. Bu yüzden sitemize kayıt olan herkes kontrol edilmeksizin mesaj/konu/resim paylaşabiliyorlar. Bu sebepten ötürü, sitemizdeki mesaj ya da konulardan doğabilecek yasal sorumluluklar o yazıyı paylaşan kullanıcıya aittir ve iletişim adresine mail atıldığı taktirde mesaj ya da konu en fazla 48 saat içerisinde silinecektir.

ankara escort, izmir escort ankara escort, ankara escort bayan, eryaman escort, bursa escort pendik escort, antalya escort,