Forum Logo


Geri Git   ForumSevgisi.Com > ForumSevgimiz Kütüphane > Kültür - Sanat > Osmanlı Tarihi


Capetown'daki OsmanlıKonu Bilgileri
Konu Başlığı
Capetown'daki Osmanlı
Konudaki Cevap Sayısı
0
Şuan Bu Konuyu Görüntüleyenler
Görüntülenme Sayısı
39

Kullanıcı Etiket ListesiYeni Konu aç  Cevapla
 
LinkBack Seçenekler Stil
Alt 16 Temmuz 2015, 14:01   #1
Üye
ForumSevgisi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
ForumSevgisi
UYARI:
Kullanıcıların Profil Bilgileri Ziyaretçilere Kapatılmıştır. Görmek için Kayıt Olmalısınız
Standart Capetown'daki Osmanlı

Capetown'daki Osmanlı

Tarihin bazen ilginç tarafları vardır. Atalarımız Osmanlı İmparatorluğu'nun en muhteşem zamanında yapamadıkları bazı işleri devletin çöküş yıllarında gerçekleştirdi. Tabii bunun sebebi Osmanlı İmparatorluğu'nun tarih sahnesinden silindiği zaman bile bir dünya gücü olmasıydı.
Osmanlılar 16. yüzyılın başlarından itibaren Kuzey Afrika'yı fethetmiş yer yer kıtanın ortalarına kadar olan yerleri hakimiyetleri veya nüfuzları altına almışlar ama Güney Afrika ile ilgilenmemişlerdi.
Güneydoğu Asya'dan 18. yüzyıl başlarında getirilen Malayi asıllı köleler Ümitburnu'nun ilk Müslümanlarıydı. Hacca gidenlerin Vehhabilik'ten etkilenmeleri ve bölgede bilgili din adamlarının olmaması yüzünden Ümitburnu Müslümanları gruplara bölünmüşlerdi. Müslümanlar'ın fikir ayrılıkları çatışmaya gidince düzen bozulmuş durumdan rahatsız olan İngiliz yönetimi bir çözüm yolu aramaya başlamıştı. Tarihçi Ahmet Uçar yıllar süren araştırmaları sonucu yazdığı "140 Yıllık Miras Güney Afrika'da Osmanlılar" isimli kitabıyla Osmanlı İmparatorluğu'nun Güney Afrika'daki faaliyetlerini aydınlattı.


Capetown'dan bölgenin dini liderleri 29 Ocak 1857'de Osmanlı hükümdarı ve halife olan Sultan Abdülaziz'e bir mektup göndererek dini problemlerini çözmek için dini kitaplar istediler.


Osmanlı yönetimi gönderilecek Arapça ve Türkçe dini kitapların Ümitburnu'ndaki Müslümanlar'ın derdine çare olamayacağını düşündüğü için Güney Afrika'ya bir İslam âlimi göndermeye karar verdi. Ancak imparatorluğun çatırdadığı bir dönemde böyle âlim nereden bulunacaktı? Osmanlı yönetimi Ümitburnu-İstanbul arasındaki ilişkileri geliştirmek için İngiliz Hakim Roubaix'i Capetown Osmanlı fahri konsolosu tayin etti. Bu tayin Osmanlı'yı şehirde popüler hale getirdi.
Capetown Müslümanları 16 Nisan 1862'de Roubaix aracılığıyla Güney Afrika'daki İngiliz sömürge valiliğine Cava dilini unuttukları için dini kitaplarını okuyamadıklarını bu yüzden de kendilerine İslam'ı öğretmek ve anlatmak üzere Hilafet merkezi olan İstanbul'dan bir âlim getirtilmesini" istiyorlardı. Osmanlı yönetimi bu talep kendilerine ulaşınca meseleyi yeniden gündemine aldı. Ahmed Cevdet Paşa'nın araştırmaları sonucu bulduğu Kerküklü Ebubekir Efendi'nin 25 lira maaşla Güney Afrika'ya gönderilmesine karar verildi.
Ebubekir Efendi 1 Ekim 1862'de İstanbul'dan ayrılarak uzun ve meşakkatli bir yolculuktan sonra 13 Ocak 1863'te Capetown'a vardı. İngilizler Müslümanlar arasında "Halifenin temsilcisi"nin meydana getireceği dalgalanmadan çekindikleri için Müslüman halktan Ebubekir Efendi'nin gelişini bir süre sakladılar. Ebubekir Efendi başlangıçtaki kendisine karşı ilgisizliğin nedenini anlayamamıştı.

Capetown Müslümanları biraz gecikmeyle de olsa Ebubekir Efendi'nin geldiğini öğrendiler. Şehrin gazeteleri İstanbul'dan gelen bu "büyük misafirden" övgü ve ilgiyle sözettiler. Ebubekir Efendi'nin Capetown Müslümanları arasındaki ayrılık ve cehaleti gidermek üzere Halife Abdülaziz tarafından gönderildiği haberi şehrin her tarafına yayıldı.

Ebubekir Efendi ilk günlerini Capetown ve halkını tanımakla geçirdi. Capetown onu adeta büyülemişti ama görevini de hiçbir zaman unutmadı. 13 bin civarında nüfusa ve minaresiz iki camiye sahip olan Capetown Müslümanları genellikle dar gelirli olup daha çok arabacılık balıkçılık ve çiftçilikle uğraşmaktaydılar. Felemenkçe-Malayca karışımı yeni bir dille konuşuyorlardı. Hıristiyanlar'la araları iyiyken kendi aralarında devamlı kavga vardı. Batıl adet ve geleneklerin haddi hesabı yoktu.
Ebubekir Efendi Capetown'a varışının 15. gününde bir okul açtı. 20 gün içinde 300'den fazla öğrenci topladı. Kur'an-ı Kerim Arapça Türkçe öğretti ve dini kitaplar okuttu. Birçok önemli dini kitabı altı ayda hızla öğrendiği Cava Malaycası'na çevirip eliyle çoğaltarak öğrencilerine dağıttı. Yaşlılara tatil günlerinde tefsir okutup sohbet etti.
İşler yolunda gidiyordu ama Ebubekir Efendi'nin sıkıntıları da vardı. Onun gelmesiyle düzenleri bozulan sahte şeyhler çıkarcı imamlar sahte mürşidler halkı tehditle Ebubekir Efendi'nin yanından uzaklaştırmak için uğraştılar ancak başarılı olamadılar. Ebubekir Efendi'yi olmadık ithamlarla mahkemeye şikâyet etmiş ve kiraladıkları serseriler fiili saldırıda bile bulunmuşlardı.
Ebubekir Efendi'nin faaliyetleri 1870'lerde Güney Afrika'nın her tarafına yayıldı. Yetiştirdiği öğrenciler Capetown'dan başka Port Elizabeth Johannesburg Kimberley Durban hatta Mozambik'te bile Osmanlı okul ve camileri açıp bütün Güney Afrika Müslümanları'na liderlik yaptılar. Camilerde hutbeler Osmanlı sultanları adına okundu. Açılan kampanyalarla Hicaz Demiryolu için binlerce sterlin toplandı. Yüzlerce Afrikalı 1911 Trablusgarb ve 1912 Balkan savaşlarında savaşmak için Harbiye Nezareti'ne yani Osmanlı Savaş Bakanlığı'na müracaat ettiler. Milli Mücadele'de de bu durum devam etti. Ankara'ya 17.634 lira ve 875 sterlin gönderip İstiklal Harbi şehidlerimiz için İngiliz sömürgesi olan Güney Afrika'da mevlit ve hatimler okutmuşlardı.Ebubekir Efendi 29 Ağustos 1880'de Capetown'da 57 yaşında arkasında altı çocuk bırakıp öldü. Babalarının ölümünden sonra eğitimlerini sürdüren çocukları daha sonra Ebubekir Efendi'nin görevini başarıyla sürdürdüler. Güney Afrika Hükümeti Ebubekir Efendi'nin Güney Afrika'ya gelişinin 115. yılı olan 1978'de "Ebubekir Efendi Müzesi" açarak burada Ebubekir Efendi ve ailesine ait belge resim ve eşyalar sergilenmeye başlandı..

»Capetown'daki Osmanlı - www.ForumSevgisi.Com 
Alıntı ile Cevapla
Yeni Konu aç  Cevapla

Bookmarks

Etiketler
capetowndaki, osmanli

Seçenekler
Stil


Saat: 21:21

Yasal Uyarı Forum

ForumSevgisi.Com, paylaşım sitesidir.Bu nedenle yazılı, görsel ve diğer materyaller sitemize kayıtlı üyelerimiz tarafından kontrol edilmeksizin eklenmektedir.Bu nedenden ötürü doğabilecek yasal sorumluluklar yazan kullanıcılara aittir.Sitemiz hak sahiplerinin şikayetleri doğrultusunda yazılı, görsel ve diğer materyalleri 48 saat içerisinde sitemizden kaldırmaktadır. Gerekli Şikayet Bildirimleri "Bize Yazın" kısmından yapabilirsiniz.
Telif Hakları vBulletin® Copyright ©2000 - 2016, ve Jelsoft Enterprises Ltd.'e Aittir.
Bu forum, en iyi 1366 x 768 ekran çözünürlüğünde Mozilla ve Chrome ile görüntülenebilir.
www.ForumSevgisi.Com © 2014-2016

Facebook Twitter YouTube YouTube YouTube YouTube DMCA.com Protection Status
Forum Forumlar Forum Sitesi Ask Forumu Etiket Sitemap
Yukarı Git