Forum Logo


Geri Git   ForumSevgisi.Com > ForumSevgimiz Kütüphane > Kültür - Sanat > Osmanlı Tarihi


Ertuğrul Firkateyni “Fetih Ayetleri” ile yola çıkmıştıKonu Bilgileri
Konu Başlığı
Ertuğrul Firkateyni “Fetih Ayetleri” ile yola çıkmıştı
Konudaki Cevap Sayısı
0
Şuan Bu Konuyu Görüntüleyenler
Görüntülenme Sayısı
124

Kullanıcı Etiket ListesiYeni Konu aç  Cevapla
 
LinkBack Seçenekler Stil
Alt 24 Mart 2016, 09:28   #1
Üye
Gülfem - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Gülfem
UYARI:
Kullanıcıların Profil Bilgileri Ziyaretçilere Kapatılmıştır. Görmek için Kayıt Olmalısınız
Standart Ertuğrul Firkateyni “Fetih Ayetleri” ile yola çıkmıştı

Ertuğrul Firkateyni “Fetih Ayetleri” ile yola çıkmıştı

Ertuğrul Firkateyni Osmanlı sancağını ve Osmanlı büyüklüğünün ateşini Okyanuslar ile Çin sularında “temevvüç-nüma-yı şan ve celadetle” dalgalandırmak” misyonunu yerine getirecekti.

Osmanlı İmparatorluğu ile Japonya İmparatorluğu arasındaki ilişkiler bundan yaklaşık 130 yıl önce başlamış ve Ekim 1887’de dönemin Japon İmparatoru Meiji’nin amcası Prens Komatsu’nun İstanbul’a gelişi bir dönüm noktası olmuştu. Sultan II. Abdülhamid, Batılı büyük güçlere ve Rusya’ya karşı İslam birliği ve denge siyasetinin bir gereği olarak Uzakdoğu Müslümanları üzerinde nüfuzun arttırılması ve bölgenin önemli güçlerinden biri haline gelmekte olan Japonya ile dostluk ilişkilerinin geliştirilmesi için Prense yakın alaka göstermişti.Bunun sonucunda ziyarete karşılık bir jest yapmak amacıyla “Ertuğrul Firkateyni”nin bir heyetle beraber Japonya’ya gönderilmesine karar verilmişti. Ertuğrul’un gönderilmesinden maksat görünürde Padişaha Japonya’nın en büyük nişanı “Büyük Krizantem Nişanı”nın verilmesine mukabil bir Osmanlı “Nişan-ı Zişanı”nın takdimiydi. Fakat bununla beraber nişanın götürülmesi vesilesi ile dış politikada önemli bir adım atılmış olacaktı. Bu adımla Türk-Japon dostluğu bir tarafa “Ertuğrul Firkateyni’nin Güney Doğu Asya’daki Müslüman ülkelerin limanlarına uğramasıyla, onlara İslami mesajlar vermek, bölge Müslümanlarına Türk askerlerinin de en az sömürgeci askerler kadar savaş fennine sahip olduklarını göstermek, oralarda Halifenin adını ve selamını duyurmak, Osmanlı sancağını ve Osmanlı büyüklüğünün ateşini Okyanuslar ile Çin sularında “temevvüç-nüma-yı şan ve celadetle” dalgalandırmak” misyonunu yerine getirilecekti.

Tarik Gazetesi-14 Temmuz 1889-Ertuğrul Firkayteyn-i Hümayunun Çin sularına kadar gidip taraf-ı eşref-i hazret-i padişahiden Japonya Mikado’suna ita ve ihda buyrulan nişan-ı zişanı teslim etmek üzere dünkü gün Halic-i Dersaadet’ten tahrik-i çarh-ı azimet edeceğini gazeteler yazmışlar ise de firkateyn-i mezkurun dün cisreyn arasına çıkıp cephanesini aldıktan sonra bugün saat sekiz raddelerinde savb-ı maksuda müteveccihen hareketi mukarrer bulunmuş idüğü malumat-ı mahsusa-i acizanemizdendir.
Gerekli hazırlıklar yapıldıktan sonra, 14 Temmuz 1889 tarihinde Albay Osman Bey komutasında 50 ‘den fazla subay ve toplam 609 kişilik mürettebatıyla Ertuğrul Fırkateyni İstanbul’dan harekete hazırdı. Gemiyi uğurlamak isteyen İstanbul halkı Sarayburnu’na akın etti. Firkateyn Saat 10.15’te Haliç’ten çıkmak için pervanelerini hareket ettirdiğinde güvertesinde bulunan bando marşlar çalmaya başlamış askerler de kahraman bir tavırla sıralanmışlardı. Ertuğrul Firkateyni, zafer kazanmayı, fethi müjdeleyen ayetler yazılı çeşitli bayraklarla süslenmişti. Sarayburnu açıklarına ulaştığı zaman Üsküdar önlerine doğru yönünü çevirmiş ve o sırada askerler üç kere: “Padişahım çok yaşa” şeklinde bağırmışlardı. Gemiyi uğurlayanlar arasında Bahriye Nazırı Hüseyin Paşa, Bahriye Nazırı Hüseyin Paşa hazretleriyle Nafia ve Ticaret ve Maarif Nazırları Zihni ve Münif Paşalar da vardı. Bunun yanı sıra birçok kişi de istimbotlarla Ertuğrul’u Sarayburnu açıklarına kadar takip etmişti.
1938-1946 yılları arasında Türkiye Cumhuriyeti Milli Eğitim Bakanı olan Hasan Ali Yücel de, anılarında annesinin ağzından o günü ve Ertuğrul’un İstanbul’dan ayrılışını: “Sultanselim’den Haliç tabak gibi görünürdü. Ertuğrul da Kasımpaşa’da Divanhane önünde duruyordu. Hasta, lohusa döşeğinde yatan annemden başka bütün ev halkı, pencerelerde gemiyi seyrediyorduk. Öğle üzeri bir de baktık, gemi hareket etti. Bütün askerler güvertede, mızıkalar ey gazileri çalıyor. Yelkenleri açılmamış gemi, çarkını işleterek yürüyordu. Bayraklarla donatılmıştı. Zannettik ki Beşiktaş önünde duracak. Hâlbuki Sarayburnu önünde kıvrılınca işi anladık. Hepimizde bir ağlama... Böyle gittiler.” Cümleleriyle anlatmıştı.

Kaynaklar:
F. Şayan Ulusan Şahin, Türk-Japon İlişkileri, Ankara, 2001.
Ahmet Uçar, Güney Afrika’da Osmanlılar, İstanbul, 2008.
Tarik Gazetesi, Nr. 1904, 1905.

»Ertuğrul Firkateyni “Fetih Ayetleri” ile yola çıkmıştı - www.ForumSevgisi.Com
Sizin İmza Resimleri Görmeniz İçin Yetkiniz Yok. Lütfen Üye Olun.
imza
 
Alıntı ile Cevapla
Yeni Konu aç  Cevapla

Bookmarks

Etiketler
ayetleri”, cikmisti, ertugrul, firkateyni, ile, yola, “fetih

Seçenekler
Stil


Saat: 17:44

Yasal Uyarı Forum

ForumSevgisi.Com, paylaşım sitesidir.Bu nedenle yazılı, görsel ve diğer materyaller sitemize kayıtlı üyelerimiz tarafından kontrol edilmeksizin eklenmektedir.Bu nedenden ötürü doğabilecek yasal sorumluluklar yazan kullanıcılara aittir.Sitemiz hak sahiplerinin şikayetleri doğrultusunda yazılı, görsel ve diğer materyalleri 48 saat içerisinde sitemizden kaldırmaktadır. Gerekli Şikayet Bildirimleri "Bize Yazın" kısmından yapabilirsiniz.
Telif Hakları vBulletin® Copyright ©2000 - 2016, ve Jelsoft Enterprises Ltd.'e Aittir.
Bu forum, en iyi 1366 x 768 ekran çözünürlüğünde Mozilla ve Chrome ile görüntülenebilir.
www.ForumSevgisi.Com © 2014-2016

Facebook Twitter YouTube YouTube YouTube YouTube DMCA.com Protection Status
Forum Forumlar Forum Sitesi Ask Forumu Etiket Sitemap
Yukarı Git