ForumSevgisi.Com

  ForumSevgisi.Com > ForumSevgisi Sosyal Medya - Teknoloji - Oyun Bölümü > Oyun Dünyası > Oyun İnceleme


Far Cry 3'ün Oyun İncelemesi!


Far Cry 3'ün Oyun İncelemesi!

Oyun Dünyası Kategorisinde ve Oyun İnceleme Forumunda Bulunan Far Cry 3'ün Oyun İncelemesi! Konusunu Görüntülemektesiniz,Konu İçerigi Kısaca ->> Far Cry 3'ün Oyun İncelemesi! 24 Ekim Cuma 2014 Bazı oyunlar oyun dünyası için bir anlam ifade etmez zamanında tükenip ...

Kullanıcı Etiket Listesi

Yeni Konu aç  Cevapla
LinkBack Seçenekler Stil

Okunmamış 31 Ekim 2014, 12:48   #1
Durumu:
Çevrimdışı
BuRHaN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Meskul
Üyelik tarihi: 25 Ekim 2014
Şehir: İstanbul
Yaş: 30
Mesajlar: 18.971
Konular: 8858
Beğenilen: 3253
Beğendiği: 2339
www.forumsevgisi.com
Standart Far Cry 3'ün Oyun İncelemesi!

Far Cry 3'ün Oyun İncelemesi!24 Ekim Cuma 2014
Bazı oyunlar oyun dünyası için bir anlam ifade etmez zamanında tükenip giderler ama bazı oyunlar için hiçte öyle değildir hatta fenomen olup serileri bile yapılır. Bu fenomen olmuş oyunlardan bir tanesi de Far Cry’dır. Far Cry yaklaşık bir aydan kısa bir süre sonra dördüncü serisiyle oyun severlerin beğenisine sunulmak için neredeyse gün sayıyor.


Oyunun ilk serisi Crytek firması tarafından geliştirilerek 23 Mart 2004 yılında Ubisoft firması tarafından yayımlanmasının ardından oyunun ikinci serisi 23 Kasım 2008’de geliştirici firma değişerek yerini Ubisoft Montreal firmasına bırakmış ve Ubisoft firması tarafından da yayımlanmıştı. Far Cry 2 çok kapsamlı bir oyun olmasına karşın çok fazla detayı barındırması, uzun bir senaryo akışı ve yapay zekasının yetersizliği sonucunda oyun severleri hayal kırıklığına uğratmış ilk serisi kadar da büyük bir başarı sağlayamamıştı. Pek parlak olmayan bu serinin ardından takvimler 29 Kasım 2012’yi gösterirken Far Cry 3’ün çıkışıyla küllerinden yeniden doğmuş Anka kuşu gibi oyun severlerin gözünde yeniden yükselmeyi başarmıştı. Far Cry 3 açık dünya oynanışına sahip FPS olmasının yanı sıra rol yapma öğelerini de içinde barındırıyor. Ayrıca oyun ilk serisinde olduğu gibi egzotik bir adada geçiyor fakat ilk oyunundan farklı ve bağımsız bir konuya sahip.

Far Cry 3 oyunun konusu ise kısaca şöyle:

Oyun sinematik bir anlatım ile başlıyor. Jason Brody ve arkadaşlarının tatil için gittikleri egzotik bir ada olan Rook adasında tatil yaparken liderleri Vaas olan ve esir ticaretiyle uğraşan bir grup korsanın eline esir düşerler. Vaas ailelerinden fidye isteyip onları köle olarak satmayı planlarken Jason’un asker olan abisiyle birlikte kaçarken abisi Vaas tarafından öldürülür. Esir kampından kaçmayı başaran Jason adanın yerli halkı olan Rakyat kabilesinden Dennis adında biri tarafından kurtarılır. Vaas’ın elinden kurtulması ve kısa sürede cesareti ile adada saygı duyulan bir isim haline gelen Jason’un planı ise adayı Vaas ve adamlarından temizleyip arkadaşlarını kurtarmaktır…
Oyuna geçersek:

Oyun hem senaryo, hem çoklu oyuncu modu ile birlikte co-op moduna da sahip. Yan görevlerde senaryonun dışına çıkarak hatta başka karakterleri de yönetmek oyunu daha da keyifli hale getirmiş. Oyuna başlarken Adventures, Survivor ve Warrior olmak üzere üç farklı seçenekle oynanabilirsiniz.

Sinematik bir anlatımla ana karakteriniz olan Jason ve arkadaşlarının keyifli ada tatili görüntüleriyle başlıyor ve bir anda korsanların eline düşerek içinden çıkılmaz bir kabusa dönüşüyor. Oyunun ilk başında Vaas ve adamlarından kaçmanız gerekiyor. Kayalardan kayalara atlarken daha ilk dakikalarda nasıl bir aksiyonun içine düştüğünüzü anlıyorsunuz. Kaçışınız ne zaman son bulacak derken eski bir asma köprüden suya düşüyorsunuz ve adanın yerli halkı Rakyat kabilesinden biri olan Dennis sizi sudan çekerek kurtarıyor. Gözünüzü eski bir barakada açıyorsunuz. Dennis ile tanıştıktan sonra size bir miktar para vererek oyunun içinde sıkça karşınıza çıkacak alışveriş yapabileceğiniz tüccara götürüyor. İlk silahınızı alarak ilk göreviniz olan istasyon kulesinde korsanların kulenin tepesine koyduğu radyo frekanslarını bloke eden cihazı çıkartıp istasyonu aktif ederek adadaki haberleşmeyi sağlıyorsunuz. Bu görev neredeyse oyun bitene kadar yapmanız gereken ana görevleriniz arasında yer alıyor çünkü oyundaki haritaları bu şekilde açabiliyorsunuz. Her açtığınız istasyon kulesiyle haritanızdaki kör noktalar teker teker açılıyor. Böylelikle yan görevleri ve hayvanların yaşam alanını haritada görmeye başlıyorsunuz.

Oyunda sıkça yapmanız gereken bir diğer aksiyon ise avlanma. Ubisoft firması hiçbir masraftan kaçmayarak adanın içindeki vahşi yaşamı tamamlayan hayvanları da unutmamış. Ayıdan, geyiğe, timsahtan yılana hatta köpek balıklarına kadar çok çeşitli hayvanlar adada mevcut. Oyun sizden bu hayvanları avlayarak derisinden cüzdan, silah kılıfı, çanta gibi yardımcı malzemeleri yapmanız ve kendinizi bu konuda geliştirmenizi bekliyor. Bu özellik sizi ileride daha çok teçhizat taşımanızı sağlayacaktır. Yalnız çok dikkatli olmanızda yarar var çünkü bu hayvanlar pekte tekin değil. Timsah avında ya da pusuya yatmış korsanlardan birini tam indirecek iken ayağınızın ucunda sürünen bir yılan kolayca sizi ısırabilir ya da tam size ateş etmek üzere üstünüze gelen düşmanınıza bu hayvanlardan biri saldırabilir.

Oyunda ada içerisinde görevden göreve koşarken çevrenizde toplayabildiğiniz kadarda bitki toplayı da ihmal etmeyin. Merak etmeyin yanından geçtiğiniz bu bitkiler diğer bitkilerden farklı bir şekilde parlayacaktır. Biriktirdiğiniz bu bitkilerle özel karışımlar yapıp can barınızı doldurmanıza yardımcı olacak ve duyularınız keskinleşecektir. Bu yeteneğiniz geliştikçe beceri sahibi olup ustalaşarak iksirleri çok çabuk hazırlayacaksınız. Beceri demişken oyunda üç farklı Skill(beceri) seçeneği mevcut. Bunlar Heron, Shark ve Spider. Bu beceri seçeneklerinde daha çok silahlar ve aksiyon etkili ise Heron’u, can barınızın çabuk dolması ve ekstra can için Shark’ı ya da sessiz görevleri yerine getirmek için Spider seçeneklerini seçebilir ve o konuda ustalaşabilirsiniz. Ayrıca adada belli görevleri tamamladıktan sonra beceriniz arttıkça vücudunuzdaki dövme sayısı da aynı oranda artacaktır.

Oyundaki yan görevlere gelirsek. Bunların başında adada kasaba kasaba dolaşırken karşınıza çıkacak aranıyor afişleri. Arananlar tehlikeli biri veya yırtıcı bir hayvanda olabilir. Bazen belli bir derinlik mesafesine dalmanızda gerekebilir, belli bir sayıda adamı kameranızla işaretlemeniz ya da uzak mesafelerden nokta atışı yapmanızda gerekebilir. Ya da ada içerisindeki araçlarla belirli bir sürede bir yerden bir yere gitmenizde gerekebilir. Benim için fark etmez diyorsanız da bu tip yan görevlerin size katacağı tecrübe puanlarını sakın yabana atmayın.

Ada açık uçlu ve çok geniş bir haritaya sahip. Belli mesafelerden belli noktalara hızlı geçiş yapabilirsiniz ya da arabadan, kamyona, jeeplerden diğer arazi araçlarına, motorlardan atvlere hatta delta kanattan, jet skilere kadar çok geniş bir araç yelpazesi mevcut. Oyunda silahların çeşitliliği de unutulmamış. Bıçak ve tabancayla başlayan oyun ilerledikçe tecrübe ve çevreden toplayacağınız paraları biriktirdikçe belli bir limitten sonra diğer silahlar teker teker açılıyor. Bu silahların en başında keskin nişancı tüfeği, AK-47, alev silahı, pompalı tüfek hatta yay bile bulunuyor. Sessizlik için ok ve yayı kullanabilir, uzaktan nokta atışları için keskin nişancı tüfeğini kullanabilirsiniz. Ya da bilinen adıyla kalaşnikof olan AK-47 ile yakın çatışmalara girebilirsiniz.

Çoklu oyuncu modu tek kişilik hikaye modu kadar etkili olmasa da oyun için yeterli gibi görünüyor. Rekabetin hat safhalara ulaştığı dengeli bir karşılaşma yapıldığında keyifli olabilir. Co-op modunda ise 3-4 kişi ile oynayabilirsiniz. Bu mod ile daha farklı karakterleri yönetiyorsunuz. Co-up görevlerde açık uçlu dünya tarzlı oyundan uzakta kalarak size verilen görevleri yerine getirebilirsiniz.

Dunia oyun motoru kullanılarak hazırlanan oyunun görsel bir şölene dönüşen grafikleri için kötü bir söz söylenemez zaten. Oyunda her ayrıntı çok iyi düşünülmüş çevre tasarımlarında gösterilen hassasiyet, ışık ve su yansımalarıyla da birleşince ortaya mükemmel bir oyun çıkmış. Sesler ve müzikler oyunu tamamlar nitelikte, oyun içi diyaloglar ise yerinde ve zamanında olmuş, oynayanı sıkmayacak derecede başarılı. Gerçekçi bir senaryoya sahip olan oyunda aksiyon ve hayatta kalma öğeleri iç içe geçmiş ve bu da oyunun senaryosuna çok iyi aktarılmış.

Oyun içerisinde birden fazla karakter var ve bu karakterler bazen oyunda yönettiğiniz Jason Brody karakterinden bile baskın olabiliyor. Zaten oyunun bu kadar çok sevilmesinin sebebi oyun içerisinde hem kötü hem de yan karakterlerin oyun içerisine kattığı gerçekçi etki. Psikopat ruhlu Vaas ve onun patronu Hoyt Volker, Rakyat kabilesinde Jason’un potansiyelini gören ilk kişi olan Dennis, yerli ilaç yapımında uzman olan ve yerli ilaç yapımını Jason’a öğreten Dr. Earnhardt, Rakyat kabilesinin güzel dişi lideri Citra ve Jason Brody’in küçük kardeşi Riley oyun içerisinde karşınıza çıkacak karakterler arasında yer alıyor.

Far Cry piyasaya çıktığı ilk günden beri farklı oynanışı ve kendine özgü duruşuyla yoluna dördüncü serisiyle devam ediyor. Yeni serisi Himalaya dağlarında geçecek olan oyunun tanıtım videolarında etkileyici bir çıkış yapan oyununun yeni kötü karakteri ‘Pagan Min’ Rook Adasının kötü korsanı olan Vaas’ın yerini doldurmaya çalışacak.

Sonuç olarak Ubisoft sadece Far Cry 3 oyunlarındaki başarısıyla bile oyun sektörüne ders niteliğinde bir FPS aksiyon oyunu çıkartması bile oyun dünyasındaki yerini korumasına yetti diyebiliriz. Oyun severlere ise Far Cry 3 ve bunun gibi başarılı diğer oyunların keyfini çıkarmak kalıyor. Şimdiden iyi oyunlar…


Far Cry 3 Sistem GereksinimleriMinimum Sistem Gereksinimleri
İşlemci: 2.66 GHz Intel Core 2 Duo E6700 veya 3.00 GHz AMD Athlon 64 X2 6000+
RAM: 4 GB
Ekran Kartı: Shader Model 4.0 ve DirectX 9.0 destekli 512MB
Önerilen Sistem Gereksinimleri
İşemci: Intel Core i3-530 veya AMD Phenom II X2 565
RAM: 6 GB
Ekran Kartı: DirectX 11 ve Shader Model 4.0 destekli 1024 MB
Yüksek Performans İçin Sistem Gereksinimleri
İşlemci: Intel Core i7-2600K or AMD FX-4150 or better
RAM: 8 GB
Ekran Kartı: DirectX 11 ve Shader Model 4.0 destekli 1024 MB
Alıntı ile Cevapla
Yeni Konu aç  Cevapla

Etiketler
3un, cry, incelemesi, oyun

Seçenekler
Stil


Saat: 19:59

Forum Yasal Uyarı
vBulletin® ile Oluşturuldu
Copyright © 2016 vBulletin Solutions, Inc. All rights reserved.

ForumSevgisi.Com Her Hakkı Saklıdır
Tema Tasarım:
Kronik Depresif


Sitemiz bir 'paylaşım' sitesidir. Bu yüzden sitemize kayıt olan herkes kontrol edilmeksizin mesaj/konu/resim paylaşabiliyorlar. Bu sebepten ötürü, sitemizdeki mesaj ya da konulardan doğabilecek yasal sorumluluklar o yazıyı paylaşan kullanıcıya aittir ve iletişim adresine mail atıldığı taktirde mesaj ya da konu en fazla 48 saat içerisinde silinecektir.

ankara escort bayan, ankara escort, izmir escort ankara escort, ankara escort bayan, eryaman escort, pendik escort, antalya escort,