Forum Logo


Geri Git   ForumSevgisi.Com > ForumSevgisi Din Ve Maneviyat > İslamiyet > Peygamber Efendimiz (S.A.V)


Peygamberimiz (sav)'in hz. Mehdi hakkındaki hadisleri "tevatür" derecesindedirKonu Bilgileri
Konu Başlığı
Peygamberimiz (sav)'in hz. Mehdi hakkındaki hadisleri "tevatür" derecesindedir
Konudaki Cevap Sayısı
0
Şuan Bu Konuyu Görüntüleyenler
Görüntülenme Sayısı
83

Kullanıcı Etiket ListesiYeni Konu aç  Cevapla
 
LinkBack Seçenekler Stil
Alt 17 Ağustos 2015, 10:55   #1
Üye
ForumSevgisi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
ForumSevgisi
UYARI:
Kullanıcıların Profil Bilgileri Ziyaretçilere Kapatılmıştır. Görmek için Kayıt Olmalısınız
Standart Peygamberimiz (sav)'in hz. Mehdi hakkındaki hadisleri "tevatür" derecesindedir

Peygamberimiz (sav)'in hz. Mehdi hakkındaki hadisleri "tevatür" derecesindedir

Hadis imamları Hz. Mehdi hakkındaki hadislerin "mütevatir" olduğunu bildirmişlerdir. Bunun anlamı şudur: Mehdiyet hakkında aktarılan hadisler bu konuda yalan söylemek kastıyla aralarında anlaşmaları teknik olarak mümkün olmayan kişilerden pek çok farklı kanal vasıtasıyla hadis alimlerine ulaşmıştır. "Tevatür" kelime anlamı olarak "kuvvetli haber içinde yalan ihtimali olmayan ve bir cemaate dayanan kuvvetli haber" demektir. (Büyük Lugat-Tür-Dav 3003) Hadis bilimcilere göre; bir haber birçok kişi tarafından rivayet edilmişse ve bu ravilerin biraraya gelip haber uydurmaları durumları itibarıyla mümkün değilse buna "mütevatir" haber denilir. Birçok İslam alimi Peygamberimiz (sav)'in Hz. Mehdi ile ilgili hadislerinin mütevatir olduğunu bildirmiştir.
Ayrıca dinimizde çok önemli bir kaynak olarak kabul edilen "Kütüb-ü Sitte"de de Hz. Mehdi hakkında birçok "sahih" hadis bulunmaktadır. Kütüb-ü Sitte dışındaki diğer hadis kaynaklarında da Mehdiyetle ilgili pek çok sahih rivayet nakledilmektedir. Alimlerimizin sahih ve mütevatir hadisleri reddetmenin Peygamber (sav)'in sözünü reddetmek anlamına geleceği yönündeki ifadeleri de dikkate alındığında Mehdiyet inancının dinimizdeki yeri ve önemi daha iyi anlaşılır.
Hz. Mehdi yüzyıllardır İslam ümmeti tarafından beklenmektedir. Ancak gerek geçmiş alimlerin izah ve yorumlarından gerekse günümüzde ve yakın geçmişte yaşayan İslam alim ve mütefekkirlerinin açıklamalarından ve tariflerinden Hz. Mehdi'nin çıkışının içinde bulunduğumuz döneme denk geldiği anlaşılmaktadır. Nitekim rivayetlerde Hz. Mehdi'nin çıkış alameti olarak bildirilen olayların pek çoğunun aynen ve kısa aralıklarla art arda gerçekleşmesi bu büyük şahsın vazifeye başlamasının yakın olduğunun belki de başlamış olduğunun açık bir göstergesidir. Peygamberimiz (sav)'in mütevatir ve sahih hadislerinde açıkça haber verilen ve pek çok İslam aliminin eserlerinde detaylı olarak ele aldıkları Mehdiyet konusunda İslami literatürde pek çok rivayet ve açıklama bulunmaktadır. Bunlardan bazılarını şöyle sıralayabiliriz:
İbni Hacer Askalani Fethü'l-Bari'de; Mehdi'nin bu ümmetten olacağı ve Hz. İsa (A.S.)'nın onun arkasında namaz kılacağına dair hadisler tevatür etmiştir der. Şevkani de İsa'nın ineceğine dair hadislerin sayısının 29'a ulaştığını söyleyerek bunları bir bir nakletmiş ve sonunda: "Bizim naklettiğimiz hadisler görüldüğü gibi tevatür haddine ulaştı. Bu beyanımızla şu sonuca varılıyor ki beklenen Mehdi hakkındaki hadisler Deccal hakkında hadisler ve İsa'nın inmesine dair hadisler mütevatirdir" demiştir. (Sünen-i İbn-i Mace 10/338)
Mehdi'nin geleceğine dair olan sahih hadisler tevatür niteliğini taşımaktadır.(Kıyamet Alametleri s. 193)
Onların zannına göre Mehdi vefat etti; geçti gitti... Halbuki bu babda (konuda) gelen sahih hadis-i şerifler meşhurdur. Hattatevatür-ü manevi derecesinde olup taifenin sözlerini tekzip etmektedir. (Mektubat-ı Rabbani 2/250)
Mehdi'nin geleceğine dair Resulullah (sav)'dan tevatür düzeyinde birçok hadis rivayet edilmiştir... (eb'ul-Hasan Muhammed b. Hasan el-Überi Sicistani Menakıb'üş-Şafii/Dr.G.Hüseyin Tacirineseb Mehdilik ve İmam Mehdi s. 88 ve 405)
Mehdi'nin varlığı ve ahir zamanda zuhur edeceği Peygamber ailesinden ve Fatıma oğullarından oluşu tevatür ölçüsüne ulaşan hadislerle açıklanmıştır ve bu hadisleri inkar etmenin hiçbir anlamı yoktur... Tevatür ölçüsünü aşan doğru ve açık hadislerde Mehdi'nin Fatıma soyundan olup dünya sona ermeden zuhur edeceği zulüm ve haksızlıkla dolmuş olan dünyaya adalet ve hakkaniyet getireceği onun zamanında İsa Mesih'in gökten ineceği ve onun önderliğinde namaz kılacağı kanıtlanmış bulunmaktadır. (Şerif Muhammed b. Resul Berazenci Medeni el-işae s.184 ve 305 / Mehdilik ve İmam Mehdi s. 328)
Kıyamet gününün en büyük alametlerinden birisi de hakkında tevatür derecesini aşacak derecede hadis bulunan bir kişinin zuhur edeceğidir. Birçok hadis hafızları Mehdi'nin Peygamber soyundan olduğunu kabul etmişlerdir böyle mütevatir bir konuya sırt çevirmek yakışık almaz. Hak ehlinin inancına göre Mehdi İsa Mesih'ten ayrıdır. Mehdi Mesih'ten önce zuhur edecektir. Bu konu Sünni bilginleri arasında onların inancından sayılacak kadar yaygınlık kazanmıştır. (Şemseddin Muhammed b. Ahmed Sefareyni Levaih'ül-Envar'ül Behiyye şehri c. 2s. 74-76-86'dan özet)
Muhammed b. Ali Şevkani "et-Tavzih..." isimli kitabında şöyle söylemiştir: ... Bunlar (Mehdi Deccal ve Mesih ile ilgili rivayetler) hiç kuşku yok ki mütevatir hadislerdir Peygamber'in buyruğu hükmündedir... Buna göre Deccal ve Mesih hakkındaki rivayetler mütevatir olduğu gibi Mehdi hakkındakiler de mütevatirdirler... (Muhib b. Salih el-Bureyni Ikd'üd-Dürer fi Ahbar'il-Muntazar s. 14-15 / Ebu Tayyib Muhammed Sıddık Kunuci el-İzaetü... s. 95 ve 130 / Mehdilik ve İmam Mehdi s. 329)
Mehdi hakkındaki hadisler manevi tevatür ölçüsünü geçmiş inkar edilmelerinin bir anlamı yoktur. (Şeyh Hasan Advi Hamzavi Meşarik'ül-Envar F.2 s. 115 -1307 H. Basımı / Mehdilik ve İmam Mehdi s. 329)
... Mehdi hakkındaki hadisler tevatür ölçüsünden çoktur. "Sünen" "Mesned" ve "Mu'cem" kitaplarında mevcuttur. (M. Sıddık b. Hasan Kunuci el-İzaetü... s. 94)
Yukarıda isimlerini verdiğimiz kaynaklar dışında pek çok kişi daha sayısız eserinde Hz. Mehdi hakkında ulaşan hadislerin tevatür derecesinde olduğunu açıklamışlardır. Bu İslam alimlerinden bazıları ve bu konuda açıklama yaptıkları eserleri şunlardır:
1. Ebu Abdullah Muhammed b. Yusuf Genci Nufeli el-Beyan fi Ahbari Sahib'üz-Zaman s. 126
2. Şemseddin Muhammed b. Ahmed Kurtubi et-Tezkiretü fi Ahval'il-Mevta ve Umur'il-ahireti s.710
3. İbni Kayyim Cavziye Muhammed b. Ebi Bekr Dımışki el-Menar'ül-Münif s. 142
4. Şehabeddin b. Hacer Ahmed b. Ali Askelani Tahzib et-Tahzib c.9 s. 126
5. Celaleddin Abdurrahman Suyuti Arf'ül-Verdi eki el-Havi Lilfetavi c.2 s. 165
6. Eb'ul-Abbas b. Hacer Ahmed b. Muhammed Haytemi Sevaik'ül-Muhrika s. 99 / El-Kavl'ül Muhtasar s. 23
7. Şerif Muhammed b. Resul Berazenci Medeni el-İşae s. 147 185
8. Şemseddin Muhammed b. Ahmed Sefarini Levaih'ül-Envar'il-Behiyye c. 2 s. 89 / Ahval-i Yevm'ül-Kıyamet s.33
9. Muhammed b. Ali Sabban Mısri İs'afur-Rağibin Nur'ul-Ebsar haşiyesinde matbu s. 192 Sevaik'ül-Muhrika'dan naklen.
10. Mü'min b. Hasan Mü'mim Şeblanci Nur'ul-Ebsar s.189
11. Muhammed Sedik Hasan Kunuci Buhari el-İzae s.120
12. Muhammed b. Cafer İdrisi Ketanı Nzm'ül-Mütenasır Fi'l-Hadis'il-Mütevatir s.145
13. Eb'ul-Feyz Ahmed b. Muhammed Ğumari İbraz'ül Vehm'il-Meknun s. 3-4
14. Abdülmuhsin b. Muhammed Abbad Meccelet'ül-Camiat'ül-İslamiyye sayı 3 s. 598

»Peygamberimiz (sav)'in hz. Mehdi hakkındaki hadisleri "tevatür" derecesindedir - www.ForumSevgisi.Com 
Alıntı ile Cevapla
Yeni Konu aç  Cevapla

Bookmarks

Etiketler
derecesindedir, hadisleri, hakkindaki, mehdi, peygamberimiz, savin, tevatur

Seçenekler
Stil


Saat: 10:22

Yasal Uyarı Forum

ForumSevgisi.Com, paylaşım sitesidir.Bu nedenle yazılı, görsel ve diğer materyaller sitemize kayıtlı üyelerimiz tarafından kontrol edilmeksizin eklenmektedir.Bu nedenden ötürü doğabilecek yasal sorumluluklar yazan kullanıcılara aittir.Sitemiz hak sahiplerinin şikayetleri doğrultusunda yazılı, görsel ve diğer materyalleri 48 saat içerisinde sitemizden kaldırmaktadır. Gerekli Şikayet Bildirimleri "Bize Yazın" kısmından yapabilirsiniz.
Telif Hakları vBulletin® Copyright ©2000 - 2016, ve Jelsoft Enterprises Ltd.'e Aittir.
Bu forum, en iyi 1366 x 768 ekran çözünürlüğünde Mozilla ve Chrome ile görüntülenebilir.
www.ForumSevgisi.Com © 2014-2016

Facebook Twitter YouTube YouTube YouTube YouTube DMCA.com Protection Status
Forum Forumlar Forum Sitesi Ask Forumu Etiket Sitemap
Yukarı Git