ForumSevgisi.Com

  ForumSevgisi.Com > ForumSevgisi Din Ve Maneviyat > İslamiyet > Peygamber Efendimiz (S.A.V)


Salavat,ı şerifeler ve anlamları


Salavat,ı şerifeler ve anlamları

İslamiyet Kategorisinde ve Peygamber Efendimiz (S.A.V) Forumunda Bulunan Salavat,ı şerifeler ve anlamları Konusunu Görüntülemektesiniz,Konu İçerigi Kısaca ->> Salavat,ı şerifeler ve anlamları EFENDİMİZE (SAV) SALAVAT-I ŞERİFELER Bismillahirrahmanirrahim “Şüphesiz Allah ve melekleri Peygambere salat ederler. Ey iman edenler siz ...

Kullanıcı Etiket Listesi

Yeni Konu aç  Cevapla
LinkBack Seçenekler Stil

Okunmamış 17 Ağustos 2015, 14:47   #1
Durumu:
Çevrimdışı
ForumSevgisi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
none
Üyelik tarihi: 14 Temmuz 2015
Mesajlar: 8.944
Konular: 8563
Beğenilen: 0
Beğendiği: 0
www.forumsevgisi.com
Standart Salavat,ı şerifeler ve anlamları

Salavat,ı şerifeler ve anlamları

EFENDİMİZE (SAV) SALAVAT-I ŞERİFELER

Bismillahirrahmanirrahim

“Şüphesiz Allah ve melekleri Peygambere salat ederler. Ey iman edenler siz de ona salat edin ve tam bir teslimiyetle ona selam verin. “

(Ahzab Suresi 56)

Aleyhüsselatü Vesselam Efendimiz buyurdular ki:

"Bir gün bana Cenab-ı Hakk'ın dört büyük meleği geldi. Bunlar Cebrail Mikail israfil ve Azrail aleyhisselam idiler. Cebrail Aleyhisselam bana dedi ki: Ya Resulullah ! Senin ümmetinden bir kimse size günde on defa salavat getirirse yarın kıyamet gününde ben onun elinden tutar sıratı kuşlar gibi geçiririm.

Mikail aleyhisselam'da dedi ki: Ben o kula senin kevser havuzundan kana kana içiririm.

İsrafil aleyhisselam dedi ki: Ya Resullullah o kulun affı için başımı secdeye koyarım Allahu Teala onu affetmedikce başımı secdeden kaldırmam.

Azrail aleyhisselam da: Ya Nebiy sana günde on dafa selavat edenin ruhunu Peygamberler gibi kabzederim. dediler "

Bunun üzerine Nebiler Nebisi Efendimiz :"Bu ne büyük Lütuf Ya Rabbi Bu ne büyük ihsan ALLAH'ım buyurdu

“Salavat” Peygamber Efendimiz Hazreti Muhammed’i (sav) anmak O’na selam göndermektir.

Aşağıda “salavat” örnekleri bulunmaktadır.


Bİ ADEDİ ELF

Okunuşu:

" Allahümme salli alâ seyyidinâ muhammedin biadedi elfi enfâsil mahlûkât. Ve salli alâ seyyidinâ muhammedin biadedi eş'âril mevcûdat. Ve salli alâ seyyidinâ muhammedin biadedi sevâkinilarzı vessâvât. Ve salli alâ seyyidinâ muhammedin biadedi hurûfil-levhi veddeavât. Ve salli alâ seyyidinâ muhammedin biadedi küllilme'dûdâti velme'lûmât. Min evveli ezelihi ve evsetı haşrihi veahıri bekâihi ve alâ âlihi ve sahbihi-ttayyibine-ttâhirîne ecmaıyn. Bi rahmetike yâ erhamerrahimîn. "
Manası:

" Allahım! Efendimiz Muhammed üzerine salat eyle; yaratıklarının nefesleri adedince. Efendimiz Muhammed üzerine salat eyle; mevcudatın şa'rları (tüyleri) adedince. Efendimiz Muhammed üzerine salat eyle; semavat ve arzda oturanların adedince. Efendimiz Muhammed üzerine salat eyle; levhdeki ve dualardaki harfler adedince. Efendimiz Muhammed üzerine salat eyle; sayılmışların ve bilgilerin adedince.Ta ezelden ve haşrin ortasından ve sonundan. Ve efendimizin ehli ve temiz sahabelerinin hepsine de salat eyle. Rahmetinle ya erhamerrahımiyn. "

KUDRETTEN TAŞ ÜZERİNE YAZILAN SALAVAT

Okunuşu:

" Allâhümme salli alâ seyyidinâ Muhammedin bahri envârike ve ma'dini esrarike ve lisâni huccetike ve arusi memleketike ve imâmi hazretike ve tırazi mülkike ve hazâini rahmetike ve tarıykı şeriy'atikel mütelezzizi bi tevhıydike insani aynil vücû di vessebebi fî külli mevcû din ayni a'yâni halkıkel mütekaddimi min nûri zıyâike. Salâten tedû mü bi devâmike ve tebkâ bi bekâike lâ müntehâ lehâ düne ılmike salâten turzıyke ve turzıyhi ve terzâ bihâ annâ Yâ rabbel âlemiyn. "


Mânâsı:

" Allahım! Efendimiz Muhammed üzerine salat eyle; nurlarının denizi sırlarının madeni delillerinin dili memleketinin el sürülemez gelini hazretinin imamımülkünün süsü rahmetinin haznedarı şeriatının yolu ki senin tevhidinle lezzetleniyor vücud hakikati. Ve bütün mevcutların sebebi gözlerin gözühakikatlerin hakikati senin evvelleri yaratmandan senin nurunun ziyasından. Öyle salât eyle ki sen devam ettiğin müddetçe devam etsin sen baki kaldığın müddetçe baki kalsın ki; son olmaz ona senin ilminin dışında. Öyle salat eyle ki sen onunla razı olasın onu da razı etsin. Ve 0nunla razı ol bizden ya rabbel alemin. "

SALAT-I MÜNCİYE

"Allâahümme salli alâa seyyidinâa Muhammedin ve alâa âali seyyidinâa Muhammedin salâaten tünciinâa bihâa min cemî'il-ehvâali ve'l âafâat. Ve takdıy lenâa bihâa cemî'alhaacâat ve tütahhirunâa bihâa min cemî'is-seyyi'âat ve terfeunâa bihâa indeke a'led-derecâat ve tübelligunâa bihâa aksa'l gaayâati min cemî'il-hayrâti fi'l-hayâati ve ba'del-memâat. Inneke alâa külli sey'in kadiyr."

Mânâsı:

"Allâh'ım Efendimiz Muhammed'e ve ehl-i beytine bizi bütün korku ve âfetlerden kurtaracağın bütün ihtiyaçlarımızı göndereceğin bütün günahlarımızdan temizleyeceğin nezdindeki derecelerin en yücesine yükselteceğin hayatta ve ölümden sonra bütün hayırların nihâyetine ulaştıracağın şekilde râhmet eyle. Muhakkak sen her şeye kaadirsin."

SALAT-I NARİYE

"Allâahümme salli salâaten kâamileten ve sellim selâmen tâammen alâa seyyidinâa Muhammedini'l-lezii tenhallü bi-hil'ukadü ve tenfericü bihi'l-kürabü ve tükdaa bihi'l-havâaicü ve tünâalü bihi'r ragaaibü ve husnü'lhavâatimi ve husnü'l-havâatimi ve yüsteska'l gamâamü bivechihi'l-keriim ve alâa âalihii ve sahbihii fîi külli lemhatin ve nefesin bi-adedi külli ma'lûmin lek."

Mânâsı:

"Allâh'ım kendisi hürmetine dügümler çözülen gamlar-kederler açılan ihtiyaçlar giderilen isteklere hüsn-i hâtimelere güzel âkibetlere nâil olunan kerem (cömertlik) sahibi yüzü-suyu hürmetine bulutların sulandığı Efendimiz Muhammed Mustafa'ya (s.a.v.) ve onun âl ve ashâbına; her bakış ve her nefeste ve zâtınca mâlum olanların sayısınca kâmil bir rahmet ve tam bir selâmet ihsan eyle."


SALAT-I FETHİYE

"Allâahümme salli ve sellim ve bâarik alâa seyyidinâ Muhammedini'l-fâtihi limâa uğlika ve'l-hâtimi limâa sebeka nâasıri'l-hakkı bi'l-hakkı ve'lhâadii ilâa sirâatıke'l müstakıym ve alâa âalihii hakka kadrihii ve mikdâarihi'lazıym."

Mânâsı:

"Allâh'im salât ve selâm eyle ve mübarek kıl; kilitlenmişlerin açıcısı öncekilerin sonuncusu Hakk'a hak ile yardımcı doğru yoluna hidâyet eden Efendimiz Muhammed'e ve onun ehl-i beytine onun kadrince ve azîm mikdarınca


ÇEŞİTLİ SALAVATLAR

Okunuşu:

İnne ve melâiketehu yusallûne âlennebîy ya eyyühelleziyne âmenû sallu aleyhi ve sellimu tesliyma.

Manası:

Muhakkak ki Allah ve melekleri nebîsine çok salat ederler… Ey imân edenler siz de O’na salat edip layıkiyle selam verin…

Okunuşu:

Cezallâhu anna seyyidenâ Muhammeden ma huve ehluh

Manası:

Allah’ım Efendimiz Muhammed’e lâyık olduğu şekilde ihsanda bulun bizim tarafımızdan biz onu değerlendirmekten âciziz…

Okunuşu:

Allahümme salli alâ men ruhuhu mihrabül ervahi vel melâiketi vel kevni; Allahümme salli alâ men huve imamul enbiyâi vel mürseliyn; Allahumme salli alâ men huve imamu ehlil Cenneti ibâdillahil mü’miniyn.

Manası:

Bütün rûhların melâikenin ve varolanların mihrabı olan o yüce rûha salat eyle Allah’ım; bütün Nebilerin ve Rasûllerin imamı olan o zâta salât eyle Allah’ım; Allahın kulu bütün Cennet ehlinin önderi olan zâta salât eyle Allah’ım…

Okunuşu:

Allahümme salli alâ seyyidina Muhamedin ve alâ âli seyyidina Muhammed kad dâkat hiyletiy edrikniy Yâ Rasûlâllah.

Manası:

Allah’ım Efendim Muhammed’e ve O’nun ehline salât eyle… Çok sıkıntım var bana yardım et yâ Rasûlallâh…

Okunuşu:

Allahümme salli ve sellim ve bârik alâ seyyidina Muhammedin adede halkıke ve rıdâe nefsike ve zinete arşıke ve midade kelimatik…

Manası:

Allah’ım Efendimiz Muhammed’e halkettiklerinin adedince sen râzı olana kadar ve arşının ağırlığınca ve kelimelerin adedince selâm ve bereket ihsan eyle!

Aleyhisselam

Manası:
Allahın selamı onun üzerine olsun.

Aleyhissalatu vesselam

Manası:
Allahın salatu selamı onun üzerine olsun.

Sallu aleyhi ve sellem

Manası:
Allahu Teala Ona salatu selam etsin.

Allahumme salli ala Muhammedin ve ala ali Muhammed

Manası:
Allahım! (peygamberimiz) Hz.Muhammed'e ve aline (evladu iyaline) rahmet eyle.

Allahumme salli ala seyyidina Muhammedin ve ala alihi ve sahbihi ve sellim

Manası:
Ey Allahım ! Efendimiz büyüğümüz Muhammed'e evladu iyaline ashabına salatu selam eyle.(Rahmet et selametlik ver.)

Allahumme salli ala Muhammedin ve enzilhul'muk'adel'mukarrabe indeke yevmel'kıyameti.

Manası:
Ey Allah'ım! Hz. Muhammed'e Salatu selam et ve onu kıyamet gününde sana yakın bir yere(makam-ı Mahmut'a) indir.

Allahumme salli ala seyyidina Muhammedin tıbbil'kulubi ve devaiha ve afiyetil abdani ve şifaiha ve nuril'ebsari ve ziyaiha ve ala alihi ve sahbihi ve sellim.

Manası:
Ey Allahım ! kalblerin doktoru ve devası vucutların şifası gözlerin nuru ve ziyası olan Muhammed'e (S.A.V.) aline ve ashabına salatu selam eyle.


Allahumme salli ve sellim ve barik ala seyyidina Muhammedin ve ala ali seyyidina Muhammedin bi'adedi ilmike

Manası:
Ey Allahım ! efendimiz Hz. Muhammed'e (S.A.V.) ve efendimiz Hz.Muhammedin (S.A.V.) aline nihayetsiz olan ilminin adedince salatu selam ve bereketler ihsan eyle.

Allahumme salli ala seyyidina Muhammedin mahtelefel-melevani ve teakabel-asarani ve kerraral-cedidani vestekbelel-ferkadani ve belliğ ruhahu ve ervaha ehl-i beytihi minnat-tahiyyete vesselame verham ve barik ve sellim aleyhi ve aleyhim teslimen kesiran kesira.

Manası:
Allah'ım melevan asaran cedidan ve ferkadan yıldızları devam ettiği müddetçe Efendimiz Muhammed'e (S.A.V.) salat ve selam eyle. O'nun ve ehl-i beytinin ruhuna bizden saygı ve selam ulaştır.

Allahumme salli ala seyyidina Muhammedin ve ala ali Muhammedin ve Ademe ve Nuhin ve İbrahime ve Musa ve İsa ve ma beynehum minen'nebiyyine vel'murselin. Salevatullahi ve selamuhu aleyhim ecmain.

Manası:
Allahım ! Hz.Muhammed'e(S.A.V.) Hz.Adem Hz.NuhHz.İbrahimHz.İsa(A.S.V.) ve bunların arasında (gelip geçmiş bütün) peygamberlere rahmet ihsan eyle.


Allahumme salli ala seyyidina Muhammedin abdike ve Resulike ve alel'muminine vel'muminati vel'muslimine vel'muslimati.

Manası:
Allahım ! kulun ve Resulun Hz.Muhammed'e salat (Rahmet) et. Mümin olan erkek ve kadınlara müslüman olan erkek ve kadınlara da merhamet eyle.

Allahumme Salli ala Ruhi seyyidina Muhammedin fil'ervahi ve salli ala cesedi seyyidina Muhammedin fil'ecsadi ve salli ala kabri seyyidina Muhammedin filkuburi. Allahhumme belliğ minni tehiyyeten ve selama.

Manası:
Ey Allahım! Ruhlar içinde sevgili peygamberimiz Hz.Muhammedin ruhuna cesedler içinde Hz.Muhammedin (A.S.V) cesedine kabirler içinde Hz.Muhammedin (A.S.V.) kabrine salatu selam eyle. Allahım benim selamımı sevgili peygamberimiz Hz. Muhammed (A.S.V.)'in aziz ruhuna vasıl eyle (ulaştır).


Allahumme salli ala Muhammedin ve ezvacihi ve zurriyetihi kema salleyte ala İbrahime ve barik ala Muhammedin ve ezvacihi ve zurriyetihi kema barekte ala İbrahime inneke hamidun mecid.

Manası:
Ey Allahım! Hz.Muhammed'e zevcelerine ve soyuna rahmet et. Hz.İbrahime rahmet ettiğin gibi. Hz.Muhammed'e zevcelerine ve soyundan gelenlere bereket ver. Hz. İbrahime bereket verdiğin gibi. Gerçek ki Sen Hamidsin(Öğülmüş yanlız sensin) Mecidsin (şan ve şeref sahibisin).


Allahumme salli ala Muhammedin ve ala ali Muhammed kema salleyte ala İbrahime ve ala ali ibrahim. İnneke hamidun mecid.

Manası:
Ey Allahım Hz.Muhammed’e ve O'nun âline salat et. Hz. İbrahim (A.S.)'a ve âline salat ettiğin gibi. Şüphe yok ki sen Hamidsin(Öğülmüş yalnız sensin)Mecidsin (Şan ve şeref sahibi yanlız sensin)

Allahumme barik ala Muhammedin ve ala ali Muhammed kema barekte ala İbrahime ve ala ali İbrahim İnneke hamidun mecid.

Manası:
Ey Allahım Hz.Muhammed’e ve O'nun âline mübarek eyle. Hz. İbrahim (A.S.)'a ve âline mübarek eylediğin gibi. Şüphe yok ki sen Hamidsin(Öğülmüş yalnız sensin) Mecidsin (Şan ve şeref sahibi yanlız sensin)


SALAVAT-I SEMANİYE

Allâhümme salli alâ seyyidinâ Muhammedin ve âlihi adede mâ halakte

Allâhümme salli alâ seyyidinâ Muhammedin ve âlihi mil'e mâ halakte

Allâhümme salli alâ seyyidinâ Muhammedin ve âlihi adede külli şey'in

Allâhümme salli alâ seyyidinâ Muhammedin ve âlihi mil'e külle şey'in

Allâhümme salli alâ seyyidinâ Muhammedin ve âlihi adede mâ ahsâ kitâbüke

Allâhümme salli alâ seyyidinâ Muhammedin ve âlihi mil'e mâ ahsâ kitâbüke

Allâhümme salli alâ seyyidinâ Muhammedin ve âlihi adede mâ ahâta bihî ılmüke

Allâhümme salli alâ seyyidinâ Muhammedin ve âlihi mil'e mâ ahâta bihî ılmüke. Allahümme

Salli Ala Seyyidina Muhammedin biadedi külli zerretin elfe elfe merreh Allâhümme Salli

Alâ Seyyidinâ Muhammedin fî evveli kelâminâ

Allâhümme Salli Alâ Seyyidinâ Muhammedin fî evsatı kelâminâ

Allâhümme Salli Alâ Seyyidinâ Muhammedin fî âhiri kelâminâ.SALAVAT-I FETİH

Essalâtü vesselâmü aleyke YÂ RESÛLALLÂH

Essalâtü vesselâmü aleyke YÂ HABÎBALLÂH

Essalâtü vesselâmü aleyke YÂ HALÎLALLÂH

Essalâtü vesselâmü aleyke YÂ SAFÎYYALLÂH

Essalâtü vesselâmü aleyke YÂ NECİYYALLÂH

Essalâtü vesselâmü aleyke YÂ HAYRE HALKİLLÂH

Essalâtü vesselâmü aleyke YÂ MENİHTÂREHULLÂH

Essalâtü vesselâmü aleyke YÂ MEN ZEYYENEHULLÂH

Essalâtü vesselâmü aleyke YÂ MEN ERSELEHULLÂH

Essalâtü vesselâmü aleyke YÂ MEN ŞERREFEHULLÂH

Essalâtü vesselâmü aleyke YÂ MEN AZZEMEHULLÂH

Essalâtü vesselâmü aleyke YÂ MEN KERREMEHULLÂH

Essalâtü vesselâmü aleyke YÂ SEYYİDELMÜRSELÎN

Essalâtü vesselâmü aleyke YÂ İMÂMELMÜTTEKÎN

Essalâtü vesselâmü aleyke YÂ HATEMENNEBİYYÎN

Essalâtü vesselâmü aleyke YÂ ŞEFÎELMÜZNİBÎN

Essalâtü vesselâmü aleyke YÂ RESÛLE RABBİL ÂLEMÎN

Essalâtü vesselâmü aleyke YÂ SEYYİDEL EVVELÎN

Essalâtü vesselâmü aleyke YÂ SEYYİDİL AHİRÎN

Essalâtü vesselâmü aleyke YÂ KÂİDEL MÜRSELÎN

Essalâtü vesselâmü aleyke YÂ ŞEFÎAL ÜMMETİ

Essalâtü vesselâmü aleyke YÂ AZÎMEL HİMMETİ

Essalâtü vesselâmü aleyke YÂ HÂMİLE LİVÂİL HAMD

Essalâtü vesselâmü aleyke YÂ SÂHİBE MAKÂMİL MAHMÛD

Essalâtü vesselâmü aleyke YÂ SÊKİYEL HAVZIL MEVRÛD

Essalâtü vesselâmü aleyke YÂ EKSERENNÂSİ TEBEAN YEVMEL KIYÂMETİ

Essalâtü vesselâmü aleyke YÂ SEYYİDİ VELEDİ ÂDEM

Essalâtü vesselâmü aleyke YÂ EKREMEL EVVELÎNE VEL AHİRÎN

Essalâtü vesselâmü aleyke YÂ BEŞÎR

Essalâtü vesselâmü aleyke YÂ NEZÎR

Essalâtü vesselâmü (aleyke) YÂ DÂİYELLÂHİ BİİZNİHÎ VESSİRÂCİL MÜNÎR

Essalâtü vesselâmü aleyke YÂ NEBİYYERRAHMETİ

Essalâtü vesselâmü aleyke YÂ NEBBİYYETTEVBETİ

Essalâtü vesselâmü aleyke YÂ MUKAFFİ ESSALÂTİ
Alıntı ile Cevapla
Yeni Konu aç  Cevapla

Etiketler
anlamlari, salavat, serifeler

Seçenekler
Stil


Saat: 22:58

Forum Yasal Uyarı
vBulletin® ile Oluşturuldu
Copyright © 2016 vBulletin Solutions, Inc. All rights reserved.

ForumSevgisi.Com Her Hakkı Saklıdır
Tema Tasarım:
Kronik Depresif


Sitemiz bir 'paylaşım' sitesidir. Bu yüzden sitemize kayıt olan herkes kontrol edilmeksizin mesaj/konu/resim paylaşabiliyorlar. Bu sebepten ötürü, sitemizdeki mesaj ya da konulardan doğabilecek yasal sorumluluklar o yazıyı paylaşan kullanıcıya aittir ve iletişim adresine mail atıldığı taktirde mesaj ya da konu en fazla 48 saat içerisinde silinecektir.

ankara escort bayan, ankara escort, izmir escort ankara escort, ankara escort bayan, eryaman escort, pendik escort, antalya escort,