Forum Logo


Geri Git   ForumSevgisi.Com > ForumSevgisi Din Ve Maneviyat > İslamiyet > Peygamber Efendimiz (S.A.V)


Peygamberimiz (sav)'in Tebliğ Mektupları 2Konu Bilgileri
Konu Başlığı
Peygamberimiz (sav)'in Tebliğ Mektupları 2
Konudaki Cevap Sayısı
0
Şuan Bu Konuyu Görüntüleyenler
Görüntülenme Sayısı
38

Kullanıcı Etiket ListesiYeni Konu aç  Cevapla
 
LinkBack Seçenekler Stil
Alt 17 Ağustos 2015, 14:52   #1
Üye
ForumSevgisi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
ForumSevgisi
UYARI:
Kullanıcıların Profil Bilgileri Ziyaretçilere Kapatılmıştır. Görmek için Kayıt Olmalısınız
Standart Peygamberimiz (sav)'in Tebliğ Mektupları 2

Peygamberimiz (sav)'in Tebliğ Mektupları 2

Peygamberimiz (sav)'in Tebliğ Mektupları 2


Allah (cc) "Gerçek şu ki Biz senin üzerine 'oldukça ağır' bir söz (vahy) bırakacağız" (Müzzemmil Suresi 5) ayetiyle de bildirdiği gibi son peygamber olan Peygamber Efendimiz (sav)'e önemli bir sorumluluk vermiştir. Peygamberimiz (sav) ise Allah (cc)'a olan güçlü imanı ile Allah (cc)'ın kendisine verdiği sorumluluğu en güzeliyle yerine getirmişinsanları Allah (cc)'ın yoluna hidayete davet etmiş ve tüm inananların yol göstericisi ve aydınlatıcısı olmuştur.

Peygamberimiz Hz. Muhammed (sav)'in orijinalleri günümüze kadar muhafaza edilmiş olan çeşitli ülkelerin krallarına ve bazı eyaletlerin valilerine yazdığı tebliğ mektuplarının bir kısmına önceki yazımızda yer vermiştik. Hükümdarların ve toplumların hak dini yaşamaya davet edildiği bu mektuplar Allah (cc)'ın izniyle çok geniş toplulukların İslam dinini benimsemesine ve Kuran ahlakını yaşamasına vesile olmuştur. Peygamberimiz (sav)'in hikmetli tebliğinin örneklerini içeren bu mektuplardan bazıları şöyledir:

Bizans İmparatoru Heraklius’a Gönderilen Mektup…

Hz. Muhammed (sav)’in Bizans İmparatoru Heraklius’a gönderdiği mektup da Ehl-i Kitab’a yapılacak davette Kuran’dan ayetlerin kullanılmasının gerektiğini gösteren hikmetli bir örnektir. Peygamber Efendimiz (sav)mektubunda daha önce aktarılan Al-i İmran Suresi 64. ayetini yazarak tebliğ yapmıştır.

Bismillahirrahmanirrahim Allah’ın kulu ve elçisi Muhammed’den Bizanslıların büyük reisi Herakliyus’a: “Selam hakikat yolunu izleyene (olsun)! İlave edeyim ki seni bütün olarak İslam’a davet ediyorum. İslam’ı kabul et ki felah bulasın. İslam’ı kabul et ki Allah değerini iki kat artırsın. Ama eğer kaçınırsan tebeanın günahı da senin üzerine yüklenecektir. Ve siz ey Kitab-ı Mukaddes’in insanları (Ey Ehl-i Kitab!) sizinle bizim aramızda aynı olan bir söze doğru geliniz; ki biz ancak Allah’a taparız O’na hiçbir şeyi ortak koşmayız ve aramızda kimse kimseyi Allah’ın dışında sahib (Rab) edinmez. İmdi eğer kaçınırlarsa şöyle deyiniz: Şahit olun biz Müslümanlardanız (Allah’a teslim olanlarız).

İran İmparatoru Kisra’ya Gönderilen Mektup…

Hz. Muhammed (sav) müşrik toplulukların liderlerine gönderdiği mektuplarında onlara sonsuz ilim sahibi Allah (cc)’ın tek İlah olduğunu ve kendisinin de O’nun elçisi olduğunu tebliğ etmiştir. Ehl-i Kitap olan topluluklardan farklı olarak müşrik toplumlara yollanan bu mektuplarda Yüce Allah (cc)’ın varlığı ve birliği ana konu olarak vurgulanmıştır.

Bismillahirrahmanirrahim Allah Resulü Muhammed’den İranlıların büyüğü Kisra’ya: Selam hakikat yolunu izleyip Allah’a ve Resulüne iman edenlerin ve Allah’tan başka İlah olmadığına O’nun bir ve ortaksız olduğuna ve Muhammed’in O’nun kulu ve Resulü olduğuna şehadet edenlerin üzerine olsun! Seni İslam’ı kabule çağırıyorum. Zira Ben Allah’ın canlı olan herkesi uyarmak ve İlahi kelamın kafirlere karşı hükmünü tamamlaması için tüm insanlara gönderdiği elçisiyim. Şimdi İslam’a teslim ol ve felaha er. Ama eğer reddedersen o zaman Mecusilerin günahları da senin üzerine olacaktır.

El Ahsa Valisi El Münzir’e Gönderilen Mektup...

Bismillahirrahmanirrahim. Allah Resulü Muhammed’den El-Münzir b. Sava’ya! Selam üzerine olsun. Seni kendisi dışında hiçbir İlah olmayan tek bir Allah’a hamd etmeye çağırıyorum ve ilan ediyorum ki O’ndan başka hiçbir tanrı yoktur ve Muhammed O’nun kulu ve Resulüdür. Sana Kadir-i Mutlak ve Şanı Yüce Allah’ı hatırlatırım ki; zira kim iyi bir nasihate kulak verirse kendi iyiliği içindir; ve kim benim elçilerime itaat eder ve emirlerine uyarsa bizzat bana itaat etmiş olur. Ayrıca kim onlar hakkında iyi düşünürse benim hakkımda iyi düşünmüş olur. Muhakkak benim elçilerim seni övmüşlerdir. Ben de senin halkına şefaatini kabul ediyorum. İmdi Müslüman olmadan evvel sahip oldukları şeyleri Müslümanların elinde bırak. Ve ben suçluları affediyorum. İmdi sen de onların pişmanlıklarını kabul et. Biz isesen iyi davrandığın sürece seni görevden azletmeyeceğiz...


Bu mektuplar Müslümanların Ehl-i Kitap ve diğer müşrik ve inkarcılar ile olan ilişkilerinde nasıl davranacaklarını görmeleri açısından günümüzde de çok değerli tebliğ örnekleridir.

»Peygamberimiz (sav)'in Tebliğ Mektupları 2 - www.ForumSevgisi.Com 
Alıntı ile Cevapla
Yeni Konu aç  Cevapla

Bookmarks

Etiketler
mektuplari, peygamberimiz, savin, teblig

Seçenekler
Stil


Saat: 23:01

Yasal Uyarı Forum

ForumSevgisi.Com, paylaşım sitesidir.Bu nedenle yazılı, görsel ve diğer materyaller sitemize kayıtlı üyelerimiz tarafından kontrol edilmeksizin eklenmektedir.Bu nedenden ötürü doğabilecek yasal sorumluluklar yazan kullanıcılara aittir.Sitemiz hak sahiplerinin şikayetleri doğrultusunda yazılı, görsel ve diğer materyalleri 48 saat içerisinde sitemizden kaldırmaktadır. Gerekli Şikayet Bildirimleri "Bize Yazın" kısmından yapabilirsiniz.
Telif Hakları vBulletin® Copyright ©2000 - 2016, ve Jelsoft Enterprises Ltd.'e Aittir.
Bu forum, en iyi 1366 x 768 ekran çözünürlüğünde Mozilla ve Chrome ile görüntülenebilir.
www.ForumSevgisi.Com © 2014-2016

Facebook Twitter YouTube YouTube YouTube YouTube DMCA.com Protection Status
Forum Forumlar Forum Sitesi Ask Forumu Etiket Sitemap
Yukarı Git