Forum Logo


Geri Git   ForumSevgisi.Com > ForumSevgisi Din Ve Maneviyat > İslamiyet > Peygamber Efendimiz (S.A.V)


Peygamberimiz'in (SAV) Dilinden CennetKonu Bilgileri
Konu Başlığı
Peygamberimiz'in (SAV) Dilinden Cennet
Konudaki Cevap Sayısı
0
Şuan Bu Konuyu Görüntüleyenler
Görüntülenme Sayısı
97

Kullanıcı Etiket ListesiYeni Konu aç  Cevapla
 
LinkBack Seçenekler Stil
Alt 17 Ağustos 2015, 14:53   #1
Üye
ForumSevgisi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
ForumSevgisi
UYARI:
Kullanıcıların Profil Bilgileri Ziyaretçilere Kapatılmıştır. Görmek için Kayıt Olmalısınız
Standart Peygamberimiz'in (SAV) Dilinden Cennet

Peygamberimiz'in (SAV) Dilinden Cennet

Peygamberimiz'in (SAV) Dilinden Cennet

Birçok kişinin hayalindeki cennet; bulutların içinde bir sis perdesinin ardında beyaz rengin hakim olduğu aydınlık fakat puslu bir rüyalar alemidir. Ancak bu tamamen yanlış bir cennet anlayışıdır. Çünkü Yüce Allah'ın Kuran'da inanan kullarına vaat ettiği ve Peygamber Efendimiz (sav)'in hadislerinde bildirdiği cennet insan aklının kavramakta zorlanacağı olağanüstü güzellikte ve gerçek bir hayattır.

Her insan hayatı boyunca birçok kez cennet kavramıyla karşılaşır ancak Yüce Allah'ın bize vaat ettiği cennetin eşsiz güzelliğini ve sonsuz nimetlerini hakkıyla kavrayamamış olabilir. Bu nedenle yazımızda insanların cennetteki eşsiz güzellikleri tanımalarına ve sonsuza kadar sürecek olan nimetleri tüm detayları ile öğrenmelerine vesile olmaya çalışacağız. Zira hem "Orada diledikleri herşey onlarındır; Katımız'da daha fazlası da var." (Kaf Suresi 35) diye bildiren Kuran ayetleri hem de Peygamberimiz (sav)'in hadisleri bizleri pek çok insanın daha önce hiç düşünmemiş olabileceği cennetteki bazı nimetlerden haberdar etmektedir.

Cennetteki ihtişamın sınırsız nimetin ve yaşanacak olan güzel hayatın anlaşılması ve bunun Allah'ın alemlere üstün kıldığı Peygamber Efendimiz'in dilinden aktarılması ise insanların cennete olan özlemlerini ve bu hayatı kazanmak için harcayacakları çabayı artıracaktır.Cennetteki Zenginlik ve Bolluk

Cennette sunulan tüm zenginlik dünya şartlarının aksine insanların gönüllerince yaşayacakları hiçbir zaman bitmetükenme endişesi duymayacakları Allah'ın sonsuz güzellikteki sanatının tecellilerini ve göz kamaştıran büyük bir ihtişamı kapsayan en üst estetik özellikleri ve uyumu sunan müminlerin istek ve tutkularına hitap eden bir zenginliktir. Nitekim Kuran'da bildirilen "Her nereye baksan bir nimet ve büyük bir mülk görürsün" (İnsan Suresi20) ayetiyle cennetteki bu zenginliğe dikkat çekilmiştir.

Bir hadiste Peygamberimiz (sav) cennetin nelerden inşa edildiğini soran bir kişiye şöyle cevap vermiştir: "Gümüş tuğladan ve altın tuğladan! Harcı da kokulu misk. Cennetin çakılları inci ve yakuttan toprağı da zâferandır." (TirmiziKütüb-i Sitte-14 s. 451/6)

Kıymetli Taşların ve Madenlerin Bolluğu

Allah Kuran'da bildirdiği "Özenle işlenmiş mücevher tahtlar üzerindedirler." (Vakıa Suresi 15) ayetiyle cennette çeşitli mücevherler ve kıymetli taşların varlığına dikkat çeker.

Cennetle ilgili olarak Kuran'da ve hadislerde bahsi geçen inci altın ve gümüş gibi mücevherler tüm insanların ittifakla beğendikleri bunlarla süslenmiş eşyaları görmekten zevk aldıkları güzelliklerdir. Başka bir cennet nimeti olarak inciden bahsedilen hadislerden biri ise şöyledir: "Cennetliklerin başlarında taçlar vardır. Taçtaki tek incimeşrık (Doğu) ile mağrib (Batı) arasını aydınlatır." (Tirmizi Kütüb-i Sitte-14 s. 451/6)Cennet Mekanlarının Güzelliği

Dünyanın en güzel mekanları arasında saraylar köşkler hep ilk sıralarda yer alır. Dünyada sınırlı sayıda bulunan bu mekanlar cennette kusursuz ve en görkemli halleriyle Allah'ın sevdiği kullarının yaşadığı mekanlar olarak sonsuza kadar var olacaklardır. Yüce Allah bir ayetinde "…onlar için yaptıklarına karşılık olmak üzere kat kat mükafat vardır ve onlar yüksek köşklerinde güven içindedirler." (Sebe Suresi 37) buyurarak bu gerçeği bildirmiştir.

Kutlu Peygamberimiz (sav)'in cennet mekanlarındaki zenginlik ve bolluğu tarif ettiği bir hadis şöyledir: "Cennetin içinde inciden bir saray vardır. O sarayın içinde kırmızı yakuttan yetmiş konak vardır. Her konağın içinde yeşil zebercedden (zümrüt cinsinden parlak yeşil kıymetli bir taş) yetmiş ev vardır. Her evin içinde yetmiş taht her taht üzerinde de her renkten yetmiş yatak vardır. Her evin içinde yetmiş sofra her sofranın üzerinde de yetmiş çeşit yemek vardır. Keza her evin içinde yetmiş adet hizmetçi vardır..." (Tezkireti'l Kurtubi s. 323/554)

Cennetteki Çarşı ve Giyecekler

Peygamberimiz (sav)'in hadislerde haber verdiğine göre cennet çarşılarında insanlar istedikleri herşeyden diledikleri kadar alabileceklerdir. Orada alış veriş söz konusu olmayacak herkes her beğendiğine sahip olabilecektir. Bu mekanlardaki nimet çeşitleri ise insanların daha önce hiç görmedikleri ve hayalini bile kurmadıkları türden nimetler olacaktır. Allah bol ihsanıyla herkese tüm beğenip arzuladıklarını verecek kimsenin hiçbir şeyi eksik olmayacaktır.

Hadislerde bu durumdan şöyle bahsedilir: "Muhakkak cennette bir çarşı vardır ki melekler orayı ziyaret ederler. Orada gözlerin mislini görmediği kulakların duymadığı ve kalplere gelmeyen nimetler vardır. Canımızın istediği herşey bize getirilir. Fakat orada satılan ve satın alınan hiçbir şey yoktur…" (Tezkireti'l Kurtubi s. 325-326/563)

"...Onların içinde herhangi bir şeyi eksik olan kimse yok ki karşılaştığının üzerinde gördüğü süs elbiselerinden dolayı rahatsız olsun. Sözünün sonu gelmeden üzerinde daha güzel bir kıyafet bürünür." (Tezkireti'l Kurtubi s. 325-326/563)

Cennetteki Yiyecekler

Cennette insanların nefislerinin hoşuna gidecek canlarının istediği ve arzuladıkları son derece lezzetli pek çok yiyecek olduğu ve bunlar arasında et ve meyvenin bulunduğu Kuran'da "Arzulayıp-seçecekleri meyveler canlarının çektiği kuş eti." (Vakıa Suresi 20-21) ayetleriyle müjdelenmiştir.

Peygamberimiz (sav) de hadislerinde cennetteki yiyeceklerin çeşitliliklerine ve renklerine şöyle dikkat çekmiştir:

"Cennet halkının ekmek katığının en faziletlisi en nefisi kuş etidir. Alemlerin Rabbi olan Allah'a hamd olsun." (Tezkireti'l Kurtubi s. 363/654)

"Cennet ehlinin en aşağı derecede olanının başucunda 10.000 hizmetçi her hizmetçinin elinde farklı renkte altın ve gümüşten iki sahan ve içlerinde ayrı ayrı meyveler vardır. En son yediğini de ilk iştiha (açlıktan gelen istek haz) ile yer..." (Ramuz el-Ehadis-1 s. 71/5)Cennette İnsan Güzelliği

Yüce Allah'ın "Orada huyları güzel yüzleri güzel kadınlar vardır." (Rahman Suresi 70) ayetiyle belirttiği cennetteki insanların güzelliği pek çok hadiste de vurgulanmıştır: "... Eğer cennet ehli kadınlarından bir kadın yer ehline görünseydi dünyayı ve içindekileri aydınlığa boğar ve ikisinin arasını da güzel koku ile doldururdu." ((Tirmizi) Büyük Hadis Külliyatı-5 s. 409/10095)

"Cennet ehli cennete otuz ya da otuz üç yaşında sakalsız tüysüz ve gözleri sürmeli olarak girecekler." (Büyük Hadis Külliyatı-5 s. 411/10109)

Cennette İstenen Nimetlerin Sebepsiz Verilmesi

Dünyada güzel bir yemek isteyen bir kimsenin bunun için emek ve zaman harcaması gerekmektedir. Ancak cennette satın alma emek ve zaman harcama gibi pek çok sebep ve aşama ortadan kalkarak nimetler insanın en çok hoşuna gidecek şekilde hazır olarak sunulur. Bir hadiste bu durum şöyle bir örnekle aktarılmıştır:

"...kuşun etinden yemek o kimsenin hatırına gelir ve bunun üzerine hemen çeşitli et yemekleri halinde onun önüne varır. Cennet ehli ondan istediği kadar yer. Doyduğu zaman kuşun kemikleri toplanır. Sonra uçar dilediği gibi cennette otlamaya başlar." (Tezkire-i Kurtubi-1 s. 58)

Cennetteki Doğa ve İklim Güzellikleri

İnsanların dinlenmek rahat etmek için tercih ettikleri mekanlar da hep doğal güzelliklerle iç içedirler. İnsanın doğal güzellik arayışı içinde olmasının sebeplerinden biri Allah'ın insanı "Çeşit çeşit 'inceliklere ve güzelliklere' (veya her türden sık ağaçlara) sahiptirler." (Rahman Suresi 48) ayetiyle bildirdiği cennet güzelliklerinden zevk alacak şekilde yaratmış olmasıdır. Bir hadiste ise cennetteki doğa güzellikleri şöyle aktarılmıştır:

"Cennette öyle bir ağaç var ki bir süvari gölgesinde yetmiş yahut da yüz sene gider (de bitiremez)… Onun taze dalları cennet surlarının ötesindekilere ulaşmaktadır. Cennetteki her ırmak muhakkak o ağacın dibinden çıkmaktadır." (Tezkireti'l Kurtubi s. 311/513)

Tüm doğa güzelliklerinin yanı sıra cennet ortamında dünyadakinden farklı olarak ne sıcak ne de soğuk olan insan nefsinin en hoşlanacağı tam kararında bir iklim olacağı da Kuran'da bildirilmiştir:

"…Ve onları 'ne sıcak-ne soğuk tam kararında gölgeliğe' sokacağız." (Nisa Suresi 57)

Cennetteki Sonsuz Yaşam

İnsan ömrü dünyada ortalama olarak 6-7 tane 10 seneden oluşur. Bu son derece kısa bir süredir. Oysa cennette insan ömrü süresizdir. Allah'ın "Orada ilk ölümün dışında başka ölüm tatmazlar..." (Duhan Suresi 56) ayetinde bildirdiği gibi kişi hem ölümsüz olacak hem de içinde bulunduğu nimetler sonsuza dek devam edecektir. (Harun YahyaResulullah'ın (SAV) Dilinden Cennet)

Cennetteki sonsuz yaşam bir hadiste şöyle haber verilir: "... Oraya giren kimseye nimetler ihtiyaç olmaksızın gelir. Orada ebedi olarak yaşar. Ölmez elbisesi eskimez ve gençliği de gitmez." (Ramuz el-Ehadis-1 s. 200/6)


Cennet Allah'ın Adaletinin Bir Tecellisidir

Kuran'da bildirilen "Allah Katında onlar derece derecedir..." (Al-i İmran Suresi 163) ayetinden de anlaşılacağı gibi cennete girecek kimseler takvalarının derecesine göre Allah'ın adaletiyle karşılık görürler. Bu durumdan bir hadiste şöyle bahsedilmektedir: "... Cenneti de amellere göre taksim ederler. (Çok ameli olan çok pay alır.)" (Ramuz el-Ehadis-1 s. 198/17)

"Adn cennetleri (onlarındır) ki Rahman (olan Allah onu) Kendi kullarına gaybtan vadetmiştir. Şüphesiz O'nun vaadi yerine gelecektir." (Meryem Suresi 61)

Unutulmamalıdır ki; samimi olarak iman eden bir insan için Allah'ın cennet ve cehennemin varlığını bildirmiş olması yeterlidir. Allah'ın sözüne ve Kuran'da bildirdiği gerçeklere iman eden bir mümin bunlara hiçbir şüphe duymadankesin olarak iman eder. Ahiret günü Yüce Allah'ın adaleti tecelli edecek ve müminler Allah'ın izniyle sonsuz bir cennet hayatına kavuşacaktır.
(makale harun yahya)

»Peygamberimiz'in (SAV) Dilinden Cennet - www.ForumSevgisi.Com 
Alıntı ile Cevapla
Yeni Konu aç  Cevapla

Bookmarks

Etiketler
cennet, dilinden, peygamberimizin, sav

Seçenekler
Stil


Saat: 11:20

Yasal Uyarı Forum

ForumSevgisi.Com, paylaşım sitesidir.Bu nedenle yazılı, görsel ve diğer materyaller sitemize kayıtlı üyelerimiz tarafından kontrol edilmeksizin eklenmektedir.Bu nedenden ötürü doğabilecek yasal sorumluluklar yazan kullanıcılara aittir.Sitemiz hak sahiplerinin şikayetleri doğrultusunda yazılı, görsel ve diğer materyalleri 48 saat içerisinde sitemizden kaldırmaktadır. Gerekli Şikayet Bildirimleri "Bize Yazın" kısmından yapabilirsiniz.
Telif Hakları vBulletin® Copyright ©2000 - 2016, ve Jelsoft Enterprises Ltd.'e Aittir.
Bu forum, en iyi 1366 x 768 ekran çözünürlüğünde Mozilla ve Chrome ile görüntülenebilir.
www.ForumSevgisi.Com © 2014-2016

Facebook Twitter YouTube YouTube YouTube YouTube DMCA.com Protection Status
Forum Forumlar Forum Sitesi Ask Forumu Etiket Sitemap
Yukarı Git