ForumSevgisi.Com

  ForumSevgisi.Com > ForumSevgisi Din Ve Maneviyat > İslamiyet > Peygamber Efendimiz (S.A.V)


Peygamberlerin karşılaştığı zorlu imtihanlarda büyük bir sır vardır


Peygamberlerin karşılaştığı zorlu imtihanlarda büyük bir sır vardır

İslamiyet Kategorisinde ve Peygamber Efendimiz (S.A.V) Forumunda Bulunan Peygamberlerin karşılaştığı zorlu imtihanlarda büyük bir sır vardır Konusunu Görüntülemektesiniz,Konu İçerigi Kısaca ->> Peygamberlerin karşılaştığı zorlu imtihanlarda büyük bir sır vardır Peygamberlerin karşılaştığı zorlu imtihanlarda büyük bir sır vardır Yüce Allah yarattığı tüm ...

Kullanıcı Etiket Listesi

Yeni Konu aç  Cevapla
LinkBack Seçenekler Stil

Okunmamış 17 Ağustos 2015, 14:55   #1
Durumu:
Çevrimdışı
ForumSevgisi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
none
Üyelik tarihi: 14 Temmuz 2015
Mesajlar: 8.944
Konular: 8563
Beğenilen: 0
Beğendiği: 0
www.forumsevgisi.com
Standart Peygamberlerin karşılaştığı zorlu imtihanlarda büyük bir sır vardır

Peygamberlerin karşılaştığı zorlu imtihanlarda büyük bir sır vardır

Peygamberlerin karşılaştığı zorlu imtihanlarda büyük bir sır vardır

Yüce Allah yarattığı tüm peygamberlerin üstün ahlaklı salih birer mümin olduğunu elbette bilir; onları samimi bir derinlikle ve salih bir imanla yaratan O’dur. Rabbimiz’in seçkin üstün ve onurlu kulları olmalarına rağmen yine de peygamberler hayatları boyunca oldukça zorlu imtihanlarla denenmişlerdir. Zorluklar insanların onların samimiyetlerine şahit olması ve onların üstün ahlaklarını örnek almaları peygamberlerin Allah’a olan yakin ve candan sevgilerinin pekişmesi ahirette güzelliklerinin kat kat artması için büyük bir vesiledir.
Kuran ayetleri ile haber verilen kıssalar vesilesiyle bu zorlu imtihan ortamı tarif edilmiştir. Hz. Musa (a.s.) peşindeki zorlu Firavun ordusuna rağmen denizin kıyısına geldiğinde zahiren bir çıkış yolu gözükmüyordu. Allah’ın Yüce Kadrini takdir edemeyenler “gerçekten yakalandık” derken ayette belirtildiği gibi Hz. Musa (a.s.) "Hayır" dedi. "Şüphesiz Rabbim benimle beraberdir; bana yol gösterecektir." (Şuara Suresi 62).


Hz. Yunus (a.s.) balığın karnında bulunduğu o zorlu süre boyunca Allah’a yönelmiş ve ayette bildirildiği üzere “...içi kahır dolu olarak (Rabbine) çağrıda bulunmuştu.” (Kalem Suresi 48) Bu zorlu imtihan ortamında Allah’a kalpten yönelen Hz. Yunus (a.s.) Rabbimiz’in rahmeti ve şefkati ile balığın karnından kurtulmuş ve bir topluluğa peygamber olarak gönderilmişti. Hz. Yunus (a.s.)’ın bu zorlu imtihanı Kuran’da şu şekilde anlatılır:

Şüphesiz Yunus da gönderilmiş (elçi)lerdendi.

Hani o dolu bir gemiye kaçmıştı.

Böylece kur’aya katılmıştı da kaybedenlerden olmuştu.

Derken onu balık yutmuştu oysa o kınanmıştı.

Eğer (Allah’ı çokça) tesbih edenlerden olmasaydı

Onun karnında (insanların) dirilip-kaldırılacakları güne kadar kalakalmıştı.

Sonunda o hasta bir durumdayken çıplak bir yere (sahile) attık.

Ve üzerine sık-geniş yaprakla (kabağa benzer) türden bir ağaç bitirdik.

Onu yüzbin veya (sayısı) daha da artan (bir topluluk)a (peygamber olarak) gönderdik.

Sonunda ona iman ettiler Biz de onları bir süreye kadar yararlandırdık. (Saffat Suresi 139-148)

Mubarek Peygamberimiz (sav) ise kendi topluluğu ile birlikte savaş sırasında putperestler tarafından iki taraftan sarıldığında zahiren kaçacak hiçbir yol bulunmuyordu. Bu yüreklerin hançereye dayandığı zorlu bir imtihan günüydü. Aynı zamanda bu Allah’a yürekten iman eden Allah’ın yardımına tüm kalbi ile güvenen Allah’a dayanıp sarılan samimi müminlerin güçlü kaldıkları Allah’ın yardımını umdukları çok özel bir sınanma vakti idi. Allah’ı gereği gibi takdir edemeyenler ve münafıklar ise Allah’ın rahmetinden hemen umut kesmişler kendilerince zanlarda bulunmaya başlamışlardı. Yüce Rabbimiz ayetinde bu zorlu ortamı şöyle tarif etmiştir:

Hani onlar size hem üstünüzden hem alt tarafınızdan gelmişlerdi; gözler kaymış yürekler hançereye gelip dayanmıştı ve siz Allah hakkında (birtakım) zanlarda bulunuyordunuz. İşte orada iman edenler sınanmış ve şiddetli bir sarsıntıyla sarsıntıya uğratılmışlardı.

Hani münafık olanlar ve kalplerinde hastalık bulunanlar: "Allah ve Resulü bize boş bir aldanıştan başka bir şey vadetmedi" diyorlardı. Onlardan bir grup da hani şöyle demişti: "Ey Yesrib (Medine) halkı artık sizin için (burada) kalacak yer yok şu halde dönün." Onlardan bir topluluk da: "Gerçekten evlerimiz açıktır" diye Peygamberden izin istiyordu; oysa onlar(ın evleri) açık değildi. Onlar yalnızca kaçmak istiyorlardı. (Ahzab Suresi 10-13)

İşte böylesine zorlu bir ortamda Peygamberimiz (sav) ve onun yanında bulunan salih müminler Allah’ın desteğinden ve yardımından emin mütevekkil olarak bunun Yüce Rabbimiz’in vadettiği olduğunu görerek şükretmektedirler. Yüce Allah ayetinde şöyle bildirir:

Mü'minler (düşman) birliklerini gördükleri zaman ise (korkuya kapılmadan) dediler ki: "Bu Allah'ın ve Resûlü’nün bize vadettiği şeydir; Allah ve Resûlü doğru söylemiştir." Ve (bu) yalnızca onların imanlarını ve teslimiyetlerini arttırdı. (Ahzab Suresi 22)

Rabbimiz’in ayette bildirdiği gibi; “Savaşta Allah (yardımcı ve zafer nasib edici olarak) mü'minlere yetti. Allah çok güçlüdür üstün ve galib olandır.” (Ahzab Suresi 25)Hz. Yusuf (a.s.)’ın hayatında da çok büyük imtihanlar ve zorluklar vardır. İftiraya uğraması yıllar boyu zindanda unutulması elbette ki zorlu imtihanlardır. Fakat onun Allah rızası için şevkle ve zevkle göğüs gerdiği en büyük imtihanlardan biri kuşkusuz ki küçük yaşta kardeşleri tarafından kuyuya atılması ve bu karanlık yerde kurtuluşu beklemesidir. Eğer onun kuyuda bulunduğu sırada kervan o bölgeden geçmese bu topluluk kuyudan su almaya karar vermese orada günler boyunca süren zorlu bir şehadet ile dünyadaki yaşamı son bulacaktır. Fakat kuşkusuz ki her şey Allah’ın dilemesiyledir. Hz. Yusuf (a.s.)’ı değerli üstün ve mübarek bir peygamber olarak yaratan Allah onun kurtuluşunu da en güzel şekilde kaderinde belirlemiştir.

Hz. Lut (a.s.) sapkın bir topluluğun zorlu baskılarına karşı mücadele verirken Hz. Eyüb (a.s.) kendisini saran şiddetli hastalık ve fiziksel zorluklara sabrederken Hz. Harun (a.s.) kendisini yalanlayan ve putperest olan kavmini ikna etmeye çalışırken Hz. Yahya (a.s.) dönemin zorlu inkarcıları tarafından şehit edilirken ve Hz. İsa (a.s.) münafıkların tuzaklarına karşı mücadele ederken bu mübarek peygamberler büyük bir imtihan ile karşı karşıya gelmişlerdir. Peygamberleri izleyen Müslümanlar da aynı zorluklarla karşılaşmış Allah'ın Hz. Musa (a.s.)’a verdiği delilleri gördükten sonra iman eden kimseler Firavun’un ellerini ve ayaklarını çarprazlama keseceği ve ardından kendilerini öldüreceği gerçeğini bile bile iman etmişlerdir. Peygamberimiz (sav)’in sahabeleri onları yurtlarından sürenakılalmaz işkencelere maruz bırakan ve hatta onları şehit etmeye yeltenen inkarcılar ile birebir mücadele etmişlerdir. Müminler kafir bir topluluk tarafından ateş çukuruna atıldıklarında da işte bu zorlu imtihanla karşılaşmışlardır. Yüce Allah ayetlerinde ateş çukuruna atılan müminlerin durumunu şöyle bildirmektedir:

Kahrolsun Ashab-ı Uhdud

'Tutuşturucu-yakıt dolu o ateş'

Hani kendileri (ateş hendeğinin) çevresinde oturmuşlardı.

Ve mü'minlere yaptıklarını seyrediyorlardı.

Onlardan yalnızca 'üstün ve güçlü olan' öğülen Allah'a iman ettiklerinden dolayı intikam alıyorlardı.

Ki O (Allah) göklerin ve yerin mülkü O'nundur. Allah her şeyin üzerinde şahid olandır.

Gerçek şu ki mü'min erkeklerle mü'min kadınlara işkence (fitne) uygulayanlar sonra tevbe etmeyenler; işte onlar için cehennem azabı vardır ve yakıcı azab onlaradır. (Büruc Suresi 4-10)

Elbette ki Yüce Allah peygamberleri de müminleri de topluluklara uyarıcılar olarak Kendisi’ne yönelip dönen O'nu herşeyden çok seven ve yalnız O'nun rızası için yaşayan salih müminler olarak özel bir yaratılışla yaratandır. Onları cennet için var etmiştir. Fakat buna rağmen onlar dünyada zorlu imtihana tabi olmuşlardır. İşte burada bir sır vardır. İmtihan ve imtihanın getirdiği zorluklar bir üstünlüğün sevginin fedakarlığın Allah’a olan derin içli ve kalpten sevgi ve bağlılığın göstergesidir. Peygamberler Allah için gösterdikleri sabır doğruluk fedakarlık vefa sadakat ve güzel ahlak ile güzelliklerine güzellik katarlar. Onları cennette en değerli kılan unsurlardan biri gösterdikleri bu güzel ahlak zorluklar karşısındaki üstün ve değerli sabır ve tevekkülleridir. Yüce Allah onların üstünlüğüne Kendisi'ne olan bağlılık ve sevgilerine bizleri ve hatta kendilerini şahit kılmak için onlara bu zorlu imtihan ortamlarını hazırlamıştır. Kuşkusuz ki Yüce Allah her zaman iman edenlerin destekçisidir onları koruyandır onların daima yanındadır. Müminlerin zorluk ortamlarında bunu bilerek tevekkül etmeleri işte bu sebeple çok değerlidir. Peygamberler de onları izleyen müminler de mutlaka sonsuz hayat ile buluşacakları ahirette bu güzel sabrın karşılığını en güzeli ile alacaklardır. Yüce Allah ayetlerinde şöyle bildirir:

İşte onlar sabretmelerine karşılık (cennetin en gözde yerinde) odalarla ödüllendirilirler ve orda esenlik dileği ve selamla karşılanırlar. Orda ebedi olarak kalıcıdırlar; o ne güzel bir karargah ve ne güzel bir konaklama yeridir. (Furkan Suresi 75-76)İmtihanın Varlığı Salih Müslümanlar İçin Büyük Bir Nimettir

Allah’ın varlığı apaçıktır. Her kim Allah’ın varlığını inkar ettiğini söylerse bu açık bir aldatmaca ve yalandır. Allah’ın üstün varlığının delilleri her yeri sarıp kuşatmıştır. Bu açık deliller karşısında bir insanın Varlığı ve Kudreti apaçık olan Yüce Allah’ın üstün ve hayranlık uyandırıcı Yüce Varlığını görememesi mümkün değildir.

İnsan hücre eşya ışık atom dünya gezegenler hatta tek bir kibrit tanesi bile şanlı ve hayranlık uyandırıcı olan bu yaratılışın delilidir. Buna itiraz mümkün değildir. İnsanların bazılarının Allah’a karşı gaflet içinde olmalarının sebebiAllah’ın apaçık varlığının farkında olamamaları değildir. Bu insanlara zor gelen onları Allah’a yönelip Allah’a teslim olmaktan alıkoyan şey imtihanın varlığı ve bu imtihanın sırrını kavrayamamalarıdır. İmtihanın varlığı onları yıldırırimtihanın zorluğu onları Allah’ı razı edecek bir kul olmaktan vaz geçirir. Yoksa her insan Allah için yaşaması gerektiğini çok iyi bilmektedir. Cenab-ı Allah bir ayetinde şöyle buyurur:

Vicdanları kabul ettiği halde zulüm ve büyüklenme dolayısıyla bunları inkar ettiler. Artık sen bozguncuların nasıl bir sona uğratıldıklarına bir bak. (Neml Suresi 14)

İnsanların tümü vicdanen Allah’ın varlığını ve Allah için yaşamaları gerektiğini bilmektedir. Fakat onların bir kısmıimtihanın varlığı karşısında bocalar ve tereddüte düşerler. Hz. Musa (a.s.) ile birlikte yola çıkan bir topluluğun zorluk karşısında Hz. Musa (a.s.)’a “Sen ve Rabbin git ikiniz savaşın. Biz burada duracağız.” (Maide Suresi 24) demelerikendi nefislerini Allah için zorluğa katlanmaya tercih etmelerindendir.

Oysa Kuran’da saldırmak amacıyla birleşen inkarcı topluluklara karşı salih Müslümanların gösterdiği doğru tutum şu şekilde haber verilmiştir:

Onlar kendilerine insanlar: "Size karşı insanlar topla(n)dılar artık onlardan korkun" dedikleri halde imanları artanlar ve: "Allah bize yeter O ne güzel vekildir" diyenlerdir. (Al-i İmran 173)

Zorlu imtihan karşısında Allah’a kalpten boyun eğmiş bir Müslümanın tutumu; "Onlara bir musibet isabet ettiğindederler ki: "Biz Allah'a ait (kullar)ız ve şüphesiz O'na dönücüleriz." (Bakara Suresi 155-156) ayetinde belirtildiği gibidir. Yüce Allah iyilik ve doğruluğun imtihanın gerektirdiği yükümlülükleri yapmakla vefa sabır ve fedakarlık gibi güzel ahlak özelliklerini yaşamakla mümkün olacağını yine ayetinde bildirmiştir:

Yüzlerinizi doğuya ve batıya çevirmeniz iyilik değildir. Ama iyilik Allah'a ahiret gününe meleklere Kitaba ve peygamberlere iman eden; mala olan sevgisine rağmen onu yakınlara yetimlere yoksullara yolda kalmışa isteyip-dilenene ve kölelere (özgürlükleri için) veren; namazı dosdoğru kılan zekatı veren ve ahidleştiklerinde ahidlerine vefa gösterenler ile zorda hastalıkta ve savaşın kızıştığı zamanlarda sabredenler(in tutum ve davranışlarıdır). İşte bunlar doğru olanlardır ve müttaki olanlar da bunlardır. (Bakara Suresi 177)

Gaflet içindeki toplumlara da zorluklar hep özel bir hikmet ve sebep ile verilmiştir. İnsanların bazıları ferahlık bolluk ve rahatlık içindeyken kendi işlerine dalmaya dünya işlerine yönelmeye Allah’ı unutmaya yatkın olurlar. Bu kişilerimkan ve bolluk ellerine geçtiğinde kendilerine hiçbir şey olmayacağını zanneder kendilerine bir güç atfederler. İşte Rabbimiz uyarıldıkları halde bolluk ve refah sebebiyle gaflete düşen kendilerini yenilmez ve güçlü gören Allah’a karşı haksız bir büyüklenme ve kibir içinde olan hatta Allah’ı inkara cüret eden toplulukları doğru yolu bulmalarıhatalarını anlamaları ve tek kuvvetin Yüce Allah’a ait olduğunu hatırlamaları için zorluklarla imtihan etmiştir. Allah ayetinde bizlere bu gerçeği haber vermiştir:

Andolsun senden önceki ümmetlere (peygamberler) gönderdik de onları dayanılmaz zorluk (yoksulluk) ve sıkıntılarla çeviriverdik. Umulur ki yalvarırlar diye. (En’am Suresi 42)Zorlukla imtihan bu gaflet içindeki topluluklara elbette çok büyük ve güçlü bir hatırlatmadır. Dalgalar arasında kuşatılmış olan geminin içinde kalan gaflet içindeki bir topluluğun durumunu Yüce Allah bir ayetinde şöyle bildirir:

Karada ve denizde sizi gezdiren O'dur. Öyle ki siz gemide bulunduğunuz zaman onlar da güzel bir rüzgarla onu yüzdürürlerken ve (tam) bununla sevinmektelerken ona çılgınca bir rüzgar gelip çatar ve her yandan dalgalar onları kuşatıverir; onlar artık bu (dalgalarla) gerçekten kuşatıldıklarını sanmışlarken dinde O'na 'gönülden katıksız bağlılar (muhlisler)' olarak Allah'a dua etmeye başlarlar: "Andolsun eğer bundan bizi kurtaracak olursan muhakkak Sana şükredenlerden olacağız." (Yunus Suresi 22)

İşte imtihanın sırrı buradadır. Dalgalarla kuşatılmışken dünya hayatının geçiciliğinin farkına varan tüm gücün yalnızca Allah’a ait olduğunu hatırlayan ve Rabbimiz’e katıksızca yönelmeleri gerektiği konusunda hiçbir tereddüte düşmeyen bu insanlar kendilerinden zorluklar uzaklaşıp gittiğinde ise eski umursuzluklarına geri dönerler. Allah ayetinde bunu bildirmiştir:

Ama (Allah) onları kurtarınca hemen haksız yere yeryüzünde taşkınlığa koyulurlar. Ey insanlar sizin taşkınlığınızancak kendi aleyhinizedir; (bu) dünya hayatının geçici metaıdır. Sonra dönüşünüz Biz'edir Biz de yaptıklarınızı size haber vereceğiz. (Yunus Suresi 23)

İnsanların tümü vicdanen yapmaları gerekeni çok iyi bilirler. Allah’a güzel bir kul olmaları gerektiğinin Allah’ın rızasını aramak için ellerinden geleni yapmaları gerektiğinin her biri farkındadır. Bu dünyada bazı insanların Allah’ın yüce kudretini anlamazlıktan gelmeye çalışmaları da işte bu vicdani sorumluğu unutmak nefse uygun yaşamak arzusundandır. Oysa insanlar istedikleri kadar imtihan ortamını anlamazlıktan gelmeye çalışsınlar yine de imtihana tabidirler. Vicdana uymadıkları sürece nefislerine uygun yaşamak asla ve asla bu insanlara bekledikleri tatmin duygusunu ve zevki vermeyecektir. Hiçbir zaman dünya hayatında aradıkları sahte mutluluğu bulamayacaklardır. Bu insanlar zevki mutluluğu sevinç ve neşeyi verenin Allah olduğunu takdir edememektedirler. Bir insan Allah’ı unutmuşken Allah için yaşamayı reddetmişken vicdanen rahat huzurlu ve mutlu bir hayat yaşaması elbette ki mümkün olmayacaktır. İmtihanın varlığını görmezden gelen insanlar işte bu gerçeği akledememektedirler.

İmtihanın Olmadığı Bir Dünyada Ne Olur?

İmtihanın olmadığı bir ortamda insanı insan yapan tüm güzellikler bir anda ortadan kaybolur. Güzel ahlakın getirdiği değerler fedakarlık vefa sabır sevgi merhamet saygı dayanışma dostluk gibi güzellikler birdenbire anlamsızlaşır. Hayırlarda yarışmak güzellik yapıp öne geçmek karşındakinin nefsini kendi nefsinden üstün tutmak gereksiz görülür. Yapılan hiçbir şeyin değeri ve önemi kalmadığı için insanın da yaşadığı hayatının da anlamı kalmayacaktır.

İnsanın dünyadaki imtihana güzel bir tevekkülle karşılık vermesinin buna sabır göstermesinin tek sebebi Allah’a olan derin aşkıdır. Eğer imtihan olmazsa Allah aşkı olmazsa o zaman her şey dümdüz olur. İnsanın zevk alacağı tüm ahlaki değerler ortadan kalkacağı için insan yiyip içip yatmak dışında hiçbir amacı ve hayattan hiçbir beklentisi olmayan ne yaptığı işten ne de yaşadığı hayattan zevk alamayan garip bir mahluka dönüşür. Bu hayat tıpkı Darwinistlerin yıllardır insanlara empoze etmeye çalıştığı sahte hayat anlayışıdır. İnsan imtihanın olmadığıdolayısıyla tüm ahlaki ve güzel değerlerin yitirildiği hiçbir amacın kalmadığı dünyada tam da Darwinistlerin iddia ettikleri gibi hayvandan farksız bir organizmaya dönüşeceği için yaşantısı da tıpkı hayvanları andıracaktır. Bu dünyada Allah için gösterilen çaba sona erince geriye yalnızca bu organizmanın hayatta kalma savaşı kalacaktır.

Burada şu hatırlatmayı yapmakta fayda vardır: Hayvanların bile Allah’ın kendilerine ilham ettiği bir şefkat sevgivefa fedakarlık ve dayanışma anlayışları vardır. Dolayısıyla imtihanın olmadığı bir ortam amaçsız yaşayan ve tüm bu değerlerini yok etmiş insanları hayvandan da aşağı bir konuma getirecektir. Yüce Allah kendi nefsini ilah edilen inkarcıların hayvanlardan daha aşağı bir konumda olduklarını ayetinde bildirmiştir:

Yoksa sen onların çoğunu (söz) işitir ya da aklını kullanır mı sayıyorsun? Onlar ancak hayvanlar gibidirler; hayıronlar yol bakımından daha şaşkın (ve aşağı) dırlar. (Furkan Suresi 44)İnsanların bir kısmının anlamadığı gerçek şudur: İmtihanın varlığı insanı değerli kılar. Zorluklara Allah için sabır göstermiş bir insanı ahirette bu güzel özelliğini bildiğimiz için çok severiz. Peygamberler zorluklara Allah’ın dilediği şekilde karşılık verdikleri için değerleri kat be kat artar. Allah için çile çeken bir insan güzelleşir şartlar her ne olursa olsun Allah için güzel ahlak gösteren kişi sevilir ahiretteki güzel yurdu daha da güzelleşir. İnsanın nefsi bencil tutkulara ve kıskançlığa hazır yaratılmış olmasına rağmen Allah korkusuyla bencillik göstermeyen kıskançlığa kapılmayan Müslümanları kendisinden üstün gören Allah’a karşı aczini bilen bir insan işte bu özellikleriyle sevilir ve tanınır. Bu insan ahirette de bu özellikleri ile her zaman akıllarda olacaktır.

İşte Rabbimiz insanı imtihana karşı gösterdiği bu üstün sabrı dirayeti ve iradesi nedeniyle üstün görmektedir. İnsan dünyadaki tüm zorluklara çetin hastalıklara ve nefsinin bencil tutkularına rağmen bu iradeyi Allah için kullandığından her birine güzel bir sabır ve ahlak ile karşılık verdiğinden ve asla Allah’ın rahmetinden umut kesmediğinden Rabbimiz’in Katında değerlidir.

Gösterilen bu sabır ve irade cennetin çok güzel bir süsü olacaktır. Çünkü cennet ancak Allah rızası için imtihana gösterilen güzel sabır ve Allah aşkı ile gösterilen çabayla hak edilebilir. Yüce Allah ayetinde bildirmiştir:

Yoksa siz Allah içinizden cihad edenleri belirtip-ayırt etmeden ve sabredenleri de belirtip-ayırt etmeden cennete gireceğinizi mi sandınız? (Al-i İmran Suresi 140-142)

Şu önemli gerçeğin de unutulmaması gerekir. Zorlu imtihanları insan için özel olarak yaratan Yüce Allah bu zorluklara karşı sabrı ve kurtuluş yollarını da elbette ki yaratmıştır. Yüce Rabbimiz’in inananlara Kuran ile haber verdiği sırlardan bir tanesi de hiçbir kimseye güç yetireceğinden fazlasının yükletilmeyeceğidir:

Allah hiç kimseye güç yetireceğinden başkasını yüklemez. (Kişinin nefsinin) Kazandığı lehine kazandırdıkları aleyhinedir. "Rabbimiz unuttuklarımızdan veya yanıldıklarımızdan dolayı bizi sorumlu tutma. Rabbimiz bize bizden öncekilere yüklediğin gibi ağır yük yükleme. Rabbimiz kendisine güç yetiremeyeceğimiz şeyi bize taşıtma. Bizi affet. Bizi bağışla. Bizi esirge Sen bizim Mevlamızsın. Kafirler topluluğuna karşı bize yardım et." (Bakara Suresi 286)

Her koşulda Allah’a yönelen bir Müslüman Allah’ın sadık ve güzel bir kuludur. Dünyada imtihanı gereği her ne zorluk yaşarsa yaşasın bu onun güç yetireceğinden fazla değildir. Zorluklar bu salih mümini güzelleştirmek Allah’a daha da yaklaştırmak onu gafletten korumak ve cennette sonsuz güzelliği ve nimeti hak etmek için verilmiştir.

Bu zorlukları yaşayan bir insan nimetlerin en güzelline sonsuza kadar sahip olduğu cenneti de gereği gibi takdir edebilecektir. Dünyada darlık ve yoksullukla imtihan edilen bir insan cennette dilediği her şeye dilediği andasebeplerden bağımsız olarak sahip olabildiğini görünce Allah’a olan şükrü bağlılığı ve yakınlığı artacak cennet nimetinin güzelliğini hakkıyla takdir edebilecektir. Dünyada ağır hastalıklara sabır gösteren bir kişi cennette acizliklerin ve hastalıkların hiçbir şekilde olmadığını görünce nimete olan sevinci şükrü ve Allah’a olan sevgisi kuşkusuz ki olağanüstü şekilde artacaktır. Dünyada haksız yere zulüm gören bir insan cennetin sonsuz güzellikteki huzur ortamında Yüce Allah’ımızın katında güvenlik ve sevinç içinde eksikliklerden ve tüm kusur ve çirkinliklerden münezzeh olarak yaşadığında cennet onun için kat be kat güzel hale gelecektir. Örneğin dünyada yürüme özürlü bir mümin cennette istediği gibi koşacak hatta uçacak dilediği gibi yaşayacak; dünyada görme özürlü bir mümindünyadaki ile kıyası kabil olmayan benzeri görülmemiş bir görüş ufku ile cennetin sonsuz ve kusursuz güzelliklerini sonsuza kadar doyasıya ve sınırsız bir zevkle seyredecektir. Dünyadayken yüzünde veya bedeninde herhangi bir sebeple ciddi kusurlar olan bir mümin cennette çarpıcı güzelliğe sahip olarak yaratılacaktır. İşte bu yeni yaratılışeski halini bilen ve buna sabreden mümin için çok büyük değer taşır.Dünyadaki zorlu ortamın ardından cennetteki sonsuz yaşamı görerek bir kıyas yapmak elbette ki müminler için çok büyük bir nimettir. Bu dünya hayatı oldukça kısa sürecek bir imtihan ortamı yalnızca geçici bir yararlanma yeridir. Yüce Allah’ımızın rızası için bu geçici imtihana sabredenler Allah için yaşayanlar her tutum ve davranışlarında Allah’a yönelip dönenler kuşkusuz ki bu dünyada da ahirette de sevinç içinde olacak olanlardır.


Böylece iman edip salih amellerde bulunanlar; artık onlar 'bir cennet bahçesinde' 'sevinç içinde ağırlanırlar'. (Rum Suresi 15)
Alıntı ile Cevapla
Yeni Konu aç  Cevapla

Etiketler
bir, buyuk, imtihanlarda, karsilastigi, peygamberlerin, sir, vardir, zorlu

Seçenekler
Stil


Saat: 17:50

Forum Yasal Uyarı
vBulletin® ile Oluşturuldu
Copyright © 2016 vBulletin Solutions, Inc. All rights reserved.

ForumSevgisi.Com Her Hakkı Saklıdır
Tema Tasarım:
Kronik Depresif


Sitemiz bir 'paylaşım' sitesidir. Bu yüzden sitemize kayıt olan herkes kontrol edilmeksizin mesaj/konu/resim paylaşabiliyorlar. Bu sebepten ötürü, sitemizdeki mesaj ya da konulardan doğabilecek yasal sorumluluklar o yazıyı paylaşan kullanıcıya aittir ve iletişim adresine mail atıldığı taktirde mesaj ya da konu en fazla 48 saat içerisinde silinecektir.

ankara escort bayan, ankara escort, izmir escort ankara escort, ankara escort bayan, eryaman escort, pendik escort, antalya escort,