ForumSevgisi.Com

  ForumSevgisi.Com > ForumSevgimiz Hanımefendiler > Yemek Tarifleri - Sırlar > Pratik Bilgiler


Cildiniz ve vitaminler


Cildiniz ve vitaminler

Yemek Tarifleri - Sırlar Kategorisinde ve Pratik Bilgiler Forumunda Bulunan Cildiniz ve vitaminler Konusunu Görüntülemektesiniz,Konu İçerigi Kısaca ->> Cildiniz ve vitaminler Vitaminlerin cilde faydası uzun süredir bilinen bir gerçek. Vitamin eksikliği cildin cansız, kuru veya fazla yağlı olmasına ...

Kullanıcı Etiket Listesi

Yeni Konu aç  Cevapla
LinkBack Seçenekler Stil

Okunmamış 06 Mayıs 2015, 08:12   #1
Durumu:
Çevrimdışı
Mattet
Rakı & Bira
Mattet - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Cok Yorgun
Üyelik tarihi: 09 Kasım 2014
Şehir: Balıkesir
Mesajlar: 753
Konular: 702
Beğenilen: 49
Beğendiği: 28
www.forumsevgisi.com
Standart Cildiniz ve vitaminler

Cildiniz ve vitaminler

Vitaminlerin cilde faydası uzun süredir bilinen bir gerçek.

Vitamin eksikliği cildin cansız, kuru veya fazla yağlı olmasına neden olabilir. Cilt sağlığını korumak için A, E, C, D Vitaminleri gibi vitaminlere ihtiyaç duyar. E ve C Vitaminleri en basit antioksidan türleridir. Antioksidanlar sayesinde cilt kendini güneş ışınları ve çevre kirliliği gibi etkenlerden korur. C vitamini ise cildin kendini tedavi etmesi için gereklidir.

Cildiniz ve Vitaminler konusunda daha geniş ve yararlı bilgiler için dosyamızın konularını okuyun, yararını göreceksiniz?

Beslenme, cilt bakımı ve vitaminler

Gazetelerde sağlıklı cilt ya da cilde sağlığını kavuşturma konusunda sayısız yorum ve makale okuyoruz. Sağlıklı cilt, yeterli şekilde nemlendirilmiş sağlıklı bir ?epiderm? ile birlikte dengeli beslenme ve güneş ışınlarından korunmakla mümkün olur. Yorgun, stresli ve yanlış beslenen kişilerin cildi bunu hemen yansıtır.

Günlük vitamin kullanımının yararı senelerden beri biliniyor; ancak sağlıklı beslenme ile cilt sağlığı arasındaki bağlantı ancak son senelerde dikkate alınmaya başlandı. Vitaminlerin antioksidan etkileri cilde doğrudan uygulanan ürünlerle senelerdir kullanılıyor. Ama sindirim yoluyla alınan vitaminlerin yararına yakın zamana kadar önem verilmemişti.

Yapılan araştırmalar belli vitamin ve minerallerin sindirim yoluyla alındığında cilt, güzellik ve bir kadının genel sağlığı için faydaları olduğunu kanıtlamıştır. Dolayısıyla güzel ve sağlıklı bir cildin sırrı, her şeyden önce doğru, dengeli bir beslenme ile birlikte gerekli vitaminlerin takviyesiyle sağlanabilir.

Sigara ve cildiniz

Sigaradan uzak durmak akıllıca bir hareket olacaktır. Sayısız zararının yanı sıra cilde de zararı büyüktür. Sigara dumanı ve katran cildin ihtiyacı olan oksijeni almasına ve besin emilimine mani olarak kuru ve cansız görünmesine neden olur. Ayrıca sigara tüketimi zararlı serbest radikallerin oluşmasına sebep olarak ciltteki kolajen ve elastin liflerini zayıflatarak cildin zamansız yaşlanmasına neden olur.

Sigara içiyorsanız cildinizin sağlığı açısından vitamin kullanımına daha da fazla önem vermeniz gerekecektir. Çünkü sigaranın cildinize verdiği zararları azaltmak ancak vitamin katkısıyla mümkün olabilir.

Vitaminleri karışıma dahil etmek

Günlük vitamin ihtiyacını karşılamak için her gün multi-vitamin almak ve/veya bolca meyve, sebze tüketmek tek yol değil: artık nemlendiriciler ve bakım kremleri gibi kozmetik ürünlerinin çoğunun içeriğinde cilt sağlığına faydalı olan vitaminler kullanılıyor. Çarpıcı bir istatistik: 1991 senesinden günümüze, içeriğinde vitamin bulunduran ürünlerin sayısı 3 misli artmış durumda.

Ancak dikkate alınması gereken önemli bir nokta var. Bu ürünleri kullanan tüketicilerin hangi faydayı sağlamak için hangi vitaminin kullanılması gerektiğini bilmesi gerekiyor. Örneğin amaç kırışıkları azaltmak mı, akneden kurtulmak mı? Amaca göre seçilecek kozmetik ürününün doğru olması önemli.

A vitamini ve beta karotenler, sarı, turuncu ve yeşil renkli sebzeler, yumurta akı, ciğer, tereyağı ve balık yağlarında bulunur ve yaşlanmayı geciktirici etkileri için kullanılır.

C vitamini, antioksidan etkileri ve yara tedavisindeki etkileriyle önemlidir. Yüzeysel olarak kullanıldığında ince çizgi ve kırışıkların yok edilmesinde yardımcı olduğu gibi güneş yanıklarının tedavisinde de kullanılır.

E vitamini, bir antioksidandır ve cilt üzerinde iltihap giderici etkileri vardır. Yüzeysel olarak uygulandığında cildin nemlenmesine yardımcı olur, yumuşaklık ve pürüzsüzlük sağlar.

B vitamini türlerinden olan Niasin in bir türü olan Niasinamit uzmanlar tarafından yıldızı parlamaya başlamış bir vitamin olarak gösterilmekte. Akne tedavisinde inanılmaz etkileri saptandığı gibi anti tümör karakteristikleri ve cilt kanseri tedavisindeki başarıları da var.

Vitaminler konusunda yapılan araştırmalar tüm hızıyla devam ediyor. Gelecek yıllarda vitaminlerin daha birçok faydalarından yararlanacağımız da bir gerçek. Şimdilik bilinçli olmak ve vücudumuza gereken miktarda vitamini sağlamaya devam etmek için sağlıklı ve dengeli beslenmek; yüzeysel kullanımda da amaca yönelik bilinçli seçimler yapmak en doğrusu olacaktır.

Vitamin tanımları

Vitaminler metabolizma için gerekli olan maddelerdir. Hücre büyümesi, gelişmesi ve işleyişi üzerinde doğrudan etkileri vardır. Enzimler ve sağlıklı yaşam için gerekli olan diğer bazı maddelerle etkileşim içindedirler.

A Vitamini

Sağlıklı cilt için gereklidir. Yetersiz olması veya fazla alınması ciltte kuruluk, pütürlük gibi problemlere neden olur. Retinoid adı verilen sentetik A vitamini bileşikleri cilde doğrudan uygulanarak akne, kırışıklık veya güneşe fazla maruz kalmaktan oluşabilen rahatsızlıkların tedavisinde kullanılır.

A vitamini sağlıklı diş, kemik, cilt ve yumuşak dokular için de gereklidir. Özellikle az ışıkta iyi görmeyi sağlar. Emziren anneler için elzemdir.

B Vitamini

Tiamin-B1 karbonhidratların enerjiye dönüştürülmesine yardımcı olur. Kalbin sağlıklı işleyişi ve sinir sistemi için de gereklidir.

Riboflavin-B2 diğer B vitaminleriyle birlikte çalışarak büyüme ve alyuvar üretiminde etkisi vardır. B1 gibi karbonhidratların enerjiye dönüştürülmesine yardımcı olur.

Niasin sağlıklı cilt ve sinir sistemi için gereklidir. Kolesterolü düşürücü etkileri de bulunur.

Piridoksin-B6 nın protein kullanımıyla ilişkisi vardır: kişi ne kadar protein tüketiyorsa bu proteini kullanabilmek için B6 vitamininin de o kadar alınması gerekir. B6 alyuvar üretiminde de etkilidir, ayrıca beyin fonksiyonlarını düzenler. B6 nın bağışıklık sistemine yararları da bulunur.

B12 nin de diğer B vitaminleri gibi metabolizmaya faydaları vardır: alyuvar üretimine yardımcı olur, merkezi sinir sistemine faydaları vardır.

C Vitamini

Kimya adı askorbik asit olan C vitamininin yara tedavisinde rolü büyüktür. Cilde yüzeysel olarak uygulandığında gençleştirici etkileri olduğu da söylenmektedir. Cilt için gerekli bir antioksidandır.

Sağlıklı diş ve dişetleri için gereklidir. Demir emilimine yardımcı olur. Bağ dokularının sağlığı için etkilidir.

D Vitamini

?Güneş vitamini? olarak da bilinen D vitamini vücutta güneş ışığıyla etkileşerek oluşur. Vücudun ihtiyacı olan D vitamini haftada 3 kez 10-15 dakika güneş ışığı alarak yeterli olarak sağlanabilir. D vitamini de bir antioksidandır ve cilt pigmantasyonunda (renklenmesinde) rol oynar. D vitamini yüzeysel olarak kullanıldığında çok dikkatli olunmalıdır çünkü fazlasının toksik yani zehirleyici etkisi vardır. Ayrıca D vitamini kemik ve kemik gelişimi için gerekli olan kalsiyumun ve fosforun emilim oranını artırır.

E Vitamini

E vitamini bir antioksidandır. Serbest radikallerin yol açtığı zararların önlenmesinde yardımcı olur. Güneş ve çevre kirliliği gibi sebeplerle oluşan serbest radikallerin ortaya çıkardığı problemleri önlemesi ve tedavi etmesi açısından cilt için önemlidir. Bu özelliği nedeniyle E vitamini kozmetik ürünlerinde gittikçe artan bir oranda kullanılmaktadır.

K Vitamini

?Pıhtılaştırıcı vitamin? olarak da bilinir, çünkü K vitamini olmadan kan pıhtılaşamaz. Bazı araştırmalar K vitamininin yaşlı kişilerde kemik sağlığı açısından yararlı olduğunu da göstermektedir.

Besin kaynakları

Vücut fonksiyonları için gerekli olan 13 tane vitamin bulunur. Bunlar A, C, D, E, K ve B (Tiamin, Riboflavin, Niasin, Pantotenik asit, Biotin, B6, B12) vitaminleridir. Bunların tümü besinlerden sağlanabilir. D ve K vitaminleri de vücutta sentez edilir.

Yağda eriyen vitaminler

- A vitamini süt, peynir, krema, ciğer, böbrek ve balık yağı gibi besinlerde bulunmasına rağmen bunlar yoğun yağ ve kolesteroldür. Bu nedenle A vitaminini beta karotenlerden elde etmek daha doğru olabilir. Beta karoten havuç, kabak, patates, kayısı, brokoli ve ıspanak gibi besinlerden elde edilebilir.Sebze veya meyvenin rengi yoğunlaştıkça beta karoten içeriği de artar.

- D vitamini peynir, tereyağı, margarin, krema, balık, kabuklu deniz mahsulleri ve tahıllarda bulunur. Ayrıca vücut güneş ışınları aldığında D vitamini sentezi yapabilir.

- E vitamini mısır, çerez, bakliyat, zeytin, ıspanak, kuş konmaz, yeşil yapraklı sebzeler, nebati yağ ve nebati yağ ürünlerinden elde edilir.

- K vitamini lahana, karnı bahar, ıspanak, soya ve tahıllarda bulunur. Bağırsaklardaki bakteriler de K vitamini üretir.

Suda eriyen vitaminler

- Tiamin-B1 ekmekler, tahıllar, makarnalar, bakliyat, süt ürünleri, sebze ve meyvelerde bulunur.

- Niasin-B3 süt ürünleri, kümes hayvanları, balık, çerez ve yumurtada bulunur. Bazı sebzeler de B3 vitamini içerir.

- B12 vitamini yumurta, et, kümes hayvanları, süt ve süt ürünlerinde bulunur.

- Pantotenik asit ve biotin yumurta, balık, süt ürünleri, tahıllar, sebzeler, maya, brokoli ve patates ve dana eti gibi besinlerde bulunur.

- C vitamini narenciye ürünleri ve sularında, çilek, domates, brokoli, maydanoz ve patateste bulunur. Çoğu diğer sebze ve meyve de miktar C vitamini bulundurur. Balık ve sütte az miktarda C vitamini vardır.

Tavsiyeler

Günlük gerekli vitamin miktarının en doğru şekilde alınması tam ve dengeli beslenme ile mümkündür. Ancak bunu yaparken aşırıya da kaçılmamalıdır. Zannedilenin tersine vitaminlerden birçoğunun fazlası vücut için zararlı hatta toksik yani zehirleyici olabilir. Örneğin C vitamini içeren narenciye ürünlerinden aşırı miktarda tüketilmesi vücut ve ciltte alerjilere neden olabilir. Sağlığınız en değerli hazinenizdir: dengeli beslenin, şüpheye düştüğünüz anda da doktorunuza baş vurun
________________

Sizin İmza Resimleri Görmeniz İçin Yetkiniz Yok. Lütfen Üye Olun.

Neyleyim sarıma kırmızı olmayacak kadını.
imza
Alıntı ile Cevapla

Okunmamış 06 Mayıs 2015, 09:15   #2
Durumu:
Çevrimdışı
RüZGaR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Acimasiz
Üyelik tarihi: 20 Kasım 2014
Şehir: Ordan burdan
Mesajlar: 858
Konular: 36
Beğenilen: 429
Beğendiği: 445
www.forumsevgisi.com
Standart

Fazla Vitamin hapı almak da kansere yol açıyormuş
________________
Sizin İmza Resimleri Görmeniz İçin Yetkiniz Yok. Lütfen Üye Olun.

Sizin İmza Resimleri Görmeniz İçin Yetkiniz Yok. Lütfen Üye Olun.
imza
Alıntı ile Cevapla
Yeni Konu aç  Cevapla

Etiketler
cildiniz, vitaminler

Seçenekler
Stil


Saat: 08:39

Forum Yasal Uyarı
vBulletin® ile Oluşturuldu
Copyright © 2016 vBulletin Solutions, Inc. All rights reserved.

ForumSevgisi.Com Her Hakkı Saklıdır
Tema Tasarım:
Kronik Depresif


Sitemiz bir 'paylaşım' sitesidir. Bu yüzden sitemize kayıt olan herkes kontrol edilmeksizin mesaj/konu/resim paylaşabiliyorlar. Bu sebepten ötürü, sitemizdeki mesaj ya da konulardan doğabilecek yasal sorumluluklar o yazıyı paylaşan kullanıcıya aittir ve iletişim adresine mail atıldığı taktirde mesaj ya da konu en fazla 48 saat içerisinde silinecektir.

ankara escort bayan, ankara escort, izmir escort ankara escort, ankara escort bayan, eryaman escort, pendik escort, antalya escort,