ForumSevgisi.Com

  ForumSevgisi.Com > ForumSevgisi Sosyal Medya - Teknoloji - Oyun Bölümü > Program Paylaşımı > Program Hata Kodları


8.53 hata kodları ve çözümleri


8.53 hata kodları ve çözümleri

Program Paylaşımı Kategorisinde ve Program Hata Kodları Forumunda Bulunan 8.53 hata kodları ve çözümleri Konusunu Görüntülemektesiniz,Konu İçerigi Kısaca ->> 8.53 hata kodları ve çözümleri 2 kod'lu hata Nedeni:Aranan dosyanın diskte veya belirlenen yerde bulunmamasından katnaklanır. Düzeltmek için; Yedek alınır ...

Kullanıcı Etiket Listesi

Ağaç Şeklinde Aç2Beğeni
  • 2 gönderen Aleindelon
Yeni Konu aç  Cevapla
LinkBack Seçenekler Stil

Okunmamış 01 Kasım 2014, 18:16   #1
Durumu:
Çevrimdışı
Aleindelon - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
none
Üyelik tarihi: 30 Ekim 2014
Mesajlar: 669
Konular: 619
Beğenilen: 51
Beğendiği: 36
www.forumsevgisi.com
Standart 8.53 hata kodları ve çözümleri

8.53 hata kodları ve çözümleri

2 kod'lu hata

Nedeni:Aranan dosyanın diskte veya belirlenen yerde bulunmamasından katnaklanır.

Düzeltmek için; Yedek alınır ve program girişinde günün tarihi ekranında yalnızca bir defa F9 tuşuna basarak programın girişte dosyaları kontrol etmesi ve açması sağlanır.Birden fazla basılması ise mevcut dosyaları siler.Düzelmediği taktirde firma dizini içinde DIR>PRN yapılır ve eksik dosya bulunur, gerekirse eksik dosya yedekten geri yüklenir.

Örnek: B formu dökerken 2 KODLU HATA mesajında genel dipnot bilgilerinde ticari yol bilgilerinin girilmesi gerekir.

3 kod'lu hata

Nedeni: Aranan dosyanın belirlenen yerde olmamasından dolayı verir.Kulanıcı kodunda -+/*., gbi ascii karakterlein kullanılmasından kaynaklamır

Düzeltmak için;.program dizini içinde User .dat dosyası silinir.

4 kod'lu hata

Nedeni: Çok fazla dosyanın aynı anda açılmak istenmesinden kaynaklanır.

Düzeltmek için; Tek kullanıcılı sistemlerde CONFIG.SYS dosyası içindeki Files=xx komutu programın açabileceği max. dosya adedini belirtmektedir. Lansmart gibi network sistemlerinde ana makinanın files sayısı birim kullanıcı sayısı kadar olmalıdır. Örneğin; Her kullanıcıý için files=20 verilmişse, bir ana makina üç terminalli bir sistemde bu sayı 80 olmalıdır. Mikro programları için geçerli files sayısı terminal başına en az 20 dir.

8.xx programları memoride alt belleği kullandığından Çalışılabilecek en büyük program boyu en az 512 K olmalıdır.

-H -R -S

5 kod'lu hata

Nedeni: Gerekli dosyanın açılamamasından kaynaklanır.

Örnekler;

1.Novell gibi işletim sistemlerinde kullanıcı haklarının kısıtlanmasından kaynaklanır.Kullanıcının dosyalara yazıma ve silme haklarının kontrol edilmesi gerekir.

2.Yazılmak istenen dosya salt okunur özellikte olabilir.Özellikle CD’ye alınan yedekler geri yüklendiğinde bu durumla karşılaşılabilir. İlğili dosyalar ATTRIB -H -R -S komutuyla gizli,salt okunur ve system özellikleri kaldırılır.

3.Stok analiz dökümlerinde bu hata ile karşılaşırsak program akış parametrelerinde stok anlizlerinde dosya hayır olarak değiştirilecek.

4.Tek makinede bu hata ile karsılaşılırsa program dizini içindeki SISTEM.DAT dosyası silinir, düzelmezse system kapatılıp açılır.

48 kod’lu hata

Nedeni: Bilinmeyen hata mesajı olarak görünür.Program içinde döküm gönderirken yazıcı yolunda veya yazıda problem varsa progrogram bizi uyarmak için bu mesajı verir.Sistem parametrelerinde yazıcı test var/ yok seçeneği yok yapılarak bu kontrol kaldırılır.(144,0,80,17 nolu hatlardada aynı işlem yapılır.)

6 kod'lu hata

Nedeni: Hafızada açılan dosya değişkeninin dış etkenlerden etkilenmesinden kaynaklanır. Muhtemelen, makinanın hafızasında problem olabilir.

Düzeltmek için ;sistem kapatılıp açılır, devamında sistem kontrol edilmelidir.

100 kod'lu hata

Nedeni: Disk'ten okuma hatasıdır. Program verilen bir kaydı okumaya çalışmış fakat başaramamıştır. Bu dosyanın bozuk bir sektöre denk gelmesinden veya tümüyle arızalanmasından da kaynaklanabileceği gibi, bazen disk ve kontrol kartları arasındaki zamanlama uygunsuzlukları bu hataya neden olabilmektedir.

Düzeltmek için;

1.Programa girerken firma seçildikten sonra 100 kodlu hata ile karşılaşılıyorsa firma dizini içindeki INX veya DAT uzantılı dosyalarda eksiklik olabilir, bu nedenle boş bir firma oluşturularak yeni firmada uzantısı INX olan dosyalar hata veren firmaya kopyalanır.Hata düzelir ve firmaya girilebilirse dosya servis işlemlerinde indeks düzenleme çalıştırılır.Eğer düzelmez ise firma dizini içinde DIR>PRN yapılrak eksik dosya bulunur ve gerekirse yedeklerden geri yüklenir.

2.Fatura dökmek isterken 100 kodlu hata ile karşılaşılıyorsa mesaj dosyası bozulmuş olabilir bu nedenle mesaj dosyası silinip tekrar oluşturulmalıdır.

3.Dosya servis işlemlerinde 100 kodlu hata ile karşılaşılıyırsa programın düzenleyemediği bozuk bir kayıt vardır bu kayıt SERVIS veya GENEDIT edidör programlarıyla bulunmalı gerekirse silinmelidir

4.Herhangi bir rapor alınırken 100 kodlu hata ile karşılaşılırsa uzantısı RPR olan dosyaların bozulmuştur bozulan dosya tespit edilerek silinir.

5.Herhangi bir kart tanımlama ekranında Turbo pascal erorr 100 hatası veriyorsa muhasebe bilgileri yol adı kontrol edilir boş olsa dahi delete tuşuyla silinip F1 tuşu ile kaydedilmelidir.

101 kod'lu hata

Nedeniisk'e yazma hatasıdır. Diskte yer kalmamasından ve çok kullanıcılı sistemlerde kullanıcının yazma hakkının olmamasından kaynaklanır.

Düzeltmek için;Diskte gereksiz dosyalar silinmeli veya disk daha büyük bir diskle değiştirilmelidir.

103 kod'lu hata

Nedeniosya açamama hatasıdır. Sistemin dosyayı, programın açmasına izin vermemesinden veya dosyanın eksik olmasından kaynaklanabilir. Hata dosyaya yazma, okuma ve kapatma esnasıda oluşur.

Düzeltmek için;Dosyaların eksik olup olmadığı kontrol edilmeli.Tek makinede ise config.sys dosyasında files değeri ve memori 4 kodlu hatada açıklandığı gibi olmalıdır.Eğer bu değerler normal ise yeni bir firma oluşturarak uzantısı INX olan dosyalar hatalı firmaya kopyalanmalı ve kopyalanmalı ve dosya servis işlemleri çalıştırılmalıdır.Bu işlemler bir sonuç vermez ise firma dizininde DIR > PRN alınıp eksik dosya olup olmadığı kontrol edilir gerekirse yedekler geri yüklenir.

108 kod'lu hata

Nedeniosya okuma hatasıdır.Dosyalar okunmaya çalışırken dosyanın boyundan daha büyük bir kayıt okunmak istendiğinde verir Örneğin;100 kayıtlık bir dosyada 105. kaydı çağırmak istediğimizde oluşur.

Düzeltmek için; 100 kodlu hata mesajındaki açıklamalar 108 dodlu hata için de uygulanabilir.

109 kod'lu hata

Nedeniosyaya yazma hatasıdır.

Düzeltmak için;100 kodlu hata mesajındaki açıklamalar 109 dodlu hata için de uygulanabilir.

150 kod'lu hata

Nedeni:Bilgi yazılmak istenen ortam yazmaya karşı korunma konumunda ise 150 kodlu hata ile karşılaşılır.

Düzeltmek için;

1.Yazıcıya döküm alınırken 150 kodlu hata mesajı ile karşılaşılırsa sistemdeki yazıcı tanımlamaları ve yazıcı kablo bağlantıları konrol edilir.

2.Dosya servis işlemleri sırsında 150 kodlu hata mesajı ile karşılaşılıyorsa düzenlenmeye çalışılan dosya başka bir kullanıcıda açık konumdadır.Düzenleme işlemi sırasında tüm kullanıcılar düzenleme yapılan firmadan çıkmalıdır.

152 kod'lu hata

Nedeni: Yazılmak veya okunmak istenen ortam hazır değilse oluşur. Disketten bilgi okumaya çalışıp sürücüde disketin takılı olmaması gibi.

Düzeltmek için; Sistem kapatılıp açılır.

154 kod'lu hata (CRC EROR IN DATA)

Nedeni: Disk ve bilgisayar arasındaki bilgi alışverişinde CRC adı verilen bir kontrol mekanizması çalışır, bu bilgilerin sağlıklı olmasını sağlar Bu hata, okunan bilgilerin CRC kontrolünden geçmemesinden yani kayıdın büyük ölçüde bozulmasından kaynaklanır.

Düzeltmek için; Bu tür bir hata mesajı ile karşılaşılması bilginin büyük ölçüde bozulduğunu gösterir eğer eski yedekler varsa bunlar geri yüklenir.

158 kod'lu hata

Nedeni: Diskteki aranan sektörün bulunamamasyndan kaynaklanır. Diskin sektör ve kümelerinin bozukluğunun check edilmesi gerekir.

159 kod'lu hata

Nedeni: Yazılmak istenen ortam hazır değilse oluşur. Disketten bilgi okumaya çalışıp sürücüde disketin takılı olmaması gibi. Printer'a kağıt takılı olmadığından veya printer'ın yazmaya hazır olmamasından dolayı da bu hata ile karşılaşılabilir.

160 kod'lu hata

Nedeni: Yazılmak istenen ortam hazır değilse oluşur. Disketten bilgi okumaya çalışıp sürücüde disketin takılı olmaması gibi.Ayrıca döküm esnasynda bilgilerin yazıcıya gönderilmesi için kullanılan ara birimin ( Lpt1 Lpt2 Com1 Com2 ) yazmaya hazır olmamasından dakaynaklanır.

161 kod'lu hata

Nedeni Okuma için gerekli olan ara birimin okumaya hazır olmadığını belirtir.

162 kod'lu hata

Nedeni: Donanım hatasıdır. Programın aradığı dosyaya ulaşımı sistem tarafından engellendiğinde ortaya çykar. Dosya düzenlemesi sırasında başka kullanıcıların programa müdahalesi bu hatayı doğurur. Novell makinada sistemde kullanıcı varsa yapar.

170 kod'lu hata

Nedeni:Aynı kullanıcı koduyla birden fazla kullanıcı programa girmek istediğinde bu hata ile karşılaşılır.

200 kod'lu hata

Nedeni: Herhangi bir sayının 0'a (sıfır'a) bölünmesi sırasında oluşur.

Düzeltmek için: Raporlamak için kullanılan evrak veya kart alanlarında sıfır değer olup olmadığı kontrol edilir.Örneğin amortisman rapounda 200 kodlu hata ile karşılaşıldığında maliyet bedeli veya amortisman oranının sıfır olması gibi.Programa girerken bu hata ile karşılaşılıyorsa program dizini içindeki OVR uzantılı dosyalar ATTRIB komutuile ile açılmalıdır.

202 kod'lu hata

Nedeni : Stack taşması hatasıdır. Genelde üretim programında kullanıcının yanlış reçete tanımlamasından kaynaklanır.

Örnek: Üretilecek mamülün kendi reçetesinde hammadde gibi tanytılması sonucu böyle bir hata ile karşilaşilabilir. Reçete silinmelidir.

203 kod'lu hata

Nedeni: Programda serbest kullanılabilir hafızanın yetmemesinden kaynaklanır

Düzeltmek için : Programa girdikten sonra herhangi bir yerde ALT + M tuşuna basılarak serbest bellek kontrol edilebilir. Menüde iken bu rakamın 80.000'in üzerinde olması gerekir. Makina açılması sırasında makinaya yüklenen hafıza yerleşik programlar bu hatanın oluşmasına sebep olabilirler. Ayrıca, Novell Lan Smart veya tek kullanıcılı sistemlerde gerekli olan 640 K Base Memory kısmı yardımcı memory düzenleyici programlarla olabildiğince boş tutulup expanded memory kullanılmalıdır. Ticari programlarda akış parametrelerinde stok anlizinde dosya hayır olmalı.

204 kod'lu hata

Nedeni: Serbest bellekte açılan değişkenlerin göstergelerinin bozulmasından kaynaklanır

Düzeltmek için; Makina kapatılıp açılı,r düzlemezse config.sys kontrolü yapılır.

207 kod'lu hata

Nedeni: Büyük bir sayının küçük değişkenlere atanmak istenmesinden, negatif sayının karekök veya logaritmasının alınmasından kaynaklanır.

Düzeltmek için;Makina kapatılıp açılır düzelmezse dosya servis işlemleri çalıştırılır.208 kod'lu hata

Nedeni: Programı pluşturan OVR ve EXE uzantılı dosyalarının tarih uyumsuzluğundan kaynaklanır. Lan Smart gibi çok kullanıcılı sistemlerde OVR dosyaları salt okunur olmalıdır. Yeni versiyon yüklenirken sadece okunabililen OVR dosyası üzerine yazılabilir hale getirilip program yüklendikten sonra dosya yeniden salt okunur yapılmalıdır.

209 kod'lu hata

Nedeni: Ovr uzantılı dosyanın okunamamasından kaynaklanır.

Düzeltmek için; Ovr uzantılı dosyalar kontrol edilmelidir.Attrib -H -R -S komutu ile dosyanın özellikleri değiştirilip program tekrar yüklenir.

1002 ve 1003 kod'lu hatalar

Nedeni: Veri dosyalarının başlık kısmının bozulmasından kaynaklanır. Hatanın kaynaklandığı dosya ile ilgili dosya servis işlemi yapılmalıdır.

144 kod'lu hata

yazıcı test /var/yok sistem parametlerinden degiştirilir
By_YaNLıZ ve BuRHaN bunu beğendiler.
Alıntı ile Cevapla
Yeni Konu aç  Cevapla

Etiketler
853, cozumleri, hata, kodlari

Seçenekler
Stil


Saat: 18:55

Forum Yasal Uyarı
vBulletin® ile Oluşturuldu
Copyright © 2016 vBulletin Solutions, Inc. All rights reserved.

ForumSevgisi.Com Her Hakkı Saklıdır
Tema Tasarım:
Kronik Depresif


Sitemiz bir 'paylaşım' sitesidir. Bu yüzden sitemize kayıt olan herkes kontrol edilmeksizin mesaj/konu/resim paylaşabiliyorlar. Bu sebepten ötürü, sitemizdeki mesaj ya da konulardan doğabilecek yasal sorumluluklar o yazıyı paylaşan kullanıcıya aittir ve iletişim adresine mail atıldığı taktirde mesaj ya da konu en fazla 48 saat içerisinde silinecektir.

ankara escort bayan, ankara escort, izmir escort ankara escort, ankara escort bayan, eryaman escort, pendik escort, antalya escort,