ForumSevgisi.Com

  ForumSevgisi.Com > ForumSevgisi Sosyal Medya - Teknoloji - Oyun Bölümü > Program Paylaşımı > Program Hata Kodları


Windows XP Hata Kodları,Nedenleri ve Çözümleri


Windows XP Hata Kodları,Nedenleri ve Çözümleri

Program Paylaşımı Kategorisinde ve Program Hata Kodları Forumunda Bulunan Windows XP Hata Kodları,Nedenleri ve Çözümleri Konusunu Görüntülemektesiniz,Konu İçerigi Kısaca ->> Windows XP Hata Kodları,Nedenleri ve Çözümleri Stop 0×0000000A ya da IRQ_NOT_LESS_OR_EQUAL Kernel modlarından biri ya da bir donanım sürücüsü bir ...

Kullanıcı Etiket Listesi

Yeni Konu aç  Cevapla
LinkBack Seçenekler Stil

Okunmamış 01 Kasım 2014, 18:20   #1
Durumu:
Çevrimdışı
Aleindelon - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
none
Üyelik tarihi: 30 Ekim 2014
Mesajlar: 669
Konular: 619
Beğenilen: 51
Beğendiği: 36
www.forumsevgisi.com
Standart Windows XP Hata Kodları,Nedenleri ve Çözümleri

Windows XP Hata Kodları,Nedenleri ve Çözümleri

Stop 0×0000000A ya da IRQ_NOT_LESS_OR_EQUAL
Kernel modlarından biri ya da bir donanım sürücüsü bir bellek konumuna yetkisiz olarak erişmeye çalıştı. Genellikle uyumsuz donanım ya da yazılım sebebiyle ortaya çıkar.
Sorunlu aygıt ileti içerisinde genellikle görünür ve sorun teşhisinde kullanılır.
Eğer sürücü problemiyse kaldırmak ya da sürücü değiştirmek sorunu giderebilir. Kur sırasında ortaya çıkarsa uyumsuz sürücü, sistemdeki bir hizmet, virüs ve yedekleme programlarından şüphelenmek gerek.
Stop 0×000001E ya da KMODE_EXCEPTION_NOT_HANDLED

Windows, genellikle hatalı sürücü ya da donanım aygıtlarının neden olduğu geçersiz bellek ve erişim ihlalleri sonucu oluşan, geçerli olmayan yada bilinmeyen işlemci yönergeleri buldu. Hatalı aygıt ya da sürücü iletide görünür.
Eğer bir aygıt ya da yazılım yüklemesinden sonra oluşursa bunları devre dışı bırakmayı deneyin.
Stop 0×0000024 ya da NTFS_FILE_SYSTEM

NTFS dosya sistemindeki bir problemden kaynaklanır. Aynı hata iletisi 0×23 ile FAT32 içinde vardır. En olası neden, diskteki ya da disk denetimcisindeki donanım yetersizliğidir. Sistemdeki tüm disklerin fiziksel bağlantılarını ( kablolarını ) kontrol edin ve “chkdsk.exe” yi çalıştırarak diski kontrol ettirin.
Stop 0×000003F ya da NO_MORE_SYSTEM_PTES

Sık karşılaşılmayan bu ileti, sisteminizde sayfa tablosu girdileri ( PTEs) kalmadığında ortaya çıkar. Denetimden çıkmış yedekleme programı ya da hatalı aygıt sürücüsü sebep olmuş olabilir. “ How to troubleshoot ‘STOP 0×000003F’ and ‘STOPError Messages in Windows 2000” başlıklı ve Q256004 numaralı makaleye başvurabilirsiniz. 0×00000D8’
Stop 0×000002E ya da DATA_BUS_ERROR

Başarısız ya da hatası fiziksel bellek ( RAM ve video bağdaştırıcılarındaki bellekler ) bu iletiye sebep olurlar. Hatanın nedeni bozuk sabit disk ya da ana kartta olabilir.
Stop 0×0000050 ya da PAGE_FAULT_IN_NONPAGED_AREA

İstisna hatalardan biridir. Bir donanım sürücüsünün ya da sistem hizmet programının, bellekte olmayan bir veriyi istemesinden kaynaklanır. Hatalı bir fiziksel bellek ya da uyumsuz bir yazılım, özellikle de uzaktan denetim programları ve anti virüs yazılımları bu hatayı verdirebilir. Eğer bir sürücü ya da yazılım yüklemesinden sonra ortaya çıkarsa Güvenli Mod ile yazılım ya da donanımı kaldırmayı deneyin.
Stop 0×0000077 ya da KERNEL_STACK_INPAGE_ERROR

Sistem, sanal bellekten çekirdek verilerini ( sayfa dosyası ) okumaya kalkıştı ve belirtilen bellek adresinde verileri bulamadı. Hatalı bellek, hatalı çalışan sabit disk, doğru yapılandırılmamış disk denetimcisi ve kablo, bozuk veriler ve virüsler sebep olabilir.
Stop 0×0000079 ya da MISMATCHED_HAL

Bu hata çoğunlukla ACPI makinelerinde, ACPI BIOS ayarları beklenmedik şekilde değiştirildiğinde ortaya çıkar. Bu ileti Windows XP donanım katmanıyla ( HAL )
Windows XP sistem dosyaları arasındaki uyuşmazlık olarak tanımlanır. ACPI özelliklerini devre dışı bırakmak ya da yeniden etkinleştirmek için BIOS’ta değişiklikler yaptıktan sonra Windows XP’yi yeniden yükleyin. Ayrıntılar için “ How to troubleshoot Windows 2000 Hardware Abstraction Layer Issues” başlıklı ve Q237556 numaralı makaleyi okuyabilirsiniz.
Stop 0×000007A ya da KERNEL_DATA_INPAGE_ERROR

0×77 ile aynı özelliklere sahiptir. Ek olarak SCSI aygıtlarındaki sorunlar ve bad sectorlerden de kaynaklanabilir.
Stop 0×000007B ya da INACCESSIBLE_BOOT_DEVICE

Windows XP’nin başlangıç işlemleri sırasında, sistem bölümünün ya da önyükleme biriminin yerini belirleyemediği anlamına gelir. Genellikle diskler yeniden bölümlendiğinde, yeni bir disk eklendiğinde, ya da bir disk denetleyecisini güncelleştirdikten sonra ortaya çıkabilir. Windows XP’ yi CD-Rom dan başlatın kurtarma konsoluna bağlanın ve Windows yüklemelerini bulmak, Boot.ini dosyasını onarmak için Bootcfg komutunu kullanın.
Stop 0×000007F ya da UNEXPECTED_KERNEL_MODE_TRAP

Bu hatanın en yaygın nedeni donanım yetersizliğidir. Hatalı bellek yongaları, uyuşmayan bellek modülleri, doğru çalışmayan bir CPU ya da soğutucu pervana yaStop 0×000007F Errors” başlıklı ve Q137539 numaralı makalede açıklandığı gibi hatanın özel nedenini tanımlar. da güç kaynağındaki bozukluklar gibi aşırı ısınmaya neden olan sorunlar bu Dur iletisini verirler. Özellikle “Overclocking” yapılmış sistemler de ortaya çıkması olasıdır. İletinin içinde bu hatanın hemen arkasından gelecek parametreler “General Causes of
Stop 0×000009F ya da DRIVER_POWER_STATE_FAILURE

Bekleme ya da Hazırda Bekletme ( Hibernation ) moduna geçerken ya da bu modlardan çıkarken bir sürücünün tutarsız ya da geçersiz güç durumunda olmasıdır. Sadece sabit diskler yüzünden değil antivirüs yazılımları, yedekleme hizmet programları ve uzaktan denetim programları gibi programların yükledikleri dosya sistemi süzme sürücüleri de neden olabilir. Dur iletisinde genellikle hatalı sürücü görünür. Bu sürücüyü devre dışı bırakarak sorun çözülebilir.
Stop 0×00000C2 ya da BAD_POOL_CALLER

Çekirdek Modu işlemi ya da sürücüsü geçersi bir bellek ayrımı gerçekleştirmeye kalkıştığında ortaya çıkar. Sorun genellikle ileti içindeki yönergelerle birlikte sürücü ya da yazılımdaki hataya kadar izlenebilir. Bu hataya zaman zaman bir donanım da sorun olabilir.
Stop 0×00000D1 ya da DRIVER_IRQ_NOT_LESS_OR_EQUAL

Bu en yaygın dur hatalarından biridir. Bir sürücünün doğru olmayan bir bellek adresine erişmeye kalkıştığında ortaya çıkar. İmzasız sürücüleri denetleyin ve özellikle yakın zamanda yüklenmiş ya da güncelleştirilmiş anti virüs programlarından, hizmet programlarından ve hatalı bir dosya sistemi süzgeç sürücüsü yükleyebilen yedekleme programlarından şüphelenin.
Stop 0×00000D8 ya da DRIVER_USED_EXCESSIVE_PTES

İyi yazılmamış bir donanım sürücüsü, bilgisayarınızın büyük miktarlarda çekirdek belleği istemesine neden oluyorsa, sayfa tablosu girdileriniz ( PTEs )
bitebilir ve bu hata iletisini görebilirsiniz. Denetimden çıkmış yedekleme programı yaSTOPSTOP 0×00000D8’ Error Messages in Windows 2000” başlıklı ve Q256004 numaralı makaleye başvurabilirsiniz. da hatalı aygıt sürücüsü sebep olmuş olabilir. “ How to troubleshoot ‘ 0×000003F’ and ‘
Stop 0×00000C2 ya da THREAD_STUCK_IN_DEVICE_DRIVER

Yeni bir video bağdaştırıcısı yükledikten ya da video donanımını beklerken sistemin çok uzun süre ( haftalar, aylar J ) beklemesine neden olan bir video sürücüsü ( kötü yazılmış ) güncelleştirmesi yaptıktan sonra görebileceğiniz bu hatayı video kartı değiştirerek ya da sürücü değiştirerek çözebilirsiniz.
Stop 0×00000ED ya da UNMOUNTABLE_BOOT_VOLUME

Windows XP önyükleme içeren birimine erişme sorunu yaşıyor. Upgrade esnasında görecek olursanız kablolarınızı ve disk denetimcisi için uyumlu sürücüleriniz olduğundan emin olun. ATA–66 ya da ATA–100 sürücüleri kullanıyorsanız, standart 40-bağlantılı IDE kablosu değil 80-bağlantılı IDE kablosu kullandığınızdan emin olunuz. Bazı durumlarda ilk restart arkasından kendini düzeltebilir. Dur 0×7b hataları için sorun giderme önerilerine de bakın J .
Stop 0×00000F2 ya da HARDWARE_INTERRUPT_STORM
Sinir bozucu ve sıkıntılı bir sorun giderme yaşatacak bir iletidir. Windows XP çekirdeği, bir aygıt kesme isteğini bırakmakta başarısız olunca, “bir kesme isteği fırtınası” tespit eder. Genellikle kötü yazılmış aygıt sürücüleri sebep olur. İletinin sürücü kısmındaki sürücü bilgilerinde listelenen dosya adının, hangi sürücü ile ilişkili olduğunu belirleyin. Daha sonra “ “Güvenli Mod” içinden bu IRQ çakışmasına sahip aygıtları kaldırın. Gerekirse IRQ değerlerini elle veriniz.
Stop 0×000021A ya da STATUS_SYSTEM_PROCESS_TERNINATED
Bu ileti Windows XP’ deki bir güvenlik sorununa işaret eder ( Winlogon yada Client Server Runtime Subsystem ( Csrss.exe ) gibi kullanıcı modu alt sistemleri ayarlamıştır.). Bu sorunun en yaygın nedeni, diğer satıcıların programıdır ve çözüm de genellikle bu programı kaldırmaktır. Bu hata ayrıca, bir yedek kümesinin ya da sistem izninin hatalı olarak değiştirilerek Sistem hesabının, sistem dosyaları ve klasörlerine erişimi engellendiğinde ortaya çıkabilir.
Stop 0×0000221 ya da STATUS_IMAGE_CHECKSUM_MISMATCH
Dosya ya da disk bozulması sorunları ( hasarlı sayfa dosyası dâhil ) ve hatalı sabit sürücüler bu tür Dur hatalarının en yaygın sebebidir. Dur iletisi genelde simgesel hataya da kendi başına bir satırda hasarlı dosya adını içerir. Bu dosyayı Windows Xp CD sinden, kurtarma konsolunu kullanarak geri yükleme olanağınız olabilir. En Son İyi Yapılandırmayı geri yüklemekte sorunu çözebilir. adının sonunda
Windows Vista Error codes 0xC004C003, 0xC004C001, 0xC004C008, 0xC004C812, 0xCD004F050, 0xC004C4CE ve 0×8007232B hata kodları çözümleri
0xC004C003: Ürün anahtarınızın aktivasyon serverı tarafından kullanıldığı tespit edildi.
0xC004C001: Aktivasyon serverı tarafından ürün anahtarınızın hatalı olduğu saptandı.
0xC004C008: Aktivasyon serverı tarafından ürün anahtarınızın geçersiz kullanılmadığı saptandı.
0xC004C812: SL_E_CHREF_BINDING_0UT_0F_T0LERANCE: Aktivasyon serverı tarafından ürün anahtarınızın aktifleştirme süresinin dolduğu.
0xCD004F050: Yazılım Lisans servisi kullandığınız anahtarın gerçersiz olduğunu saptadı.
0xC004C4CE: Geçerli bir hata mesajının bulunması olanaksız olduğunu gösteriyor.
0×8007232B: Dns isiminin verilmediğini gösterir.
0xC004F027: Yazılım Lisans servisi kullandığınız anahtarın üzerinde oynama yapıldığını yada değiştirildiğini gösterir.
0xC003E004: Yazılım Lisans servisi lisansınızın şu andan itibaren geçeriz olduğunu belirtiyor.
0xC004E003: Yazılım Lisans servisi lisansınızın geçerliliğini yitirdiğini belirtiyor.
0xC004F033: Yazılım Lisans servisi ürün anahtarınızla install edilmesine izin verilmediğini raporladı.
0XC004D401: Güvenlik uzmanı yazılımı sistem dosyalarınızın karıştığını belirtiyor.
0×80080250: Onaylanmayan hata.
0×8004FC03: Onaylanmayan hata.
0X8004FE2D: HTTP_STATUS_DENIED.
0×8004FE33: HTTP_STATUS_PROXY_AUTH_REQ.
0×8004FE91: HTTP_STATUS_NOT_SUPPORTED.
0×80072EE7: Server adresi yada isimi çözümlenemedi.
0×80072EFD: Server ile bağlantı kurulamadı.
0×80072F78: Server tanımsız yada geçersiz yanıtı geri çevirdi.
0×80072F8F: Güvenlik hatası meydana geldi.
Çözüm:

Hata kodlarının yanlarında bulunan nedenler hatanın esas nedenini oluşturmaktadır.
Hata kodları: 0xC004C003, 0xC004C001, 0xC004C008, 0xC004C812, 0xCD004F050, 0xC004C4CE ve 0×8007232B bu hatalardan herhangi birini alırsanız ürün anahtarınızı değiştirip aktive etmelisiniz. Bunun için aşağıdaki basamakları sırasıyla uygulamalısınız:
1. Kontrol panelinden sistemi açmalısınız. Bunun için Başlat / Arama opsiyonunda “type System” kelimesini arama başlangıç kutusuna yazın. Ardından program listelerinden systeme tıklayın.
2. Burada windows aktivasyon seçeneğinden ürün anahtarını değiştir linkine tıklayınız.Eğer kullanıcı hesabı kontrol diyalog ekranı onaylarsa devam buttonuna basın. Bu aşamada windows admin şifresini isterse doğru şekilde girmelisiniz.
3. Burada geçerli olan ürün anahtarını giriniz. Ardından devam seçeneğine tıklayınız.
4. Karşınıza gelen basamakları izleyin ve windows aktivasyon sihirbazının aktivasyon işlemini tamamlamasını bekleyin.
Çoğu kullanıcı başının belası olan ‘Mavi Ekran’ ile karşılaşınca, sorunun kaynağını bulmakta zorlanır veya çözümü bilgisayarına format atmakta bulur.
Aslında ekrana gelen karmaşık kodlar arasında büyük ihtimalle bilgisayarınızın karşılaştığı hatanın nedeni gizlidir.
Öncelikle hatanın kaynağı hakkında kabaca bilgi sahibi olmak için kısa bir yol izlemek mümkün:
Başlat>Çalıştır dedikten sonra, komut satırına:
EventVwr.msc
yazıp çıkan olay görüntüleyicisi penceresinden uygulamaya tıklayıp hataların olduğu satırları bulabiliriz. Bu hata satırlarına çift tıkladığımızda hatanın nedeniyle ilgili teknik bilgiler almak mümkündür. Aynı durum Sistem sekmesi içinde geçerlidir. Burada da sistemle ilgili karşılaşılan sorunlar Hata olarak karşımıza çıkacaktır.

alıntı.
Alıntı ile Cevapla
Yeni Konu aç  Cevapla

Etiketler
cozumleri, hata, kodlari, nedenleri, windows

Seçenekler
Stil


Saat: 20:08

Forum Yasal Uyarı
vBulletin® ile Oluşturuldu
Copyright © 2016 vBulletin Solutions, Inc. All rights reserved.

ForumSevgisi.Com Her Hakkı Saklıdır
Tema Tasarım:
Kronik Depresif


Sitemiz bir 'paylaşım' sitesidir. Bu yüzden sitemize kayıt olan herkes kontrol edilmeksizin mesaj/konu/resim paylaşabiliyorlar. Bu sebepten ötürü, sitemizdeki mesaj ya da konulardan doğabilecek yasal sorumluluklar o yazıyı paylaşan kullanıcıya aittir ve iletişim adresine mail atıldığı taktirde mesaj ya da konu en fazla 48 saat içerisinde silinecektir.

ankara escort bayan, ankara escort, izmir escort ankara escort, ankara escort bayan, eryaman escort, pendik escort, antalya escort,