ForumSevgisi.Com

  ForumSevgisi.Com > ForumSevgimiz Eğitim Bölümü > Psikoloji

Psikoloji Psikolojik Konular


Biriktirme Hastalığı-Dispozofobi

Psikolojik Konular


Biriktirme Hastalığı-Dispozofobi

ForumSevgimiz Eğitim Bölümü Kategorisinde ve Psikoloji Forumunda Bulunan Biriktirme Hastalığı-Dispozofobi Konusunu Görüntülemektesiniz,Konu İçerigi Kısaca ->> Biriktirme Hastalığı-Dispozofobi Biriktirme Hastalığı nedir ? Kompulsif ya da patolojik Biriktirme Hastalığı sorunlu bir davranıştır ve aşağıdaki biçimlerde kendini gösterir: ...

Kullanıcı Etiket Listesi

Yeni Konu aç  Cevapla
LinkBack Seçenekler Stil

Okunmamış 09 Aralık 2014, 10:34   #1
Durumu:
Çevrimdışı
User
Güneş teninde güzel.
User - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Kaygili
Üyelik tarihi: 02 Aralık 2014
Şehir: İstanbul
Mesajlar: 9.308
Konular: 8078
Beğenilen: 727
Beğendiği: 562
www.forumsevgisi.com
Standart Biriktirme Hastalığı-Dispozofobi

Biriktirme Hastalığı-Dispozofobi

Biriktirme Hastalığı nedir ?
Kompulsif ya da patolojik Biriktirme Hastalığı sorunlu bir davranıştır ve aşağıdaki biçimlerde kendini gösterir: Biriktirme hastalığı kimlerde görülür?
Obsesif-kompulsif bozukluğu olan kişilerin %15’i, diğer belirtileri ikincil belirtiler olarak görürken, biriktirme alışkanlıklarının, obsesif-kompulsif bozukluğun birincil belirtisi olduğunu ifade ederler. Biriktirme Hastalığı olan insanların, ilerleyen evrelerde daha ciddi obsesif-kompulsif bozukluklar yaşaması olasıdır. Bu hastalık, dürtü kontrolü bozukluğu ya da tik bozukluğu gibi nöropsikiyatrik bozukluğu olan insanlarda da görülebilir.

Biriktirme Hastalığı, çok sık görülen bir hastalık değildir. Genellikle çocuklukta başlasa da yetişkinlik dönemine kadar fark edilmediği olur. Gereksiz eşyaları biriktirme eğilimi olan insanların genellikle kompulsif biriktirme hastalığı olan akrabaları olur.

Biriktirme Hastalığı hayatı nasıl zora sokabilir?
Sizde de biriktirme hastalığı olduğunu düşünüyorsanız, satın almak ya da eşantiyon ve küçük hediyeler gibi ücretsiz eşyaları toplamak konusunda fazlasıyla enerji harcıyorsunuz demektir. Bazı insanlar değerli şeyleri elde etmek için çalma yöntemine bile başvurabilirler. Biriktirme yapan insanlar ilgi duydukları şeyleri toplamak için sık sık bit pazarlarına (insanların kullanmadıkları eşyaları evlerinin önünde satışa çıkarması), çöplüklere ya da atıkların toplandığı diğer yerlere giderler. İnternet satışları da biriktirme hastalığı olan insanlar için oldukça çekici bir seçenek haline gelmiştir, çünkü bu şekilde, şahsen çok ya da yüksek fiyatlarda eşyalar alma utancından kurtulurlar.

Siz de, önemsiz eşyaları biriktiriyorsanız, sahip olduğunuz şeylerle ilgili sıkı inançlarınızın olması oldukça sık görülen bir durumdur. Bu hastalığa sahip olan insanlar, genellikle topladıkları şeylerin çok değerli olduklarına ve gelecekte işlerine çok yarayacaklarına inanırlar. Buna ek olarak, sahip oldukları eşyaları arkadaşları olarak görebilir ve onları elden çıkarmak, suçluluk hissetmelerine yol açabilir.

Takıntılı olarak biriktirme yapan insanların çoğu genellikle bu konu hakkında konuşmaz ve durumlarından utanırlar. Gizlilik ve utanç yüzünden, iş yaşamları ve kişisel ilişkileri genellikle güçleşir. Bu hastalığa sahip birçok yetişkin hayatlarını bekar geçirir ve çalışamama gibi bir durum yaşayabilir.
Biriktirme hastalığının teşhisi

Eşya biriktirmek, utanç verici olabilse de, birçok insan bu hastalığını bir doktorla ya da terapistle paylaştığında, bir rahatlama yaşadığını ifade eder. Obsesif-kompulsif bozukluk gibi biriktirme hastalığının da teşhisinin, aile doktoru, psikolog ya da psikiyatrist gibi nitelikli bir akıl sağlığı uzmanı tarafından yapılması gerekir.

Biriktirme Hastalığı'nın teşhisi için, hastalara sıkça sorulan bazı sorular şöyledir: Biriktirme Hastalığı'nın tedavisi
Biriktirme Hastalığı, Anafranil (Klomipramin) ya da Praxil (Paroksetin) gibi ilaçlara obsesif-kompulsif bozuklukların diğer türlerinde olduğu kadar iyi cevap vermemektedir. Bilişsel-davranışçı bir tedavi, biriktirme hastalığı olan insanlarda sık sık görülen bazı zararlı düşünceleri doğrudan hedef aldığından daha etkili olabilir.

Davranışsal olarak, hastalığın başkalarına duyurulması, depolama için uygun alanların azaltılması ve dağınıklığın daha iyi organize edilmesi gibi birçok yöntem faydalı olabilir.

Kendinizde, önüne geçilmez bir eşya biriktirme dürtüsü hissediyor ve eşyalara gereğinden fazla bağlanıyorsanız, bir an önce bir doktora danışmanızı tavsiye ederiz.
  • Eski dergiler, kaplar, giysiler, kitaplar, önemsiz e-postalar, faturalar, not tutulmuş ya da liste yapılmış kağıtlar gibi, başka insanlara gereksiz görünen birçok şeyi biriktirmek ya da atmakta zorlanmak,
  • Kişinin evinin artık uygun bir yaşam alanı olamayacak kadar çok dağınık olması,
  • İş ya da sosyal yaşamdaki endişe ve davranış bozuklukları.
  • Asla kullanmayacağınızı bildiğiniz şeyleri toplamaktan kendinizi alamıyor musunuz?
  • Çok üzücü olduğu için, bir şeyleri elinizden çıkarmakta zorlanıyor musunuz?
  • Dağınıklık yüzünden evinizin yüzde kaçını kullanamıyorsunuz?
  • Eşyalarınız düzensiz mi?
  • Evinizdeki dağınıklık sizi utandırıyor mu?
________________
Umut bitti,limanı değil gezegeni verin ateşe.

imza
Alıntı ile Cevapla
Yeni Konu aç  Cevapla

Etiketler
biriktirme, hastaligidispozofobi

Seçenekler
Stil


Saat: 07:59

Forum Yasal Uyarı
vBulletin® ile Oluşturuldu
Copyright © 2016 vBulletin Solutions, Inc. All rights reserved.

ForumSevgisi.Com Her Hakkı Saklıdır
Tema Tasarım:
Kronik Depresif


Sitemiz bir 'paylaşım' sitesidir. Bu yüzden sitemize kayıt olan herkes kontrol edilmeksizin mesaj/konu/resim paylaşabiliyorlar. Bu sebepten ötürü, sitemizdeki mesaj ya da konulardan doğabilecek yasal sorumluluklar o yazıyı paylaşan kullanıcıya aittir ve iletişim adresine mail atıldığı taktirde mesaj ya da konu en fazla 48 saat içerisinde silinecektir.
Genel Forum Sitesi