ForumSevgisi.Com

  ForumSevgisi.Com > ForumSevgimiz Eğitim Bölümü > Psikoloji

Psikoloji Psikolojik Konular


Aşk Bağımlılığı

Psikolojik Konular


Aşk Bağımlılığı

ForumSevgimiz Eğitim Bölümü Kategorisinde ve Psikoloji Forumunda Bulunan Aşk Bağımlılığı Konusunu Görüntülemektesiniz,Konu İçerigi Kısaca ->> Aşk Bağımlılığı “Tek ihtiyacın olan sevgi” (All you need is love) Bu sözler, aşk bağımlıları için popüler bir şarkı sözünün ...

Kullanıcı Etiket Listesi

Yeni Konu aç  Cevapla
LinkBack Seçenekler Stil

Okunmamış 09 Aralık 2014, 10:49   #1
Durumu:
Çevrimdışı
User
Güneş teninde güzel.
User - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Kaygili
Üyelik tarihi: 02 Aralık 2014
Şehir: İstanbul
Mesajlar: 9.308
Konular: 8078
Beğenilen: 727
Beğendiği: 562
www.forumsevgisi.com
Standart Aşk Bağımlılığı

Aşk Bağımlılığı

“Tek ihtiyacın olan sevgi” (All you need is love)
Bu sözler, aşk bağımlıları için popüler bir şarkı sözünün çok daha ötesinde anlam taşır. Onlar için aşk olmadığında hayat çekilmez, sorunların üstesinden gelinemez. Bu insanlar aşka bağımlıdır. Peki, aşk bağımlılığı nedir, böyle bir sorunumuzun olup olmadığını nasıl anlayacağız, varsa nasıl kurtulacağız?


Aşk psikolojik bir bağımlılıktır.
Aşk bağımlılığı, karşılanmayan ihtiyaçları gidermeye yarayan psikolojik bir bağımlılıktır. İstek ve ihtiyaçları dikkate alınmamış veya gereksiz görülmüş, eleştirilmiş kişiler çoğunlukla beklentilerini farkında olmadan kısıtlarlar. Öyle ki bu kısıtlama yanlış düşünce biçimlerine dönüşür:
“İhtiyaçlarımın hiçbir anlamı yok”
“Kimse beni dikkate almaz.”
“Yakınlaşmak bana zarar verir.”
“Sevilmeye layık değilim.”
“Beni kim sever ki?”
Bu düşünceler hali hazırdaki veya geçmişteki ilişkilerin yaralarını sarmaz, ancak aşk bağımlılarının hayatlarına yön verir. İlgi görmek, korunmak veya karşılaştıkları problemleri çözebilmek için bu kişiler diğer insanlara bağımlı olur.

Çoğunlukla bitmeyen korkuları ve çok sevilmeyle beraber hayranlık uyandırma hayalleri vardır. Diğer kişiler tarafından reddedilmek, acı çekmek, yeni yaşantılara açılmak onlar için korku vericidir. Sevgi alış-verişinde bulunma konusunda kendilerine güvenmezler. Sevilebileceklerine inanmamakla beraber sürekli aşk ister, bekler ve umut ederler. Aşk bağımlıları için bu duygu sürekli bir takıntı düzeyindedir, bir parazit gibi kişiyi tüketir. Kısıtlar. Değişimi sevmez. Gerçek samimiyetten yoksundur. Entrikalıdır. Kişi kendini bu konuya adaması gerektiğine inanır.


Aşk Bağımlılığının Belirtileri
 • Gençlik yıllarında yeterince ilgi görmemiş olmak
 • Aile, ebeveyn ve eşlere karşı yakınlık hissedememe, yalnızlık duygusu
 • Diğer hayat alanlarındaki ilişkileri önemsememek
 • Bir ilişkiyi başka bir ilişki için bitirme eğilimi, ilişkisiz olamama
 • Bedeli ne olursa olsun terk edilmemek ve reddedilmemek için elinden geleni yapmak veya ilişkileri bitirememe
 • Bir ilişkisi olmadığında kendisini yarım hissetmek, “yeterince kadın” veya “yeterince erkek” hissetmemek
 • İsteklerini ihtiyaç zannetmek (onsuz olamıyorum)
 • Biten bir ilişkinin ardından hemen yeni bir ilişkiye başlamak
 • Cinsel çekimi ve cinselliği yemek ve su ile bir tutmak
 • Yoğunluğu yakınlık zannetmek (ilişkilerdeki yoğun duyguları yanlış tanımlamak)
 • Cinsel partneri veya ilişkisi olmadığında kendisini değersiz hissetmek
 • Cinsel çekimi sevgi veya ask zannetmek (İlk görüşte askta olduğu gibi).)
 • Sevgi veya yakinlik ihtiyaçlarını cinsellikle karşılayabileceğini düşünmek, bunun için farklı kişilerle beraber olmak
 • Yalnızca kendi morallerini yükseltmek ve sıkıntılarını gidermek için cinselliği kullanmak
 • Seks, aşk, bağımlılık ve diğer ihtiyaçlarında doyurulamayan bir iştaha sahip olmak
 • Kendi iç çatışmalarından kaçınmak için tüm beklenti ve ihtiyaçlarını âşık oldukları kişi ile karşılamayı düşlemek
 • Görünmeyen veya ifade edilmeyen psikolojik ızdırap
 • Çocukluklarında ve şimdiki hayatlarında kendileriyle yeterince ilgilenilmediği ve yeterince desteklenmedikleri için ebeveynlere ve eşlere karşı içten içe bitmeyen öfke duymak
 • Sürekli hayat tarzını ve değerlerini sorgulamak
 • Çılgın, umutsuz veya fevri olmak
 • Bir problem yasadıklarını inkâr etmek
 • Kontrol dışı davranışları normal olarak tanımlamak

Aşk Bağımlılığının Sonuçları
Bağımlı sevgide, kişi bir kişide bütün dünyayı bulmaya çalışır. Kendi kişisel gelişimleri ve büyümeleriyle ilgilenmek yerine âşık oldukları kişinin kimliğine bağlanırlar. Bu yüzden sıklıkla âşık oldukları kişinin başarılarından kendilerine pay çıkarırlar, bu başarılar nedeniyle kendilerine saygınlık talep ederler. Birey olarak güçlenmenin ve gelişmenin eş-kimliklerini zedeleyeceğini düşünürler. Bu değişim korkusu nedeniyle bireysel beceri, ilgi ve isteklerini baskılanmasına izin verirler. Bağımlı aşk ilişkilerinde bu nedenle genellikle bireysel tıkanma görülür.
Aşk bağımlılığının üç bileşeni:
 • Romantizm
 • Beraberlik
 • Cinsel Bağımlılık
Aşk bağımlılığında sık karşılaşılan yoğun güvenlik ihtiyacı, bireyi duygusal entrikalara da yöneltir. Bağımlı kişi, sürekli sevdiği kişiyi memnun edecek şekilde davranırsa, sevgilerinin güvende olacağını sanır. Bir süre sonra yaşanmaya başlanan hayal kırıklıkları ve gücenmeler, bu entrikaların sevginin kalıcılığını garanti etmediğini gösterir. Yine de bağımlı âşıklar imkânsız ihtiyaçlar ve gerçekleşemeyecek beklentilerle yoğun bir uğraşı içindedir. Sevginin koşulu dürüstlük ve bütünlüktür. Dürüstlük ve bütünlüğün olduğu sevgi ilişkileri her iki tarafın da gelişmesine ve değişmesine izin verir. Korkuya dayalı bağımlı ilişkiler gerçek sevgi ve paylaşımın önündeki en büyük engellerdir. Çoğunlukla kişisel gelişim üzerindeki etkileri yapıcı değil yıpratıcı ve yıkıcıdır.


Aşk Esaretinden Kurtulmak
Bağımlı olduğunuz bir aşk ilişkisi içinde olduğunuzu düşünüyorsanız durumu kabullenerek ise başlayabilirsiniz. Aşk bağımlılığı çoğunlukla seks bağımlılığı, yeme bozuklukları veya kendine zarar verme gibi diğer bağımlılıkların yanında fazla ciddiye alınmaz. Çünkü “kulağa hös gelir”. Aşk pek çok kişi için yaşanması arzulanan bir duygudur. Kültürümüzde “âşık olma ve sonrasında mutlu yaşama” inancı vardır. Medya tarafından da bu inanç abartılı bir biçimde gerçekmiş gibi desteklenir. “Büyük aşk” olarak lanse edilen pek çok ilişki aslında bağımlılık ilişkileridir. Gerçekte ise, hem bağımlı kişi hem de esleri için çok ızdıraplı, hatta bazen de tehlikeli bir süreç olabilir ask ilişkileri. Pek çok cinayet, intihar, tecavüz ve sadizm gibi eylemin kökü böyle bir ask bağımlılığına dayanır. Edebiyat tarihinde de bu ilişkilerin örnekleri çoktur. Romeo ve Juliet’in mutlu bir sonla bittiğini söyleyemeyiz.
Sancılı ve bağımlı ask ilişkileri ölümle sonlanmadığında da kişide bir takım psikiyatrik sorunlara yol açabilir: Örneğin aşırı kaygı, gerginlik ve korku hali, hayattan keyif almama, umutsuzluk, uyku zorlukları ve psikosomatik rahatsızlıklar aşk bağımlılıklarında kendini gösteren en sık belirtilerdir. Bu belirtiler çok yoğun olduğunda, uzun sürdüğünde, günlük yaşamı zorlaştırdığında ve daralttığında psikiyatrik rahatsızlıklardan şüphelenmek gerekir.
Yaygın Anksiyete Bozukluğu, Travma Sonrası Stres Bozukluğu, Depresyon, Panik Bozukluk gibi hastalıkların habercileri olabilirler. Böyle bir durum bireyin mutlaka psikolojik ve/veya psikiyatrik kontrole başvurması, gerekli bulunursa terapi veya ilaç tedavisini sürdürmesi, kendisi için yapabileceği en iyi eylemlerden biridir. Hem kendi ızdırabını hafifletmek, hem de sürmekte olan is ve ilişkilerindeki kaliteyi kaybetmemek için.
________________
Umut bitti,limanı değil gezegeni verin ateşe.

imza
Alıntı ile Cevapla

Okunmamış 09 Mayıs 2015, 12:02   #2
Durumu:
Çevrimdışı
Mattet
Rakı & Bira
Mattet - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Cok Yorgun
Üyelik tarihi: 09 Kasım 2014
Şehir: Balıkesir
Mesajlar: 753
Konular: 702
Beğenilen: 49
Beğendiği: 28
www.forumsevgisi.com
Standart Aşk bağımlılığı hastalığı

Aşık olduğu kişi için kendini yok saymak, arkadaşlarına sürekli onu anlatmak, çevresiyle uyum sorunu yaşamak ve belki de kendini yok etmek…

Aşk bağımlılığı; yaş, cinsiyet, statü farkı demeden hem erkekleri hem de kadınları tutsak haline getiriyor. Normal aşkın ötesine geçen aşk bağımlıları, aşık olduğu kişiye odaklandığı için bir süre sonra iş yapamaz hale geliyor. Sosyal çevresiyle de uyumsuzluk yaşayan aşk bağımlıları, bağımlılık nedeniyle kendi benliğini, kişiliğini yok sayıyor. Bu durum onları; hoşlanan, seven ve normal aşkı yaşayan kişilerden ayıran temel özellikleri olarak ortaya çıkıyor.Acıbadem Maslak Hastanesi Psikiyatri Kliniği'nden Doç. Dr. Kültegin Ögel, 14 Şubat Sevgililer Günü öncesinde aşk bağımlılığına dikkat çekiyor ve bu bağımlılığın da tedavi edilmesi gereken bir durum olduğunu söylüyor. Ögel, aşka bağımlı olanları normal aşktan ve sevmekten ayıran farklılığı şöyle açıklıyor: “Aşkla patolojik aşk her an için birbirinin içine girebilir. Ancak aşk bağımlılığında tek kişilik bir ilişki vardır. Kişi kendisini yok farz eder, sadece karşısındaki kişi vardır. Normal aşktan farkı, bağımlılık nedeniyle kişinin günlük yaşamın bozulması, sorumlulukların yerine getirilememesi, işten ayrılma, intihar girişimi gibi yaklaşımlarda bulunmasıdır. Oysa, normalde sevmek çok daha farklı bir durum. Birini sevdiğiniz zaman ilişkide hem siz, hem sevdiğiniz vardır.”

FAKİRSE PLATONİK, ZENGİNSE PATOLOJİK AŞK OLUYOR
Aşk bağımlılığında bulunulan toplumsal yapıya göre farklı tutumlar ortaya çıkıyor. Kişinin düşük sosyo ekonomik düzeyde olması aşkının da platonik düzeyde kalmasına yol açıyor. Yüksek sosyo ekonomik konumda ise aşka, daha derin anlamlar yüklenebiliyor. Aşk bağımlılığının bir neden değil bir sonuç olduğuna değinen Doç. Dr. Kültegin Ögel, “Aşk bağımlılığının altında başka sorunlar yatıyor. Kişi ağır depresyon yaşayabiliyor, ayrılık kaygısı yaşayan, bağlanma sorunları olan kişilerde çok görülüyor. Kaygı bozuklukları, yalnız kalamama, adlandırılamayan sürekli huzursuzluklar, başka noktalar da çıkabiliyor” diyor.

AŞK BAĞIMLISI SEVDİĞİNİN YÜZÜNÜ BİLE HATIRLAMIYOR
Bağımlının bilmesi gereken şeyin karşısındakini, kendisinin yarattığı gerçeği olduğuna vurgu yapan Doç. Dr. Kültegin Ögel, şunları söylüyor: “Birçok aşk bağımlısı, bağımlı olduğunuz kişinin yüzünü hatırlayın dediğimizde hiç hatırlayamaz, bazıları da hatırlamakta zorluk çeker. Ama günlük yaşamına baktığınızda onsuz duramıyordur, sürekli düşünüp uyuyamıyordur. Oysa karşısındakini aşırı değer vererek yüceltmesinin nedeni kendisidir… Olmasını istediğimiz birçok özelliği karşımızdakine veriyoruz. Bu narsistik bir durum. Ben karşımdakini kendim için yaratırım, aslında ben varım diyoruz.”

AŞK BAĞIMLISI ERKEK SAKLANIYOR
Aşk bağımlılığı kadınlarda ve erkeklerde farklı seyrediyor. Erkeklerde maskeli bir şekilde ortaya çıkıyor. Erkek, karşısındakine büyük bir aşk duyduğunu kendini yok etmeye hazır olduğunu söylemekte zorluk çekiyor. Aşk bağımlısının genel tavrı olan 'ben sensiz olamam' yaklaşımı yerine aşırı kıskançlıklar çıkarıyor. Başka davranış biçimleri yaratıp kendi sorunlarını gizliyor. Ama bu maskeyi kaldırdığınızda alttaki aşkın yapısı kadın erkek farkı göstermiyor. Kişinin kendisini yok ettiği, kendisine zarar verdiğini bildiği halde, mantıksız da bulduğu halde devam etmekte ısrarcı olduğu tutkulu bir ilişki türü oluyor. Doç. Dr. Kültegin Ögele göre, aşk bağımlısı erkeklerin üç tipi var: Bir grup tek kişiye bağımlılık yaşıyor. İkinci grup eşler değiştiren, her değiştirdiğinde bağımlılık düzeyinde yaşayan kişilerden oluşuyor. Üçüncü gruptakiler ise, dönemsel aşk bağımlıları denilen ve belli dönemlerde bunu bağımlılık olarak yaşayan kişilerden oluşuyor.

AŞK BAĞIMLISI KADINSA DOLU DOLU YAŞIYOR
Eğer aşkın bağımlısı olan kadınsa duygularını olduğu gibi gösteriyor, olumlu ve olumsuz yanlarıyla sonuna kadar aşkını yaşıyor. Kadınlar da aşk bağımlısı olduklarında erkekler gibi, aşkı şiddetli bir şekilde yaşayıp karşısındakini öldürebiliyor. Ancak kadınları tedavi etmenin erkeklere göre daha kolay olduğunu ifade eden Doç. Dr. Kültegin Ögel, “Erkekler sorunu kabullenmediklerinden daha zor tedavi edilebiliyor. Sevgilim olan kadın için sürünüyorum diyen erkek sayısı kadınlara göre daha azdır” diyor.

EVLİLİK DURDURAMAZ, TUTKULU AŞKTA MANTIK YOKTUR
Aşka bağımlı olan kişilerde evlilik, bağlayıcı bir unsur olmuyor. Çünkü patolojik aşkta mantık yok! Kişi, bazen kendi kendine ya da gittiği hekime yakınıyor: “Bağımlısı olduğum kişi öyle çok yakışıklı bir adam ya da çok güzel bir kadın değil. Ama onu düşünmeden yapamıyorum, kendimi mahvediyorum diyor. Burada kişinin kendisine mantıklı davranamıyorum diye kızmaması gerekiyor. Kendisine kızdığı sürece kendisini yok ediyor. Bağımlısı olduğu kişiyi sürekli düşündüğü sürece o kişinin değeri artıyor. Değeri arttıkça da bağımlı kişi, kendisine değer vermiyor. Bu durumda tam bir kısırdöngü ortaya çıkıyor.”

NASIL YARDIM EDİLEBİLİR?
Aşk bağımlıları daha çok kendi isteğiyle hekime başvurur. Ancak tedavilerin süresi birbirinden farklıdır. Çok kısa da çok uzun da sürebilir. Altta yatan duruma çok bağlıdır.Kişinin hayatında başka hiçbir şey yoksa, sadece bir kişiyle ilişkisi varsa, hayatta kendisini değerli hissedebileceği hiçbir şey yoksa bağımlılıktan kurtulması daha zor olabiliyor. Bağımlılığın sona erebilmesi için kişinin değişmesi gerekiyor. Kendini değiştirmediği sürece bağımlılıktan kurtulması mümkün olamıyor. Aşk bağımlılığında kişi onu düşünmemem gerekiyor dese bile düşünüyor. Bağımlılığın oluştuğu ilişkiler tam yaşanmamış ilişkilerdir. Yarıda kalmış ilişkilerdir. Eğer kişi bağımlı olduğu kişiyle evlenirse bağımlılık biter. Bağımlılıktan kurtulmak için kişinin ilişkiyi sonuna kadar yaşaması gerekiyor.

Zararını da yararını da görmesi, kendisine değişebilmek için bir fırsat vermesi anlamına gelebiliyor. Bu derdin çaresinde suçluluk duygularından, kendine yönelik acımasızca eleştirilerden uzak durmak gerekiyor. Kişinin kendine değer vermeyi ve bir birey olmayı öğrenmesi gerekiyor. Arkadaşlara önemli görevler düşüyor. Ama arkadaşları bağımlı kişileri psikolojik olarak rahatlatmak amacıyla uzun uzun dinlememelidir. Bağımlı kişi, bu durumda rahatlamanın ardından tekrar sıkılıyor, arkadaşlarına koşuyor, bir kısır döngü oluşuyor. Oysa sıkıntı dozu arttıkça kişinin bağımlılığı bırakma yolunda eyleme girmesi gerekiyor.

Aşk bağımlılarını tamamen yalnız bırakmak da doğru değil. Bağımlılar sürekli bağımlı oldukları kişiyi anlatarak çevrelerindeki insanları da bıktırıyorlar. Bu kişilere örneğin günde sadece yarım saat o kişi anlatma izni verilmeli. Bütün gün anlatmasına izin vermek doğru değil. Aşk bağımlılığı tıpkı mevsimlere benzer. Kışın da güneş açar ama üç gün sonra yeniden kış olur. Eğer bağımlılar tedavi olurlarsa yaz mevsimi gelebilir.
________________

Sizin İmza Resimleri Görmeniz İçin Yetkiniz Yok. Lütfen Üye Olun.

Neyleyim sarıma kırmızı olmayacak kadını.
imza
Alıntı ile Cevapla
Yeni Konu aç  Cevapla

Etiketler
bagimliligi, hastaligi

Seçenekler
Stil


Saat: 10:43

Forum Yasal Uyarı
vBulletin® ile Oluşturuldu
Copyright © 2016 vBulletin Solutions, Inc. All rights reserved.

ForumSevgisi.Com Her Hakkı Saklıdır
Tema Tasarım:
Kronik Depresif


Sitemiz bir 'paylaşım' sitesidir. Bu yüzden sitemize kayıt olan herkes kontrol edilmeksizin mesaj/konu/resim paylaşabiliyorlar. Bu sebepten ötürü, sitemizdeki mesaj ya da konulardan doğabilecek yasal sorumluluklar o yazıyı paylaşan kullanıcıya aittir ve iletişim adresine mail atıldığı taktirde mesaj ya da konu en fazla 48 saat içerisinde silinecektir.

ankara escort bayan, ankara escort, izmir escort ankara escort, ankara escort bayan, eryaman escort, pendik escort, antalya escort,