ForumSevgisi.Com

  ForumSevgisi.Com > ForumSevgimiz Eğitim Bölümü > Psikoloji

Psikoloji Psikolojik Konular


Verimli Ders Çalışma/Yazı Dizisi

Psikolojik Konular


Verimli Ders Çalışma/Yazı Dizisi

ForumSevgimiz Eğitim Bölümü Kategorisinde ve Psikoloji Forumunda Bulunan Verimli Ders Çalışma/Yazı Dizisi Konusunu Görüntülemektesiniz,Konu İçerigi Kısaca ->> Verimli Ders Çalışma/Yazı Dizisi Verimli Ders Çalışma Kafama Girsin Artık Şu Dersler Değerli dostum, merhaba. Yepyeni bir yazı dizisi ile ...

Kullanıcı Etiket Listesi

Yeni Konu aç  Cevapla
LinkBack Seçenekler Stil

Okunmamış 10 Ocak 2015, 17:56   #1
Durumu:
Çevrimdışı
Alabora
Öylesine Biri i$te.
Alabora - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Eglenceli
Üyelik tarihi: 30 Aralık 2014
Şehir: Heryer
Mesajlar: 1.321
Konular: 925
Beğenilen: 247
Beğendiği: 638
www.forumsevgisi.com
Standart Verimli Ders Çalışma/Yazı Dizisi

Verimli Ders Çalışma/Yazı DizisiVerimli Ders Çalışma

Kafama Girsin Artık Şu Dersler

Değerli dostum, merhaba. Yepyeni bir yazı dizisi ile karşındayım. Mail adresime gelen mailler arasında en çok talep alan konulardan birisi de verimli ders çalışma konusuydu. Üniversite sınavlarında defalarca derece yapan, yüzlerce öğrenciye koçluk ve eğitim danışmanlığı yapmış bir eğitmen olarak tüm ipuçlarını paylaşmaya karar verdim. Hazırsan kemerini bağla, çünkü bugüne kadar bildiğin her şeyin aslında ne kadar farklı olduğunu göreceksin.

"Belirli derslerde çok başarılıyım fakat öyle dersler var ki onları bir türlü yapamıyorum."
"Ömrüm boyunca bu dersi yapamayacağım sanırım."
"Yok arkadaş ben okulu bırakıyorum."

Bu ve buna benzer cümleleri sen de kuruyorsan bu yazı tam da senin için. Tüm dersler için kendine özgü çalışma metotlarının olduğu ve her dersi kendine has tarzında çalışıp neredeyse %80-90 düzeyde anlayabileceğin bir model olsaydı bu nasıl olurdu? Bence harika olurdu.

Gerçekten verimli ders çalışma diye bir şey var mı?

Evet, var. Fakat bunun için tek bir yöntem veya mucizevi bir ilaç mevcut değil. (Yakın zamanda böyle bir yöntem yada ilaç çıkarsa piyasaya yazımı hemen güncelleyeceğim.) Daha önceki paylaşımlarımı takip ettiysen her insanın dünyayı algılama modelinin ve filtrelerinin farklı olduğunu etkili iletişim yazı dizimde görmüşsündür. Düşünme sistemi, öğrenme stratejileri, algılama şekli ve hatırlama biçimi tüm insanlarda farklı işler. Bu yüzden gerçekten verimli ders çalışmanın yolunu arıyorsan önce kendini keşfedeceğin bir yola çıkacaksın. Hangi konuları deşeceğiz birlikte bakalım.

1. Kendimi tanıyıp, nasıl öğrendiğimi keşfetmeliyim.
2. Kendime uygun verimli ders çalışma modelini nasıl oluştururum?
3. Not tutmak mı? O da ne?
4. Hafıza teknikleri diye bir şey var, o neydi ya?
5. Hızlı okuma, peki ya anlamazsam?
6. Sonuç: Dünya korksun benden!

Kolları sıvadık, birinci bölüme başladık.

1. Kendimi tanıyıp, nasıl öğrendiğimi keşfetmeliyim.

Öğrencilik hayatımda bir çok metot denedim. Ve bu metotlar hep başkalarının bana önerdiği metotlardı. Sonra fark ettim ki bana tavsiye veren tüm insanlar aslında kendilerinin başarılı olduğu metotları sunuyorlardı ve ben başarısızlığın kitabını yazmak üzereydim. (Şaka değil ha matematikten 0,5 aldığım bile oldu.) Ben özelim ve kimsenin metotlarına ihtiyacım yok. Sen de özelsin! Yaşadığın her saniye o kadar kıymetli ki başkalarının metotlarıyla bu değerli vaktini harcamamalısın. Kendine özel çalışma metotlarını ve verimli ders çalışma tekniklerini bulmalısın, çünkü sen özelsin! Bu kadar gazdan sonra lütfen yazıyı kapatıp "this is spartaaaaaaaa" moduna girme, okumaya devam et.

Verimli ders çalışma tekniklerini oturtmak ve bunlara alışıp uygulamaya geçmek bazı bedelleri ödemeyi gerektirir. Bu nokta da sana bir soru doğurur. "Var olan sistemini değiştirip, kendine has verimli çalışma metotlarını keşfetmek için bunu yapmanı sağlayacak kadar güçlü bir hayale sahip misin?"

Dünya algını öğrenmek, çevrende olup biten her şeyi nasıl algıladığını, bilgiyi nasıl işlediğini sana gösterecek. Sınıfta bazı öğrenciler dil ve anlatım gibi dil bilgisi içeren derslerde çok başarılıyken matematikte başarısızlık konusunda üst sıralarda yer alabilir. Normalde bunun olması mümkün değildir. Öğrenmek üzere var olan bir canlı olan insan nasıl olur da bir şeyi mükemmel öğrenebilirken bir diğerini öğrenemez ve hatta dil bilgisi ve matematiğin beynin aynı bölgesinde işlem gördüğü kanıtlanmışken nasıl olur da birini yaparken diğerini yapamaz. Bilimsel olarak bunu başaramamak mümkün değildir. Eğer yanlış metotlarla öğrenememek üzere beynini yıkamadılarsa.

Adım 1: Dünya algımı keşfediyorum.

Geçen günlerde paylaşmış olduğum etkili iletişim yazı dizimden bir bölüme götüreceğim seni. O bölümde kendine temsil sistemleri testi uygulayıp dünyayı nasıl algıladığını keşfedeceksin. Bu algın görsel, işitsel veya dokunsal temsil sistemi ağırlıklı olabilir. Bunlardan hangisini ağırlıklı olarak kullandığını öğrendiğinde çalışma metotlarını ona göre düzenleyebileceksin. Ve ekstra olarak zayıf olduğunu düşündüğün temsil sistemini geliştirebilmen için sana egzersizler vereceğim. Hazırsan burayı tıklayarak testi uygula ve hangi temsil sistemini ağırlıkta kullandığını keşfet.

Adım 2: Çevresel faktörlere dikkat.

Öğrenme her ne kadar kendi kendine yapılan bir eylem olsa da çevresel faktörlerin de öğrenme üzerinde çok önemli bir etkisi vardır. Hangi ortamda ve şartlarda daha iyi öğrenebildiğini keşfetmen verimli ders çalışma metotlarını oturtman için büyük fayda sağlayacaktır. Bunun için aşağıdaki soruları yanıtlayarak, kendi öğrenme sistemini sorgulamaya başlayabilirsin. Hadi bakalım:

Soru-1: Bugüne kadar en iyi hangi ortamda öğrenme eylemini gerçekleştirebildim?

Soru-2: Bugüne kadar öğrenmeyi en iyi hangi ruh halimde gerçekleştirdim?

Soru-3: Bugüne kadar verimli çalışabilmek adına hangi metotları uyguladım? Bu metotlardan en çok işe yarayanlarının ortak noktaları nelerdi? Hangi çalışma tekniklerini barındırıyordu?

Soru-4: Bugüne kadar uyguladığım metotlardan hangisi daha çok işe yarardı?

Soru-5: Yalnız çalışarak mı daha iyi öğreniyorum yoksa grup ortamında mı daha iyi öğreniyorum?

Adım 3: Bugüne kadar nelerde başarılı oldum?

Bu sadece ders olmak zorunda değil. Şu ana kadar hangi derslerde ve ders dışı aktivitelerde başarılı olduğunu düşünmeni ve bunları yazmanı istiyorum. Yazdıktan sonra bunları incelersen başarılı olduğun dersler ve konular arasında benzerlikler göreceksin. Bu bir tesadüf olamaz değil mi?

Gerekli adımları ve testleri uyguladıktan sonra yazı dizimin 2. bölümünde kendine has, sana tamamen uyan çalışma tekniklerini nasıl oluşturacağın konusunda detayları inceleyebilirsin.

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Verimli Ders Çalışma - 2 / Kafama Girsin Artık Şu Dersler


Değerli dostum, tekrar merhaba. Verimli ders çalışma tekniklerini incelediğimiz yazı dizisinin 2.bölümüyle karşındayım. Verimli ders çalışma tekniklerini oluşturmanın 1. adımının kendini tanımak olduğundan bahsetmiştim. Eğer yazının 1. bölümünü okumadıysan buraya tıklayarak okuyabilirsin. Bu bölümde, önceki bölümde yaptıklarını kullanarak kendi tekniklerini nasıl oluşturacağını göreceksin. Genel çerçeve oluşurken yazı dizimin son bölümünde tüm teknikleri kullanarak kendi çalışma tekniğini nasıl geliştireceğine değineceğim.

Temsil Sistemleri Testim Bana Ne Anlatıyor?

Temsil sistemleri testini yaparak dünyayı nasıl algıladığını bulmuş oldun. Her insanın kendine has dünyayı algılama tarzı vardır ve bilgileri ağırlıklı temsil sistemini kullanarak algılar. Ancak her ne kadar ağırlıklı temsil sistemini kullansan da bazı derslerde daha az kullandığın temsil sistemini kullanman gerekebilir. Bu yüzden bölüm sonunda temsil sistemlerini geliştirebileceğin egzersizler vereceğim.

Görsel Temsil Sistemi Ağırlıktayım, Ne Olacak Şimdi?

Görsel temsil sistemini yoğunlukta kullanıyorsan, bilgiyi büyük çoğunlukta görsel olarak işlediğin anlamına gelir. Daha önce neden hızlı konuştuğunu düşündün mü? Hızlı konuşuyorsun çünkü bilgiyi görsel ağırlıklı işliyorsun. Bir şey düşündüğünde genellikle yukarı, yukarı-sağa veya yukarı-sola bakarak geçmiş referanslarından bir görsel çağırıyorsun. Görsel üzerine yüklediğin bilgileri hemen görüp anlatmak zorunda olduğun için hızlı konuşuyorsun.

Bilgiyi görsellerle işlemek hızlı hatırlaman açısından çok büyük avantajdır. Bu avantajın yanında dezavantajı ise görsel zihninden çok hızlı geçeceğinden eğer yakalayamazsan bazı detayları unutabilirsin. Bu detayları unutmaman için 3. bölümde özel bir not tutma tekniği paylaşacağım.

Bu temsil sisteminde dünyayı algılıyorsan artık ders çalışma tekniklerini bu temsil sistemine göre düzenlemelisin ki günlük hayatındaki hızını derslere aktarabilesin. Not tutma tarzını görsel ağırlıklı bir hale getirmek büyük fayda sağlayacaktır.

İşitsel Temsil Sistemi Ağırlıktayım, Ne Olacak Şimdi?

İşitsel temsil sistemini yoğunlukta kullanıyorsan, bilgiyi büyük çoğunlukta ses gruplarına göre işliyorsun demektir. Hatta bilgiyi hatırlamak için geri çağırırken heceler, sesler duyuyor olabilirsin. İşitsel temsil sistemi sözel yoğunluğu çok olan derslerde çok faydalıdır. Bununla birlikte geometri ve analitik geometri gibi yoğun görseller bulunduran dersler için görsel temsil sistemini geliştirme egzersizleri yapmanı tavsiye ederim.

Dünyayı işitsel temsil sistemi ağırlıkta algılıyorsan, artık ders çalışma tekniklerini daha fazla işitsel içerikle oluşturmalısın. Not tutma şeklini işitsel hatırlatıcı kelimelerle düzenlersen hatırlama gücüne sende şaşıracaksın.

Dokunsal Temsil Sistemi Ağırlıktayım, Ne Olacak Şimdi?

Dokunsal temsil sistemini yoğunlukta kullanıyorsan, bilgiyi büyük çoğunlukta duygulara göre işliyorsun demektir. Bunun çok büyük bir avantajı var o da çok yoğun duygularla çalıştığın dersleri çok iyi hatırlarsın. Fakat duygularının nötr olduğu çalışmaları hatırlamakta zorluk çektiğini hissedebilirsin..

Dünyayı dokunsal temsil sistemi ağırlıkta alıgılıyorsan, artık ders çalışma tekniklerini daha fazla duygu içerikli hale getirmelisin. İyi de be adam dersin neresine duygu besleyeyim diyorsan bu konuya bir sonraki bölümlerde değineceğim. Not tutma şeklini sana duygularını hatırlatacak şekilde düzenlersen tüm detayları hatırladığını hissedeceksin.

Verimli ders çalışma tekniklerini oluşturmak sabır gerektiren bir çabadır. Bu bölümümüzde genel anlamda hangi temsil sistemini yoğunlukta kullanıyorsan o temsil sistemine göre düzenlemeler yapman gerektiğinden bahsettim. Şimdi ise egzersiz zamanı.

Görsel Temsil Sistemim Zayıf Nasıl Geliştiririm?

Görsel temsil sistemini geliştirmenin yolu imgeler canlandırmak ve bu canlandırmaları düzenlemekten geçer.

Egzersiz: Öncelikle bulunduğun ortamdan bir nesne seç. O nesneyi eline alıp incele. Tüm detaylarını gözden geçirdikten sonra yerine bırak ve bir yere otur. Daha sonra gözlerini kapatıp az önce incelediğin nesneyi gözünde canlandırmaya başla. İlk etapta zorlanabilirsin, ancak egzersizlerle bunu ne kadar geliştirebileceğine şaşıracaksın. Gözünde canlandırdığın o nesneyi olduğu yerden hayali olarak havaya kaldır. Havaya kaldırdıktan sonra kendine doğru yaklaştır ve yüzüne yakın olduğunu gördüğünde nesneyi hayali olarak incele. İşte şimdi en eğlenceli kısmına geldik. Nesneyi odanın ortasına doğru uçurduğunu hayal et ve odanın ortasına gelince nesneyi büyütebildiğin kadar büyüt. En büyük haline geldiğinde dur. Burada önemli olan nesnenin büyürken hiçbir özelliğini kaybetmemesidir. Sonra küçültmeye başla hatta nokta haline gelene kadar küçült ve eski haline geri döndür. Eski haline döndürdükten sonra nesneyi kendi etrafında bir sağa bir sola döndürerek kendi yerine doğru havada süzüldüğünü hayal et. Yerine koyduktan sonra gözlerini açabilirsin.

Bu egzersizi düzenli yaparak imajinasyonunu geliştirebilirsin. Hatta kendine yeni egzersizler de türetebilirsin.

Görsel temsil sistemini geliştirmemin hangi derslere faydası olur?
Matematik, geometri, analitik geometri, fizik, organik kimya, uzay-zaman ve üç boyut algısı içeren tüm dersler

İşitsel Temsil Sistemim Zayıf Nasıl Geliştiririm?

İşitsel temsil sistemini geliştirmenin yolu sesleri zihninde canlandırabilmek ve bu canlandırmalarla oynayabilmekten geçer.

Egzersiz: Bir sandalyeye otur ve gözlerini kapat. İç sesini susturduktan sonra elinle sandalyeye veya başka bir cisme vurarak ses oluştur. Oluşturduğun bu sesi ritmik olarak yapmaya devam et ve sesi zihninde incele. Hazır olduğuna inandığında vurmayı bırak ve duyduğun sesin aynısını zihninde canlandırmaya çalış. İlk denemede zorlanman çok doğal. Aynı ritimle sesi oluşturduğunu zihninde duyduktan sonra sesin bas tonunu artırmaya başla. En yüksek hale geldikten sonra eski haline geri döndür. Eski halinde bir süre daha sesi zihninde duyduktan sonra bu sefer sesi iyice tiz hale getir. En yüksek seviyede tiz hale getirdiğini zihninde duyduktan sonra sesi eski haline getirip gözlerini açabilirsin.

Bu egzersizi düzenli yaparak işitsel temsil sistemini geliştirebilirsin. Hatta kendine yeni egzersizler de türetebilirsin.

İşitsel temsil sistemini geliştirmemin hangi derslere faydası olur?
Edebiyat, coğrafya, tarih, felsefe, sosyoloji, biyoloji ve tüm işitsel ögeler içeren dersler

Dokunsal Temsil Sistemim Zayıf Nasıl Geliştiririm?

Dokunsal temsil sistemini geliştirmenin yolu bedenini hissetmenin farkındalığından ve canlandırmadan geçer.

Egzersiz: Sandalye veya rahat edebileceğin bir koltuğa otur. Gözlerini kapatıp bedenine odaklanmaya başla. Ayaklarınla önce zemini hisset. Pantolonunun bacaklarına dokunuşunu hisset. Üzerindeki kıyafetin sırtına, kollarına ve karnına dokunuşunu hisset. Sandalyenin sırtına dokunuşunu hisset. Daha sonra ayaklarındaki zemin hissini önce bacaklarına sonra üst bedenine yaydığını hissetmeye çalış. İlk denemede zorlanabilirsin ancak düzenli egzersizlerle bu zorlanma ortadan kalkacaktır. Bedeninin farklı bölgelerinde hissettiğin bu hisleri başka bölgelerde hissetmeye çalışarak dokunsal temsil sistemini geliştirebilirsin.

Bu teknikleri kullanarak kendine farklı ve yeni egzersizler oluşturabilirsin.

Dokunsal temsil sistemini geliştirmemin hangi derslere faydası olur?
Hafıza tekniklerinin temel yapı taşı olan dokunsal temsil sistemi tüm derslerde özellikle ezberlenmesi veya hafızaya alınması gereken sıralı bilgilerde bu sistemi geliştirmen faydalı olacaktır.

Bir bölümün daha sonuna gelirken tüm bunları uygulamak sağlam bir iç disiplin gerektirir. Aldığım maillerde tekniklerle beraber disiplin ve motivasyon üzerine destek isteyen bir çok takipçim oldu. Bu konulara da ilerleyen günlerde değineceğim. Bir sonraki bölümde görüşme üzere.

Sevgiyle Kal

Serhan Bahar
Kitlesel Gelişim Sanatçısı
Alıntı ile Cevapla
Yeni Konu aç  Cevapla

Etiketler
calisma yazi, ders, dizisi, verimli

Seçenekler
Stil


Saat: 04:15

Forum Yasal Uyarı
vBulletin® ile Oluşturuldu
Copyright © 2016 vBulletin Solutions, Inc. All rights reserved.

ForumSevgisi.Com Her Hakkı Saklıdır
Tema Tasarım:
Kronik Depresif


Sitemiz bir 'paylaşım' sitesidir. Bu yüzden sitemize kayıt olan herkes kontrol edilmeksizin mesaj/konu/resim paylaşabiliyorlar. Bu sebepten ötürü, sitemizdeki mesaj ya da konulardan doğabilecek yasal sorumluluklar o yazıyı paylaşan kullanıcıya aittir ve iletişim adresine mail atıldığı taktirde mesaj ya da konu en fazla 48 saat içerisinde silinecektir.

ankara escort bayan, ankara escort, izmir escort ankara escort, ankara escort bayan, eryaman escort, pendik escort, antalya escort,