ForumSevgisi.Com

  ForumSevgisi.Com > ForumSevgimiz Eğitim Bölümü > Psikoloji

Psikoloji Psikolojik Konular


Andropoz Nedir l Belirtileri Nelerdir l Nedenleri l Tedavisi

Psikolojik Konular


Andropoz Nedir l Belirtileri Nelerdir l Nedenleri l Tedavisi

ForumSevgimiz Eğitim Bölümü Kategorisinde ve Psikoloji Forumunda Bulunan Andropoz Nedir l Belirtileri Nelerdir l Nedenleri l Tedavisi Konusunu Görüntülemektesiniz,Konu İçerigi Kısaca ->> Andropoz Nedir l Belirtileri Nelerdir l Nedenleri l Tedavisi Andropoz Belirtileri Nelerdir? Ani ateş basmalarından cinsel güç kaybına, unutkanlıktan eklem ...

Kullanıcı Etiket Listesi

Yeni Konu aç  Cevapla
LinkBack Seçenekler Stil

Okunmamış 02 Kasım 2014, 00:34   #1
Durumu:
Çevrimdışı
Cate
Üye
Cate - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Acimasiz
Üyelik tarihi: 26 Ekim 2014
Şehir: -sen gittin herkes ölmeye başladı
Mesajlar: 4.582
Konular: 2467
Beğenilen: 227
Beğendiği: 168
www.forumsevgisi.com
Standart Andropoz Belirtileri Nelerdir?

Andropoz Nedir l Belirtileri Nelerdir l Nedenleri l Tedavisi

Andropoz Belirtileri Nelerdir?

Ani ateş basmalarından cinsel güç kaybına, unutkanlıktan eklem ve kas ağrılarına kadar birçok şikayeti de beraberinde getiren andropoz, erkeklik hormonu takviyesiyle kontrol altında tutulabilir. Ancak, bazı erkekler yaşadığı bu süreçten utanır ve doktora gitmektense kendini toplumdan soyutlamayı tercih eder.

İleri yaş erkeklerde testosteron yani erkeklik hormonundaki düşüş, andropoz olarak değerlendirilir. Bu durumda erkeklik hormonu tamamen ortadan kalkmaz. Buna ‘androjen yetersizlik sendromu’ adı verilir. Erkeklerde bu olay kadınlardaki gibi bıçak sırtı bir geliºim göstermemekte, sadece erkeklik hormonunun azalmasına bağlı olarak bazı belirtileri beraberinde getirmektedir.

Andropozun belirtileri nelerdir?
Andropoz, psikolojik- bedensel belirtiler ve cinsel şikayetlerle kendini gösterir. Andropozun psikolojik belirtilerinde depresif bir ruh hali, sinirlilik, kaygı, motivasyonda azalma ve kronik yorgunluk hissi öne çıkar. Hafıza da olumsuz etkilendiği için unutkanlık sorunları baş gösterir. Hastada var olan zihinsel bir problem andropozla tetiklenir.
Bedensel belirtilerinde ise ani ateş basmaları, yaygın kas ve eklem ağrıları, uyku ihtiyacının artması, halsizlik, işe konsantre olamama gibi durumlar gözlenir. Erkeklik hormonunun düşüklüğü sonrası libido denilen cinsel isteğin azalması görülen seksüel belirtiler arasındadır. Andropozda ereksiyon sorunlarına çok sık rastlanır. Erkeklerde ileri yaşın getirdiği osteoporoz durumları, yani kemik erimesi, andropozla ortaya çıkan durumlardan biridir.

Erkekler içine kapanabiliyor
Genellikle 50 yaşın üzerindeki erkeklerde görülen andropoz, seksüel performansta düşüklüğe bağlı olarak yıpratıcı bir strese neden olmaktadır. İçinde bulunduğu sıkıntıyı agresif hareketlerle dışa vuran hasta, olur olmaz her şeye sinirlenmeye başlar. Bu psikolojik bozukluk ise zamanla kişinin çekilmez bir hal almasıyla devam eder. Yaşadığı sorunlar nedeniyle bunalıma giren hasta, utandığı için doktora gitmemesi sonucunda kendini toplumdan soyutlayarak içine kapanabilmektedir.

Tanısı nasıl konulur?
Çok basit bir kan tahliliyle erkeklik hormonu düşüklüğü ve oranı tespit edilebilir. Hastanın şikayetleri dinlendikten sonra üroloji uzmanının yapacağı fiziksel muayenede testislerde bir ufalma, kıvamında yumuşama, peniste küçülme, genel kas kitlesinde azalma gibi bulgular andropoz belirtileridir. Muayene sonrasında da kan tahliliyle tanısı konulur.

Andropoz yaşı kaçtır?
Erkeklerde andropoz durumunun hangi yaşlarda ortaya çıkacağı her hasta için farklıdır. Bazı erkeklerde 50’li yaºlardan sonra, bazılarında ise 80’li yaºlarla birlikte andropoz belirtileri görülebilir. Her hastada andropoz belirtileri görülmediği için tedaviye de gerek olmayabilir.

Tedavisi nedir?
Hastaya erkeklik hormonu dışarıdan
tablet, iğne ya da cilde yapıştırılan yavaş emilimli bantlar yoluyla verilerek andropozla ortaya çıkan bedensel belirtilerin düzeldiği, hastanın kendine güveninin geri geldiği, fiziksel ve konsantrasyon gücünün arttığı, cinsel arzudaki azalmanın kaybolduğu bilinmektedir.

Andropoz tedavisinde uygulanan erkeklik hormonunun hasta üzerinde olumsuz etkileri var mıdır?
Yaşın ilerlemesiyle prostat büyümesi adayı olan erkeklerde, dışarıdan erkeklik hormonu takviyesi sonucunda prostat kanseri riski de kendini göstermektedir. Prostat kanseri testosteronla beslenen bir kanser türü olduğu için bu hastalarda öncelikle erkeklik hormonunun yok edilmesine yönelik tedaviler uygulanır. Testosteron yüksekliğinin prostat kanserine yol açtığı ispat edilmemiş olsa da hastada tanı konulmamış bir prostat kanseri varsa, bu durum hastalığın alevlenerek çok hızlı ilerlemesine yol açmaktadır. Testosteron hormonu, iyi huylu prostat büyümesi riskini artırır. Ancak hastaların sıkı bir takip altında erkeklik hormonu takviyesi almalarında bir sakınca yoktur. Tedavide kullanılacak hormonun dozu hekim tarafından belirlenmelidir.

Andropozu önlemek mümkün müdür?
Andropoz, erkekler için önlenemez bir süreçtir. Hayatın ilerleyen dönemlerinde ortaya çıkan, doğal bir gidişattır ve yalnızca hekim kontrolünde hayat kalitesini düşürmesine izin verilmeden yaşanması sözkonusu olabilir.
Opr. Dr. Osman Akalın - Ürolog
________________
aşkın ekimi kasımı olmaz ki.
ılık bir ekim sabahında,
ayaz bir şubat akşamında,
ya da temmuz güneşinde sevemez miyim seni?
severim, hem de çok!
imza
Alıntı ile Cevapla

Okunmamış 19 Temmuz 2015, 16:05   #2
Durumu:
Çevrimdışı
ForumSevgisi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
none
Üyelik tarihi: 14 Temmuz 2015
Mesajlar: 8.944
Konular: 8563
Beğenilen: 0
Beğendiği: 0
www.forumsevgisi.com
Standart Andropoz Nedir l Belirtileri Nelerdir l Nedenleri l Tedavisi

Andropoz, yaşa bağlı olarak erkeklik hormonunun azalması ile kişinin psikolojik, sosyal ve cinsel hayatını etkileyen belirtiler bütünüdür.

Andropoz genelde kadınlardaki menapoz ile kıyaslanmaktadır. Ancak aralarında çok önemli ve ciddi bir farklılık vardır. Kadınlarda menapoz adetin kesilmesi ile meydana gelen kesin bir dönem ayrımıdır. Halbuki erkeklerdeki andropoz bir geçiş dönemi olarak adlandırılır. Erkeklerde andropoz kadınlardaki menapoza nazaran yavaş yavaş oluşan bir durumdur.

Andropoz ne zaman olur:

Andropoza yol açan erkeklik hormonun azalması 50 ile 55 yaşları arasında başlar.


Andropoz Belirtileri:

Andropoza girildiğini yani yaşlanan erkek sendromu dönemine girildiği anlamak için bakılan belirtiler 3 grupta toplanabilir;

1) Psikolojik belirtiler grubu
2) Bedensel bellirtiler grubu
3) Cinsel yaşamdaki belirtiler grubu1) Andropozun Psikolojik Belirtileri

- Depresyon hali
- İçine kapanma
- Durgunluk, halsizlik
- Sinirlilik ve kaygı gibi belirtiler sayılabilir. Tabiri caiz ise huysuz bir erkek olup çıkmak şeklinde ifade edilebilir.

2) Andropozun Bedensel Belirtileri

- Kas kitlesinde azalma
- Vücutta yağın artması
- Kıllanmada azalma
- Uyku bozukluğu gibi belirtiler görülmektedir.

3) Andropozun Cinsel Yaşamdaki Belirtileri

- Sertleşme sorunu
- Sperm sayısında azalma gibi belirtiler görülebilir.

Andropoz teşhisinin konulması için bütün bu belirtilerin bir arada olması gerekmiyor. Ancak bu belirtilerin çoğunun bir arada görülmesi ile artık erkek andropoz dönemine girmiş olarak kabul edilebilmektedir.

Andropoz tedavisi nasıl yapılır:

Yaşa bağlı testosteron azalmasının testosteron replasman terapisiyle tedavisi, yani testesteron hormonu yerine konarak tedavisi, tartışmalı bir konudur. Kadınlardaki hormon replasman tedavisi gibi, erkeklerdeki hormon tedavisinin de henüz bilinmeyen olası uzun dönemli riskleri bulunabilir. Bu nedenle tedavi yerine andropoz için önlem almak gerekmektedir.
Andropoz dönemine girmemek için alınacak önlemler:

İşe öncelikle fazla kilolarınızdan kurtularak başlayın. İyi bir egzersiz ve beslenme programıyla hem kalp-damar sağlığınızı koruyup, hem de kilo verebilirsiniz. Her gün 30-40 dakikalık hızlı tempolu bir yürüyüş yapın. Bu yürüyüşlere bir egzersiz uzmanının kontrolünde yapacağınız ağırlık ve esneme çalışmalarını da ekleyebilirsiniz. Alkolü günde en fazla iki kadehle sınırlayın ve tercihinizi kırmızı şaraptan yana kullanın. İşlenmiş şekerlerden, pastanelik ürünlerden, yağlı ve kızartılmış yiyeceklerden ve özellikle de fast-food’dan kaçının. Beslenmenize özellikle B6, B12 ve folik asit gibi B grubu vitaminleri ve çinko, magnezyum, selenyum gibi mineralleri ekleyin. Dinlenmeye, eğlenmeye ve tatillere mutlaka vakit ayırın. Eşiniz, çocuklarınız ve dostlarınızla daha çok zaman geçirin. Kitap okumak, sinema-tiyatroya gitmek gibi aktivitelerden yararlanın. Sabahları ve gece yatmadan önce sizi mutlu ve motive eden şeyleri düşünün. Meditasyon ve yoga yapın. Kaliteli bir uyku çekmenin yolunu bulun. 40′lı yaşlardan sonra testosteron seviyelerinizi mutlaka kontrol ettirin. Testosteron düzeylerinin kan analizleriyle kolayca ölçüldüğünü hatırlatalım. Testosteron seviyelerinizde bir düşüklük tespit edildiğinde, uzman bir üroloğun kontrolünde testosteron yerine koyma tedavisinden yararlanabileceğinizi de belirtelim.
Alıntı ile Cevapla

Okunmamış 01 Ağustos 2015, 13:12   #3
Durumu:
Çevrimdışı
ForumSevgisi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
none
Üyelik tarihi: 14 Temmuz 2015
Mesajlar: 8.944
Konular: 8563
Beğenilen: 0
Beğendiği: 0
www.forumsevgisi.com
Standart Yanıt: Andropoz Nedir l Belirtileri Nelerdir l Nedenleri l Tedavisi

Gerçekte erkeklerde bu dönemde belirgin bir hormonal değişim olmaz, ancak 50‘li yaşlardan itibaren yaşa bağlı değişimler ve buna bağlı performans azalmaları ortaya çıkar. Yaşa bağlı değişimler şunlardır;

•Testislerde küçülme ve sertleşme ( testosteron azalmaz )
•Ereksiyonda güçlük, olduğunda uzama
•Yavaş ve güçsüz meni çıkarma

Bu değişimleri etkileyen en önemli faktörler ise şöyle sıralanabilir ;

•Vücut değişimleri, kas gücünde azalma, çabuk yorulma
•Kalp-damar hastalıkları
•Solunum sistemi hastalıkları
•Şeker hastalığı
•Dejeneratif eklem hastalıkları
•Prostat hastalıkları, operasyonlar
•Kullanılan bazı ilaçlar ( tansiyon, depresyon vb.)
•Alkol, sigara
•Başarısızlık korkusu
•Cinsel ilişki sırasında ölme korkusu
•Monotonluk
•Beklentilerin azalması
•Toplumun yaşlı cinselliğini yok farz etmesi
•Kendine ait bir mekana sahip olamama
•Sosyo-ekonomik güçlükler

Hanımlarda olduğu gibi hormon tedavisine gerek yoktur çünkü üretim azalmamıştır. Ancak genel sağlık sorunlarının yanında özellikle damar hastalıklarına bağlı olarak gelişen sertleşme problemi ve prostat büyümesine bağlı idrar sıkıntıları nedeniyle düzenli hekim kontrolleri gereklidir. Eğer sertleşme olamıyorsa, günümüzde çok çeşitli ve güvenli penil protezler (mutluluk çubuğu) basit operasyonlar ile uygulanabilmektedir.
Prostat büyümesi önemlidir çünkü idrar yolunu tıkayarak çok rahatsız eder. Bu durumda kolay ancak dikkatle gerçekleştirilen operasyonlar başarı ile yapılmaktadır. Bu operasyonlardan sonra sertleşme biraz güçleşmekte, meni çıkarma işlevi son bulmaktadır.


Alıntı ile Cevapla
Yeni Konu aç  Cevapla

Etiketler
andropoz, belirtileri, nedenleri, nedir, nelerdir, tedavisi

Seçenekler
Stil


Saat: 15:39

Forum Yasal Uyarı
vBulletin® ile Oluşturuldu
Copyright © 2016 vBulletin Solutions, Inc. All rights reserved.

ForumSevgisi.Com Her Hakkı Saklıdır
Tema Tasarım:
Kronik Depresif


Sitemiz bir 'paylaşım' sitesidir. Bu yüzden sitemize kayıt olan herkes kontrol edilmeksizin mesaj/konu/resim paylaşabiliyorlar. Bu sebepten ötürü, sitemizdeki mesaj ya da konulardan doğabilecek yasal sorumluluklar o yazıyı paylaşan kullanıcıya aittir ve iletişim adresine mail atıldığı taktirde mesaj ya da konu en fazla 48 saat içerisinde silinecektir.

ankara escort bayan, ankara escort, izmir escort ankara escort, ankara escort bayan, eryaman escort, pendik escort, antalya escort,