Forum Logo


Geri Git   ForumSevgisi.Com > ForumSevgisi Sosyal Bölüm > Sağlık Bölümü > Ruh Sağlığı


Güzelleşme takıntısı bir hastalık mı?Konu Bilgileri
Konu Başlığı
Güzelleşme takıntısı bir hastalık mı?
Konudaki Cevap Sayısı
0
Şuan Bu Konuyu Görüntüleyenler
Görüntülenme Sayısı
73

Kullanıcı Etiket ListesiYeni Konu aç  Cevapla
 
LinkBack Seçenekler Stil
Alt 05 Aralık 2014, 17:52   #1
Üye
Liich - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Liich Asteroids Champion! Space Invaders Champion! Tetris Champion! Snake Champion! Breakout Champion! Flash Chess Champion! Dice Game Champion! Jelly Friend Champion! Green Snake Mania Champion! Archers Duty Champion! Bamboo Trekking Champion! Jack Run Champion! Alien VS Robots Champion! Angry Faic 2 Champion! Flappy Bird 2 Champion! Funny Pets Champion! Beaned Champion! Acne Be Gone Champion! Archery Master Champion! 13 Days After Champion! Dragon Princess Champion! Assault Echelon: Warehouse Champion! Jolly Jong 2 Arcade Champion! Big Hero 6 Fly Adventure Champion! Cyber Chaser Champion! Chaos Faction 2 Survival Champion! Crest Breakout 2 Champion! Bubble Trouble Champion! Catapon Champion! Bomber Invaders Champion! Athens Treasure Champion! Joops Champion! Disco Bowling Champion! Gluey 2 Champion! Alchemy Swap Champion! Desert Hunter Champion! Immense Army Champion! Hell Archery 2 Champion! Duck Tub Battle Champion! Air Hockey Champion! Booa Jumper Champion! Alien Bounce Champion! Bomboozle 3 Champion! Space Carrer Champion! LT. Fly II: The Kamikaze Rescue Squad Champion! Rat Fishing Champion! Wrath of Zombies Champion! Santa's Showdown Champion! Zombie Takedown Champion! Urban Unrest Champion! Zombo Buster Rising Champion! Super Sonic Diamonds Pick Champion! Ring Pass Not Champion! Royal Guard Champion! Super Shiny Head Champion! Robobomber Champion! Run Bird Run Champion! PacmanClassic Champion! Shellshock Match 3 Champion! Lumidisk Champion! Rock N Roll Champion! Super Julio 2 Champion! Knight Mighty Run Champion! Pick Up Sticks 3D Champion! The Intergalactic Bounty Hunter Champion! Sweet And Bad Champion! Star Bores Episode One Champion! Formula Racing Champion! Ice Cream Racing Champion! Hong Kong Ninja Champion! 1001 Arabian Nights Champion! Building Demolisher Champion! Battle Bugs Attack Champion! Cops And Burglar Champion! Caribbean Admiral Champion! Bittu Bomber Champion! Bomb It 3 Champion! Pencil Panic Extreme Champion! Kitts Kingdom Champion! Big Diamond 2 Champion! Mahjong Dark Dimensions Champion! Soccer Star Champion! Bobulous Champion! Bubble Slasher Champion! Diamond Detective Champion! Elemental Explosion Champion! Butterfly Arkanoid Champion! Fruit Legend Elimination Champion! Fruit Planet Champion! Blocks Cats Champion! Jewel Search Champion! Jem Match 2 Mining Champion! Amazing Dare Dozen Champion!
UYARI:
Kullanıcıların Profil Bilgileri Ziyaretçilere Kapatılmıştır. Görmek için Kayıt Olmalısınız
Standart Güzelleşme takıntısı bir hastalık mı?

Güzelleşme takıntısı bir hastalık mı?

Sadece güzelleşmeye odaklanarak vücudundaki en ufak kusuru bile büyük sorun haline getirmek takıntıyı işaret ediyor. Çağımızı saran kusursuz görünme takıntısı anoreksiya ve bulimianın artışına neden oluyor.

İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi Psikiyatri Anabilim Dalı Öğretim Üyesi ve Konsültasyon-Liyezon Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Sedat Özkan hastalıkla ilgili merak edilen soruları yanıtladı.

Güzelleşme takıntısı bir hastalık mı?
Evet. Kişi vaktini güzelleşmeye odaklarsa vücudundaki en ufak görünüm sorununu ana sorun haline getiriyorsa ve tüm yaşam alanlarını bu zeminde algılıyorsa bu bir takıntıdır. Obsesif bir biçimdebedeni ve güzelliğiyle uğraşıyorsa bu durum artık sorun olmuştur.

Kadınlarda güzelleşme takıntısını daha sık görüyoruz. Peki bu konuda erkekler ne konumda?
'Kadınlarda güzelleşme takıntısı daha sık görülüyor' demek zor. Çünkü kadınların bedeniçağlar boyunca güzellik ve cinsellikle yorumlanmış. Fakat değişken toplumsal unsurların da etkisiyle kendi bedeninin güzellik ve çekiciliğiyle aşırı uğraşan erkeklerde artış beklenebilir.

AMELİYAT SORUN ÇÖZMEZ
Güzelleşme takıntısının ardında hangi nedenler var?
Toplumsal unsurların kişinin görünüm ve estetiğe ilişkin algısında rol oynadığını belirtmiştik. Öte yandan vücut bölümleri ve organlarının kişi için sembolik anlamları vardır. Algılama şeklibilinçdışı yaşanan süreçlerle ilgilidir. Kişi temel olarak görünüm ve imajından memnun değilse cerrahi girişim olumlu sonuç vermez. Kişinin kendi beden imajından memnuniyetsizliğidepresyona bağlı bir olumsuz algıysa ya da eşiyle yaşadığı çatışma nedeniyle görünümünü beğenmiyorsa cerrahi girişim depresyonu düzeltmez çatışmasını çözmez ve beden algısını düzeltmez.

PSİKOLOJİYLE ALAKALI
Güzelleşme takıntısının anlattığınız psikolojik sorunların dışında başka psikiyatrik hastalıklarla da ilişkisi var mı?
Tabii ki. Öncelikle estetik açıdan operasyon talep eden kişinin 'Beden Disformik Bozukluğu' tanısı alıp almadığı mutlaka araştırılmalıdır. Psikiyatrik bir hastalık olması nedeniyle mutlaka tedavi edilmesi gereken bu klinik tabloda kişi; görünüşünde başkalarına göre normal ama kendisine göre kusurlu çirkin bozuk olarak algıladığı vücut alanları ile sürekli takıntılı bir şekilde meşguldür.

'Beden Disformik Bozukluğu' olan bir kişi hayatta ne gibi olumsuzluklarla karşılaşır?
Hayali veya önemsenmeyecek kadar ufak bir beden kusurunu çarpıtıp abartırlar. Bu durum kişide belirgin bir sıkıntı yaratarak kişisel mesleki ve sosyal işlevselliğinde bozulmaya neden olur. Öncelikle başvurulan uzmanlar estetik cerrahlardır. 'Beden Disformik Bozukluğu'nun başlamasında ilk gençlik dönemlerinde kişinin vücuduna yönelik yapılan eleştiri kuvvetli etki gösterir. 'Beden Disformik Bozukluğu' dalgalanan bir seyir gösterir ve sıklıkla depresyon ve anksiyete bozukluğunu eşlik eder.

GÜZELLEŞMEK İSTEYEN KADIN YAĞ ALDIRIYOR!
Güzelleşme takıntısı kadınlara neler yaptırıyor?
Güzellik takıntısında kişilik özellikleri ve bedensel algı çok önemli rol oynuyor. Özellikle kadınlar dişilikleriyle ilgili kusurlu buldukları vücut bölümlerini güzelleştirmek isteyebiliyorlar. Kadınlarda meme operasyonları ve yağ aldırmaları ameliyatları sık sık görülüyor.

SAĞLIĞINI SABOTE EDEREK KİLO VERENLER TAKINTILI
Zayıflama isteği ne zaman takıntıya dönüşür?
Sağlıklı şekilde diyet yapan biri için kilo kaybı sağlığını ve görüntüsünü daha iyi hale getirmenin bir yolu olarak görülür. Sağlıklı bir diyet kiloyu kontrol etmeyi hedefler ve kişisağlıklı bir şekilde kilo vermeye çalışır. Çağımızı saran zayıf ve kusursuz görünme takıntısıyeme bozukluğu hastalıkları olan anoreksiya nevroza ve bulimianın artmasına neden olur. Anoreksiya nevroza hastalarının tedaviyi almadaki en büyük sorunları; içinde bulundukları durumun bir hastalık olduğunu kabul etmemeleridir. Onlar için tek önemli olan şey zayıflamaktır. Nasıl oldukları onlar için bir sıkıntı değildir. Hastalığın tek bir nedene dayanmaması; biyopsikososyal bir hastalık olarak değerlendirilmesine ve tıbbi hekimpsikiyatrist psikoterapist ve beslenme uzmanı tarafından planlanmasını gerekli kılar. Kısaca özetlemek gerekirse; kişi sağlığını sabote edecek şekilde zayıflamaya çalıştığında takıntıdan söz edebiliriz.

OBSESİF VE BORDERLINE KİŞİLİKLER RİSK ALTINDA
Güzellik takıntısı aldatılan kadınlarda daha sık mı görülüyor?
Kişinin kendi bedenini algılaması ve beğenmesinde çocukken ailesinin yetişkinlik döneminde de sevdiği kişilerin yorumları büyük önem taşır. Aldatılan kadınlarda suçlama yanında özsorgulama daha yaygındır. Ancak kişi iç müzakere; bedenden öte kişilik ve genel paylaşım zemininden uzaklaşmamalıdır. Bağımlı obsesif kişilik tipleri ve özellikle borderline kişiliktekiler risk altındadır.

OKB EVLİLİKLERİ ETKİLEYEBİLİR!
Aldatmaya eğilim var mı?
Obsesif Kompulsif Bozukluğu (OKB) olan hastalar obsesyonların ego ile uyumsuz olması ve aşırı kaygı nedeniyle obsesyon içeriğini kabul etmekte oldukça isteksizdirler. Hatta bunları saklama eğiliminde olabilirler dolayısıyla cinsel eylem olarak görülmezler.

OKB eşler arasındaki ilişkiyi bozar mı?
OKB sahibi kişilerin ilişkiyi sürdürme güçlükleri vardır. Ayrıca obsesyonların içeriği şiddeti ve kompulsiyonların kişinin çevresini rahatsız edici olabilmesi nedeniyle evlilikler bu hastalıktan olumsuz etkilenebilir. Doktora başvurmaları gerekir.

ZAYIFLAMA ÇABASI GÜZELLİK TAKINTISIYLA İLGİLİ Mİ?
Estetiğe sıkça başvurmak güzelleşme takıntısını mı işaret eder?
Tabii ki. Yapılan estetik cerrahi girişim genellikle bu halet-i ruhiyedeki kişiyi mutlu etmediği için bu mutsuz hastanın sık sık ameliyat olduğu bilinmektedir. Beden imaj bozukluğu olan kişiameliyat öncesi saptanmalı bu operasyondan ne beklediği ve ameliyat sonrası nelerle karşılaşacağı net bir şekilde anlatılmalıdır.

'ÇEKİCİ OLAYIM' DERKEN.
Beden imaj bozukluğu olan kişiler ne gibi özellik gösterir?
Bu durumdaki kişilerde tedavi gerektirecek anlamlı yapısal ya da işlevsel bozukluk yoktur. Kişinin amacı görünümünü değiştirmek daha çekici kılmaktır. Bu anlamda kozmetik cerrahiye başvuran kişi görünümünden çok aslında kendinden memnun değildir. Kendi var olan görünüm ya da beden algısı ile tercih ettiği görünüm ve imajı farklıdır. Bu türden cerrahi girişime başvuran kişilerin bir kısmında memnuniyetsizlik devam eder. Bir kısmı da böyle bir girişime aslında ruhsal yönden hazır değildir. Ameliyat olacak kişilerin unuttuğu şudur ki; ruhsal hastalık ve takıntı estetik girişimle düzelmez.

Zayıflama ve güzellik takıntısı bir arada görülür mü?
Görülebilir. Sevdiği kişiler çevre ve toplumun güzellikten ne anladığı kişiyi etkiler. Öte yandan zayıflama çabası her zaman güzellik takıntısı ile ilgili değildir. Kişi zayıf olduğu halde güzellik takıntısına sahip olabilir. Bu da bir çeşit ruhsal bozukluğa girer. Hasta sağlıklı olduğuna sevinmez. Sürekli zayıflama isteğiyle her şeyi dener. Bu psikoloji değişkmedikçe sonunda kaybeden yine kendi olur.

»Güzelleşme takıntısı bir hastalık mı? - www.ForumSevgisi.Com 
Alıntı ile Cevapla
Yeni Konu aç  Cevapla

Bookmarks

Etiketler
bir, guzellesme, hastalik, takintisi

Seçenekler
Stil


Saat: 05:10

Yasal Uyarı Forum

ForumSevgisi.Com, paylaşım sitesidir.Bu nedenle yazılı, görsel ve diğer materyaller sitemize kayıtlı üyelerimiz tarafından kontrol edilmeksizin eklenmektedir.Bu nedenden ötürü doğabilecek yasal sorumluluklar yazan kullanıcılara aittir.Sitemiz hak sahiplerinin şikayetleri doğrultusunda yazılı, görsel ve diğer materyalleri 48 saat içerisinde sitemizden kaldırmaktadır. Gerekli Şikayet Bildirimleri "Bize Yazın" kısmından yapabilirsiniz.
Telif Hakları vBulletin® Copyright ©2000 - 2016, ve Jelsoft Enterprises Ltd.'e Aittir.
Bu forum, en iyi 1366 x 768 ekran çözünürlüğünde Mozilla ve Chrome ile görüntülenebilir.
www.ForumSevgisi.Com © 2014-2016

Facebook Twitter YouTube YouTube YouTube YouTube DMCA.com Protection Status
Forum Forumlar Forum Sitesi Ask Forumu Etiket Sitemap
Yukarı Git