Forum Logo


Geri Git   ForumSevgisi.Com > ForumSevgisi Sosyal Bölüm > Sağlık Bölümü > Ruh Sağlığı


Metapsişik Spritüalizm ve HipnozKonu Bilgileri
Konu Başlığı
Metapsişik Spritüalizm ve Hipnoz
Konudaki Cevap Sayısı
0
Şuan Bu Konuyu Görüntüleyenler
Görüntülenme Sayısı
90

Kullanıcı Etiket ListesiYeni Konu aç  Cevapla
 
LinkBack Seçenekler Stil
Alt 06 Aralık 2014, 16:42   #1
Güneş teninde güzel.
User - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
User
UYARI:
Kullanıcıların Profil Bilgileri Ziyaretçilere Kapatılmıştır. Görmek için Kayıt Olmalısınız
Standart Metapsişik Spritüalizm ve Hipnoz

Metapsişik Spritüalizm ve Hipnoz

Hipnoz psikolojiye göre telkine yatkınlık gösteren bir tür yapay uyku veya uyku-uyanıklık arası haldir. Terimi ilk kullanan Yunan mitolojisindeki uyku ilahının adından (Χυπνος) esinlenen İskoç hekim S. James Braid'dir (1795-1860).İlk zamanlar sihirbazlık ya da büyücülüğün bir dalı gibi görülen hipnotizma bilim çevrelerince önceleri mesmerist bir uygulama sanılarak aşağılanmışsa da 19.yy.’ın sonlarında kimi psikoloji çevrelerinin özellikle Salpetrier ve Nancy ekollerinin reddetmek yerine fenomene bilimsel araştırıcılıkla yaklaşıp fenomeni bilimsel deneylerle sistemli bir şekilde incelemesi sonucunda hipnoz bilim alanındaki yerini almıştır.


Hipnoz ruh ve beden ilişkisinin (sonuçta perispri ve beden ilişkisinin) gevşemesi sonucunda oluşan bir degajman halidir.Konu başlıkları [gizle]
1 Metapsişikte ve Spiritüalizmde Hipnoz
2 Hipnotize edilebilirliği kolaylaştıran etkenler
3 Hipnozla ilgili olan başlıca terimler
4 Günlük Hayattan Örnekler
5 Ayrıca bakınız
6 Kaynakça

Metapsişikte ve Spiritüalizmde Hipnoz [değiştir]

Metapsişikteki Hipnoz Yöntemleri

Hipnoz hali iki yolla sağlanır: Manyetizma yoluyla (manyetik uyku) ve hipnotizma teknikleriyle (hipnotik uyku). Manyetizma yöntemlerini süjeler üzerinde bilinen anlamda ilk uygulayan ve bu etkiye "hayvansal manyetizma" adını veren kişi canlılar üzerindeki manyetizmanın kâşifi sayılan Franz Anton Mesmer'dir (1734-1815). Manyetik hipnoz hipnotik hipnoza kıyasla hem daha derin ve doğal bir degajman halidir hem de ruhsal incelemeler için daha yararlı bol ve verimli olanaklar sunar. Manyetik hipnozda ayrıca hipnotik hipnozda görülen zarar ve tehlike olasılıkları pek bulunmaz. Manyetik hipnoz hali telkinle oluşmaz ve telkinle ortadan kalkmaz. Hipnoz altındaki kişi yalan söyleyemez. Hipnoz altındaki kişiye vicdanına ya da vicdani iradesine uymayan eylemler yaptırılamaz. Metapsişikçiler yeterince bilgi görgü ve deneyime sahip olunmadan hipnoz deneylerine kalkışılmamasını aksi takdirde tehlikeli ve zararlı sonuçlarla karşılaşmanın çok muhtemel olduğunu belirtmektedirler.

Hipnozun üç temel hali

Hipnozun derinlik derecelerine ve özelliklerine göre farklı çeşitleri vardır. Başlıca üç hipnoz hali vardır:
Letarji (şarm telkin inangaçlık hali): Neo-spiritüalizm hipnozun bu aşamasını “kendiliğinden imajinasyon” aşaması olarak görür. Hipnozun bu halinin en belirgin özelliği süjenin telkine şuursuzca yatkınlık özelliğidir. Bu haldeki süjede telkin yoluyla beş duyuyu ilgilendiren hipnotik halüsinasyonlar yaratılabilir.
Katalepsi (donma hali): Süjenin gözleri açık olmakla birlikte kasları donma denilen derecede uzun süre sabit kalır. Organlarını bırakıldığı konumda tutar. Çevredeki gürültüleri duymamakla birlikte müzikten etkilendiği saptanmıştır. Telkin alma yeteneği azaldığından emirler sonuçsuz kalır. Hipnozda tehlikeli bir safhadır. Hastanın uyandırılamaması söz konusudur. Hipnozitör hipnozun bu safhaya geçmesine müsaade etmez.
Somnambülizm (uyurgezerlik hali): Süje kendisi üzerindeki kontrol yeteneklerini biraz daha bilinçli ve kapsamlı olarak tekrar kullanmaya başlar. Telkin doğrudan doğruya olanaklı değildir ancak ikna yoluyla olanaklıdır. Süjede olağan halde görülmeyen bir zeka ve muhakeme yeteneği belirir. Bu şuur hali 'superconscience' olarak adlandırılmıştır. Somnambülizm hali de belirtilerine ve derinlik derecelerine göre kendi içinde sınıflara ayrılır. Hipnozdaki bu yapay somnambülizm (somnambulisme provoqué) hali "doğal uyurgezer" denilen insanlarda kendiliğinden oluşmaktadır ki doğal uyurgezerler bu haldeyken zeka gerektiren karmaşık faaliyetlerde bulunabilirler fakat uyandıktan sonra yapmış oldukları bu faaliyetlerin hiçbirini hatırlamazlar.

Hipnozun Kullanım Alanları

Günümüzde spiritüalizmde ve parapsikolojide kullanılmasının yanı sıra psikoterapide kriminolojide ve sancısız doğum sancısız diş çekme (-A.B.D.’deki dişçilerin yaklaşık dörtte birinin uyguladığı belirlenmiştir yabancı dili çabuk öğrenme gibi çeşitli amaçlarla birçok alanda kullanılan bir yöntemdir. Ayrıca uluslararası istihbaratta da kullanıldığı ileri sürülmektedir. Manyetik hipnozla yapılan tedavi sistemine ve uzmanlık alanına kimi ülkelerde biyoterapi adı verilmektedir. Bir başka uyku türüne ilaçla (enjeksiyonla) uyku denilmektedir fakat bu uyku yöntemi metapsişikçilerce bilinen hipnoz yöntemleri kapsamında ele alınmadığı gibi bu uyku hali de hipnoz olarak ele alınmaz..


Hipnotize edilebilirliği kolaylaştıran etkenler [değiştir]

Pierre Janet (1859-1947) deneyleri sonucunda süjenin hipnotize edilmesini kolaylaştırıcı etkenlerden bazılarını şöyle sıralamıştır:
Geçmişte ruhsal bir çöküntü kriz geçirmiş olma.
Doğal uyurgezer olma.
Zihinsel yorgunluk yani devamlı dikkatten doğan yorgunluk.
Aşırı heyecan hallerinde kendini kolayca kaybediyor olma.
Hipnotizöre bağlılık eğilimi duyma.


Hipnozla ilgili olan başlıca terimler [değiştir]Biyoterapi
Ekminezi
Hipnotizma
Hipnotizör
Katalepsi
Kendi kendine telkin
Letarji
Manyetik akışkan Manyetik pas
Manyetizma (Hayvansal manyetizma)
Oto-hipnoz (Kendi kendine hipnoz)
Posthipnotik anahtar
Posthipnotik telkin
Psikolojik ayrışma Sinirsel akışkan
Sofroloji (sophrologie)
Somnambülizm
Stigmat
Süje
Şuurüstü (superconscience) Telkin
Telkinbilim (suggestologysuggestologie)
Trans
Uzaktan hipnotizma
Yaşamsal akışkan

Günlük Hayattan Örnekler [değiştir]
Rahat bir şekilde otomobil kullandıktan sonra varılan noktaya gelince sürüşün nasıl geçtiğini hatırlayamamak.
Akşam uzun süre televizyon izlerken saatlerin nasıl geçtiğini farkedememek.
Bazı yaralanma durumlarında sonradan gelen acı hissi.

»Metapsişik Spritüalizm ve Hipnoz - www.ForumSevgisi.ComUmut bitti,limanı değil gezegeni verin ateşe.

imza
 
Alıntı ile Cevapla
Yeni Konu aç  Cevapla

Bookmarks

Etiketler
hipnoz, metapsisik, spritualizm

Seçenekler
Stil


Saat: 03:32

Yasal Uyarı Forum

ForumSevgisi.Com, paylaşım sitesidir.Bu nedenle yazılı, görsel ve diğer materyaller sitemize kayıtlı üyelerimiz tarafından kontrol edilmeksizin eklenmektedir.Bu nedenden ötürü doğabilecek yasal sorumluluklar yazan kullanıcılara aittir.Sitemiz hak sahiplerinin şikayetleri doğrultusunda yazılı, görsel ve diğer materyalleri 48 saat içerisinde sitemizden kaldırmaktadır. Gerekli Şikayet Bildirimleri "Bize Yazın" kısmından yapabilirsiniz.
Telif Hakları vBulletin® Copyright ©2000 - 2016, ve Jelsoft Enterprises Ltd.'e Aittir.
Bu forum, en iyi 1366 x 768 ekran çözünürlüğünde Mozilla ve Chrome ile görüntülenebilir.
www.ForumSevgisi.Com © 2014-2016

Facebook Twitter YouTube YouTube YouTube YouTube DMCA.com Protection Status
Forum Forumlar Forum Sitesi Ask Forumu Etiket Sitemap
Yukarı Git