ForumSevgisi.Com

ForumSevgisi.Com (http://www.forumzirve.net/register.php/)
-   Ruh Sağlığı (http://www.forumzirve.net/register.php/264-ruh-sagligi/)
-   -   Çekingen (Kaçıngan) Kişilik Bozukluğu (http://www.forumzirve.net/register.php/ruh-sagligi/15222-cekingen-kacingan-kisilik-bozuklugu.html)

User 06 Aralık 2014 17:36

Çekingen (Kaçıngan) Kişilik Bozukluğu
 
Çekingen (Kaçıngan) Kişilik Bozukluğu

Sosyal ortamlarda rahatsızlıkhttp://www.forumhane.net/images/smile/virgull.gif yargılanmaktan korkam ve aşırı çekingenlik...

Nedir


Çekingen kişilik bozukluğu sosyal ortamlarda rahatsızlık hissetmekhttp://www.forumhane.net/images/smile/virgull.gif başkalarının kendisini yargılaması ve çocukluktan itibaren süregelen çekingenlik olarak kendini gösterir. Ayrıca aşırı derecede utangaçlık olarak ortaya çıkar. Bu psikolojik rahatsızlığa sahip insanlar kendilerini küçük görür ve başkalarının fikirlerine aşırı derecede önem verir. Hastalığın özellikleri arasında kendini yetersiz görmekhttp://www.forumhane.net/images/smile/virgull.gif eleştiriye yada kritize edilmeye karşı aşırı derecede hassas olmak ve sosyal ortamlarda bulunmaktan korkmak sayılabilir.

Çekingen kişiliğe sahip insanlar ancak yargılanmayacaklarına inandıkları takdirde başkaları ile iletişim kurabilirler. Sürekli olarak kendi hatalarına ve eksikliklerine yoğunlaşırlar. Bu kişiler sosyalleşmek ve başka insanlar ile iletişim kurmak isterler fakat acı çekmektenhttp://www.forumhane.net/images/smile/virgull.gif reddedilmekten ve başarısız olmaktan korkarlar. Yargılanmak ve kaybetmek o kadar acı vericidir ki bir ilişkiye girerek risk almaktansa tamamiyle yalnız kalmayı tercih ederler.

Çekingen kişilik bozukluğunun sebepleri tam olarak bilinmemektedir. Bazı araştırmacılar kişinin yetiştirilme şekli ile alakalı olduğunu iddia etmektedir. Örneğin ailesihttp://www.forumhane.net/images/smile/virgull.gif kardeşleri yada arkadaşları tarafından sürekli eleştirilen ve reddedilmek kişinin kendisini değersiz olduğunu düşünmeye itmiş ve herkesin aynı şekilde davranacağını düşünmesini sağlamış olabilir.

Bu kişiler çoğunlukla kendi değerlerini farketmezlerhttp://www.forumhane.net/images/smile/virgull.gif aksine itici ve kişilik olarak yetersiz olduklarına inanırlar. Kendilerini istenmeyen kişiler olarak görürlerhttp://www.forumhane.net/images/smile/virgull.gif toplumdan soyutlanmışhttp://www.forumhane.net/images/smile/virgull.gif yalnız ve mutsuzdurlar.

Çekingen kişiler dünyayı düşmancahttp://www.forumhane.net/images/smile/virgull.gif soğuk ve aşağılayıcı bir yer olarak görür. İnsanlar her an kritize etmeyehttp://www.forumhane.net/images/smile/virgull.gif eleştirmeyehttp://www.forumhane.net/images/smile/virgull.gif küçük görmeye ve umursamaz davranmaya hazır gibi algılanır. Dolayısıyla bu kişiler en ufak bir eleştiri karşısında bile büyük acı duyarlar. Korkuları öyle bir boyuta varır kihttp://www.forumhane.net/images/smile/virgull.gif en önemsiz olayda bile başkalarının kendisini küçük düşüreceğine ve ne yaparsa yapsın insanların hep kendisinde hata bulacağına inanır.

Belirtileri
1.Kritize edilmekten ve kınanmaktan dolayı büyük acı çekerler
2.Yakın hiç bir arkadaşları yoktur
3.İnsanlarla ilişki kurmaktan kaçınırlar
4.Başkaları ile iletişim gerektiren aktivitelerden ve görevlerden uzak dururlar
5..Yanlış yapma korkusundan dolayı sosyal ortamlarda utangaçlık
6.Olası zorlukların abartılması
7.Kendine güven eksikliği ve yetersizlik hissi

Tedavi

Zaman zaman bu hastalar psikoloğa yada psikiyatriste başvurarak terapiye kendi başlarına başvurabilirlerhttp://www.forumhane.net/images/smile/virgull.gif fakat bu durumlarda korkuları öylesine yüksek boyuttadır ki terapi sırasında en ufak bir zorluk ile karşılaştıklarında geri çekilmeye kalkabilirler. Pozitif yorumlara ve nazik yaklaşımlara cevap verebilirler ama en ufak eleştiri bu kişiler için dayanılmaz olur. Doktor ve hasta arasında pozitif bir ilişki kurulabilirsehttp://www.forumhane.net/images/smile/virgull.gif kişi kendisine sorun yaratan bazı savunma mekanizmalarından vazgeçebilir. Dolayısıyla terapi oldukça faydalı olabilir. Bu kişiler genelde belli bir dereceye kadar insanlarla iletişim kurma yeteneğine sahiptirhttp://www.forumhane.net/images/smile/virgull.gif terapi ile bu yetenekleri geliştirilebilir. Her hangi bir yardım alınmaz ise bu kişiler yaşamdan tamamiyle kendilerini soyutlayabilir ve tamamiyle izole olabilirler.

İlaç kullanımı bu hastalarda fazla önerilmezhttp://www.forumhane.net/images/smile/virgull.gif aksine psikoterapinin daha faydalı olduğu görülmüştür. Bu hastalarda dikkat edilmesi gereken en önemli nokta kişi ile terapist arasında güven ilişkisinin kurulmasıdırhttp://www.forumhane.net/images/smile/virgull.gif böylece hastanın zamanından once terapiyi bırakması önlenmiş

Alıntı *


Saat: 17:30