ForumSevgisi.Com

ForumSevgisi.Com (http://www.forumzirve.net/register.php/)
-   Ruh Sağlığı (http://www.forumzirve.net/register.php/264-ruh-sagligi/)
-   -   Öfke neden kontrol edilemez.. (http://www.forumzirve.net/register.php/ruh-sagligi/15265-ofke-neden-kontrol-edilemez.html)

User 06 Aralık 2014 19:43

Öfke neden kontrol edilemez..
 
Arkadaşınız randevusuna saatinde gelmedi ve dakikalarca beklemek durumunda kaldınız… Yetişmeniz gereken bir yer varhttp://www.forumhane.net/images/smile/virgull.gif trafiktesiniz ve trafik ilerlemiyor… Akşam çok istediğiniz bir etkinliğe katılmak için hazırlanıyorsunuz beklemediğiniz misafirleriniz kapınızın önünde… Çok sevdiğiniz bir filmi izliyorsunuz ve elektrikler kesildi… Günlük yaşamda sizi öfkelendiren pek çok olayla karşılaşabilirsiniz. Pekihttp://www.forumhane.net/images/smile/virgull.gif böyle bir durumda ne yaparsınız? Sizi öfkelendiren olaylarla nasıl baş edersiniz?

Öfkeyi; Normalhttp://www.forumhane.net/images/smile/virgull.gif herkes tarafından hissedilenhttp://www.forumhane.net/images/smile/virgull.gif güçlü fakat kontrol edilmesi öğrenilebilen bir duygu olarak tanımlayabiliriz. Öfke uygun ifade edildiğinde son derece sağlıklı bir duygudurhttp://www.forumhane.net/images/smile/virgull.gif ancak kontrolden çıkıp da yıkıcı hale dönüşürse; iş hayatındahttp://www.forumhane.net/images/smile/virgull.gif kişisel ilişkilerde sorunlara yol açabilir. Pekihttp://www.forumhane.net/images/smile/virgull.gif öfke nasıl oluşur? Öfke aslıda hem içsel hem de dışsal olaylarla ortaya çıkabilir; İş arkadaşınızhttp://www.forumhane.net/images/smile/virgull.gif patronunuzhttp://www.forumhane.net/images/smile/virgull.gif eşinizhttp://www.forumhane.net/images/smile/virgull.gif sevgiliniz ya da hiç tanımadığınız bir insan sizi öfkelendirebileceği gibi; trafik sıkışıklığıhttp://www.forumhane.net/images/smile/virgull.gif yoğun çalışırken elektriklerin kesilmesihttp://www.forumhane.net/images/smile/virgull.gif çok önemli bir sınavın iptal olması bir olaya da öfkelenebilirsiniz.

Neden Öfkeleniriz?

Öfkelendiğiniz zamanhttp://www.forumhane.net/images/smile/virgull.gif mutlaka öfkelenmenize yol açan neden ya da nedenler vardır. Bu nedenler arasında en sık görülenler; engellenme ( bir engellenme yaşadığınızda hissettiğiniz çaresizlik ve yetersizlik duyguları )http://www.forumhane.net/images/smile/virgull.gif reddedilme ( bir kişi tarafından reddedildiğinizde yaşadığınız incinme ve hayal kırıklıklarıhttp://www.forumhane.net/images/smile/virgull.gif korkulardır ( kaygıhttp://www.forumhane.net/images/smile/virgull.gif korkuhttp://www.forumhane.net/images/smile/virgull.gif güvensizlik duyguları).

Öfkelendiğimiz zaman Ne Yaşarız?

Öfkelendiğimiz zamanhttp://www.forumhane.net/images/smile/virgull.gif çok hafif bir tepkidenhttp://www.forumhane.net/images/smile/virgull.gif hiddete kadar farklı yoğunlukta duygular yaşanabilir. Öfkelendiğiniz zaman diğer duygulardaki gibi fizyolojik ve biyolojik değişimler de hissedilir. Aslında vücudunuzu dinlemeyi biliyorsanızhttp://www.forumhane.net/images/smile/virgull.gif öfkeli olduğunuz konusunda size bilgi verir. İşte öfkelendiğiniz zaman bedeninizde olan değişimler aşağıdaki gibidir;

Bedensel Tepkiler; sizi öfkelendiren durum duygunuzu harekete geçirirhttp://www.forumhane.net/images/smile/virgull.gif stres ve gerginlik başlarhttp://www.forumhane.net/images/smile/virgull.gif nefes alıp verme ve kalp atışları sıklaşırhttp://www.forumhane.net/images/smile/virgull.gif kan basıncı artar.

Düşünceler; öfkelendiğiniz zamanhttp://www.forumhane.net/images/smile/virgull.gif düşünceleriniz gerçeği yansıtmaktan çokhttp://www.forumhane.net/images/smile/virgull.gif olayları abartılmış ve çarpıtılmış bir şekilde algılar. Kurallar ihlal edildihttp://www.forumhane.net/images/smile/virgull.gif bana haksızlık yapılıyor diye düşünebilirsiniz.

Davranışlar; Öfkelendiğiniz zaman; savunmahttp://www.forumhane.net/images/smile/virgull.gif saldırma ya da geri çekilme şeklinde tepki verebilirsiniz.
Öfkelendiğimiz zaman kendinizi huzursuz ve kızgın hissedebilirsiniz.

Öfkeyi kontrol etmek için neler yapılabilir?
Öfkenin sağlıklı ve normal bir duygu olduğunda bahsetmiştikhttp://www.forumhane.net/images/smile/virgull.gif Öfkeye verilen tepkiler de birbirinden farklılaşmaktadır. Öfkeye verilen tepkileri kontrol etmek ve öfkeyi sağlıklı ifade edebilmek mümkün. Öfkenizi kontrol etmek için aşağıdaki yöntemleri kullanabiliriz;

Farkına varın; Öfkelendiğiniz zaman düşüncelerinizhttp://www.forumhane.net/images/smile/virgull.gif gerçeği yansıtmaktan çok abartılı ve çarpıtılmış şekilde algıladığından bahsetmiştik. Bu tür düşünceleri fark etmek ve yerine daha mantıklı düşünceler yerleştirmek öfke kontrolünde yardımcı olacaktır. Örneğin kendi kendinize “Eyvahhttp://www.forumhane.net/images/smile/virgull.gif şimdi her şey mahvoldu” yerine “ Çok can sıkıcı bir durumhttp://www.forumhane.net/images/smile/virgull.gif neden öfkelendiğimi de anlıyorumhttp://www.forumhane.net/images/smile/virgull.gif ama dünyanın sonu değil” gibi cümleler kurmayı deneyebilirsiniz.

Öfkelendiğimiz zaman farkında olamadan “asla”http://www.forumhane.net/images/smile/virgull.gif “ her zaman” gibi kelimeleri çok sık kullanabilirsiniz. Bu kelimeleri yakalamaya çalışın.

Seçenekler Oluşturun; Öfkelendiğiniz zaman aklınıza gelen ve çözmede yararlı olacak tüm seçenekleri mutlaka not edin. Öfkelendiğimiz zamanlarda görmezden gelme de tercih edebilirhttp://www.forumhane.net/images/smile/virgull.gif bu çok doğal hakkınızhttp://www.forumhane.net/images/smile/virgull.gif mutlaka listenizde bulundurun. Bazı sorunlar sizden kaynaklanmayabilir ve çözülmeyebilirhttp://www.forumhane.net/images/smile/virgull.gif bu sizin kontrolünüzde olan bir durum değildir bu noktada kabullenmek de seçeneklerinizden biri olmalı.

Plan Yapın; Oluşturduğunuz seçeneklerinizi inceleyin ve size mantıklı ve uygulanabilir gelen seçeneklerinizi seçin. Karar verdiğiniz seçenek için uygulama ile ilgili kendinize bir yol belirleyin. Yaptığınız planlarınızın ve işe yarayan ve yaramayan yanlarını gözden geçirmeyi unutmayınhttp://www.forumhane.net/images/smile/virgull.gif Listenizde kendiniz için belirlediğiniz birçok seçenekten uygun olanları deneyin.


Saat: 06:51