ForumSevgisi.Com

ForumSevgisi.Com (http://www.forumzirve.net/register.php/)
-   Ruh Sağlığı (http://www.forumzirve.net/register.php/264-ruh-sagligi/)
-   -   Hayal Gücünüzü Geliştirmek İçin.. (http://www.forumzirve.net/register.php/ruh-sagligi/15378-hayal-gucunuzu-gelistirmek-icin.html)

User 06 Aralık 2014 21:07

Hayal Gücünüzü Geliştirmek İçin..
 
Hayal Gücünüzü Geliştirmek için 9 ipucu =

Küçük birer çocukken hayalgücünüzün ne kadar da uçsuz bucaksız olduğunu hatırlayın. Yıllar geçtikçehttp://www.forumhane.net/images/smile/virgull.gif maalesef hayal kurma yeteneğimizi kaybediyoruz ve aslında çok daha fazlasını kaybettiğimizi geç farkediyoruz. Bazıları bunu bile farketmedenhttp://www.forumhane.net/images/smile/virgull.gif hayatında bir iyileştirme yapma gereği duymadan yaşamaya devam ediyor.


Hayalgücünüzü yeniden hareketlendirmek aslında o kadar da zor değil. Günlük hayatınızda biraz dikkat ve çaba ile uygulayabileceğiniz bazı ipuçlarını vermek istiyorum. Bunları birer egzersiz olarak algılayın ve hangisi size daha uygunsa onu uygulamakla başlayın.


1. Yapabileceğinize 100% inanın:
İmkansız olduğuna inandığınız birşeyin aslında imkansız olmadığını hayal edin. Hayalinizde onu mümkün kılacak bir yol mutlaka bulacaksınız.

2. Yeni fikirler üretin:
Sorunları çözmek için ne yapılabilirhttp://www.forumhane.net/images/smile/virgull.gif önce düşününhttp://www.forumhane.net/images/smile/virgull.gif fikir üretin. Hedeflerinize ulaşmak için fikir üretinhttp://www.forumhane.net/images/smile/virgull.gif her fırsatta düşünün ve alternatif fikirler üretin. (Tekrarlamamın sebebihttp://www.forumhane.net/images/smile/virgull.gif buradaki asıl egzersizin amacını vurgulamaktır. Sadece izlemek ve sadece yaşamak değilhttp://www.forumhane.net/images/smile/virgull.gif hayata ve çevrenizde olup biten herşeye daha aktif bir katılım için düşünmek ve yeni fikirlerhttp://www.forumhane.net/images/smile/virgull.gif yeni bakış açıları geliştirmeniz gerekir).

3. Fikir defteri edinin:
Yanınızda her zaman bulunduracağınız bir not defteri ya da akıllı telefonunuzdaki bir uygulama olsun. Not almayı alışkanlık edinin. Her sabah ve akşam yatmadan önce fikir defterinize gözatmayı ihmal etmeyin. Mümkünse bu defteri yapılacaklar listenizden ayrı tutun.

4. Yeni yöntemler hakkında fikir üretin:
Çevrenizde gördüğünüz ya da hergün sizin yaptığınız işler daha farklıhttp://www.forumhane.net/images/smile/virgull.gif daha işlevsel ya da daha verimli nasıl yapılırhttp://www.forumhane.net/images/smile/virgull.gif düşünün ve fikirler üretin. Hatta bunları da fikir defterinize yazabilirsiniz.

5. Sorunlarıhttp://www.forumhane.net/images/smile/virgull.gif fırsat olarak algılayın:
Karşılaştığımız sorunlar kaygı duymamıza yol açar ama çözüm çoğu zaman sizin düşündüğünüzden daha kolaydır hatta yeni fırsatlar içerir. Bu durumları yeni birikimler ya da yeni yöntemler geliştirmek için bir fırsat olarak görerek işe koyulabilirsiniz. Bu bakış açısıyla çözüm kendiliğinden gelecektir.

6. Rahatlayın:
Gün içinde kendinize ayırdığınız dinlenme zamanlarında gözlerinizi kapatın ve hayal kurun. Görselleştirme bir şeyin ulaşılabilir olduğunun en büyük kanıtıdır. Üstelik suratınızda keskin bir gülümsemeye sebep olur.

7. Genç kal
ın: Bir insanın en aktif ve üretken olduğu dönemi 20 ile 70 yaş arası olarak düşünürsek hayal kurmak için artık genç olmadığınızı söylemek için en az 50 yaşın üzerinde olmalısınız. O yüzden gençliğin keyfini çıkarın. Oyunlardan asla vazgeçmeyin. Hayatın kendisi zaten bir oyun değil mi. Hem de bir çocuk oyunu!

8. Meraklı olun:
Küçük bir çocukken herşeyi nasıl büyük bir hevesle incelediğinizihttp://www.forumhane.net/images/smile/virgull.gif sorular sorduğunuzu anımsayın. O zamanlar dünya çok daha büyük bir yerdihttp://www.forumhane.net/images/smile/virgull.gif öyle değil mi? hala da öyle aslındahttp://www.forumhane.net/images/smile/virgull.gif onu hayallerinizde yine eski hevesinizle keşfetmeye devam edebilirsiniz.

9. Kendinize ilham yaratın:
Size ilham verecek yeni şeyler arayın. Sizin de bir ilham periniz varhttp://www.forumhane.net/images/smile/virgull.gif bundan eminim. Onunla uzun zamandır karşılaşmadıysanızhttp://www.forumhane.net/images/smile/virgull.gif artık onu çağırmanın tam vakti. Hayatınıza anlam katacak ilhamlarınız olmalı.


Alıntı..


Saat: 01:59