ForumSevgisi.Com

  ForumSevgisi.Com > ForumSevgisi Sosyal Bölüm > Sağlık Bölümü > Ruh Sağlığı


Yüz Okuma Sanatı


Yüz Okuma Sanatı

Sağlık Bölümü Kategorisinde ve Ruh Sağlığı Forumunda Bulunan Yüz Okuma Sanatı Konusunu Görüntülemektesiniz,Konu İçerigi Kısaca ->> Yüz Okuma Sanatı NEDİR? "Fizyognomi" [yüz okuma]terimi Yunanca physis-doğa ve gnomon-yorum kelimelerinin birleşimidir. Giovanni Battista Della Porta (1535-1615)'ya göre gnomon ...

Kullanıcı Etiket Listesi

Yeni Konu aç  Cevapla
LinkBack Seçenekler Stil

Okunmamış 06 Aralık 2014, 21:08   #1
Durumu:
Çevrimdışı
User
Güneş teninde güzel.
User - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Kaygili
Üyelik tarihi: 02 Aralık 2014
Şehir: İstanbul
Mesajlar: 9.308
Konular: 8078
Beğenilen: 727
Beğendiği: 562
www.forumsevgisi.com
Standart Yüz Okuma Sanatı

Yüz Okuma Sanatı

NEDİR?

"Fizyognomi" [yüz okuma]terimi Yunanca physis-doğa ve gnomon-yorum kelimelerinin birleşimidir. Giovanni Battista Della Porta (1535-1615)'ya göre gnomon aynı zamanda yasa kural anlamına gelmektedir; yani fizyognomi "doğa yasası" demektir. Della Porta'ya göre doğanın belli kurallarına uyarak "belli vücut biçimlerine göre belli ruh hallerini" öğrenebiliriz.

Çok eski dönemlerden başlayarak bilginler insanın yüz yapısı ile karakteri arasında bir ilişki kurmağa çalışmışlardı. Bu yöntemin temelinde insanın beden yapısı ve psikolojisi arasında doğal bir bağlantının olduğu inancı yatmaktaydı. Bilimsel temelden yoksun olmasına rağmen fizyognomi karakter özelliklerinin tipolojisi için önayak olmuştur.

Yüz okuma yüzlerce yıllık gözlem ve istatistiki araştırmalara dayanan insanı tanımaya yönelik kullanan kişiye karşısındaki ile ilgili gerçekleri kontrol edilebilecek bazı ipuçları sağlayan bir araçtır.

İnsanlık tarihinde yüz şeklinin karakter çözümlenmesinde kullanılmaya başlanması en eski çağlara kadar uzanmaktadır. Milattan önceki yıllarda Çinlilerin yüz okumayı bir sanat haline getirdikleri belgelenmiştir. Eski Yunan uygarlığında da konuya ilişkin belirli kurallar geliştirildiği görülmektedir. Doğu kültüründe de kendine yer bulan yüz okuma Erzurumlu İbrahim Hakkı'nın 1756 yılında yazdığı Marifetname'sinde de karşımıza çıkmaktadır.

Bugün davranışlarımızın %85'inin genetik kodlamayla oluştuğu tahmin edilmektedir. Yüz üzerinde dikkati çeken yüzyirmi adet ayırdedici özellik olduğu bulunmuş bunlar içerisinden altmışsekiz ana özellik ortaya çıkmıştır. Konunun en tanınmış uzmanları Robert L. Whiteside ve William F. Burtis binikiyüz denek üzerinde yaptıkları araştırmada insan karakterinin çözümlenmesinde istatistiki olarak %93 başarıya ulaşmışlardır.

Yukarıda bahsedilen ana ayırdedici özellikler; Alın Kaşlar Gözler Burun Ağız Kulaklar Yanaklar Çene Yüz Çizgileri Yüz Şekli ve bunların kombinasyonlarıdır. İncelenen kişilerle ilgili; düşünce süreclerini nasıl belirledikleri problemleri nasıl çözdükleri iletişim kurma yöntemleri iş hayatındaki davranışları paraya verdikleri önem öğrenmeye olan açlıkları ve cinselliğe bakış açıları gibi konularda hayrete düşürücü ipuçları vermektedir.
BİLMEK NE KAZANDIRIR?

Yüz okuma fikri konuyu incelememiş bir kişi için inanılması güç olsa da General Electric MCI ve American Airlines gibi bir çok tanınmış şirket bu yeni iletişim destek aracını İnsan Kaynakları Kariyer Planlama Satış Teknikleri Geliştirme Motivasyon İletişim Teknikleri ve Koçluk gibi birçok alanda kullanmaktadır.

Sadece iş dünyasında değil insanın olduğu her yerde insanla ilgili her konuda uygulama alanları vardır.

Bir gün 'Bütün yetenek ve becerilerinizin yanında yay şeklindeki kaşlarınız insan ilişkilerinde iyi olduğunuzu gösteriyor' diyerek size iş teklifi yapan bir uzman ya da burnunuzun şeklinin sizin yalnız çalışma eğiliminde olduğunuzu gösterdiğini bu nedenle takım çalışmasına uyum sağlamakta zorlanabileceğinizi söyleyen bir kariyer danışmanı ile karşılaşmanız mümkün. Belki de buna benzer kişilik çözümlemelerini siz de yapıyor olacaksınız.

YÜZ OKUMA NE DEĞİLDİR?

* IRKÇI
* ÖNYARGILI
* İNSANLARA ŞANS VERMEYEN
* KARŞISINDAKİNİ RAHATSIZ EDEN
* BURÇLAR GİBİ KESİN KURALLARI OLAN
* TAM ANLAMI İLE BİLİMSEL


DEĞİLDİR.

Örnekler:
ALIN: Kişilerin düşünme şekillerini ve düşüncelerini geliştirme metodlarını

KAŞLAR: Düşünme ve karar verme ile ilgili süreçlerin nasıl çalıştığını

GÖZLER: Hayata bakış açılarını yeni fikir ve kişilere açık olup olmamayı ve stres düzeyini

GÖZ KAPAKLARI:
Samimiyet isteği veya isteksizliğini

BURUN: İş hayatındaki tercihlerini finansal konulara duyarlılığını iş tatmini ve güven konularına bakış açısını

KULAKLAR: Karşısındakini etkileme ve etkilenme düzeyini bağımsız hareket etme isteğini gerçekçilik dengesini verileri algılama ve kabül etme seçimlerini

AĞIZ: İletişim kurma ve kendini ifade etme isteğini kötümserlik/iyimserlik dengesini

DUDAKLAR: Düşüncelerini ortaya koyma biçimini cinselliğe bakış açısını duygularını gizleme duyarlılığını

DİŞLER: İnatçılık ve utangaçlık yönlerini

YANAKLAR: Kişisel kudreti enerji kullanımı ve insanlara yardım edebilme becerisini

ÇENE: Gerektiğinde ağırlığını koyabilme yeteneğini saldırganlık içgüdüsünü eleştiriye açıklık isteğini

GAMZELER:
Eğlenme isteğini mizah yaklaşımını ve yardımseverlik isteğini

ÇİZGİLER: Doğuştan sahip olunan kabiliyetleri hayatları boyunca karşılaştıkları zorlukları

YÜZ ŞEKLİ: Kendine güveni sabırsızlığı arabuluculuk isteğini

YÜZ TİPLERİ: Kişilerin hangi ağırlıkta yaklaşıma; zihinsel fiziksel duygusal daha yatkın olduğunu

KAFA ŞEKİLLERİ: İhtiyatlı ya da baskıcı olup olmadıklarını

Detaylı açıklamalar:

ALIN
"Yuvarlak ve Dolgun Alın (Alın ileri doğru)"
Problemlerle karşılaştıklarında yaratıcı ve orjinal çözümler arayışındaki kişilerdir. Çözüm yollarını kısıtlayıcı yöntem ve katı kurallara dayalı sistemlerden hoşlanmazlar. Herhangi bir probleme çözüm bulmaları istendiğinde kendi inandıkları yollardan ve baskı altında kalmadan çözüme ulaşmayı tercih ederler.

Sizce bu tip kişilerin rutin işlerde çalışmaları uygun mudur?


KAŞLAR
"Yay Gibi Kaşlar"

Zihinsel odaklanma noktaları çoğunlukla insan ağırlıklıdır. Çevrelerini anlayabilmek için insan ilişkilerini doğru algılamaları gerektiğini düşünürler. Herhangi bir konu anlatırken kişisel deneyimlerle ilişkilendirilmesi konunun anlaşılmasını hızlandıracaktır. Bir fikir ya da teorinin teknik detaylarından çok gerçek hayatta nasıl bir etki yaratacağının ve nasıl uygulanacağının anlatılması ilgilerini çeker.

Sizce bilim adamı olabilirler mi?


GÖZLER
"Gözler Arası mesafe"
Yakın Aralık (Bir göz büyüklüğünden az)

Detayların önem kazandığı görevler için çok uygun bir kişiliktir. Sadece detayları çok sevmekle kalmaz onlarla ilgilenirken işlerindeki başarılarının da arttığı gözlenebilir. Muhasebe teknik destek analiz ve kontrol tipi görevlerde başarılı olabilirler. Konulara daha geniş bir bakış açısı ile bakabilme ve kendilerinden farklı diğer kişilikleri anlamakta zorlanabilirler.

Üst düzey yöneticilikten zevk alırlar mı?

"Gözlerin Açısı"
Aşağıya Doğru

Dünyaya pembe gözlüklerle bakmaktan hoşlanmayan ve her an bir problem çıkmasını bekleyen bir kişiliktir. Aslında bu bakış açısı problemlerin en çabuk şekilde tespiti konusunda avantaj sağlar. İnsanlar bu tip kişilere dertlerini anlatmaktan zevk duyarlar. Bunun nedeni de gözlerdeki açının içten bir şefkat göstermesidir. Hatalarını kabül etmekte ve düzeltmekte iyi niyetlidirler. Başkalarından da aynı yaklaşımı beklerler.

Her takımda olması gereken bir oyuncu...

"Gözlerin Derinliği"
Patlak Gözler

Doğal olarak katılmaya hazır ve hevesli bir kişiliktir. Baş rol oynamasına gerek yoktur ama yine de her oyunda rol almayı istemektedir. Araya girildiği ve sözü kesildiği takdirde olayı kişiselleştirmekte ve tenkit olarak düşünmektedir. Bazen bu nedenle kişilerle arasına duygusal duvarlar koyduğu görülebilmektedir.

Onların fikrini sormadan gideceğiniz filmi belirlemeyiniz...

BURUN"Büyüklük ve Şekil"

Büyük Burun (Yüze oranla)


Yaptığı işin bulunduğu ortamda önemli bir katkısı olması gerektiğine inanır. Bu nedenle yönetici iş adamlığı veya süpervizörlük gibi konumlarda verimli çalışabilmektedir. Destek pozisyonlarında çalışmak zorunda kalırsa iş tatmini konusunda oldukça zorlanabilir.

Montaj hattında çalışırken ne kadar mutlu olabilirler?

"Burun ucu açısı"

Yukarı Doğru

İyi zaman geçirmekten hoşlanan ve anlık davranışlara yatkın bir kişiliktir. İnsanlara karşı genellikle açıktırlar ve dinlemekten hoşlanırlar. Çok sabırlı bir dinleyici olmalarının yanında dinlediklerini birilerine anlatmaktan da hoşlanırlar.

Bu kişilerle sır paylaşımından önce bir kez daha düşünmekte fayda vardır....

Burun Ucu Yuvarlak ve Şiş

Belki de çocukluk yıllarında finansal bazı zorluklar yaşadıkları için özellikle düzenli bir para akışının olması konusunda oldukça hassastırlar. Tasarruf yapmak ihtiyaç duydukları güven duygusunu arttırmaktadır. Para ile ilgili konulara sadece ilgi duymakla kalmayıp bu konularda bir uzman gibi konuşmaktan da hoşlanırlar.

Borç istemeden önce biraz daha düşünmek gerekebilir..

KULAKLAR"Başa Yapışık Kulaklar"

Toplum tarafından kabul görmüş değerleri benimseyen ve kurallar çerçevesinde hareket etmeyi seven bir kişiliktir. Başkalarından farrklı olamaya çalışmak veya beklenilmeyen kararlar almaktan hoşlanmaz. Karşısındakinin ne düşündüğünü tahmin etmede başarılı olduğu için pazarlama faaliyetlerinde de iyi performans gösterebilir.

"Kulak - Kaş Birleşmeleri"

Kulaklar Aşağıda Kaşlar Yukarıda

Uzun dönemli ve mantıklı planlar yapmayı seven iyi bir dinleyicidir. En doğruyu bulmak için ihtiyacı olan bütün bilgileri sabırla bekleyebilir. Bir konu hakkında çok acil fikir yürütmesinin istenmesinden hoşlanmazlar.

YANAKLAR
"Dar Yanaklar"

Kısa süreli enerji kullanımları çok yoğundur. Ancak sık sık da yenilenmeye ihtiyaç duyarlar. Kısa ve orta süreli toplantıların en enerjik katılımcılarıdır. Uzun süren çalışmalar ve ağır hareket eden insanlardan hoşlanmazlar. Belirli sürelerde durup dinlenebilecekleri işlerde çok daha başarılı olabilirler.

ÇİZGİLER

"Alındaki Yatay Çizgiler"


Alında oluşan üç ya da daha fazla çizgi bu kişilerin kendilerini geliştirmek üzere çok fazla uğraştıklarını göstermektedir. Çizgilerin boyu ve derinliği ilgilendikleri konularda ilerleme oranlarını göstermektedir. Bu çizgilere 'deha çizgisi' de denir. Çizgilerin bütün anlı kaplaması kişinin gerçek bir uzman olduğunu gösterebilir. Kesik çizgiler ise birden fazla uzmanlığı belirtmektedir.
________________
Umut bitti,limanı değil gezegeni verin ateşe.

imza
Alıntı ile Cevapla
Yeni Konu aç  Cevapla

Etiketler
okuma, sanati, yuz

Seçenekler
Stil


Saat: 11:29

Forum Yasal Uyarı
vBulletin® ile Oluşturuldu
Copyright © 2016 vBulletin Solutions, Inc. All rights reserved.

ForumSevgisi.Com Her Hakkı Saklıdır
Tema Tasarım:
Kronik Depresif


Sitemiz bir 'paylaşım' sitesidir. Bu yüzden sitemize kayıt olan herkes kontrol edilmeksizin mesaj/konu/resim paylaşabiliyorlar. Bu sebepten ötürü, sitemizdeki mesaj ya da konulardan doğabilecek yasal sorumluluklar o yazıyı paylaşan kullanıcıya aittir ve iletişim adresine mail atıldığı taktirde mesaj ya da konu en fazla 48 saat içerisinde silinecektir.

ankara escort bayan, ankara escort, izmir escort ankara escort, ankara escort bayan, eryaman escort, pendik escort, antalya escort,