Forum Logo


Geri Git   ForumSevgisi.Com > ForumSevgisi Sosyal Bölüm > Sağlık Bölümü > Ruh Sağlığı


Disosiyatif kimlik bozukluğu (çoğul kişilik)Konu Bilgileri
Konu Başlığı
Disosiyatif kimlik bozukluğu (çoğul kişilik)
Konudaki Cevap Sayısı
0
Şuan Bu Konuyu Görüntüleyenler
Görüntülenme Sayısı
64

Kullanıcı Etiket ListesiYeni Konu aç  Cevapla
 
LinkBack Seçenekler Stil
Alt 06 Aralık 2014, 22:19   #1
Güneş teninde güzel.
User - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
User
UYARI:
Kullanıcıların Profil Bilgileri Ziyaretçilere Kapatılmıştır. Görmek için Kayıt Olmalısınız
Standart Disosiyatif kimlik bozukluğu (çoğul kişilik)

Disosiyatif kimlik bozukluğu (çoğul kişilik)

Hastanın farklı zamanlarda ortaya çıkan birden fazla farklı kişiliğe sahip olduğu disosiyatif bozukluk türüdür.Kişide varolan kişilikler bazen öylesine ayrışmışlardır ki aynı bedende olduklarını bilmezler bazen de her bir kişiliğin aynı bedeni paylaştıklarından haberi vardır hatta birbirlerini küçümseyici yorumlarda bulunabilirler.Bu hastalığı yaşayanların en tuhaf yanıkişide beliren farklı kişiliklerin her birinin kendine özgü konuşma adlarıses tonları kimlikleri anıları ve hatta zeka bölümlerinin olmasıdır.Her birinin tutum ve davranışları dominant kişilik tarafından belirlenir.Bütün bu özellikler aynı bedende birden fazla farklı kişilik taşıyan biri için farklı şekillerde ortaya çıkmaktadır.

Çoğul kişiliğin kökleri araştırmacılar tarafından tartışılımaktadır.Ama çoğu araştırmacının üzerinde durduğu ve genel kanıya varılan nokta bu hastalığın ortaya çıkışının çocuk istismarından doğduğu fikridir.Çocukistismarla başa çıkabilmek için yaşadğığı kötü olayları bilinçli olmayan farklı bir kişiliğe yüklemektedir.Hastaların çouğunluğunun taşıdığı kişiliklerden birden fazlasının çocuk olması bu bozukluğun kökeninde çocuk istismarının olduğu düşüncesini desteklemektedir.


İyi kontrollü araştırmalar genel psikiyatrik hastane girişlerinin %05-2’sinin dissosiyatif kimlik bozukluğu tanı ölçütlerini karşıladığını ve hatta tüm psikiyatrik hastaların %5’ inden çoğunun dissosiyatif kimlik bozukluğu olduğunu bildirmişlerdir. Rapor edilen örneklerin %90-100’de dissosiyatif kimlik bozukluğu tanısı konan hastaların çoğunluğu kadındır.


Hastalar genellikle tanıdan 5-10 yıl öncesine kadar semptomlara sahip olmasına rağmen ortalama tanı yaşı 30 olmakla birlikte bozukluk geç ergenlik ve genç erişkin yaşamda en sıktır. Dissosiyatif kimlik bozukluğu semptomları sınır kişilik bozukluğunda görülene benzerdir ve iki bozukluk arasında ayrım zor olabilir.


Dissosiyatif kimlik bozukluğu olan hastalarda özkıyım girişimleri yaygındır ve bazı araştırmalar dissosiyatif kimlik bozukluğu olan tüm hastaların 2/3 kadarının hastalıklarının seyri sırasında özkıyıma giriştiklerini bildirmişlerdir.


Dissosiyatif kimlik bozukluğunun nedeni hastaların öykülerinde hemen hemen sabit olarak (%100’ e yaklaşan oranda) özellikle çocukluk döneminde travmatik bir olay olmasına karşın bilinmiyor. Travmatik olay genellikle çocukluk dönemi fiziksel veya cinsel kötüye kullanım genellikle insestdir.


Dissosiyatif kimlik bozukluğu tanısı en az iki farklı kişilik durumunun olmasını gerektirir.


Dissosiyatif kimlik bozukluğundaki ortalama kişilik sayısı 5–10 arasındadır. Sıklıkla tanıda sadece 2 veya 3 kişilik bulunur; diğerleri tedavi sırasında tanınır.


Bir kişilikten diğerine geçiş genellikle ani ve dramatiktir. Hasta genellikle her bir kişiliği süresince diğer kişiliğin baskınlığı sırasında yer alan olaylara ve diğer kişiliklerin varlığına amneziktir.


Genellikle sunulan kişilik tedavi için bulunan ve hastanın yasal adını taşıyan kişiliktir.


Kişilikler her iki cinsten çeşitli ırk ve yaşlardan ve hastanın ailesinden farklı soydan ailelerden olabilir. En sık ikincil kişilik çocuksudur.


Dissosiyatif kimlik bozukluğu 3 yaş gibi küçük çocuklarda gelişebilir. Bozuklukta kadın üstünlüğü olmasına karşın etkilenen çocuklarda kızlara göre erkek çocuklarda daha çoktur. Ergenlerde dişi üstünlüğü oluşur. Etkilenen dişi ergenlerde iki semptom örüntüsü gözlenmektedir. Bir semptom örüntüsü gelişigüzel kaotik bir yaşam drog kullanımı somatik semptomlar ve özkıyım şeklindedir. İkinci örüntü çekingen ve çocuksu davranışlarla belirlenir.


Dissosiyatif kimlik bozukluğunun daha erken başlaması prognozunu kötüleştirir. Bu bozukluk dissosiyatif bozuklukların en ciddisi ve kroniğidir ve genellikle iyileşme tam değildir. Ayrıca bireysel olarak kişiliklerin kendi ayrı mental bozuklukları olabilir; duygudurum bozuklukları kişilik bozuklukları ve diğer dissosiyatif bozukluklar en sıktır.


Dissosiyatif kimlik bozukluğuna en etkili yaklaşımlar genellikle hipnoterapi veya ilaç destekli görüşme teknikleri eşliğinde içgörü yönelimli psikoterapidir.


Hastalarda antipsikotik ilaçların kullanımı hemen hemen endike değildir.


(Bir kısmı DSM-IV dan alıntıdır)


-Dharma


ALINTIDIR.

»Disosiyatif kimlik bozukluğu (çoğul kişilik) - www.ForumSevgisi.ComUmut bitti,limanı değil gezegeni verin ateşe.

imza
 
Alıntı ile Cevapla
Yeni Konu aç  Cevapla

Bookmarks

Etiketler
bozuklugu, cogul, disosiyatif, kimlik, kisilik

Seçenekler
Stil


Saat: 05:02

Yasal Uyarı Forum

ForumSevgisi.Com, paylaşım sitesidir.Bu nedenle yazılı, görsel ve diğer materyaller sitemize kayıtlı üyelerimiz tarafından kontrol edilmeksizin eklenmektedir.Bu nedenden ötürü doğabilecek yasal sorumluluklar yazan kullanıcılara aittir.Sitemiz hak sahiplerinin şikayetleri doğrultusunda yazılı, görsel ve diğer materyalleri 48 saat içerisinde sitemizden kaldırmaktadır. Gerekli Şikayet Bildirimleri "Bize Yazın" kısmından yapabilirsiniz.
Telif Hakları vBulletin® Copyright ©2000 - 2016, ve Jelsoft Enterprises Ltd.'e Aittir.
Bu forum, en iyi 1366 x 768 ekran çözünürlüğünde Mozilla ve Chrome ile görüntülenebilir.
www.ForumSevgisi.Com © 2014-2016

Facebook Twitter YouTube YouTube YouTube YouTube DMCA.com Protection Status
Forum Forumlar Forum Sitesi Ask Forumu Etiket Sitemap
Yukarı Git