ForumSevgisi.Com

  ForumSevgisi.Com > ForumSevgisi Sosyal Bölüm > Sağlık Bölümü > Ruh Sağlığı


Hücum Terapisi Nedir?


Hücum Terapisi Nedir?

Sağlık Bölümü Kategorisinde ve Ruh Sağlığı Forumunda Bulunan Hücum Terapisi Nedir? Konusunu Görüntülemektesiniz,Konu İçerigi Kısaca ->> Hücum Terapisi Nedir? Psikolojik sorunların çözümünde kullanılan pek çok terapi tekniği yaklaşımı vardır. Bazı teknikler danışanlık semptomlarının ya da belirtilerinin ...

Kullanıcı Etiket Listesi

Yeni Konu aç  Cevapla
LinkBack Seçenekler Stil

Okunmamış 06 Aralık 2014, 21:21   #1
Durumu:
Çevrimdışı
User
Güneş teninde güzel.
User - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Kaygili
Üyelik tarihi: 02 Aralık 2014
Şehir: İstanbul
Mesajlar: 9.308
Konular: 8078
Beğenilen: 727
Beğendiği: 562
www.forumsevgisi.com
Standart Hücum Terapisi Nedir?

Hücum Terapisi Nedir?

Psikolojik sorunların çözümünde kullanılan pek çok terapi tekniği yaklaşımı vardır. Bazı teknikler danışanlık semptomlarının ya da belirtilerinin giderilmesi odaklı iken bazıları belirtilere neden olan kaynağın tespit edilmesine ve danışanlık yaratan bu kaynağın danışanlık üretmeyecek hale dönüştürülmesi amacını taşımaktadır. Bu anlamda Hücum Terapisi danışanlık kaynağına yönelik olarak çalışılan bu çalışma sırasında davranışçı bilişsel dinamik varoluşsal tekniklerden danışana danışanın sorunlarına bağlı olarak seçilen bir yada birkaç tekniğin bir arada kullanıldığı bir psikoterapi sürecidir.

DANIŞAN BİLGİLENDİRME VE DANIŞAN ONAM FORMU HÜCUM TERAPİSİ NEDİR?


Psikolojik sorunların çözümünde kullanılan pek çok terapi tekniği yaklaşımı vardır. Bazı teknikler danışanlık semptomlarının ya da belirtilerinin giderilmesi odaklı iken bazıları belirtilere neden olan kaynağın tespit edilmesine ve danışanlık yaratan bu kaynağın danışanlık üretmeyecek hale dönüştürülmesi amacını taşımaktadır. Bu anlamda Hücum Terapisi danışanlık kaynağına yönelik olarak çalışılan bu çalışma sırasında davranışçı bilişsel dinamik varoluşsal tekniklerden danışana danışanın sorunlarına bağlı olarak seçilen bir yada birkaç tekniğin bir arada kullanıldığı bir psikoterapi sürecidir.

İÇERİK?


Hücum terapisi danışan için; anlatma bilgilendirme kavrama içgörü hayata geçirme travmaya dayanıklı hale gelme duraklarını içeren bir yol haritasını takip eder. Bu harita bağlamında ilk 10-15 günlük süreç danışanın hayat öyküsünü anlatması hayat öyküsü ile sorunu çerçevesinde teorik bilgilendirilmesini içerir. Bu aynı zamanda danışanın bu bilgileri içselleştirmesini kendi hayatı ve sorunları ile paralel olarak resmedilmesini tanımlayan kavrama ve içgörü kazanma süreçlerinin de başladığı noktadır. 10-15 günlük hücum tedavisinin ardından idame tedavisi ile kazanılan içgörünün danışanlıklı duygu davranış ve düşüncenin yada ilişki biçimlerinin sağlıklı olanları ile yer değiştirmesine yardımcı olacak uygulamaları içerir. Tüm süreç yeni edinilen sağlıklı davranış-duygu-düşünce kalıpları ile iletişim biçimlerinin yeni sorunlara/travmalara dayanıklı hale getirilmesini amaçlamaktadır.

Hücum tedavisi programı nedir nasıl yapılır? Uygulamalı analiz örneği.

Psikoterapi ve kombine terapi grubuna rastgele örneklem yöntemi ile alinan hastalara psikoterapi uygulamasi baslandi. Hastalarin ilk fizik ve psikiyatrik muayenesi yapildiktan sonra hastalarla tedavi plani ile ilgili görüsme yapildi.

Tedavi planini kabul ettiklerine ve programa devam edeceklerine dair karsilikli söz verilip imzalari alindi.

Tedavi plani on günlük hücum tedavisi ve idame tedavisi olarak iki gruba ayrildi. Hücum tedavisi günlük iki kez 60 dakikalik görüsmeleri içeriyordu. Bu görüsmelerin yarisi sabah yarisi ögleden sonra uygulandi.

Hücum tedavisinin ve idame tedavisinin uygulandigi mekan özel olarak hazirlandi. Psikoterapi odasi ses geçirme yönünden izole edildi. Yan odalardan içeri ses girmesi ve disari ses çikmasi önlendi. Hastanin kendini psikoterapi odasinda güven ve emniyet içinde hissetmesi saglandi. Psikoterapi odasinda üç koltuk kütüphane video kamere kayit cihazi televizyon kaset çalar mevcuttu. Psikoterapi odasi zaman zaman isiktan da izole ediliyor ve karanlik veya los bir ortam saglaniyordu. Aydinlatma uygun sekilde yapilmis ve istendiginde isigin siddetini degistirebilen cihazlarla donatilmisti.

Imajinasyon ve Hipnotik Trans çalismalari yapildiginda hastanin oturdugu koltuk elektrikli kumanda ile yatirilmakta ve hasta yatar vaziyete geçmekteydi.

Hücum tedavisine baslandigi gün hastanin tüm tedavisi video kamera ile VHS video kasetlere kaydedildi. Daha sonra idame tedavisi de video kayitlara alindi.

On günlük hücum tedavisinin içeriginde davranisçi bilissel(kognitif) ve içgörü yönelimli (Insight oriented) psikoterapi yaklasimlari mevcuttu. Bu açidan elastik ve eklektik bir uygulama yapildi. Fobik ve kompulsif hastalara davranisçi teknikler panik ve anksiyeteli hastalara bilissel teknikler agirlikli olarak uygulanirken dinamik formülasyona uygunluk arzeden hastalarda içgörü yönelimli bir terapi yaklasimi agirlikla uygulandi.

Hücum tedavisi süresince; teknik olarak interpersonel görüsme imajinasyon serbest çagrisim fikra aktarma katatimik rüya görüntülemesi hipnotik trans rüya analizleri günlük yazma ve yorumlanmasi uygulandi.

Hücum tedavisi içerisinde hastalara tedavi rasyoneli aktarilmakta tedavileri ile ilgili teknikler ögretilmekte ve sorunlar karsisinda nasil davranabilecegi düsünebilecegi ve yorumlayabilecegi ile ilgili beceriler kazandirilmaktadir.

Hucum tedavisinde uygulanan davranisçi teknikler.

Davranis Hedefleri:

Hastanin degistirmek istedigi belirli davranislar. Örnekler: egzersiz kontrol etme el yikama ve ödev yapma dakikalari

Yüzlestirme:

Korkulan bir uyarici ile yüzlesme. Örnek: Obsesif-kompulsif hastaya elleri kirli suya sokulduktan sonra el yikamadan uzak durmasi istenir.

Cevap/Uyarici hiyerarsisi:

Yüzlesmede kullanilmak üzere en çok korkulandan en az korkulana tepki ve davranislara dogru giden bir liste. Örnek: Hasta ve terapist hastanin korktugu durum ve davranislari en azdan en çok korkulana dogru listeler. Asansörden korkan hasta için "asansörü düsünme" en az olurken "Çok yüksek bir binanin tepesine çikan asansöre binme" en çok olur.

Modelleme:

Terapist istenilen tepkiyi kendi gösterir. Örnek: Terapist seansta uygun güçlü bir tepkiyi hastanin taklit etmesi için gösterir.

Taklit:

Hasta terapistin tepkisini kopyalar. Örnek: Hasta diger kiside gözledigi davranisi kopyalar ve uygular.

Davranis provasi:
Hasta terapi disinda uygulayacagi davranisi yapar. Örnek: Hastaya seansta patronuyla nasil yüzlesecegini gösterir.

Rahatlama Egitimi:
Ardarda degisik kas gruplarini rahatlatma görüntülerini hayalleyerek agir nefes alarak rahatlama. Örnek: Terapist hastaya degisik kas gruplarini gittikçe gerip ve rahatlatacak sonunda da bir rahatlama görüntüsüyle bitirecek sekilde rehberlik eder.

Aktivite Programi:

Aktiviteleri gün içinde zevk yeterlilik endise üzüntü korku ve diger hisler ve duygular seklinde siralayarak uygular. Örnek: Hasta saatlik bir programla ruh hallerini ve aktivitelerini belirler.

Dereceli Görevler:

Zevk ve yeterlilik yaratacak davranislari planlama ve uygulama. Genellikle bu davranislar terapistin ve hastanin belirledigi bir ödül menüsünden seçilir. Örnek: Hasta depresyona girmeden evvel mesgul oldugu davranislari listeler ve bu aktiviteleri en az zordan en çok zora dogru yapmak için belirler.

Kendine güven Egitimi:
Nasil zevk ve öz-saygi yaratacak isteklerde bulunulacaginin ögretimi. Örnek: Terapist hastaya bir diger kisinin davranislarinda degisiklik yaratacak isteklerde nasil bulunulacagini ögretir. Sonra hasta seans disinda güvenli tepkileri uygular.

İletişim Eğitimi:

Baskalariyla konusurken BEN cümlelerinin nasil kullanilacaginin egitimi. Örnek: Terapist hastaya suçlayici olmayan BEN cümlelerini ve hastanin tercih ettigi dogrultudaki cümleleri ögretir.

Aktif Dinleme Egitimi:

Arastirma tekrarlama empati yapma ve geçerli kilma egitimi. Örnek: Hasta digerlerinin duygulari düsünceleri (arastirma) hakkinda daha fazla bilgiyi istemeyi "sen….diyorsun" seklinde duydugunu tekrarlamayi karsisindakinin duygularini "sen kizginsin çünkü…" seklinde belirtmeyi ve karsisindakinin dediklerinde bir dogruluk payi bulmayi "sen …diyorsun çünkü…." demeyi ögrenir.

Kendini Ödüllendirme:

Istenilen davranislari artirmak için kendini methetme ve güçlendirme. Örnek: Hasta kendini bazi somut olumlu seylerle (yiyecek filim hediye ya da iyi bir davranis) ya da olumlu cümlelerle "denedigim için kendimle gurur duyuyorum" seklinde ödüllendirebilir

Hucum tedavisinde uygulanan bilissel (Kognitif) teknikler.

Olumsuz düsünceleri belirleme:

Hasta depresyon endise ve sinirle ilgili düsünceleri belirler. Örnek: Hasta ne düsündügünde kendini daha kötü hissettegini bulabilir. "Basaramayacagimi düsündügümde endise duyuyorum."

Düsüncedeki inancin ve düsünceye bagli duygularin derecesini degerlendirmek:
Hasta negatif düsüncelerini (Ör. :üzgün sinirli hayal kirikligina ugramis) belirleyince hangi düsünce ile hangi duygunun birbirine bagli oldugunu anlar. Sonra 0'dan 100'e kadar ne kadar "üzgün" oldugunu ve negatif düsüncesine ne kadar inandigini dereceler. Örnek: Ben "Beni sevecek kimseyi bulamayacagim" düsüncesine %85 derecesinde üzülüyorum ve buna %90 inaniyorum.

Negatif Düsünceyi Sininflandirma:

Hasta düsünceyi düsünceyle bilertilen düsünme bozukluguyla siniflandirir. Yani algilamadaki sistematik hatalarini farkeder.Bu hatalar; keyfi çikarsama falcilik yapma düsünce okuma yanlis niteleme kötüye yorma özellestirme ya hep ya hiç seklinde düsünme abartama bireysellistirme küçümseme olumlulara inanmama ve genellleme olabilir.

Eger düsünce dogru ise bu ne demek?(Düsey inis):
Terapist sorar "Eger düsüncen dogruysa bu sana ne ifade ediyor? Bu niçin bir problem? Ne olur " Bu sorular her bir sorunun cevabi için sorulur. Örnek: "Eger partide reddedilirsen bunun senin için çekici olmadigin anlamina geldigini söyledin. Eger çekici olmazsan ne olur?

Altta Yatan Düsünce Nedir?:

Terapist hastanin altta yatan kurallarini inceler. Örnegin hastanin "eger-o zaman" ve "yapmaliyim" cümlelerini. Örnegin "Eger biri beni sevmezse bu sevilecek biri degilim demektir."

Düsüncenin maliyeti ve kari nedir?:

Tepapist hastadan düsüncenin tüm avantaj ve dezavantajlarini listelemesini ve avantajlar ile dezavantajlar arasini yüz puana bölmesini ister. Bu hastanin düsünceyi degistirmek için motivasyonuna yönelir.

Delil nedir?
Hasta düsüncesini destekleyen delilleri listeler. Deliller ne kadar agirliklidir? Delillerin niteligi nedir.?

Olayi Perspektife (Yelpazeye) oturtmak:
Hastadan olayi 0'dan 100'e kadarlik yelpazede incelemesi istenir. Eger olay gerçeklesirse ne olur. Ardindan daha kötü ya da iyi ne olabilir. Eger olay gerçeklesirse hala ne yapilabilir.?

Çifte-standart:
Terapist hastaya "Bu standardi baskalari için de uygularmisiniz? Neden Neden Degil?" diye sorar.

Düsünce Hakkinda Konusma:

Terapist ve hasta negatif düsünce aleyhinde söz alacak sekilde rol alirlar. Roller degisebilir.

Bölgesel Analiz:
Hasta dogrulanmamis sonuçlara mi variyordur? Örnegin: "Eger sinavda basarili olamazsam ben kendim bir basarisizim."

Alternatif bir Açiklama Var mi?:

Hastadan pek çok alternatif sebebi ve sonucu özellikle daha az negatif alternatifi incelemesi istenir.

Alıntı
________________
Umut bitti,limanı değil gezegeni verin ateşe.

imza
Alıntı ile Cevapla
Yeni Konu aç  Cevapla

Etiketler
hucum, nedir, terapisi

Seçenekler
Stil


Saat: 08:26

Forum Yasal Uyarı
vBulletin® ile Oluşturuldu
Copyright © 2016 vBulletin Solutions, Inc. All rights reserved.

ForumSevgisi.Com Her Hakkı Saklıdır
Tema Tasarım:
Kronik Depresif


Sitemiz bir 'paylaşım' sitesidir. Bu yüzden sitemize kayıt olan herkes kontrol edilmeksizin mesaj/konu/resim paylaşabiliyorlar. Bu sebepten ötürü, sitemizdeki mesaj ya da konulardan doğabilecek yasal sorumluluklar o yazıyı paylaşan kullanıcıya aittir ve iletişim adresine mail atıldığı taktirde mesaj ya da konu en fazla 48 saat içerisinde silinecektir.

ankara escort bayan, ankara escort, izmir escort ankara escort, ankara escort bayan, eryaman escort, pendik escort, antalya escort,