ForumSevgisi.Com

  ForumSevgisi.Com > ForumSevgisi Sosyal Bölüm > Sağlık Bölümü > Ruh Sağlığı


Şizofreni (Zihin Bölünmesi)


Şizofreni (Zihin Bölünmesi)

Sağlık Bölümü Kategorisinde ve Ruh Sağlığı Forumunda Bulunan Şizofreni (Zihin Bölünmesi) Konusunu Görüntülemektesiniz,Konu İçerigi Kısaca ->> Şizofreni (Zihin Bölünmesi) ŞİZOFRENİ NEDİR ? Şizofreni Nedir ? Şizofreni insanın düşünce duygu ve davranışlarında kendisinin ve çevresindekilerin yaşantısını önemli ...

Kullanıcı Etiket Listesi

Yeni Konu aç  Cevapla
LinkBack Seçenekler Stil

Okunmamış 06 Aralık 2014, 21:29   #1
Durumu:
Çevrimdışı
User
Güneş teninde güzel.
User - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Kaygili
Üyelik tarihi: 02 Aralık 2014
Şehir: İstanbul
Mesajlar: 9.308
Konular: 8078
Beğenilen: 727
Beğendiği: 562
www.forumsevgisi.com
Standart Şizofreni (Zihin Bölünmesi)

Şizofreni (Zihin Bölünmesi)

ŞİZOFRENİ NEDİR ?

Şizofreni Nedir ?

Şizofreniinsanın düşünce duygu ve davranışlarında kendisinin ve çevresindekilerin yaşantısını önemli ölçüde etkileyen birtakım değişikliklere sebep olan rahatsızlıktır. Bu değişiklikler geçici ya da kalıcı olabilir.

Şizofreni kelimesinin anlamı nedir?

Şizofreni (schizo-phrenia) kelime olarak zihin bölünmesi anlamna gelmekle birlikte bu 1900'lü yılların başlarında kullanılan eski bir deyimdir. Günümüzde şizofreni kelimesi zihin bölünmesi ya da kişilik yanılması anlamında kullanılmamaktadır. Yine eski dönemlerde şizofreni' ye "erken bunama" denmişse de bu tanımlama da bugün terk edilmiştir.

Şizofreninin sebebi nedir ?

Sebebi kesin olarak bilinmemekle birlikte kalıtımın biyokimyasal ruhsal toplumsal çevresel etmenlerin şizofreninin ortaya çıkışında rolü olduğu bilinmektedir. Şizofreninin biyolojik yatkınlığı olan bir insanda bir dış etmenin gerilim oluşturan etkisiyle ortaya çıktğı söylenmektedir.

Daha çok ne zaman ortaya çıkıyor ?

Şizofreni 15-35 yaşları arasında ortaya çıkar. Toplumda ortalama yüz kişiden birinde görülür. 40 yaşından sonra ise nadiren rastlanmaktadır.

Doğuştan mı gelir ? Irsi midir ?

Şizofrenide kalıtımın rolü vardır. Babada ya da annede şizofreni varsa çocukta olma oran %10-12'dir. Yani onda bir ihtimaldir. Eğer uzak akrabalarda şizofreni varsa çocukta şizofreni görülme oran yirmide bir ihtimale kadar düşer. "Şizofrenisi olan birinin çocuğu da kesinlikle şizofreni olacak" demek bu nedenle yanlıştır.

Evde şiddete maruz kalan şizofreni olur mu ?

Hayır. Evde kötü muameleye uğramak tek başına şizofreni nedeni sayılmamaktadır.

Çok okumaktan veya çok çalışmaktan olur mu ?
Hayır.

"Kara sevdaya düştü de hastalandı" denir.
Çok sevmek eza cefa çekmek şizofreninin nedeni değildir. Ama ortaya çıkmasında diğer etmenlerle birlikte rol oynayabilirler.

Şizofreni olunca akıl gidiyor mu ?

Hayır.

Şizofreniyi nasıl farkederiz ?

Şizofreni kendisini insanın dış görünümünde konuşmasında duygularını ifade etmesinde davranışlarında ve düşüncelerinde yaptığı değişiklikler ve bunların toplumsal yansımalarıyla belli eder.

Şizofrenisi olan bir insanın dış görünümünde ne gibi değişiklikler olur?

Giyim kuşama özen kendisine bakım azalabilir. Ve alışıla gelmişin dışında giyim görülebilir. Bazılarında yüz ifadesi donuklaşır. Bazı kimselerin ise dış görünümünde rahatsızlık öncesi ve sonrasında herhangi bir farklılık olmayabilir.

Duygular da değişir mi ?

Mimikler ve jestlerde azalma çevrede olup bitenlere karşı ilgisizlik görülebilir. Ancak bu durum o insanın duyguları olmadığ anlamına gelmez. Burada söz konusu olan duyguların dışa vurumunda sorun olmasıdır. Yüz ifadesinde herhangi bir donukluk olmaksızın bazı kimselerin duygusal çökkünlük bunaltı endişe kaygı ya da öfke içinde oldukları gözlenebilir.

Nasıl konuşurlar ?

Şizofreni aramızdan insanların eşimizin çocuğumuzun akrabalarımızın yaşayabileceği bir rahatsızlıktır. Bu nedenle şizofrenisi olan insanları bizden tamamen farklı bir tür olarak görmememiz gerekir. Şizofreni için yüzde yüz tipik olan bir belirti yoktur. Konuşma da bunlardan biridir. Bazen konuşmada bir dağınıklık görülmez konuşma anlaşılır bir çerçevededir ve rahatlıkla diyalog kurmaya imkan verir. Bazılarında ise dağınık ve muğlaktır yer yer kopmalar içerir. Kendisine özgü anlamı olan sözcüklerle gereksiz ayrıntılarla doludur belirli bir mantık örgüsünü izlemez sözcükler arasında anlam bütünlüğü kurulamayabilir.

Davranışlarda ne gibi değişiklikler olur ?

Yalnız yaşamaya toplumsal yaşantıdan elini eteğini çeklemye doğru bir eğilim ortaya çıkabileceği gibi tam tersine yakınlarna bağımlılıkta artma görülebilir. Toplumsal normlar çerçevesinde dışardan bir bakışta amaçsz ve anlamsız gibi görünen davranışlar bulunabilir. Yerinden hiç hareket etmeme devamlı bir noktaya bakarak hiç konuşmama ya da işbirliği kurma taleplerini sürekli olarak karşılksız brakma görülebilir. Özellikle rahatsızlığın alevlendiği dönemlertde banyo yapmak traş olmak makyaj yapmak gibi günlük alışkanlıklarda değişme gözlenebilir. Kimi zaman mal mülke kendisine de can güvenliğine yönelik saldırganlığa normal kabul edilenlerden daha fazla oranda rastlanmaktadır.

Şizofrenisi olan bir insanın düşüncesi nasıldır ?

Bazıları başkalarndan zarar görecekleri endişesi içinde takip edildiklerini öldürüleceklerini insanların kötü maksatla kendileriyle uğraştıklarını düşünebilirler. Bu nedenle dışarı çıkmaktan korkabilir eve kapanabilirler zehirleneceklerini düşünerek yemek yemeği ilaç içmeyi red edebilirler.

Bir kısmı kendileriyle ilgili yayın yapıldığı düşüncesiyle televizyondan gazetelerden rahatsız olabilir ya da düşüncelerinin çalndığını okunduğunu iddia edebilirler. Kimileri ise kendi bedenleri ile dış dünya arasındaki sınırın silindiğini bedensiz olduklarını varolmadıklarını ya da ellerinin yüzlerinin ve vücutlarınn diğer bölümlerinin değiştiğini ve onların kendilerine ait olmadığını düşünebilirler. Bazı olağanüstü yetenekleri olduğunu söyleyebilirler. Emreden hakaret eden haraketlerini yorumlayarak yönlendiren hayali sesler duyduklarını ya da kendi düşüncelerinin dışardakiler tarafından duyulduğunu iddia edebilirler. Bu seslere yanıt vererek karşılarında biri varmışcasına kendi kendileriyle konuşabilirler. Uyanıkken gözlerinin önüne çeşitli görüntülert geldiğini ifade edebilirler. Şizofrenisi olan insanların kimi zaman bütün bunlardan şikayetçi oldukları kimi zaman da bunlar gerçekmiş gibi yaşadıkları ve ona göre davrandıkları görülebilir.

Bu belirtiler şizofrenide her zaman bulunur mu ?

Hayır. Bu belirtiler sıklıkla alevlenme dönemlerinde görülür.

Belirtilerin bir iki tanesi bir insana şizofreni demeye yeter mi ?

Hayır. Gazetede okuduğumuz televizyonda gördüğümüz sağlkla ilgili haberlerden hemen sonra aynı sorunları bizimn de yaşadığımız kanısına kapılıp telaşlanırız. Şizofrenide belirtilerin nitelikleri ve süreleri toplumsal yaşantıda yol açtıkları değişiklikler çok önemlidir. Adlandırmayı şizofreni üzerinde uzun yıllar kuramsal ve pratik eğitimden geçerek sorumluluk almış insanların yapması gerekir.

Şizofreni nasıl tedavi edilir ?

İlk aşama hekim danışmanlığında uzun süre düzenli olarak sürüdürülmesi gereken ilaç tedavisidir.

İlaç hemen etki edermi ?

İlaçların düzenli kullanımda beklenen etkiyi sağlaması için iki-üç haftalık bir süreye ihtiyaç vardır.

İlaçla tedavide amaçlanan nedir ?

İlaçla tedavi rahatsızlığı çoğu zaman tamammen iyileştirmemekle birlikte şizofreni belirtilerini yatıştırmakta kontrol altında tutmakta kişiyi çevresindekilerle ilişkilerinde daha iyi bir konuma getirmekte nüsklere bağlı sık hastane yatışlarının önüne geçerek kişinin evinden ailesinden alıştığı ortamdan uzak kalmasını önlemektir.

İlaçlar her gün alınmak zorumda mıdır ?

Şizofreninin ilaçla tedavisi her gün düzenli olarak ağızdan alınacak ilaçlarla yapılabileceği gibi iki-dört haftada bir kalçadan yapılan iğnelerle de benzeri bir etki sağlanabilir.

Yan etkileri nelerdir ?

En sık rastlanan yan etkileri: Gözlerin yukarı kayması: belde-boyunda kasılma: ağızda tükrük salgısının artması: halk arasında " robot gibi oldu" diye tanımlanan yüz ifadesinde donukluk ve hareketlerde yavaşlama hali: huzursuzluk içinde yerinde duramama ve sürekli hareket etme isteği: elde ayakta titremeler: güneş ışığına aşırı duyarlılık: görme bulanıklığı gibi belirtilerdir. İlaç kullanmaya başlamadan evvel ilacın yan etkileri hakkında hekimden bilgi istemek her insanın doğal hakkıdır.

Şizofrenide kullanılan ilaçlar bağımlılık yapan uyuşturucu ilaçlar mıdır?

Bu ilaçlar uyuşturucu değildir. Bağımlılık yapmazlar. Sık sık dile getirilen "ilaçlar uyuşturuyor" düşüncesi bu ilaçların uyuşturucu olduğu anlamında değil ilaç alanların ilacın etkisine bağlı olarak yaşadıkları duyguları sıklıkla " uyuşukluk" olarak tanımlamalarıyla ilgilidir. Biperiden "Akineton" ise şizofreninin tedavisinde değil şizofreni ilaçlarının yan etkilerini gidermek için kullanlmaktadır. Tedavide kullanılmaya başlayan yan etkileri düşük ilaçlarla birlikte artk Akineton gibi kötü kullanıma açık ilaçlara gereksinim azalmaktadır.

Şizofrenide ilaç tedavisi tek çare midir ?

Hayır. Şizofreni rahatsızlığının tedavisinde ilaç tedavisi mutlaka gerekir. Ama yanı sıra diğer tedavi yöntemlerinin uygulanmasında yarar vardır.

Diğer tedavi yöntemlerti nelerdir ?

Şizofrenisi olan insanların ve ailelerinin ayrı ayrı bir araya gelebileceği grup tedavileri çeşitli davranışçı tedavi yöntemleri destekleyici yöndeki tedavi yaklaşımları ailelere yönelik bilgilendirme toplantıları da en az ilaç tedavisi kadar önemlidir.

Şizofreni teşhisi konmuş bir insan evlenebilir mi evlendirilirse iyileşir mi ?

Şizofrenisi olan bir insanın aktif rahatsızlık dönemi dışındayken evlenmesinin önünde herhangi bir engel yoktur. Evliliğin şizofreniyi iyileştireceği düşüncesi ise toplumda sık rastlanan yanlış bir düşüncedir.

Hocalara okutmak kurşun döktürmek iyileştirir mi ?

Herkesin inançları doğrultusunda derdine çare araması doğaldır. Ancak şizofreni üzerinde hekimlerin yıllardır uğraş verdiği tıbbi tedavi imkanları hızla çoğalan bir rahatsızlık olup çareyi hocalarda aramak sadece zaman kaybına yol açar.

Peki şizofreninin gidişatı nasıldır ?

Şizofreni rahatsızlığının belirtileri insandan insana değiştiği gibi aynı insanda zaman içinde de farklılık gösterir. Şizofreninin üçte ikisinde tahatsızlık kısa süreli alevlenmelerde düzelme dönemleri arasındaki tekrarlar halinde görülmektedir. Günümüzde rahatsızlığın gidişatında olumlu bir değişiklik olduğu gözlenmektedir.

Bu ne anlama gelir ?

Eskiden şizofrenisi olan insanlar uzun yıllar boyunca hastanalerin kapalı ortamlarında tutulmaktaydır. Bugün ise rahatsızlığın alevlendiği dönemlerdeki kısa süreli yatışlar haricinde artık çoğunlukla ayaktan tedavi uygulaması geçerlik kazanmıştır.

Şizofreni tamamen iyileşir mi ?

Şizofreni tanısıyla tedavi olan insanların beşte birinde zaman içinde belirtilerin tamamen ortadan kaybolduğu saptanmştır. Ancak bu düzelme rahatsızlık öncesi işlevsellik düzeyine yani en başa dönmeyi çoğu zaman sağlamamaktadır.

Toplumsal yaşama nasıl yansır ?

Şizofreni toplumdan uzaklaşmaya yalnız başına bir yaşama yol açabileceği gibi bazıları rahatsızlıklarına rağmen toplumsal ilişkilerini bir ölçüde koruyabilir mesleklerini sürdürebilirler. Rahatsızlığı olan insanların yakınları utanç ya da suçluluk yaşayabilirler. Rahatsızlığın oluşumunda kendilerinin geçmişte yapmış olduklarını düşündüklerini yanlışlıkların payı olduğunu düşünebilirler ya da rahatsızlığın çevrelerinde yarattığı etkilere bağlı olarak utanç duygularına kapılabilirler. Aile şizofreniye kendisinin neden olduğuna inanırsa şizofrenisi olan ferdini gizlemeye komşularından yaklın çevresinden saklamaya çalışır. Tahatsızlığı yaşayan insanların bunu hisdetiği noktada ailelerine karşı öfke duymaları ve giderek dajha fazla içlerine kapanmaları söz konusudur.

Peki ne yapmak gerekir ?

Şizofreninin bir suç ya da ceza değil biyolojik yönleri ağr basan bir rahatsızlık olduğunun ve kişinin yeteneklerinde ksmi kısıtlamalara yol açabileceğinin öncelikle kabul edilmesi gerekir. Bu da şizofrenisi olan insan üzerindeki beklenti yükünün aile baskısının azalmasında olumlu rol oynar.

Ailenin tavrı nasıl olmalıdır ?

Açık ve net bir ilişki kurmak gereklidir. Genelde Şizofrenisi olan insanlarla en iyi geçinenlerin onlara en doğal davrananlar olduğu bilinmektedir. Aynı anda birden fazla istekte bulunmadan düşüncelerini değiştirmek için onları sürekli ikna etmeye çalışmadan ailece topluca yapılan yemek yeme misafir ağırlama televizyon izleme gibi faaliyetlere sürekli olarak katılmaya zorlanmadan yalnız kalma ya da odalarına çekilme isateklerine duygusal mesafelerine saygı duyarak davranmak gerekir.

Ailenin davranışları tedaviyi etkiler mi ?

Evet. Kesinlikle. Aile ortamında her yaptklarına karışılan sürekli öfke dolu davranışlara eleştirilere maruz bırakılan insanların ilaçların düzenli olarak kullansalar bile sık sık rahatsızlandıklar görülmektedir. Bu nedenle tedavide ailenin bilgilendirilmesi büyük önem taşımaktadır.

(Alıntıdır)
________________
Umut bitti,limanı değil gezegeni verin ateşe.

imza
Alıntı ile Cevapla
Yeni Konu aç  Cevapla

Etiketler
bolunmesi, sizofreni, zihin

Seçenekler
Stil


Saat: 17:19

Forum Yasal Uyarı
vBulletin® ile Oluşturuldu
Copyright © 2016 vBulletin Solutions, Inc. All rights reserved.

ForumSevgisi.Com Her Hakkı Saklıdır
Tema Tasarım:
Kronik Depresif


Sitemiz bir 'paylaşım' sitesidir. Bu yüzden sitemize kayıt olan herkes kontrol edilmeksizin mesaj/konu/resim paylaşabiliyorlar. Bu sebepten ötürü, sitemizdeki mesaj ya da konulardan doğabilecek yasal sorumluluklar o yazıyı paylaşan kullanıcıya aittir ve iletişim adresine mail atıldığı taktirde mesaj ya da konu en fazla 48 saat içerisinde silinecektir.

ankara escort bayan, ankara escort, izmir escort ankara escort, ankara escort bayan, eryaman escort, pendik escort, antalya escort,