Forum Logo


Geri Git   ForumSevgisi.Com > ForumSevgisi Din Ve Maneviyat > İslamiyet > Sahabeler - Evliyalar


Hamamizade İsmail Dede EfendiKonu Bilgileri
Konu Başlığı
Hamamizade İsmail Dede Efendi
Konudaki Cevap Sayısı
0
Şuan Bu Konuyu Görüntüleyenler
Görüntülenme Sayısı
131

Kullanıcı Etiket ListesiYeni Konu aç  Cevapla
 
LinkBack Seçenekler Stil
Alt 21 Ocak 2015, 03:18   #1
Üye
Liich - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Liich Asteroids Champion! Space Invaders Champion! Tetris Champion! Snake Champion! Breakout Champion! Flash Chess Champion! Dice Game Champion! Jelly Friend Champion! Green Snake Mania Champion! Archers Duty Champion! Bamboo Trekking Champion! Jack Run Champion! Alien VS Robots Champion! Angry Faic 2 Champion! Flappy Bird 2 Champion! Funny Pets Champion! Beaned Champion! Acne Be Gone Champion! Archery Master Champion! 13 Days After Champion! Dragon Princess Champion! Assault Echelon: Warehouse Champion! Jolly Jong 2 Arcade Champion! Big Hero 6 Fly Adventure Champion! Cyber Chaser Champion! Chaos Faction 2 Survival Champion! Crest Breakout 2 Champion! Bubble Trouble Champion! Catapon Champion! Bomber Invaders Champion! Athens Treasure Champion! Joops Champion! Disco Bowling Champion! Gluey 2 Champion! Alchemy Swap Champion! Desert Hunter Champion! Immense Army Champion! Hell Archery 2 Champion! Duck Tub Battle Champion! Air Hockey Champion! Booa Jumper Champion! Alien Bounce Champion! Bomboozle 3 Champion! Space Carrer Champion! LT. Fly II: The Kamikaze Rescue Squad Champion! Rat Fishing Champion! Wrath of Zombies Champion! Santa's Showdown Champion! Zombie Takedown Champion! Urban Unrest Champion! Zombo Buster Rising Champion! Super Sonic Diamonds Pick Champion! Ring Pass Not Champion! Royal Guard Champion! Super Shiny Head Champion! Robobomber Champion! Run Bird Run Champion! PacmanClassic Champion! Shellshock Match 3 Champion! Lumidisk Champion! Rock N Roll Champion! Super Julio 2 Champion! Knight Mighty Run Champion! Pick Up Sticks 3D Champion! The Intergalactic Bounty Hunter Champion! Sweet And Bad Champion! Star Bores Episode One Champion! Formula Racing Champion! Ice Cream Racing Champion! Hong Kong Ninja Champion! 1001 Arabian Nights Champion! Building Demolisher Champion! Battle Bugs Attack Champion! Cops And Burglar Champion! Caribbean Admiral Champion! Bittu Bomber Champion! Bomb It 3 Champion! Pencil Panic Extreme Champion! Kitts Kingdom Champion! Big Diamond 2 Champion! Mahjong Dark Dimensions Champion! Soccer Star Champion! Bobulous Champion! Bubble Slasher Champion! Diamond Detective Champion! Elemental Explosion Champion! Butterfly Arkanoid Champion! Fruit Legend Elimination Champion! Fruit Planet Champion! Blocks Cats Champion! Jewel Search Champion! Jem Match 2 Mining Champion! Amazing Dare Dozen Champion!
UYARI:
Kullanıcıların Profil Bilgileri Ziyaretçilere Kapatılmıştır. Görmek için Kayıt Olmalısınız
Standart Hamamizade İsmail Dede Efendi

Hamamizade İsmail Dede Efendi

Ser müezzin-i şehriyari, musahib-i padişahi, reis-i fasl-ı hümayun, Mevlevi-nayzen, na’athan, hanende Hamamizade İsmail Dede Efendi (1178-1846)

24 Şubat 2008

“Dinleyen dillenir dinlemeyen dilsiz kesilir.”

Ser müezzin-i şehriyari, musahib-i padişahi, reis-i fasl-ı hümayun, Mevlevi-nayzen, na"athan, hanende Hamamizade İsmail Dede Efendi (1778-1846 )

Hayatı, eserleri, şahsiyeti, musiki tarihimizdeki yeri...

Giriş

Tarih boyunca insanı öte âleme kanatlandıran, kendi iç-deruni dünyasında esrarengiz bir yolculuğa çıkaran, insanın nefsanî yönünü uyuşturan, ilahi nağmelerin, manevi ezgilerin renkli ve huzur dolu bir ahengi olmuştur musiki.

İlahi ezgiler kulaktan girip gönle ulaşır. Gönül nağmelerden yarı sarhoş yarı mest halde öte dünyanın uçsuz bucaksız ikliminde huşu ile dolaşır.

Vecd hali denen bu ilahi neşenin verdiği huzur ile dolup taşma, insanı vicdan ve irfan sahibi eder.

Musikinin ilahi ezgileriyle gündelik hayatın telaşından, küçük hesaplarından, menfaat ilişkilerinin o dayanılmaz ağırlığından sıyrılan insan tarifsiz bir huşuyla adeta kanatlanıp öte âlemin kapılarını aralar, bu büyük eserin insanın ruh haletinde meydana gelen bu akisler musikiye özgüdür denilebilir.

Altı yüz küsur yıl üç kıtaya hükümran olmuş, devrin en büyük imparatorluklarına, devletlerine ferman dinletmiş bu büyük kültür ve medeniyetin bugün yok olmaya yüz tutan, sahip çıkılması, yaşanılıp yaşatılması gereken en mühim değerleri arasında olan musikimiz ve maalesef layık olduğu hürmet ve alakayı görememekte.

Gündelik hayatın koşuşturmacası ve keşmekeşi arasında makine gürültülerinin yeri göğü kapladığı ve her bir şeyi makinelerin yönetir olduğu günümüzde bu ilahi-manevi, tasavvufi eser bugün bize ne söyleyebilir?

İnsan geçim sıkıntısı içinde kendi derdine düşmüş, dizginleri nefsinin yularına kaptırmış gidiyorken tekke musikisinin bu en nadide parçası bizi kendimizle hesaplaşmaya götürür.

Akıp giden hayatın içinde “neyim, nerden geldim, nereye gidiyorum” sorularını sormak için insanı bu sonsuz akışın girdabından çekip çıkarıp inzivaya sürükler.

İnsan, yukarıdaki bu sorulara kendince yanıtlar vermelidir.

Aksi halde yaşamın anlam ve önemi kaybolur.

Farsçası mutriban olan sazendenin elindeki her bir estrumanın tasavvufi manaları vardır.

Her ensturman Mevlevi geleneğinde derin tasavvufi anlamları, öte âleme açılan bir felsefesi vardır.

Yıllarca Osmanlı imparatorluğunda adeta bir sanat akademisi gibi iş gören Mevlevi dergâhların tekke musikinin ve Osmanlı musiki geleneğinin membaı, içinden fışkırdığı kaynaktır.

Anlamsızlık çukurunda kendiyle cebelleşen günümüz insanını tasavvufi, deruni bir anlam okyanusunun içine çeken bu davete icabet bizi kendi kültür ve medeniyetimizin değerleriyle buluşturur.

Hayvan-nefs madde ile, insan mana ile beslenir.

Hayvan-nefs ağızdan insan kulaktan beslenir diyor Mevlana Celaleddin Rumi.

Musiki hayvana-nefse değil insana hitap eder.

Musikiyle bağını koparmış bir medeniyet boğazına kadar maddiyatın sefaletine düşmeğe mahkûmdur.

Nerden geldiğini, nereye gideceğini bilen insan, neyi aradığını da bilir.

Son olarak sözü Mevlana hazretlerinin bir sözüyle bağlayıp sonra da devrinin en büyük musiki erbabı olan Hamamizade İsmail Dede Efendi"yi bir nebze olsun tanıtmaya çalışalım : “Can konağını aramadaysan, cansın; bir lokma ekmek arıyorsan, ekmeksin.

şu nükteyi biliyorsan, işi biliyorsun demektir: neyi arıyorsan O"sun sen.”

Hayatı

İsmail Dede Efendi 18. asrın en mühim şahsiyetleri arasındandır. Hayatına dair etraflı malumata maalesef sahip değiliz.

Bilindiği kadarıyla 9 Ocak 1778 yılında Şehzade başı"nda doğdu.

Babası, uzun müddet Sayda valisi Cezzar Ahmet Paşa"nın mühürdarlığını yapmış olan Süleyman Ağa, annesi Rukiye Hanım "dır.

Babası Süleyman Ağa, Cezzar Ahmet Paşa"nın halka gösterdiği gaddarlığa dayanamayarak vazifesinden istifa etmiş ve İstanbul"a gelerek Şehzadebaşı"ndaki Acemoğlu Hamamı "nı alarak işletmeye başlamıştır.

Doğumu kurban bayramının birinci gününe denk geldiği için kendisine Hz. İsmail"e atfen İsmail adı verilir.

Devrinin kaynaklarında “Derviş İsmail” ; musiki camiasında Mevlevi tarikatına mensup olmasından ötürü “Dede(1) Efendi” ; babasının hamam işletmesinden dolayı da “Hamamizade” lakabıyla anılmıştır.

Süleyman Ağa İsmail henüz üç dört yaşlarındayken bu hamamı satıp Altımermer Kurusebil mahallesindeki Çavuş Hamamı civarında bir ev satın alarak oraya yerleşir.

(2) İsmail sekiz yaşına geldiğinde Hekimoğlu Ali Paşa Camii bitişiğindeki Çamaşırcı mektebine başlamış ve ilk tahsilini orada bitirmiştir.

Mektepte sesinin güzelliği ve musikideki kabiliyeti yüzünden mektebin “ilahici başısı “ seçilir.

Bu yıllardan devrin musiki üstatlarından Anadolu Kesedarı Uncuzade Seyyid Mehmet Emin Efendi (ö.1811) ile tanışır.

Bu zat bir gün İsmail"in ilahi okuyuşunu dinler ve kendisinde büyük bir istidat sezdiğinden onu talebeliğine kabul eder.

İşte İsmail"in ilk musiki hocası bu zat-ı muhterem olmuştur ve onu kendi evlatlarından ayırmamıştır.

İlköğretimi bitiren İsmail on dört yaşındayken yine Seyyid Mehmet"in desteğiyle Defterdarlık"ta baş muhasebe kalemine kâtip muavini olarak çalışmaya başlar.

İsmail yedi yıl kadar hem bu kalemde çalışır hem de musiki dersleri ve terbiyesi alır.

Bu arada pazartesi ve Perşembe günleri de Yenikapı Mevlevihanesi giderek orda dergâhın postnişini olan Ali Nutki Dede ve kardeşi Abdülbaki Nasır Dede"den den musiki dersleri ve Mevlevi terbiyesi almaya başlar.

Onun musikiye olan yatkınlığını kısa zamanda fark eden Nutki Dede"nin kendisine :” oğlum, musiki sana dad-ı Hak"tır.

İnşallah bütün musikişinasını koltuklarının altına alırsın.” dediği bilinir. (3) Ney üflemeyi de Abdülbaki Nasır Dede"den öğrendiği anlatılır.

Yenikapı Mevlevihanesi" nde bir yandan şeyhi Ali Nutki Dede'nin derslerini dinler diğer yandan da bilgisini ilerletip sanat yolun ilerlemeye çabalar.

18 Mayıs 1797 ( 18 Zilhicce 1212) Perşembe günü resmen ''Mevlevi'' olur.

Sema meşkini ise 1798 (15 Sefer 1213) tarihinde tamamlar.

1001 günlük ''Çile(4)'' süresini 27 mart 1801"de (20 şevval 1215) tamamlayarak(5) ''Dede'' payesini alarak dergahta hücre sahibi olur.

1802 yılının ilk aylarında saraylı Nazlıfer Hanım "la evlenmesinden sonra Yenikapı Mevlevi hanesi"ndeki odasından ayrılarak Akbıyık Mahallesi (6)nde kiraladığı eve taşınır.

Dede Efendi, ününü daha ''Çile'' de iken duyurmaya başlamıştır. Bu sıralarda bestelemiş olduğu ; ”Zülfündedir benim baht-ı siyahım” mısraıyla başlayan güfteli, buselik şarkısı, çağının musiki sevenleri tarafından çok beğenilir.

Bu eseri dinlemek, öğrenmek, bestekârı olan Derviş İsmail'i tanımak için tekkeye gelenlerin sayısı gün geçtikçe artmaya başlar.

Hadisenin akisleri 3. Selim (h.1789–1807, ö. 28 Temmuz 1808) 'in kulağına ulaşınca, Mevlevihane"ye bir saray görevlisi gönderilerek Derviş İsmail'in saraya gelmesi emredilir.

»Hamamizade İsmail Dede Efendi - www.ForumSevgisi.Com 
Alıntı ile Cevapla
Yeni Konu aç  Cevapla

Bookmarks

Etiketler
dede, efendi, hamamizade, ismail

Seçenekler
Stil


Saat: 17:46

Yasal Uyarı Forum

ForumSevgisi.Com, paylaşım sitesidir.Bu nedenle yazılı, görsel ve diğer materyaller sitemize kayıtlı üyelerimiz tarafından kontrol edilmeksizin eklenmektedir.Bu nedenden ötürü doğabilecek yasal sorumluluklar yazan kullanıcılara aittir.Sitemiz hak sahiplerinin şikayetleri doğrultusunda yazılı, görsel ve diğer materyalleri 48 saat içerisinde sitemizden kaldırmaktadır. Gerekli Şikayet Bildirimleri "Bize Yazın" kısmından yapabilirsiniz.
Telif Hakları vBulletin® Copyright ©2000 - 2016, ve Jelsoft Enterprises Ltd.'e Aittir.
Bu forum, en iyi 1366 x 768 ekran çözünürlüğünde Mozilla ve Chrome ile görüntülenebilir.
www.ForumSevgisi.Com © 2014-2016

Facebook Twitter YouTube YouTube YouTube YouTube DMCA.com Protection Status
Forum Forumlar Forum Sitesi Ask Forumu Etiket Sitemap
Yukarı Git