ForumSevgisi.Com

ForumSevgisi.Com (http://www.forumzirve.net/register.php/)
-   Şifalı Bitkiler (http://www.forumzirve.net/register.php/241-sifali-bitkiler/)
-   -   Reyhan Bitkisinin Faydaları (http://www.forumzirve.net/register.php/sifali-bitkiler/12284-reyhan-bitkisinin-faydalari.html)

BuRHaN 01 Aralık 2014 23:27

Reyhan Bitkisinin Faydaları
 
Reyhan Bitkisinin Faydaları

indistan üzerinden tüm Dünyaya yayılan Reyhan son derece güzel kokan bir bitkidir.Hindistan üzerinden tüm Dünyaya yayılan Reyhan son derece güzel kokan bir bitkidir. Güzel kokusunun yanı sıra ayrıca pek çok faydasıda bulunan reyhan bitkisi Mısır ve Roma dönemlerinde şifacı olarak adlandırılan o dönemin doktorları tarafından en sık kullanılan şifalı bitkiler arasında yer almaktadır

Reyhanın faydaları arasında akla ilk gelenler mikrop öldürücü özelliğidir. Bunun yanı sıra reyhan yemek sonrası sindirim sorunu yaşayan kişilerin kurtarıcısı durumundadır. Sindirimi büyük bir hız ile kolaylaştıran reyhan bu özelliği ile sindirim sorunu olan kişilerin kısa sürede rahatlamasını sağlamaktadır.

Reyhanın faydaları olarak sakinleştirici etkiye sahip bulunması, antibakteriyel özellekleri barındırması, emziren annelerin sütünü artırması, doğuma hazırlanan anne adaylarının doğumunu kolaylaştırması, sindirimi kolaylaştırması ve şişkinlik hissini büyük ölçüde azaltması yer almaktadır. Reyhan bitkisi Mayıs ayından başlanarak Eylül ayı sonuna kadar toplanır ve daha sonra gölge bir alanda kurutularak paketlenir. Açık olarak satılan reyhan bitkisini almaktan kaçınmakta fayda vardır. Çünkü açık bir şekilde bekletilen reyhan bitkisi önemli etken maddelerini kaybeder. Bu nedenle reyhan satın alırken bitkinin paketli ve ambalajlı olmasına dikkat etmekte fayda vardır.


Saat: 18:45