Forum Logo


Geri Git   ForumSevgisi.Com > ForumSevgisi Sosyal Bölüm > Bitki Dünyası > Şifalı Bitkiler

Şifalı Bitkiler Saglığımıza faydalı olan şifalı bitkiler ve özellikleri le ilgili konular...


Kedi Bıyığı Otunun Faydaları Nelerdir?

Saglığımıza faydalı olan şifalı bitkiler ve özellikleri le ilgili konular...Konu Bilgileri
Konu Başlığı
Kedi Bıyığı Otunun Faydaları Nelerdir?
Konudaki Cevap Sayısı
2
Şuan Bu Konuyu Görüntüleyenler
Görüntülenme Sayısı
265

Kullanıcı Etiket Listesi

Ağaç Şeklinde Aç2Beğeni
  • 1 gönderen Liich
  • 1 gönderen BuRHaN


Yeni Konu aç  Cevapla
 
LinkBack Seçenekler Stil
Alt 04 Şubat 2015, 23:47   #1
Öylesine Biri i$te.
Alabora - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Alabora
UYARI:
Kullanıcıların Profil Bilgileri Ziyaretçilere Kapatılmıştır. Görmek için Kayıt Olmalısınız
Standart Kedi Bıyığı Otunun Faydaları Nelerdir?

Kedi Bıyığı Otunun Faydaları Nelerdir?“Java çayı” ya da “Hint böbrek çayı” olarak da bilinen, kedi bıyığı otu yüzyıllardır tedavi edici özellikleri ile bilinmektedir. Bu makalede kedi bıyığı otunun sağlık yararları hakkında bilgi vereceğiz. Daha fazlası için okumaya devam edin.

Biliyor Muydunuz?

Kedi bıyığı otu “Orthosiphon aristatus” ve “Cleome gynandra” olmak üzere iki farklı bitki için kullanılan bir isimdir. Kendi botanik isimlerinden de anlaşılacağı gibi aslında, bu bitkilerin her biri farklı bir cins ve aileye aittir.

Kedi bıyığı otunun botanik ismi “Orthosiphon aristatus” dur ve bu bitki “Lamiaceae” familyasına aittir. Orthosiphon kelimesi Yunanca düz anlamına gelen “orthos” kelimesinden ve boru anlamına gelen “sifon” kelimelerinden türetilmiştir. Güneydoğu Asya’ nın çeşitli bölgeleri ve Avustralya’da tropik bölgelerde yetişen bu bitkinin tıpkı bir kedinin bıyıklarına benzer eklentileri vardır. Ancak bu bitkide kendine özgü görünüşünün dışında çok daha fazlası var. Bu bitkinin kuru ya da taze yaprakları diüretik (idrar söktürücü) özellikleri ile bilinen bir bitki çayının hazırlanmasında kullanılmaktadır. Bu bitki yüzyıllardır Güneydoğu Asya halkı tarafından kullanılmaktadır.

Kedi Bıyığı Otunda Bulunan Fitobesinler:

“Balbas Pusa” ve “Java çayı” olarak da bilinen bu bitki yüzyıllardır halk arasında bir idrar söktürücü olarak kullanılmıştır. Çoğunlukla bitki çayı formunda kullanılmaktadır. Kedi bıyığı otu çayı yapmak için bitkinin taze yapraklarını doğramanız gerekmektedir. Dört kap suya bir kap taze doğranmış yaprakları ekleyin ve 10-15 dakika kaynatın. Demleyin ve daha sonra, yaprakları ayırmak için bir süzgeç kullanın. Aşırıya kaçmadan günde bir iki bardak kedi bıyığı otu çayı içebilirsiniz.

Laboratuvar çalışmaları kedi bıyığı otunun, farmakolojinin ilgi alanı olabilecek bir çok bitkisel besin içerdiğini ortaya koymuştur. Örneğin, flavonoidler içerir. Flavonoidler bir çok tedavi edici özellikleri ile ilişkili olan bitki pigmentleri sınıfına aittir. Bunların serbest radikallerin etkilerini nötralize etmeye yardımcı olduğuna inanılmaktadır. Bu bitkinin çok sayıda sağlık faydaları aşağıdaki fitobesinlerin varlığı ile ispat edilebilir;

-Flavonoidler (Eupatorin ve sinensetin)
-Taninler
-Saponinler
-Fenoller
-Terpenoidler
-Orthosiphonin (glikosid)

Bu bitki ayrıca steroid öncüleri olan “triterpine”leri içerir. Bunlar aşağıdakileri içerir;

-Ursolik asit
-Oleanolik asit
-Kafeik asit
-Rosmarinik asit
-Betulinik asit

Kedi Bıyığı Otunun Faydaları Nelerdir?

Bu bitki idrar söktürücü etkilerinden dolayı böbrek ve mesane problemlerini tedavi etmek için kullanılmıştır. Halk tarafından gut ve romatizma semptomlarının ortadan kaldırılması için bu bitki kullanılmaktadır. Bunun nedeni kedi bıyığı otunun antihipertensif ve anti-inflamatuar özelliklere sahip olduğuna inanılmasıdır. Aynı zamanda, önemli bir antimikrobiyal aktivite sergilemektedir. Bu bitkinin idrar akışını uyarmak ve artırmak için kullanılan, bazı detoksifikasyon içecekleri veya ürünlerinde kullanılmasına şaşırmamak gerek. Kurutulmuş yaprak çay poşetleri, özütler, tabletler ve kapsüller şeklinde bulunabilmektedir.

Detoks Etkileri:

Bir çok kilo verdirici program detoksifiye edici maddeler olarak, bitkisel içeceklerin kullanılmasını önermektedir. Bir detoks diyeti uygulandığı zaman, glikojen ve su kaybını tetiklenir ve sudan kilo verilir. Ancak bu yağ kaybına eşit değildir. Kedi bıyığı otu da idrar söktürücü olduğu için idrar akışını arttırarak sudan kilo verilmesine yardımcı olur.

İdrar Söktürücü Özellikleri:

Diüretik terimi idrar akışını arttıran madde anlamına gelir. Bu bitkide bulunan sinensetin ve tetrametoksi-flavon maddelerinin, damar duvarlarının kaslarını rahatlatarak idrar akışını arttırdığına inanılmaktadır. Bu bitkinin idrar söktürücü etkisi aynı zamanda “Methylripariochromene A” maddesine de atfedilebilir. Hiperürisemik sıçanlar üzerinde yapılan bir çalışmada, kedi bıyığı otu kullanımının azalmış serum ürat seviyeleri ile bağlantılı olduğu gösterilmiştir. Sonuçlar, sıçanlarda bu bitkinin idrar söktürücü etkisini göstermiştir.


Hipertansiyonu Önleyici Etkileri:

Kedi bıyığı otunun kan basıncını düşürücü etkisi olduğuna inanılmaktadır. Bu etkinin, bitkinin yapraklarında bulunan “Methylripariochromene A” maddesinden kaynaklandığı düşünülmektedir. Çalışmalar bu maddenin damar genişletici bir etkiye sahip olduğunu göstermektedir. Aynı zamanda kalp debisini azaltır ve idrar akışını arttırır. Bu özelliklerin yüksek tansiyon tedavisinde faydalı olduğuna inanılmaktadır. Potasyum, sodyumun etkilerini azaltmada yardımcı olur. Bu nedenle kedi bıyığı otunda bulunan yüksek potasyum içeriği de hipertansiyon tedavisinde faydalıdır.

Enflamasyonu Önleyici Etkileri:

Bu bitkinin aynı zamanda antimikrobiyal ve anti-inflamatuar özelliklere sahip olduğuna inanılmaktadır. Geleneksel tıpta şişme ve ağrıları rahatlatma amacıyla kullanılmıştır. Bu bitkinin yaprakları diş çürüklerinin neden olduğu acıdan kurtulmak için bir lapa olarak da kullanılmaktadır. Ayrıca dövülerek lapa haline getirilir ve şişmeyi rahatlatmak için kullanılabilir. Antimikrobiyal özellikleri nedeniyle, idrar yollarındaki iltihabın belirtileri ortadan kaldırmaya yardımcı olur. İdrar söktürücü olması böbrek taşları ve safra taşlarının temizlenmesinde de yarar sağlamaktadır.

Yukarıda belirtilen avantajlarının yanı sıra, Güneydoğu Asya halkının kan şekeri seviyeleri ve kolesterolü düşürmek için de bu bitkiyi kullandıkları bilinmektedir. Henüz bildirilen bir yan etkisi olmasa da, aşırıya kaçmadan tüketmeniz önerilmektedir. Ayrıca kullanmaya başlamadan önce bir sağlık uzmanına danışmanız daha faydalı olacaktır özellikle de bitki ile etkileşebilecek başka ilaçlar kullanıyorsanız. Sağlıkla kalın!

»Kedi Bıyığı Otunun Faydaları Nelerdir? - www.ForumSevgisi.Com 
Alıntı ile Cevapla
Alt 04 Şubat 2015, 23:54   #2
Üye
Liich - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Liich Asteroids Champion! Space Invaders Champion! Tetris Champion! Snake Champion! Breakout Champion! Flash Chess Champion! Dice Game Champion! Jelly Friend Champion! Green Snake Mania Champion! Archers Duty Champion! Bamboo Trekking Champion! Jack Run Champion! Alien VS Robots Champion! Angry Faic 2 Champion! Flappy Bird 2 Champion! Funny Pets Champion! Beaned Champion! Acne Be Gone Champion! Archery Master Champion! 13 Days After Champion! Dragon Princess Champion! Assault Echelon: Warehouse Champion! Jolly Jong 2 Arcade Champion! Big Hero 6 Fly Adventure Champion! Cyber Chaser Champion! Chaos Faction 2 Survival Champion! Crest Breakout 2 Champion! Bubble Trouble Champion! Catapon Champion! Bomber Invaders Champion! Athens Treasure Champion! Joops Champion! Disco Bowling Champion! Gluey 2 Champion! Alchemy Swap Champion! Desert Hunter Champion! Immense Army Champion! Hell Archery 2 Champion! Duck Tub Battle Champion! Air Hockey Champion! Booa Jumper Champion! Alien Bounce Champion! Bomboozle 3 Champion! Space Carrer Champion! LT. Fly II: The Kamikaze Rescue Squad Champion! Rat Fishing Champion! Wrath of Zombies Champion! Santa's Showdown Champion! Zombie Takedown Champion! Urban Unrest Champion! Zombo Buster Rising Champion! Super Sonic Diamonds Pick Champion! Ring Pass Not Champion! Royal Guard Champion! Super Shiny Head Champion! Robobomber Champion! Run Bird Run Champion! PacmanClassic Champion! Shellshock Match 3 Champion! Lumidisk Champion! Rock N Roll Champion! Super Julio 2 Champion! Knight Mighty Run Champion! Pick Up Sticks 3D Champion! The Intergalactic Bounty Hunter Champion! Sweet And Bad Champion! Star Bores Episode One Champion! Formula Racing Champion! Ice Cream Racing Champion! Hong Kong Ninja Champion! 1001 Arabian Nights Champion! Building Demolisher Champion! Battle Bugs Attack Champion! Cops And Burglar Champion! Caribbean Admiral Champion! Bittu Bomber Champion! Bomb It 3 Champion! Pencil Panic Extreme Champion! Kitts Kingdom Champion! Big Diamond 2 Champion! Mahjong Dark Dimensions Champion! Soccer Star Champion! Bobulous Champion! Bubble Slasher Champion! Diamond Detective Champion! Elemental Explosion Champion! Butterfly Arkanoid Champion! Fruit Legend Elimination Champion! Fruit Planet Champion! Blocks Cats Champion! Jewel Search Champion! Jem Match 2 Mining Champion! Amazing Dare Dozen Champion!
UYARI:
Kullanıcıların Profil Bilgileri Ziyaretçilere Kapatılmıştır. Görmek için Kayıt Olmalısınız
Standart

İsmi komikmiş Ama baya faydalı..

»Kedi Bıyığı Otunun Faydaları Nelerdir? - www.ForumSevgisi.Com

Alabora bunu beğendi.


 
Alıntı ile Cevapla
Alt 04 Şubat 2015, 23:59   #3
BuRHaN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
UYARI:
Kullanıcıların Profil Bilgileri Ziyaretçilere Kapatılmıştır. Görmek için Kayıt Olmalısınız
Standart

Kolesterol Ve Kan Şekeri Düşürüyorsa Bayağı Faydalı Bir Otmuş.

»Kedi Bıyığı Otunun Faydaları Nelerdir? - www.ForumSevgisi.Com

Alabora bunu beğendi.


 
Alıntı ile Cevapla
Yeni Konu aç  Cevapla

Bookmarks

Etiketler
biyigi, faydalari, kedi, nelerdir, otunun

Seçenekler
Stil


Saat: 20:24

Yasal Uyarı Forum

ForumSevgisi.Com, paylaşım sitesidir.Bu nedenle yazılı, görsel ve diğer materyaller sitemize kayıtlı üyelerimiz tarafından kontrol edilmeksizin eklenmektedir.Bu nedenden ötürü doğabilecek yasal sorumluluklar yazan kullanıcılara aittir.Sitemiz hak sahiplerinin şikayetleri doğrultusunda yazılı, görsel ve diğer materyalleri 48 saat içerisinde sitemizden kaldırmaktadır. Gerekli Şikayet Bildirimleri "Bize Yazın" kısmından yapabilirsiniz.
Telif Hakları vBulletin® Copyright ©2000 - 2016, ve Jelsoft Enterprises Ltd.'e Aittir.
Bu forum, en iyi 1366 x 768 ekran çözünürlüğünde Mozilla ve Chrome ile görüntülenebilir.
www.ForumSevgisi.Com © 2014-2016

Facebook Twitter YouTube YouTube YouTube YouTube DMCA.com Protection Status
Forum Forumlar Forum Sitesi Ask Forumu Etiket Sitemap
Yukarı Git