Forum Logo


Geri Git   ForumSevgisi.Com > ForumSevgimiz Eğitim Bölümü > Türkçemiz Ve Diğer Dersler > Tarih


Osmanlı'dan Günümüze Mimarlık-Hassa Mimarlar TeşkilatıKonu Bilgileri
Konu Başlığı
Osmanlı'dan Günümüze Mimarlık-Hassa Mimarlar Teşkilatı
Konudaki Cevap Sayısı
0
Şuan Bu Konuyu Görüntüleyenler
Görüntülenme Sayısı
83

Kullanıcı Etiket ListesiYeni Konu aç  Cevapla
 
LinkBack Seçenekler Stil
Alt 05 Aralık 2014, 22:56   #1
Güneş teninde güzel.
User - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
User
UYARI:
Kullanıcıların Profil Bilgileri Ziyaretçilere Kapatılmıştır. Görmek için Kayıt Olmalısınız
Standart Osmanlı'dan Günümüze Mimarlık-Hassa Mimarlar Teşkilatı

Osmanlı'dan Günümüze Mimarlık-Hassa Mimarlar Teşkilatı

Özet: Türkiye’de bugün, yapı sektörünün düzenli olarak işlemeyen bir örgüt yapısına sahip olması ve yapı üretim sistemindeki yanlışlıklar nedeniyle, fiziksel planlama ölçeğinden başlayarak yapı ölçeğine kadar uzanan kentsel gelişme süreci, kendiliğinden ve denetimsiz bir şekilde gelişme göstermektedir. Türkiye’deki yapı üretim sistemi, bu sistem içerisinde yer alan meslek gruplarının görev, yetki ve sorumlulukları ile mesleki ilişkileri ve örgütlenme biçimlerinin sorgulanması kaçınılmaz olmuştur. Mimarlık mesleği geçmişten gelen özellikleri nedeniyle yapı üretiminde önemli bir yer tutmaktadır.
Bu bildiride, birçok alanda olduğu gibi Osmanlı İmparatorluğu’ndan Türkiye Cumhuriyeti’ne geçişin gözlemlendiği yapı üretim sisteminin ve mimarlığın da içerisinde yer aldığı yapı üretimindeki mesleki ilişkilerin ve örgütlenmenin gelişimi ele alınarak, 1999 depremleri sonrasında Türkiye’deki yasal düzenlemelerin biçimlendirdiği mimarlık mesleği ortamındaki gelişmeler irdelenmiştir.
Anahtar Kelimeler: Osmanlı, yapı üretimi, mimarlık mesleği, imar sistemi.

1. GİRİŞ

Yapı üretiminin uygulandığı çevreyi oluşturan imar, planlama, uygulama ve denetim sistemi, en çok değişikliğe uğramış ve sürekli gelişme çabası içerisinde çeşitli sorunların yaşandığı bir olgudur.
Türkiye Cumhuriyeti pek çok alanda Osmanlı Devleti’nden devraldığı bir toplum yapısına sahiptir. Cumhuriyetin İlanı ve yeni bir devletin kurulması ile birçok alanda yeni atılımlar ve gelişmeler yaşanmıştır. Bu nedenle mimarlık mesleğinin uygulama alanı bulduğu yapı üretimindeki gelişmeler Osmanlı Devleti’nden günümüze kadar tarihsel bir akış ve toplumu ilgilendiren birçok köklü değişiklerin yaşandığı olaylar ışığı altında ele alınmış ve irdelenmiştir.

2. CUMHURİYET ÖNCESİ OSMANLI’DA YAPI ÜRETİMİNİN GELİŞİMİ

2.1. Tanzimat Fermanı (1839)-Batılılaşma Hareketi Öncesi Dönemdeki Gelişmeler
Osmanlı’da mimari, insanlar için ihtiyaç duyulan bir yapının yapılması isteği ile başlayarak, bir dizi çalışma sonucunda ortaya çıkmıştır. En basitinden en karmaşığına kadar bir yapının yapılma isteği ile başlayan tüm imar ve inşa faaliyetleri düzenli bir organizasyonun ürünüdür. 16. yüzyıla kadar Türk İslam Mimarisi'ni oluşturan eserlerin nasıl bir imar sistemi ve teşkilatlanma ile yapıldıklarına dair pek fazla bilgi sahibi olunmamasına rağmen Türk İslam Devletleri’nin hemen hepsinin merkeziyetçi bir yönetim anlayışına sahip olmaları ve genelde sultanların sanat ve mimariyi destekler tavır içinde olmaları nedeniyle, büyük ölçekli yapı faaliyetleri merkeziyetçi anlayışla, saraya bağlı ya da sarayla ilişkili teşkilatlarca yürütülmekteydi (Dündar, 2000).

Türk İslam Devletlerinin hemen hepsindeki her şeyin devlet adamlarından beklenmesi şeklindeki devlet adamı anlayışının aynı olması mimarlık alanında da en önemli işverenlerin sultanlar, vezirler vb. devletin en üst kademesindeki idareciler olduğunu ortaya koymaktadır. İmar eylemi çok büyük oranda bireysel girişimlerle sürdürülmesine rağmen bu girişimlerde devletin mimarlık örgütlerinin yol göstericiliği ve yardımları da belirli bir düzenin sağlanması bakımından son derece önemli rol oynamaktadır (Cezar,1985).

Osmanlı Devleti’nin iskan politikası genellikle imar işleri ile birlikte iç içe yürütülmüştür. Toprağa insan yerleştirme ve ev sahibi yapma anlamına gelen iskan eyleminin imar işleriyle sıkı ilişki içinde olduğu açıktır. İmar işleri ise genellikle mimarlık ve şehircilikle ilgili faaliyetleri akla getirmektedir (Cezar, 1985).

Osmanlı Dönemi’ndeki yapı üretimi ve imar işlerindeki örgüt yapısı Tablo 2.2’de görülmektedir.

»Osmanlı'dan Günümüze Mimarlık-Hassa Mimarlar Teşkilatı - www.ForumSevgisi.ComUmut bitti,limanı değil gezegeni verin ateşe.

imza
 
Alıntı ile Cevapla
Yeni Konu aç  Cevapla

Bookmarks

Etiketler
gunumuze, mimarlar, mimarlikhassa, osmanlidan, teskilâti

Seçenekler
Stil


Saat: 15:37

Yasal Uyarı Forum

ForumSevgisi.Com, paylaşım sitesidir.Bu nedenle yazılı, görsel ve diğer materyaller sitemize kayıtlı üyelerimiz tarafından kontrol edilmeksizin eklenmektedir.Bu nedenden ötürü doğabilecek yasal sorumluluklar yazan kullanıcılara aittir.Sitemiz hak sahiplerinin şikayetleri doğrultusunda yazılı, görsel ve diğer materyalleri 48 saat içerisinde sitemizden kaldırmaktadır. Gerekli Şikayet Bildirimleri "Bize Yazın" kısmından yapabilirsiniz.
Telif Hakları vBulletin® Copyright ©2000 - 2016, ve Jelsoft Enterprises Ltd.'e Aittir.
Bu forum, en iyi 1366 x 768 ekran çözünürlüğünde Mozilla ve Chrome ile görüntülenebilir.
www.ForumSevgisi.Com © 2014-2016

Facebook Twitter YouTube YouTube YouTube YouTube DMCA.com Protection Status
Forum Forumlar Forum Sitesi Ask Forumu Etiket Sitemap
Yukarı Git