Forum Logo


Geri Git   ForumSevgisi.Com > ForumSevgimiz Eğitim Bölümü > Türkçemiz Ve Diğer Dersler > Tarih


Osmanlı Devletinde Şeyhülislam Nedir?Konu Bilgileri
Konu Başlığı
Osmanlı Devletinde Şeyhülislam Nedir?
Konudaki Cevap Sayısı
0
Şuan Bu Konuyu Görüntüleyenler
Görüntülenme Sayısı
72

Kullanıcı Etiket ListesiYeni Konu aç  Cevapla
 
LinkBack Seçenekler Stil
Alt 24 Aralık 2014, 14:36   #1
Güneş teninde güzel.
User - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
User
UYARI:
Kullanıcıların Profil Bilgileri Ziyaretçilere Kapatılmıştır. Görmek için Kayıt Olmalısınız
Standart Osmanlı Devletinde Şeyhülislam Nedir?

Osmanlı Devletinde Şeyhülislam Nedir?

Osmanlı İmparatorluğu'nda sadrazamdan sonra gelen ikinci büyük görevli.


Bu müessese bu adla XV. yüzyılın başlarında kurulmuştur. Bu tarihte imparatorluğun en büyük müftüsüne şeyhülislam denmiştir.


1453'ten itibaren İstanbul Müftüsü bu adı taşımaya başlamıştır. Onun için şeyhülislamlara sonraları da müfti efendi ve müfti'l-enam denmiştir.


Şeyhülislamın yüksek görevi fetva vermekti. İcrada adalet ve eğitim kuruluşlarının başında bulunan isekazaskerdi. Protokolde kazasker şeyhülislamdan önce geliyordu. Şeyhülislamın kazaskerden önce gelmesisadrazamdan sonra devletin ikinci görevlisi haline yükselmesi XVI. yüzyılın başlarında Zenbilli Ali Efendi iledir. Kesin şekilde Ebussuud Efendi ile bu durum ortaya çıkmıştır.


Tanzimat'tan sonra eğitim ve adalet işleri yavaş yavaş şeyhülislamın yetkisinden alınarak adliye ve maarif nezaretleri kurulmuştur. Fakat protokolde sadrazamla eşit ve sırada ondan sonra gelmiş bu durum 1922 sonuna kadar devam etmiştir.


Şeyhülislama mahsus meşihat rütbesi sadareti taşıyanlara ait sadaret rütbesine eşitti ve rütbeler müşir-vezir-kazasker rütbelerinin üzerindeydi. Yalnız 3 kişi şeyhülislam olmadan meşihat rütbesini almıştır. II. Osman'ın hocası Ömer Efendi ki hiç şeyhülislam olmamıştır Karaçelebizade Abdülaziz Efendi daha sonra şeyhülislam olmuştur ve şeyhülislam Erzurumlu Feyzullah Efendi'nin büyük oğlu Fethullah Efendi de şeyhülislam olamamış babası ile beraber öldürülmüştür. Bu istisnai 3 meşihat payesinin verilmesi XVII. yüzyılda olmuştur.


Meşihat rütbesi şeyhülislamlıkla vardı. Şeyhülislamlıktan alınan kimsenin rütbesi yine Rumeli kazaskeri olurdu.


Şeyhülislamlar içinde değerli bilginler sanat ve fikir adamları yetişmiştir. Yahya Bahai Arif Hikmet efendiler gibi büyük şairler Esad Efendi gibi büyük bestekarlar ve sözlük bilginleri tarihçiler hukukçular ve büyük devlet adamları vardı. Pek çoğu değerli eserler vermiş bilginlerdir


Bütün ilmiye sınıfı gibi onun başında olan şeyhülislama da idam cezası uygulanmazdı. Ayrıca 1589 hatta 1601 yılına kadar azledilememişlerdir. Göreve getirildikten sonra ölünceye kadar orada kalırlardı.


Yalnız üç şeyhülislam öldürülmüş veya idam edilmiştir. Bunlar da 1634'de IV. Murad'ın idam ettirdiği Hüseyin Efendi 1656'da Mesud Efendi ve 1703 Edirne Vakası’nda Feyzullah Efendi'dir.


Hür düşünceyle hukuk ve devlet menfaatinin üstünlüğü karşısında hiçbir şeyden çekinmeksizin hükmetmesi için büyük yetkiler verilmişti. Padişahların bazı hareketlerinin Şer-i Şerife uygunluğu için onlardan fetva istemelerinüfuzlarını arttırıyordu.


Tanzimat'a kadar şeyhülislam Divan-ı Hümayun üyesi değildi. Çünkü kendi başına karar verecek bir durumdaydı. Oturduğu sarayda küçük bir divan toplardı. Diven'da sadrazamın emrine giremeyecek derecede önemli bir şahsiyetti. Bununla birlikte tayin ve azil yetkileri padişahın mutlak vekili sayılan sadrazamın elinde bulunuyordu. En azından tasvip ve tasdiki alınırdı.


Tanzimat'ta ise şeyhülislam kabine üyesi oldu. Protokolde hemen sadrazamdan sonra ve bütün nazırlardanhatta sadaret rütbesine verilen Mısır vali veya hıdivinden önce geliyordu. Padişah kendi istediğini şeyhülislam tayin ederdi. Fakat daha çok sadrazamın seçtiği Rumeli payeli kişiyi şeyhülislam yapardı. Sadrazam kendi anlaşabileceği bir kimseyi bu makama getirir ve padişaha tasdik ettirirdi. II. Meşrutiyet Kanun-ı Esasi'si sadrazam gibi şeyhülislam seçimini de padişaha bırakmıştı (1908-1922).

»Osmanlı Devletinde Şeyhülislam Nedir? - www.ForumSevgisi.ComUmut bitti,limanı değil gezegeni verin ateşe.

imza
 
Alıntı ile Cevapla
Yeni Konu aç  Cevapla

Bookmarks

Etiketler
devletinde, nedir, osmanli, seyhulislam

Seçenekler
Stil


Saat: 09:28

Yasal Uyarı Forum

ForumSevgisi.Com, paylaşım sitesidir.Bu nedenle yazılı, görsel ve diğer materyaller sitemize kayıtlı üyelerimiz tarafından kontrol edilmeksizin eklenmektedir.Bu nedenden ötürü doğabilecek yasal sorumluluklar yazan kullanıcılara aittir.Sitemiz hak sahiplerinin şikayetleri doğrultusunda yazılı, görsel ve diğer materyalleri 48 saat içerisinde sitemizden kaldırmaktadır. Gerekli Şikayet Bildirimleri "Bize Yazın" kısmından yapabilirsiniz.
Telif Hakları vBulletin® Copyright ©2000 - 2016, ve Jelsoft Enterprises Ltd.'e Aittir.
Bu forum, en iyi 1366 x 768 ekran çözünürlüğünde Mozilla ve Chrome ile görüntülenebilir.
www.ForumSevgisi.Com © 2014-2016

Facebook Twitter YouTube YouTube YouTube YouTube DMCA.com Protection Status
Forum Forumlar Forum Sitesi Ask Forumu Etiket Sitemap
Yukarı Git