Forum Logo


Geri Git   ForumSevgisi.Com > ForumSevgimiz Eğitim Bölümü > Türkçemiz Ve Diğer Dersler > Tarih


HaceganKonu Bilgileri
Konu Başlığı
Hacegan
Konudaki Cevap Sayısı
0
Şuan Bu Konuyu Görüntüleyenler
Görüntülenme Sayısı
39

Kullanıcı Etiket ListesiYeni Konu aç  Cevapla
 
LinkBack Seçenekler Stil
Alt 24 Aralık 2014, 20:19   #1
Güneş teninde güzel.
User - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
User
UYARI:
Kullanıcıların Profil Bilgileri Ziyaretçilere Kapatılmıştır. Görmek için Kayıt Olmalısınız
Standart Hacegan

Hacegan

Osmanlılar zamanında devlet dairelerindeki yazı işlerinin başında veya defterdarlık nişancılık gibi vazifelerde bulunanlara verilen sivil bir rütbe. Hâcegân yerine “Hâcegân-ı Dîvân-ı Hümâyûn” da denilirdi.

Hâcegânlığın Osmanlı Devleti'nde ne zaman kurulduğuna dair kesin bir bilgi olmamakla beraber Fatih Kanunnamesi’nde hâcegânların rütbesinin belirtilmesi bu memuriyetin önceleri de varlığına işaret etmektedir. Önceleri sayıları az olmakla beraber zamanla duyulan ihtiyaç üzerine artmış Sultan Üçüncü Ahmed devrinde yirmiyi bulmuştur. İlk zamanlar yalnızca dîvândaki daire şeflerine bu unvan verilirken sonradan bu unvanın daha geniş şekilde kullanıldığı görülür. Gerçekten 18. asırdan itibaren devlet merkezi dışındaki bazı hizmet sahiplerine ve vezirlerin maiyetindeki “Dîvân Efendisi” denilen memurlara da hâcegân unvanı verilmiştir.

On sekizinci asırda hâcegân rütbesini haiz memurlar şunlardı: Şıkk-ı Evvel Şıkk-ı Sânî Şıkk-ı Sâlis Defterdarları; Nişancı Defter Emîni Reisül Küttâb Büyük ve Küçük Tezkireci Rûznâmeci-i Evvel Beylikçi Baş Muhasebeci Mektupçu Şehremini Tersane Darbhâne Matbah ve Arpa Eminleri; Teşrifâtçı Anadolu Muhasebecisi Atlı Muhasebecisi Yeniçeri Kâtibi Sipahi Kâtibi Silahtar Kâtibi Cizye Muhasebecisi Maliye Tarihçisi Maliye Tezkirecisi Büyük ve Küçük Rûznameciler Piyade Muhasebecisi Dîvân Çavuşları Cebeciler Kâtibi Küçük Evkaf Kalyonlar Kâtibi Garibler Kâtibi Tophane Nazırı Baş Muhasebe Kesedârı İstanbul ve Selânik Baruthaneleri Nazırı Sergi Nazırı Sadrazam Kethüdâsı ve Çavuşbaşı.

On dokuzuncu asrın başında maliyeden bazı Mukâtaa Memurları ile Enderûn ve Bîrûn Kâtibi Eminleri ve Asâkîr-i Mansûre Ordusu Nâzırı da hâcegân sınıfına dâhil edilmiştir.

Bir senelik müddetle tayin edilen hâcegânların tayinleri Şevval ayı içinde yapılırdı. Vazifede kalanlara derecelerine göre hediyeler verilirdi. Hacegânlığa tayin şu sıra ile olurdu: Sadrazam tevcihat listesini padişaha arz eder ve Hatt-ı hümâyûn ile tasdik alındıktan sonra tayini yapılan şahıslara özel merasimle memuriyet beratları verilirdi.

Sadrazam ordunun başında serdar-ı ekremlikle İstanbul dışına çıktığında kendisine mensup hâcegânlarla diğer hâcegân da mühim defterlerle sefere katılırlardı. Bunların yerine İstanbul’da birer vekil kalır ve işleri yürütürlerdi. Asılları dönünce bunların vazifeleri son bulurdu.

On sekizinci asırda hâcegânlık unvanı dört sınıf olarak mütalaa olunurdu. Birinci sınıf Üç defterdar ile Nişancı Reisül Küttab ve Defter Emini; ikinci sınıf Maliyeden Büyük Rûznameci Baş Muhasebeci ve Anadolu Muhasebecisi; üçüncü sınıf Tersane Emini Şehremini Darbhane Emini Arpa Emini ve Masraf-ı Şehriyarî Emini; dördüncü sınıf ise Maliye Dairesinin Kalem âmirleri dört piyade ve dört mukabelecileri Kalyonlar Kâtibi Tersane Ambarı Emîni Tersane Ambarı Nâzırı Tersane Reisi Tophane Nazırı Sergi Nazırı Enderûn Kâğıt Emini Bîrûn Kâğıt Emini.

Hâcegânlıktan vezirliğe terfi edilebildiği için hâcegânlık mühim bir rütbeydi. Sultan İkinci Mahmud Han devrinde yapılan yenilikler esnasında önceleri bir unvan olan hâcegânlık rütbe olarak telakki edilmiş ve bunlara mahsus nişanla resmî günlerde giyecekleri elbise tayin olunmuş ve Hâcegân-ı Divân-ı Hümâyûn tabiri böylelikle tarihe karışmıştır.

»Hacegan - www.ForumSevgisi.ComUmut bitti,limanı değil gezegeni verin ateşe.

imza
 
Alıntı ile Cevapla
Yeni Konu aç  Cevapla

Bookmarks

Etiketler
hacegan

Seçenekler
Stil


Saat: 14:37

Yasal Uyarı Forum

ForumSevgisi.Com, paylaşım sitesidir.Bu nedenle yazılı, görsel ve diğer materyaller sitemize kayıtlı üyelerimiz tarafından kontrol edilmeksizin eklenmektedir.Bu nedenden ötürü doğabilecek yasal sorumluluklar yazan kullanıcılara aittir.Sitemiz hak sahiplerinin şikayetleri doğrultusunda yazılı, görsel ve diğer materyalleri 48 saat içerisinde sitemizden kaldırmaktadır. Gerekli Şikayet Bildirimleri "Bize Yazın" kısmından yapabilirsiniz.
Telif Hakları vBulletin® Copyright ©2000 - 2016, ve Jelsoft Enterprises Ltd.'e Aittir.
Bu forum, en iyi 1366 x 768 ekran çözünürlüğünde Mozilla ve Chrome ile görüntülenebilir.
www.ForumSevgisi.Com © 2014-2016

Facebook Twitter YouTube YouTube YouTube YouTube DMCA.com Protection Status
Forum Forumlar Forum Sitesi Ask Forumu Etiket Sitemap
Yukarı Git