ForumSevgisi.Com

  ForumSevgisi.Com > ForumSevgimiz Eğitim Bölümü > Türkçemiz Ve Diğer Dersler > Tarih


1261 - 1453 Yıllarında Bizans


1261 - 1453 Yıllarında Bizans

Türkçemiz Ve Diğer Dersler Kategorisinde ve Tarih Forumunda Bulunan 1261 - 1453 Yıllarında Bizans Konusunu Görüntülemektesiniz,Konu İçerigi Kısaca ->> 1261 - 1453 Yıllarında Bizans Bu dönemde Mikhael VIII Palaiologos’un (1261-1282) kurduğu Palaiologos sülâlesi son Bizans sülâlesidir. Mikhael, İstanbul’u Latinlerden ...

Kullanıcı Etiket Listesi

Yeni Konu aç  Cevapla
LinkBack Seçenekler Stil

Okunmamış 28 Aralık 2014, 21:17   #1
Durumu:
Çevrimdışı
User
Güneş teninde güzel.
User - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Kaygili
Üyelik tarihi: 02 Aralık 2014
Şehir: İstanbul
Mesajlar: 9.308
Konular: 8078
Beğenilen: 727
Beğendiği: 562
www.forumsevgisi.com
Standart 1261 - 1453 Yıllarında Bizans

1261 - 1453 Yıllarında Bizans

Bu dönemde Mikhael VIII Palaiologos’un (1261-1282) kurduğu Palaiologos sülâlesi son Bizans sülâlesidir. Mikhael, İstanbul’u Latinlerden geri aldığı zaman, Bizans imparatorluğu, yalnız İstanbul ve Trakya’yı, Selanik ile Makedonya’nın bir kısmını, birkaç adayı ve Anadolu’da eski İznik prensliği topraklarını içine alıyordu.

Devletini Avrupa’da genişletmeye çalışan Mikhael, Pelagonia savasında esir aldığı Akhaia prensini serbest bırakması karşılığında Mora’da Mistra, Monembasia, Maina ve Hierakion’u aldı (1262). Bu arada Napoli ve Sicilya krallığını elde eden Charles d’Anjou Bizans için yeni ve çok tehlikeli bir düşman olarak ortaya çıktı (1262). Mikhael, Charles’ı Berat’ta (Arnavutluk) yendiyse de (1281) Bizans’ı tehlikeden ancak Sicilya’da çıkan ayaklanma kurtardı (1282).

Mikhael zamanında Bizans imparatorluğunu doğudan bir tehlike tehdit etmiyordu. Kösedağ Meydan savaşında (1243) Moğollara yenilen Anadolu Selçukluları, İlhanlıların hükmü altına girmişlerdi. Mikhael, İlhanlı-Moğol hükümdarıyla iyi münasebetler kurmayı başardı, fakat bu dostluk Mısır-Memlûk imparatorluğu yüzünden devam etmedi, İlhanlılar, Mısır ve Altınordu’nun düşmanı oldukları için, bu iki ülke arasındaki yolu kapattılar.

Mısır sultanı Baybars, mısır gemilerinin Boğazlardan geçmesi için izin istediği zaman Mikhael, İlhanlılarla dostluğunu bozmak istemediği için, geciktirici cevaplar verdi, bunun üzerine altınordu hanı Berke’nin generali Nogay, Bulgarlarla birleşerek, Bizans üzerine yürüdü. Bizans ordusunun yenilmesi üzerine Mikhael, Mısır-Altınordu ittifakına katılmak zorunda kaldı, sonra bir kızını Nogay ile evlendirerek, Nogay’ın yardımını sağladıktan sonra Bulgarları yendi. Bu sırada devletin mali durumu çok bozuldu, bütün ticaret Cenevizlilerin eline geçti.

Mikhael, Cenevizlilerin yardımı karşılığında bunlara eski geniş ticari imtiyazlarını geri verdi ve Ceneviz tüccarlarına Galata mahallesini ayırdı. Cenevizliler bu imtiyazlarını daha sonraki imparator zamanında da arttırarak Bizans’ı iktisadi hâkimiyetleri altında tuttular. Mikhael’in oğlu Andronikos II (1282-1328) ve bunun torunu Andronikos III (1328-1341) zamanında Bizans, Anadolu’da Osmanlı Türkleri ve Balkanlar’da Sırplar olmak üzere iki yeni ve kuvvetli düşmanla karşılaştı.

Bir taraftan da dede ile torun arasında devamlı iç savaşlar sürüp gidiyordu. Bunlar da Bizans’ı ortadan kaldırmak istiyorlardı. Fakat bu plânlar suya düştü, XIV. yy.da Sırp kralı Stepan Dusan büyük bir İslav devleti kurmak için çalıştıysa da, sonunda bu planın gerçekleştirilmesini XV. yy. ortasında, Türkler başardı.

Osmanlı devleti kuruluşundan itibaren (1299) topraklarını Bizans aleyhine genişletiyordu. Anadolu’ya gönderilen Bizans kuvvetleri onlara karşı daima yenildi. Andronikos II’nin oğlu ve saltanat ortağı Mikhael IX (1293-1320) Türkler üzerine bizzat yürüdü (1302), fakat yenildi ve Bizanslılar Kyzikos, Biga ve Bergama’ya çekilmek zorunda kaldılar. Bunun üzerine Andronikos II, Roger de Flor’un kumanda ettiği on bin kişilik Almogavar (Katalan) ücretli kıtasını Bizans hizmetine aldı.

Almogavarlar, Germiyanoğullarının kuşattıkları Alaşehir’i (Philadelphia) kurtardı ve birkaç yeri aldı, fakat Roger’in Bizanslılar tarafından öldürülmesi üzerine memleketi yağma ederek, Yunanistan’a çekildi ve Atina-Thebai dukalığı yerinde bir Almogavar devleti kurdu (1311-1379). Osman Gazi ve oğlu Orhan Gazi bu sırada birçok Bizans şehrini zaptettiler. Prusa (Bursa) Osmanlı devletinin başşehri oldu (1326). Andronikos III öldüğü zaman (1341) Bizanslıların Anadolu’daki toprakları artık tamamıyla Osmanlıların eline geçmişti.

XIII. yy. sonlarında Bizanslıların elinde Balkanlarda sadece Trakya ve Selanik ile birlikte Güney Makedonya vardı. Buna karşılık Mora’da Mikhael VIII, Lakonia ve Arkadia’yı Frenklerden geri aldı, fakat Pale (Maltepe) savaşında Orhan Bey tarafından bozguna uğratıldı. Mora’nın geri kalan bölgelerinde ve Orta Yunanistan’da Latinler hüküm sürüyorlardı. Ege adalarından yalnız kuzeyde ve kuzeydoğuda birkaç tanesi Bizans elindeydi.

Osmanlı tehlikesiyle aynı zamanda Balkanlarda sırp tehlikesi büyüdü, Latin imparatorluğunun çöküşünden sonra Sırp devleti Balkanlar’da en önemli kuvvet oldu. İhtiyar ve genç Andronikos arasında çıkan iç savaşta Sırplar Andronikos II’nin Bulgarlar da Andronikos III’ün tarafını tuttular.

Sırpların 1330′da Velbuzd’ta (bugünkü Köstendil) Bulgarlar üzerinde kazandıkları zaferden sonra, Sırbistan tahtına çıkan Stepan Dusan da (1331-1355) Osmanlıların başarılarından faydalanarak, daha Andronikos III’ün ölümünden (1341) önce, Kuzey Makedonya’yı ve Arnavutluk’un büyük bir kısmını topraklarına katmıştı.

Andronikos III ölümünden az önce İoannes Kantakuzenos’u küçük yastaki oğlu İoannes V’in (1341-1391) vasiliğine tayin etti. Fakat ana imparatoriçe Savoie’lı Anna, İoannes’i uzaklaştırmaya çalıştı. Bu yüzden Palaiologoslar ve İoannes Kanta-kuzenos’un taraftarları arasında çıkan iç savaş, devleti çok hırpaladı. Kantakuzenos 1347′de İstanbul’a girince İoannes V’in saltanat ortağı olarak İoannes VI Kantakuzenos (1347-1354) adıyla tahta çıktı. Bu sırada Sırp kralı Stepan Dusan, hemen hemen bütün Makedonya’yı alıp, İstanbul’u ele geçirmek için büyük gayretler sarfetti.

Kantakuzenos, bunun üzerine Türklerden yardım istedi. Bir Türk ordusu Balkanlar’a geçti ve Sırpları yendi (1353). Fakat bu olaydan sonra Bizans imparatorluğu üzerine bir çeşit Türk himayesi kuruldu. Kantakuzenos, kısa zaman sonra, genel hoşnutsuzluk karşısında tahttan ayrıldı ve keşiş olarak Aynaroz’a çekildi.

Balkan fetihleri sırasında Türkler Gelibolu’ya yerleşip orayı basamak yaparak İstanbul etrafında birçok kaleyi aldılar, merkezi Bursa’dan Edirne’ye getirdiler. Böylece İstanbul’un etrafı ağır ağır sarıldı. İoannes V İtalya ve Fransa’ya giderek batı hükümdarlarından yardım istedi, hükümdarlığının sonlarına doğru Türklere vergi ve gereğince asker vermeye razı oldu.

Yerine geçen oğlu Manuel, Anadolu seterlerinde maiyetinde bulunduğu Yıldırım Bayezid’ten izin almadan İstanbul’a geldi. Bu bahaneyle şehir ilk defa Osmanlı Türkleri tarafından kuşatıldı (1391). Yedi ay devam eden bu kuşatma sonunda Manuel eskisinden daha fazla vergi vermeyi ve İstanbul’da bir Türk mahallesi kurulmasını kabul etti.

Manuel (1391-1425), babasının yaptığı gibi, yine batıdan yardım istedi, Macar kralı Zsigmond’un idaresinde yardımına koşan büyük Haçlı ordusu, Niğbolu’da Yıldırım Bayezid tarafından yenildi (1396). Bayezid Haçlı seferinin Manuel’in kışkırtmasıyla yapıldığını anlayınca İstanbul’u ikinci defa kuşattı (1399), fakat Timur’un Anadolu’ya hücumu şehrin alınmasına engel oldu. Ankara savaşından sonra Osmanlı şehzadeleri arasındaki saltanat kavgalarından faydalanan Manuel, birtakım önemli yerleri geri almayı ve Mora’nın da Bizans hâkimiyetini sağlamayı başardıysa da Murad II ile bozuşması Türklerin İstanbul’a yaptıkları yeni ve büyük bir hücuma sebep oldu (1422).

Şehrin surları bu sefer dayandı. Manuel’in ölümünden sonra, oğlu İoannes VIII (1425-1448) Murad II ile barış yaptığı zaman, Bizans imparatorluğu yalnız İstanbul ve yakınlarında Karadeniz kıyısında Ankhialos (Ahyolu) ve Mesembria (Misevri) şehirlerinden ve Mora’da Mistra despotluğundan ibaretti. Selanik kısa bir süre için Venediklilerin eline geçti, fakat orası da Türkler tarafından alındı (1430).

Ortodoks ve Katolik kiliselerinin birleştirilmesini bildiren antlaşmayı imzalamak için imparator İoannes, Floransa ruhani meclisine kendisi gitti (1439). Bu sırada papa Eugenius IV, Hıristiyan devletlerini Türklere karşı yeni bir haçlı seferine davet ediyordu. Macar kralı Ulazalo bir haçlı ordusu başında Türkler üzerine yürüdü, böylece Türklerin Balkanlarda hızla yerleşmesine engel olmak istiyordu, fakat Varna’da yenildi, savaşta öldü (1444). Bundan sonra Bizanslılar Batının yardımından tamamen ümidi kestiler.

İoannes VIII’in ölümünden sonra kardeşi Konstantinos XI (1448-1453) iktidarı ele aldı. Artık Bizans imparatorluğu diye sadece İstanbul ile civarı ve Mora’nın bir kısmı kalmıştı. Mehmed II Osmanlı tahtına çıkar çıkmaz İstanbul’un alınması için kesin kararını verdi, Karadeniz’den Bizans’a yardıma gelebilecek gemilere yolu kapatmak için Rumelihisarını yaptırdı (1452).

Diğer taraftan Konstantinos da karşı koymak için hazırlanıyor, papanın ve batının yapacağı yardıma güveniyordu. Fakat Bizans’a askeri yardım yerine, Ortadoks ve Katolik kiliselerinin birleşmesini kutlamak üzere Rum menşeli bir Katolik kardinali geldi. Şehirde yaşayan Venedikli ve Cenevizliler de savunmaya katıldılar. Özellikle 7 nisan 1453′te başlayan kuşatma 29 mayıs 1453′te şehrin düşmesiyle sona erdi ve son Bizans imparatoru Konstantinos surlarda savaşırken öldü.

İstanbul’un fethiyle Bizans imparatorluğu ortadan kalktı. 1460′ta Mistra despotluğu, 146l’de ise Trabzon Rum imparatorluğu da Osmanlı devletine katıldı.
________________
Umut bitti,limanı değil gezegeni verin ateşe.

imza
Alıntı ile Cevapla
Yeni Konu aç  Cevapla

Etiketler
1261, 1453, bizans, yillarinda

Seçenekler
Stil


Saat: 06:55

Forum Yasal Uyarı
vBulletin® ile Oluşturuldu
Copyright © 2016 vBulletin Solutions, Inc. All rights reserved.

ForumSevgisi.Com Her Hakkı Saklıdır
Tema Tasarım:
Kronik Depresif


Sitemiz bir 'paylaşım' sitesidir. Bu yüzden sitemize kayıt olan herkes kontrol edilmeksizin mesaj/konu/resim paylaşabiliyorlar. Bu sebepten ötürü, sitemizdeki mesaj ya da konulardan doğabilecek yasal sorumluluklar o yazıyı paylaşan kullanıcıya aittir ve iletişim adresine mail atıldığı taktirde mesaj ya da konu en fazla 48 saat içerisinde silinecektir.

ankara escort bayan, ankara escort, izmir escort ankara escort, ankara escort bayan, eryaman escort, pendik escort, antalya escort,