ForumSevgisi.Com

  ForumSevgisi.Com > Gezelim Görelim > Tatil Rehberliği

Tatil Rehberliği Gezip Gördüğümüz Yerleri Paylaşabileceğimiz Bölüm


Yabancı Bayraklı Yatların Seyir Esasları

Gezip Gördüğümüz Yerleri Paylaşabileceğimiz Bölüm


Yabancı Bayraklı Yatların Seyir Esasları

Gezelim Görelim Kategorisinde ve Tatil Rehberliği Forumunda Bulunan Yabancı Bayraklı Yatların Seyir Esasları Konusunu Görüntülemektesiniz,Konu İçerigi Kısaca ->> Yabancı Bayraklı Yatların Seyir Esasları Yabancı Bayraklı Yatların Giriş-Çıkışı Türkiye'ye giren ve çıkan yatlar işlemlerini sınır kapılarında yapacaklardır. Türk kıyıları ...

Kullanıcı Etiket Listesi

Yeni Konu aç  Cevapla
LinkBack Seçenekler Stil

Okunmamış 26 Haziran 2015, 04:15   #1
Durumu:
Çevrimdışı
Asrevya
Son/suz Söz,Öz/söz Olmalı!
Asrevya - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Keyifli
Üyelik tarihi: 25 Haziran 2015
Mesajlar: 1.060
Konular: 861
Beğenilen: 29
Beğendiği: 58
www.forumsevgisi.com
Standart Yabancı Bayraklı Yatların Seyir Esasları

Yabancı Bayraklı Yatların Seyir Esasları

Yabancı Bayraklı Yatların Giriş-ÇıkışıTürkiye'ye giren ve çıkan yatlar işlemlerini sınır kapılarında yapacaklardır. Türk kıyıları boyunca giriş limanları Trabzon, Giresun, Ordu, Samsun, Hopa, Rize, Sinop, Zonguldak, Tekirdağ, İstanbul, Çanakkale, Bandırma, Akçay, Ayvalık, Dikili, İzmir, Çeşme, Kuşadası, Didim(Söke), Güllük, Bodrum, Datça, Marmaris, Fethiye, Kaş, Finike, Kemer, Antalya, Alanya, Anamur, Taşucu, Mersin, Botaş, Bartın, Gemlik, Mudanya, Bozyazı, İnebolu, Derince, Ereğli, İskenderun Limanlarıdır.


Ülkeyi terketmeden önce son ayrılış limanına uğrayan veya ülkeye giriş ve kışlama yerleşimi için yatların evrakı ile ilgili formaliteler ayrılış limanı veya kışlama mahalinde yerine getirilecektir.

Türkiye kara sularına girişte, yabancı yat sahibi veya kaptanın pasaportuna gümrük makamınca kaydedilecektir. Yabancı limanlara doğru yola çıkma veya yatların kışlama yerleşimi için marinaya tesliminde, bu kayıt iptal edilecektir.

Yatlardan Yapılacak Tahsilat
Çeşitli mevzuat uyarınca Türk ve yabancı yatlardan alınması gereken her türlü vergi, resim harç ve benzeri tahsilatın (Gümrük vergi ve resimleri hariç) beyan edilen güzergaha göre uğranılacak limanlar dikkate alınarak ilgili idarelerce yapılması Yat Turizmi Yönetmeliğinin 36. maddesi uyarınca seçilecek görevli tarafından sağlanır.

Bu ödemeler, kesin çıkış yapılmadığı takdirde, Yat Kayıt Belgesi'nin yürürlük süresince uğranılacak diğer limanlarda da geçerlidir.

Yat Kayıt Belgesi (Transit Log)
Yatçıların gümrük, pasaport, sıhhi muamele, liman, yat, yatçı, mürettebat, eşya ve diğer beyanları ve bu beyanlara göre gümrük, pasaport, liman, sağlık ve diğer görevlilerce yapılan giriş ve çıkış kayıt ve işlemlerinin tamamı yat kayıt belgesine (Transit log) kaydedilir.

Yabancı bayraklı ve yabancı limanlardan gelen yatlar için ilgili mevzuat uyarınca ilk vardıkları Türk Limanında, Yat Kayıt Belgesi kapsamında yapacakları beyan ve görevlilerce yapılan işlemler, kesin çıkış yapılana kadar sonradan uğrayacakları Türk Limanlarında da ayrıca bir işleme gerek kalmaksızın geçerlidir.

Türkiye'de kışlayan yatların, anılan belgeye ilişkin işlemleri kışlama mahallerinde yapılır.Türk Limanlarında Yat Kayıt Belgesini alarak giriş işlemlerini tamamlayan yatlar ve yatçılar Türkiye'ye giriş yapmış olurlar.

Olağanüstü haller, zorunlu sebepler veya Denizde can ve mal Koruma Hakkındaki Kanun'da öngörülen yükümlülükler nedeniyle gerekebilecek zorunlu çıkış ve girişlerde beyanı sonradan yapılmak kaydıyla yatlara istisna tanınır.

Sıhhi İşlem
Yatların yat kayıt belgesi kapsamında yaptırdıkları muamele (vize ve patente dahil) yabancı bir limana uğramadığı sürece, ayrıca bir işleme gerek olmaksızın bir yıl geçerlidir.Ölüm ve bulaşıcı hastalık hali en yakın Liman Başkanlığı'na veya mahallin en büyük Mülki Amirliğine derhal bildirilir.
Yat Parçalarının İthali
Yabancı yat sahipleri, gümrük makamının denetimi altında kendi yatlarında kullanmak üzere vergisiz yedek parça ve teçhizat ithal edebilirler. Bu yedek parçalar ve teçhizat yat envanterine kaydedilecektir.
Kabotaj Uygulaması
Türkiye'de kışlayan veya yabancı bir limandan gelerek Türkiye'ye giriş yapan her türlü yabancı bayraklı özel yatların liman içinde veya Türk limanları arasında kullanılmasına yalnızca sahibi içinde olmak şartıyla izin verilebilir.

Çok sahipli yabancı bayraklı özel yatlar ile yabancı klüp, dernek ve birliklere ait yatlar yılda en fazla dört sahibi tarafından kullanılabilir. Bu çeşit yatlara yat sahibinin ailesi dışında, karşılığında hiç bir ücret alınmadan yalnızca gezi, spor, eğlence amacıyla Türk veya yabancı misafir alınması mümkündür.

Türkiye'ye giriş yapan özel yatların sahibi veya mürettebatı tarafından kullanılmaları ya da ücretsiz Türk ve yabancı misafir ile mürettebat alınması, yatçıların mürettebatsız olarak kiraladıkları yatları kullanmaları gemi adamlığı sayılmaz ve yatçılar, gemi adamlarının sahip olduğu haklardan yararlanamazlar.

Türkiye'de kışlayan veya yabancı bir limandan gelen özel yat veya bir yat işletmesine dahil yabancı bayraklı yatlara, yatçılar yatçılık amacı ile bir Türk limanından binebilirler ve yatı diğer bir Türk limanında terkedebilirler.

Bu Yönetmelik uyarınca yat işletmeciliği kapsamında kullanılan Bakanlıktan belgeli yabancı bayraklı ticari yatlar, ücret ve navlun mukabili liman içinde ve Türk limanları arasında yolcu taşımacılığı yapamazlar. (Ancak bu yatların Turizm amaçlı faaliyetleri yolcu taşımacılığı sayılmaz.)

Belgeli olmayan yabancı bayraklı yatların,belirli program dahilinde veya programsız olarak ücret karşılığı yatçı veya yolcu alarak Türk limanları arasında gezi tertip etmeleri halinde Kabotaj Kanunu hükümlerine göre işlem yapılır.

Turizm ve tanıtma açısından önem taşıyan yatçılık faaliyetlerinin bu madde kapsamı dışında değerlendirilmesi ,Bakanlığın uygun görüşü ile mümkündür.

Yatların Kalış Süresi
Türkiye'ye yatları ile giriş yapan yabancılar, yatlarını belgeli bir yat limanına veya yat çekek yerlerine iki yıla kadar bir süre için konaklama bakım ve onarım amacı ile bırakarak Türkiye'den ayrılabilir.

Bu halde yat liman veya yat çekek yeri müdüründen alacakları bir belge ile mahalli gümrük idaresine müracaat ettikleri takdirde pasaportlar üzerinde gerekli işlem yapılır.

Bu suretle yat limanında veya yat çekek yerlerinde kışlayan en az iki yılda bir sahipleri tarafından kullanılan yatlar , ayrıca bir izne gerek kalmaksızın beş yıla kadar Türkiye'de kalabilirler.Beş yılın bitiminde bu süreyi uzatmaya Bakanlık yetkilidir.

Süre Uzatımında İstenecek Belgeler:


l- Yat sahibini belirtir sertifika,

2-Yatın Türkiye'de beş yıl kaldığını kanıtlayıcı belge,

3-Yatın sahipleri tarafından iki yılda bir kullanıldığını kanıtlayıcı belge,

a-Yat Kayıt Belgeleri suretleri,

4-Yatın Türkiye'de bulunduğu sürede Turizm Bakanlığından belgeli yat limanı veya çekek yerinde konakladığına ilişkin belge

a- Bağlama sözleşmeleriKültür ve Turizm Bakanlığı
Alıntı ile Cevapla
Yeni Konu aç  Cevapla

Etiketler
bayrakli, esaslari, seyir, yabanci, yatlarin

Seçenekler
Stil


Saat: 10:44

Forum Yasal Uyarı
vBulletin® ile Oluşturuldu
Copyright © 2016 vBulletin Solutions, Inc. All rights reserved.

ForumSevgisi.Com Her Hakkı Saklıdır
Tema Tasarım:
Kronik Depresif


Sitemiz bir 'paylaşım' sitesidir. Bu yüzden sitemize kayıt olan herkes kontrol edilmeksizin mesaj/konu/resim paylaşabiliyorlar. Bu sebepten ötürü, sitemizdeki mesaj ya da konulardan doğabilecek yasal sorumluluklar o yazıyı paylaşan kullanıcıya aittir ve iletişim adresine mail atıldığı taktirde mesaj ya da konu en fazla 48 saat içerisinde silinecektir.
Genel Forum Sitesi