Forum Logo


Geri Git   ForumSevgisi.Com > ForumSevgimiz Kütüphane > Kültür - Sanat > Türk Tarihi


Ivan savidis:trabzonda ortodoks kilisesi inşa edeceğimKonu Bilgileri
Konu Başlığı
Ivan savidis:trabzonda ortodoks kilisesi inşa edeceğim
Konudaki Cevap Sayısı
0
Şuan Bu Konuyu Görüntüleyenler
Görüntülenme Sayısı
104

Kullanıcı Etiket ListesiYeni Konu aç  Cevapla
 
LinkBack Seçenekler Stil
Alt 18 Ocak 2015, 17:45   #1
Üye
Liich - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Liich Asteroids Champion! Space Invaders Champion! Tetris Champion! Snake Champion! Breakout Champion! Flash Chess Champion! Dice Game Champion! Jelly Friend Champion! Green Snake Mania Champion! Archers Duty Champion! Bamboo Trekking Champion! Jack Run Champion! Alien VS Robots Champion! Angry Faic 2 Champion! Flappy Bird 2 Champion! Funny Pets Champion! Beaned Champion! Acne Be Gone Champion! Archery Master Champion! 13 Days After Champion! Dragon Princess Champion! Assault Echelon: Warehouse Champion! Jolly Jong 2 Arcade Champion! Big Hero 6 Fly Adventure Champion! Cyber Chaser Champion! Chaos Faction 2 Survival Champion! Crest Breakout 2 Champion! Bubble Trouble Champion! Catapon Champion! Bomber Invaders Champion! Athens Treasure Champion! Joops Champion! Disco Bowling Champion! Gluey 2 Champion! Alchemy Swap Champion! Desert Hunter Champion! Immense Army Champion! Hell Archery 2 Champion! Duck Tub Battle Champion! Air Hockey Champion! Booa Jumper Champion! Alien Bounce Champion! Bomboozle 3 Champion! Space Carrer Champion! LT. Fly II: The Kamikaze Rescue Squad Champion! Rat Fishing Champion! Wrath of Zombies Champion! Santa's Showdown Champion! Zombie Takedown Champion! Urban Unrest Champion! Zombo Buster Rising Champion! Super Sonic Diamonds Pick Champion! Ring Pass Not Champion! Royal Guard Champion! Super Shiny Head Champion! Robobomber Champion! Run Bird Run Champion! PacmanClassic Champion! Shellshock Match 3 Champion! Lumidisk Champion! Rock N Roll Champion! Super Julio 2 Champion! Knight Mighty Run Champion! Pick Up Sticks 3D Champion! The Intergalactic Bounty Hunter Champion! Sweet And Bad Champion! Star Bores Episode One Champion! Formula Racing Champion! Ice Cream Racing Champion! Hong Kong Ninja Champion! 1001 Arabian Nights Champion! Building Demolisher Champion! Battle Bugs Attack Champion! Cops And Burglar Champion! Caribbean Admiral Champion! Bittu Bomber Champion! Bomb It 3 Champion! Pencil Panic Extreme Champion! Kitts Kingdom Champion! Big Diamond 2 Champion! Mahjong Dark Dimensions Champion! Soccer Star Champion! Bobulous Champion! Bubble Slasher Champion! Diamond Detective Champion! Elemental Explosion Champion! Butterfly Arkanoid Champion! Fruit Legend Elimination Champion! Fruit Planet Champion! Blocks Cats Champion! Jewel Search Champion! Jem Match 2 Mining Champion! Amazing Dare Dozen Champion!
UYARI:
Kullanıcıların Profil Bilgileri Ziyaretçilere Kapatılmıştır. Görmek için Kayıt Olmalısınız
Standart Ivan savidis:trabzonda ortodoks kilisesi inşa edeceğim

Ivan savidis:trabzonda ortodoks kilisesi inşa edeceğim

Rusya Yunan Cemaatleri Federasyonu Başkanı olan “İvan Savidis” ile geçtiğimiz Mart ayında Bursa Metropolitliğine tayin edilen Elpidophoros (Yani) Lambriniadis arasında Bursa’nın Mudanya İlçesi, Zeytinbağı (Tirilye) Beldesi’nde bulunan “Kemerli Kilise” Yunanca adı ile “Panagia Pantovasilissa” için kurulan ittifakı gözler önüne sermiştik. Bu suretle de Anadolu ile Trakya’daki metruk kiliseler üzerinde dönen oyunları ve bu kiliselerin mülkleri üzerinde, Rum Patrikhanesi’nin son yıllarda görülen “iştahı”nı ortaya koymuştuk.
Aslında tüm Türkiye üzerinde “Megali İdea”yı hortlatma “Bizans”ı yeniden “ihya” etme gayretleri Rum Patriği Bartholomeos’un göreve geldiği 1991’den bu yana hız kazandı. Türkiye, çok önemli bir “gol”ü de 15 Ağustos 2010’da Trabzon’da, Sümela Manastırı’nda yedi!

Zira 15 Ağustos, Fatih Sultan Mehmed’in, Pontus Rum İmparatorluğu’nu yıktığı gündü ve bu güne isabet eden bu tarihte gövde gösterisi gibi bir ayin Yunanistan’dan ve Rusya’daki Yunan Diasporası’ndan gelen 7 bin kişinin katılımı ile ve Rum Patriği Barholomeos’un yönetiminde yapıldı.
Sümela’daki ayinin organizatörleri arasında, Rus Duması milletvekili ve Rusya Yunan Cemaatleri Federasyonu Başkanı İvan Savidis vardı. Bu kişi, 15 Ağustos 2009’da Sümela’da provakatif bir ayin düzenlemeye çalışan ve Sümela’nın müdiresi ve görevliler tarafından engellenince arbede yaşanmasına neden olan kişidir. Savidis, Rusya Devlet Başkanı Putin’in yayınladığı bir kararname ile Rus devlet kurumlarının gelişmesine yaptığı hizmetlerden dolayı Rusya Federasyonu madalyası ile ödüllendirildi. 2003 yılından bu yana Rus Duma’sında görev yapan Savadis, bir dönem Bütçe ve Vergi Komitesi Başkan Yardımcısı olarak görev yaptı. Daha önemlisi ise Yunan Parlamentosu ile dostluk komitesi koordinatörüdür ve 2004 yılından bu yana Rusya’daki Yunan Dernekleri Federasyonu başkanıdır.15 Ağustos 2010’da Sümela’da yapılan ayin medyada yer almıştı. 15 Ağustos 2009’da yapılmak istenen “korsan” ayin ise medyamızda daha küçük haberler şeklinde şöyle yer aldı:

Aralarında Selanik Valisi Panayotis Psomyadis ve Rus Milletvekili İvan Savidis’in de bulunduğu yüzlerce kişilik Yunan ve Rus kafile, Sümela Manastırı’nı gezmek ve ayin yapmak için sabah saatlerinde Trabzon’a geldi. Kafile daha sonra otobüslerle Maçka İlçesi Altındere Vadisi’ndeki Sümela Manastırı’na gitti.
Din adamları nezaretinde manastır içerisinde ayin yapmak isteyen grup, Trabzon Müzeler Müdürü Nilgün Yılmazer’in tepkisi ile karşılaştı. Yılmazer, “Türkiye Cumhuriyeti yasalarına göre burada ayin yapamazsınız” diyerek, Rus Milletvekili İvan Savidis’in yaktığı mumu söndürdü. Mumun söndürülmesi üzerine, Psomyadis ve Rus Milletvekili Savidis duruma tepki gösterdi. Grup ve Yılmazer arasında yaşanan gerginlik, görevliler tarafından yatıştırıldı. Grup üyeleri, uyarılara rağmen manastırın çevresinde değişik yerlerine karanfiller ile yaktıkları mumları bırakmaya devam etti. Kemençe ve davul eşliğinde horonlar oynayan kafile, daha sonra Sümela Manastırı’ndan ayrıldı.

Trabzon’un Maçka ilçesi Sümela Manastırı’nda dün yaşanan ‘ayin’ gerginliğinin içerisinde yer alan Rus Milletvekili İvan Savidis, kendilerine neden böyle davranıldığına bir anlam veremediğini söyledi.
Rus Milletvekili İvan Savidis, Hıristiyan inancına sahip insanlar olarak önümüzdeki yıllarda tekrar Trabzon’a gelerek Sümela Manastırı’nı ziyaret etmek istediklerini söyledi ve Sümela Manastırı’nda yaşananlarla ilgili Brüksel’de önümüzdeki günlerde bir basın toplantısı düzenleyeceğini vurguladı.
16 Ağustos 2009’ İHA’da şu haber yer aldı:

TRABZON’DA ORTODOKS KİLİSESİ İNŞA EDECEĞİM

Savidis, buradaki kilisenin kendi atalarına ait olduğunu hatırlatarak “Bu kiliseler, bizim atalarımızdan kalan kiliseler. Dindar insanların kiliseleridir, Türk Hükümeti’nin kiliseleri değildir. Bu olayın ne kadar önemli bir olay olduğunu tüm dünyaya göstereceğim” dedi.
Aynı Savidis 15 Ağustos 2010’da Sümela’da yapılan ayinin hemen ardından ise çok sivri bir şekilde konuştu. Yunan “Kathimerini Gazetesi”nde, 18 Ağustos 2010’da, Stavros Tzimas imzasıyla çıkan haber/yorum şöyledir:
Moskova, Sümela Manastırı Talep Ediliyor
Basın toplantısında İvan Savidis şunları söylemişti: “Türkiye ile yalnız 15 Ağustos’ta değil tüm Ortodoks bayramlarında, Sümela Manastırı’nın açılması yönünde görüşmelere başladık”.
Savidis’in başkanı olduğu “Doğu Avrupa Helenizm Kurulu”ndan yapılan açıklama şöyledir: “Etkinliğin gerçekleşmesinde ve düzenlenmesinde başrolde Rusya’daki “Yunan Cemaatleri Federasyonu” ve bu federasyonun başkanı Rusya Federasyonu Devlet Duması Milletvekili “İvan Savidis” vardır”
Alınan bilgilere göre gerek Başbakan Vladimir Putin ve gerekse Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a hitaben Ortodoksların bu yöndeki taleplerini içeren mektupları gönderdiler.
Trabzon’daki Sümela’ya göz diken Yunan asıllı Rus Milletvekili İvan Savidis ile Bursa Metropoliti Elpidophoros (Yani) Lambriniadis şimdi Mudanya’daki kiliseler için ittifak kurdular!
Bu ilişki yumağının anlamını çözmeye çalışırken 9 Mayıs 2011’de bir gelişme oldu. Rum Patriği Barholomeos ve Bursa Metropoliti Elpidophoros Mudanya’ya birlikte bir ziyaret düzenlediler. Bunun haberi şöyledir:
Bartholomeos’tan Mudanya’ya ziyaret (DHA, 9 Mayıs 2011, 19.40.)
Fener Rum Patriği Bartholomeos, Bursa’nın Mudanya İlçesi’ne bağlı Zeytinbağı Beldesi’nin Kumyaka ve Kurşunlu köylerinde bulunan tarihi kilise binalarını inceledi.
Patrik Bartholomeos ve beraberindeki heyet, bu sabah feribotla Güzelyalı’ya geldi. Buradan Mudanya İlçesi’ne bağlı Zeytinbağı Beldesi’ne geçen Bartholomeos öğle yemeğinin ardından, kiliseden camiye çevrildiği bildirilen Fatih Camii ile Kemerli Kilise, daha önce ruhban okulu olan Dündar Evi ve Taş Mektep’i gezdi.
Özel kişide tapusu bulunan ve kapısı kilitli olan tarihi Kemerli Kilise’ne giremeyen Bartholomeos, binanın dışındaki camlardan içerisini inceledi.
Daha sonra Kumyaka Köyü’ndeki bir süre önce sahibi tarafından satılığa çıkarılan Üç Melekler Kilisesi’ni ziyaret eden Bartholomeos ve beraberindekiler burada Baş Melek Duası’nı birlikte okudular.
Gazetecilere gezisiyle ilgili açıklama yapan Bartholomeos dostlarıyla bir günlüğüne eski ibadet yerlerini görmeye geldiklerini kaydederek, “Bazı köyleri gezdik. Ayrıca şirin bir belde olan Zeytinbağı’nda bir kere daha bulunmaktan mutluluk duyuyoruz. Buraya daha önce de gelip ayin yapmıştık. Her gittiğimiz ve ziyaret ettiğimiz yerlerde misafirperverlik, sevgi, hüsnüniyet ile karşılandık. Herkese müteşekkiriz. Her zaman dostluktan ve barıştan yana olduğumuzu bir kere daha ifade etmek istiyorum. Barış ve beraberliğin olduğu yerde hakiki gerçek mutluluk olabilir. Buna canı gönülden inanıyoruz” dedi. Heyet daha sonra Kurşunlu’daki kiliseyi de gezdikten sonra hızlı feribotla İstanbul’a hareket etti.
Anladığımız; “Megali” İdea adım adım ilerliyor.

»Ivan savidis:trabzonda ortodoks kilisesi inşa edeceğim - www.ForumSevgisi.Com 
Alıntı ile Cevapla
Yeni Konu aç  Cevapla

Bookmarks

Etiketler
edecegim, insa, ivan, kilisesi, ortodoks, savidistrabzonda

Seçenekler
Stil


Saat: 16:52

Yasal Uyarı Forum

ForumSevgisi.Com, paylaşım sitesidir.Bu nedenle yazılı, görsel ve diğer materyaller sitemize kayıtlı üyelerimiz tarafından kontrol edilmeksizin eklenmektedir.Bu nedenden ötürü doğabilecek yasal sorumluluklar yazan kullanıcılara aittir.Sitemiz hak sahiplerinin şikayetleri doğrultusunda yazılı, görsel ve diğer materyalleri 48 saat içerisinde sitemizden kaldırmaktadır. Gerekli Şikayet Bildirimleri "Bize Yazın" kısmından yapabilirsiniz.
Telif Hakları vBulletin® Copyright ©2000 - 2016, ve Jelsoft Enterprises Ltd.'e Aittir.
Bu forum, en iyi 1366 x 768 ekran çözünürlüğünde Mozilla ve Chrome ile görüntülenebilir.
www.ForumSevgisi.Com © 2014-2016

Facebook Twitter YouTube YouTube YouTube YouTube DMCA.com Protection Status
Forum Forumlar Forum Sitesi Ask Forumu Etiket Sitemap
Yukarı Git