ForumSevgisi.Com

ForumSevgisi.Com (http://www.forumzirve.net/register.php/)
-   Türk Tarihi (http://www.forumzirve.net/register.php/52-turk-tarihi/)
-   -   Kayıp Türk şehri Cend Bulundu (http://www.forumzirve.net/register.php/turk-tarihi/45921-kayip-turk-sehri-cend-bulundu.html)

ForumSevgisi 27 Temmuz 2015 13:42

Kayıp Türk şehri Cend Bulundu
 
Ege Üniversitesi'nden bir ekip 'Kazakistan'da yaptığımız tarama çalışmasında Türklerin yerleşik hayata geçtikleri 'kayıp' Cend kentini bulduk' dedi.Selçuklu devletinin temellerinin atıldığı kayıp Cend kentinin izlerinin bulunduğu açıklandı. Ege Üniversitesi'nden (EÜ) bir ekip Kazakistan'da yaptıkları çalışmalar sırasında Türklerin yerleşik hayata geçişi açısından çok önemli bir aşama kabul edilen kayıp kente ait kalıntıları bulduklarını söyledi. Kalıntılar arasında Selçuklu devletinin kurucusu Selçuk Bey'in türbesi cami saray ve hamam bulunuyor.
EÜ Edebiyat Fakültesi Sanat Tarihi Bölümü Türk İslam Sanatları Anabilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. Bekir Deniz'in başkanlığındaki ekip Türk Tarih Kurumu'nun yürüttüğü 'Türkiye ve Türkiye Dışında Bulunan Türk Eserlerinin Envanter Çalışması' nedeniyle Kazakistan'a gitmişti. Araştırma kapsamında Batı Anadolu Macaristan Romanya Kazakistan ve Avusturya'daki Türk eserlerinin envanteri çıkarılıyor.


İslamiyet'ten önce türbe
Prof. Dr. Bekir Deniz Cend şehrini de ilk bu çalışmalar sırasında keşfettiğini söyledi. Deniz çalışmanın önemini şöyle anlattı:
"Türklerin İslamiyet öncesinde türbeler yaptığını biliyordum. Fakat bunun günümüze gelen örnekleri yoktu. Kazakistan'da yaptığım araştırmalarda Milattan Sonra 8'inci ve 9'uncu yüzyıllara ait türbeler de buldum. Keşif ilim dünyasına ilk kez Ege Üniversitesi tarafından tanıtılacak. Bu Türk tarihinde bir değişim ve yeniliktir. İleride yapılacak araştırmalar için de önemli bir adımdır. Araştırma yapılan bölgeler çoğunlukla çöl durumunda. Bu bölgelerde terk edilmiş olsa da yaşanmaya devam eden yerler keşfettim.


Saat: 18:41