Forum Logo


Geri Git   ForumSevgisi.Com > ForumSevgimiz Kütüphane > Kültür - Sanat > Türk Tarihi


Oğuz Boyları ve Oğuz Yabgu DevletiKonu Bilgileri
Konu Başlığı
Oğuz Boyları ve Oğuz Yabgu Devleti
Konudaki Cevap Sayısı
0
Şuan Bu Konuyu Görüntüleyenler
Görüntülenme Sayısı
43

Kullanıcı Etiket ListesiYeni Konu aç  Cevapla
 
LinkBack Seçenekler Stil
Alt 27 Temmuz 2015, 14:46   #1
Üye
ForumSevgisi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
ForumSevgisi
UYARI:
Kullanıcıların Profil Bilgileri Ziyaretçilere Kapatılmıştır. Görmek için Kayıt Olmalısınız
Standart Oğuz Boyları ve Oğuz Yabgu Devleti

Oğuz Boyları ve Oğuz Yabgu Devleti

Oğuz Adı ve Anlamı: Oğuz ismi; Türkçede boy kabile manasına gelen “Ok” ve eski çoğul eklerinden “z” ekiyle yapılmıştır. Arap kaynaklarında “Guz” Bizans kaynaklarında “Uz” olarak geçer.Oğuz adına ilk defa Yenisey Kitabeleri’nde rastlanmıştır. Burada geçen “Altı Oğuz budun” Oğuzların VI. yüzyılda altı boy olduğunu belirtir. Efsaneye göre Oğuz Han’ın neslinden türeyen Oğuzlar önce Bozoklar ve Uçoklar olmak üzere iki kola ayrılır. Her kol da 12 boya ayrılır.

Hepsi 24 Oğuz boyu adı altında toplanır .Oğuzlar X. yüzyılda Müslümanlığı kabul ettikten sonra Türkmen ismiyle de anılmışlardır.Tarihte Oğuzlar: Efsaneye göre Oğuz Han’ın neslinden türeyen Oğuzlar Bozoklar (sağ) ve Uçoklar (sol) diye iki kola her kol da 12 boya ayrılır. Bozoklar Oğuz’ un üç büyük oğlundan (Gün Han Ay Han Yıldız Han) Uçoklar ise Oğuz’un üç küçük oğlundan (Gök Han Dağ Han ve Deniz Han) türedi.

Oğuz Boyları
Tarih boyunca siyasi üstünlük Bozuklarda olup tarihte Türk hükümdarları daha çok Bozok kolundan (Kayı Yazır Afşar ve Begdili boylarından) yetişmiştir. Üçok kolundan ise hükümdar ailesi Eymur ve Kınık boylarından çıkmıştır.

X. Yüzyılda Oğuzların Durumu ve Bulundukları Yerlerdeki Yaşayışları
Islamiyetten önce bir çok Türk devleti kuran Oğuzlar Göktürk tmparatorluğu’ nun yıkılmasından sonra çeşitli yerlere dağılmışlardır. X. asırda Hazar Denizi’nin doğusundan Sirderya’nın (Seyhun) ortalarına kadar uzanan sahalarda yaşıyorlardı. Oğuzların batısında Türk Hazarlar ve Bulgarlardoğusunda Karluklar kuzeyinde Kimekler (Kıpçaklar) güneyinde ise islam dünyası bulunuyordu.


Oğuzlarda aileler obaları obalar boylan boylar da birleşip Oğuzclini meydana getirirdi. Boyların başında “Bey” adı veriİen unvanlı kişiler bulunur ve kendilerine has bir damgaları olurdu. Geniş alaniarda dağınık yaşayan Oğuzlar bir tehlike anında çok çabuk toparlanabiliyorlardı.

Oğuz Yabgu Devleti
X. yüzyılın başında Oğuzlar devleti bağımsız bir görünümdedir. Oğuzların başında Yabgu unvanını taşıyan bir hükümdar bulunmaktaydı. Kuruluşu ve egemenlik alanı kesin olarak bilinmeyen Oğuz Yabgu Devleti’nde Yabgu bizzat devletin idaresi ile meşgul olmamakta; onun namına devlet ileri gelenleri devletin iç ve dış işlerini idare etmekteydi.

Yabgu’nun kışlağı veya devletin başkenti Seyhun Irmağı’mn denize döküldüğü yere yakın olan ve Yenikent (Cankent harabeleri) olarak bilinen yerdi. Yönetimde Yabgu’dan sonra onun vekili ve Başkomutan olan Subaşı geliyordu. Bunun dışında tarhan yinal tugracı gibi yüksek devlet memuriyetleri vardı.
Otoriter ve merkeziyetçi bir tutum veya yetkilerin tek bir elde toplanması yerine “ortak bir sorumluluk sistemi” diyebileceğimiz bu sistem devletin bütün bünyesine hakimdi.

Kısacası Oğuzlarda devlet bir bakıma demokratik prensiplere göre idare edilmekteydi. Ama devlet büyüklerine sonsuz bir saygı gösterilir ve emirlerine itaat edilirdi.Oğuzlar genel yaşayışları ve devlet gelenekleri yönünden Göktürkler benzerdi. Göçebe bir hayat sürdükleri için küçüğünden büyüğüne kadar bütün Oğuzlar savaşa hazırdı. Eli silah tutan herkes askerdi. Disiplinli ve planlı bir hayata alışmışlardı. Üstün basan sağlamalarının sebebi buydu.

X.yy. sonlarında Oğuz Yabgu Devleti’nin yıkılmasından sonra Oğuzlar dağılma Oğuzların Göçleri


Oğuzlar X. yüzyılın sonlarında iki kola ayrıldılar. Hazar Dcnizi’ne yakın olanlar Peçenekleri izleyerek Karadeniz kıyılarından Tuna boylarına doğru indiler. Zamanla Bizans’ı tehdit etmeye başladılar.
Çoğunluğu oluşturan ve Aral Gölü ile Seyhun boylarında oturanlar ise Samanoğullanna hizmet etmiş bu devletin yıkılmasından sonra Karahanlılarla savaşmışlardı.

Karahanhların baskıları üzerine Horasan’ı aşmış ve Gaznelilcrle savaşmaya başlamışlardır. Cenkçi mert ve yiğit olan bu Oğuz kolunun düşmanı da çoktu.X. yüzyıl sonlarıyla XI. yüzyılın başlarında Oğuz boy beylerinden ünlü Subaşı Dukak’ın oğlu Selçuk Bey ile torunları dağınık bir halde bulunan Oğuz boylarını etraflarında topladılar. Bir Türkİslam devleti olan Selçuklu Devleti’ni kurdular.

»Oğuz Boyları ve Oğuz Yabgu Devleti - www.ForumSevgisi.Com 
Alıntı ile Cevapla
Yeni Konu aç  Cevapla

Bookmarks

Etiketler
boylari, devleti, oguz, yabgu

Seçenekler
Stil


Saat: 15:58

Yasal Uyarı Forum

ForumSevgisi.Com, paylaşım sitesidir.Bu nedenle yazılı, görsel ve diğer materyaller sitemize kayıtlı üyelerimiz tarafından kontrol edilmeksizin eklenmektedir.Bu nedenden ötürü doğabilecek yasal sorumluluklar yazan kullanıcılara aittir.Sitemiz hak sahiplerinin şikayetleri doğrultusunda yazılı, görsel ve diğer materyalleri 48 saat içerisinde sitemizden kaldırmaktadır. Gerekli Şikayet Bildirimleri "Bize Yazın" kısmından yapabilirsiniz.
Telif Hakları vBulletin® Copyright ©2000 - 2016, ve Jelsoft Enterprises Ltd.'e Aittir.
Bu forum, en iyi 1366 x 768 ekran çözünürlüğünde Mozilla ve Chrome ile görüntülenebilir.
www.ForumSevgisi.Com © 2014-2016

Facebook Twitter YouTube YouTube YouTube YouTube DMCA.com Protection Status
Forum Forumlar Forum Sitesi Ask Forumu Etiket Sitemap
Yukarı Git