ForumSevgisi.Com

  ForumSevgisi.Com > ForumSevgimiz Kütüphane > Kültür - Sanat > Türk Tarihi


Almanya daki türk işçisinin genel hakları nelerdir?


Almanya daki türk işçisinin genel hakları nelerdir?

Kültür - Sanat Kategorisinde ve Türk Tarihi Forumunda Bulunan Almanya daki türk işçisinin genel hakları nelerdir? Konusunu Görüntülemektesiniz,Konu İçerigi Kısaca ->> Almanya daki türk işçisinin genel hakları nelerdir? SORU-1 : TÜRKİYE –ALMANYA SOSYAL GÜVENLİK SÖZLEŞMESİNİN VATANDAŞLARIMIZA SAĞLADIĞI OLANAKLAR NELERDİR? CEVAP-1 : ...

Kullanıcı Etiket Listesi

Yeni Konu aç  Cevapla
LinkBack Seçenekler Stil

Okunmamış 27 Temmuz 2015, 16:28   #1
Durumu:
Çevrimdışı
ForumSevgisi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
none
Üyelik tarihi: 14 Temmuz 2015
Mesajlar: 8.944
Konular: 8563
Beğenilen: 0
Beğendiği: 0
www.forumsevgisi.com
Standart Almanya daki türk işçisinin genel hakları nelerdir?

Almanya daki türk işçisinin genel hakları nelerdir?

SORU-1 :

TÜRKİYE –ALMANYA SOSYAL GÜVENLİK SÖZLEŞMESİNİN VATANDAŞLARIMIZA SAĞLADIĞI OLANAKLAR NELERDİR?

CEVAP-1 :

Türk-Alman Sosyal Güvenlik Sözleşmesi genel olarak;

Vatandaşlarımızın

Alman vatandaşları gibi sosyal güvenlik mevzuatı çerçevesinde hak ve yükümlülük bakımından eşit işlem göreceklerini
Her iki ülkede geçen hizmet sürelerinin birleştirileceğini
Almanya’da kazandıkları haklardan Türkiye’ye dönmeleri halinde de yararlanmaya devam edeceklerini öngören temel haklar sağlamaktadır. Ayrıca bu sözleşme ile;
a) Vatandaşlarımız ve aile bireylerinin;

*hastalık analık iş kazası ve meslek hastalıkları yaşlılık malüllük ve ölüm gibi sigorta kollarının gerektirdiği yardımlardan yararlanmaları

b) Vatandaşlarımızın

*eş ve çocukları için yapılan aile yardımları ile

*işsizlik sigortası yardımlarından yararlanmaları da sağlanmaktadır.

SORU-2 :

ALMANYA’DA ÇALIŞAN SİGORTALILAR ÖNCELİKLE NELERE DİKKAT ETMELİDİRLER?

CEVAP-2 :

Almanya’da çalışmalarınızla ilgili olarak SİGORTA KARTI ÇALIŞMA BELGESİ ve DİĞER TÜM BELGELERİ saklayınız.
Sosyal güvenlik konusunda sorununuz olduğunda veya bilgi almak istediğinizde;
* ALMANYA’DA bağlı bulunduğunuz Sosyal Sigorta Kurumuna

* Bu broşürün arkasında adresleri yazılı olan ALMANYA’DAKİ ÇALIŞMA ATAŞELİKLERİMİZE

veya

*ANKARA’DA Sosyal Sigortalar Kurumu Başkanlığı Sigorta İşleri Genel Müdürlüğü Yurtdışı İşçi Hizmetleri Dairesi Başkanlığı’na

başvurunuz.

ÖNEMLİ UYARI:

YAZILI BAŞVURULARDA İSTEK VEYA SORULARINIZI AÇIKÇA YAZIP VARSA TÜRKİYE VE ALMANYA SİGORTA SİCİL NUMARALARINIZI MUTLAKA BELİRTİNİZ.

SORU-3 :

ALMANYA’DA ÇALIŞAN SİGORTALILAR İLE YANLARINDA İKAMET EDEN AİLE BİREYLERİNE HANGİ SAĞLIK YARDIMLARI YAPILMAKTADIR?

CEVAP-3 :

*MUAYENE VE TEDAVİ AMAÇLI OLANLAR

Hastalıkların teşhisi
Diş muayeneleri
Kür tedavileri
İlaç sargı ve şifa verici maddeler
*DİĞER YARDIMLAR

Gözlükler ortopedik gereçler ve diğer yardımcı araçlar
Hastanın evde bakımı
Ev işleri için yardım
Hastanelerde yatarak tedavi
Yol masrafları
Analık halinde yapılacak yardımlar.

SORU-4 :

ALMANYA’DA ÇALIŞMAKDA OLAN SİGORTALI İLE BERABERİNDE İKAMET EDEN AİLE BİREYLERİNDEN KİMLER SAĞLIK YARDIMLARINDAN YARARLANMAKTADIRLAR?

CEVAP-4 :

ÇALIŞAN VATANDAŞLARIMIZ (SİGORTALININ KENDİSİ)

EŞİ
ÇOCUKLARI
Bir Alman Hastalık Kasasında sigortalı olan Türk işçilerinin Almanya’da oturan veya devamlı ikametgahı burada bulunan ve yardıma müstehak eş ve çocukları da sigortalıdır. Yardıma hak kazanmak için aile bireylerinin kendilerine ait ve belirli bir sınırı aşmayan bir gelire sahip bulunmaları gerekmektedir.
Çocuklar 18 yaşını dolduruncaya kadar sigortalıdır. Çalışmayanlar en fazla 23 yaşına kadar sigortalıdırlar. Genel veya mesleki eğitim yapan çocuklar en fazla 27 yaşını dolduruncaya kadar yardım talep edebilirler. Bedeni ruhi veya akli sakatlıkları nedeniyle geçimlerini sağlayamayacak durumda olan çocuklar için bir yaş sınırı yoktur. Ancakbu kişilerin özürlülüklerinin aile sigortasından yararlanmakta iken mevcut olması şartı aranmaktadır.
Sigortalı ile aynı çatı altında yaşayan ve geçimlerinin tamamı veya büyük bir kısmı sigortalı tarafından karşılanan ve geliri belirli bir sınır aşmayan diğer aile bireylerine de Hastalık Yardım Sandıkları’nın tüzüklerine göre yardım yapılabilir.
(Üvey çocuklar torunlar bakım için alınan veya evlat edinilerek bakılan çocuklar vb.)

Geçimi sigortalı tarafından sağlanan anne baba üvey anne/baba kayınpeder/valide büyük baba/anne.

SORU-5 :

ALMANYA’DA ÇALIŞAN SİGORTALILAR İLE YANLARINDA OTURAN AİLE BİREYLERİ GEÇİCİ OLARAK (GEZME TATİL vb.) TÜRKİYE’YE GELDİKLERİNDE KENDİLERİNE NE ŞEKİLDE SAĞLIK YARDIMI VERİLMEKTEDİR?


CEVAP-5 :

Almanya’da çalışan sigortalılar ve yanlarında sürekli olarak oturan aile bireyleri ülkemizde hastalık ve analık yardımlarından ÜCRETSİZ olarak yararlanırlar.
Yardımlar Türkiye’deki Sosyal Sigortalar Kurumu (SSK) hastanelerinde sağlanır.
ÖNEMLİ UYARI :

TÜRKİYE’DE SAĞLIK YARDIMLARINDAN YARARLANABİLMEK İÇİN TÜRKİYE’YE GELMEDEN ÖNCE MUTLAKA ALMAN HASTALIK KASASINA SAĞLIK YARDIMLARINA HAK KAZANMA BELGESİ DÜZENLETİNİZ. BUNLAR İŞÇİ VE AİLE BİREYLERİ İÇİN T/A 11 FORMÜLERİDİR.

SORU – 6 :

ALMANYA’DAN TÜRKİYE’YE GEÇİCİ OLARAK GELEN SİGORTALILAR VEYA AİLE BİREYLERİNİN HASTALANMALARI HALİNDE NE YAPILMALIDIR?

CEVAP – 6 :

Önce Almanya’dan alınan formülerle Türkiye’de oturulan yere en yakın SSK Sağlık Kuruluşuna başvurulmalıdır.
Bu şekilde yapılan başvurularda hiçbir ücret alınmaz.
ANCAK İŞÇİMİZ ALMANYA’DAN ALMASI GEREKEN BELGEYİ KAYBETMİŞ HİÇ ALMAMIŞ ALMANYA’DA UNUTMUŞ VEYA BELGENİN YARARLANMA SÜRESİ GEÇMİŞ İSE
Belge temini için (T/A 11) SSK Sigorta Müdürlüğüne başvuruda bulunulur.
Daha sonra kişi SSK hastanesine ÜCRETLİ olarak sevkedilir.
Bu ücretin Almanya’dan alınabilmesi için işçimizin Türkiye’deki SSK Sigorta Müdürlüğüne başvurması gerekmektedir. Bu ücretin Almanya Sigorta Kurumundan talebini ilgili belgeleri göndermek suretiyle SSK Sigorta Müdürlüğü yapar veya belgeler Almanya’da bağlı olunan hastalık kasasına ibraz edilmek üzere sigortalıya verilir.
ÖNEMLİ UYARI :

KENDİNİZ VEYA AİLE BİREYLERİNİZLE BİRLİKTE GELDİĞİNİZDE SAĞLIK YARDIMLARINA İHTİYAÇ DUYMANIZ HALİNDE ÖNCELİKLE KURUM SAĞLIK TESİSLERİNE MÜRACAAT ETMEK ZORUNDASINIZ. ZORUNLU OLARAK KURUMUMUZA MÜRACAAT EDEMEMENİZ HALİNDE;KURUM DIŞINDA YAPILAN BİR TEDAVİDEN KURUMUMUZU DERHAL HABERDAR ETMENİZ GEREKMEKTEDİR.
TÜRKİYE’DEKİ SAĞLIK KURULUŞLARINA SİZ VEYA EŞ VE ÇOCUKLARINIZ MUAYENE VE TEDAVİ İÇİN BAŞVURDUĞUNUZDA İLGİLİ GÖREVLİLERE ALMANYA ADINA TEDAVİ GÖRDÜĞÜNÜZÜ MUTLAKA BİLDİRİNİZ.


SORU-7 :

SİGORTALI VE BERABERİNDE AİLE BİREYLERİNİN SİGORTA VAK’ASI MEYDANA GELDİKTEN SONRA (HASTALANDIKTAN SONRA) BAĞLI OLDUKLARI HASTALIK SANDIĞININ İZNİYLE TÜRKİYE’YE GELMELERİ HALİNDE SAĞLIK YARDIMLARINDAN NE ŞEKİLDE YARARLANACAKLARDIR?

CEVAP-7 :

Almanya’da çalışan sigortalıların veya yanlarında ikamet eden aile bireylerinin Almanya’da hastalanmaları halinde gerek istirahatlı oldukları süreyi gerekse tedavilerine devam olunmak üzere bağlı oldukları Alman Hastalık Yardım Sandıkları’nın izni ile ülkemize gönderilmeleri halinde sağlık yardımlarından yararlanmaya devam ederler.

ANCAK;

···lgililerin Türkiye’ye gelirken Alman Hastalık Yardım Sandığınca haklarında düzenlenmiş T/A 12 formülerini almaları gerekir.

···T/A 12 formülerinin en önemli özelliği Türkiye’de ikamet adresinde kullanılabilir olmasıdır.

ÖNEMLİ UYARI :

··SİGORTALI TÜRKİYE’YE GELİR GELMEZ İKAMETGAH ADRESİNİ BÖLGESİ İÇİNE ALAN SSK SİGORTA MÜDÜRLÜĞÜNE VEYA ACİL BİR DURUMDA DAHA SONRA YETKİLİ MÜDÜRLÜĞE BİLGİ VERİLMEK KOŞULUYLA İKAMETGAHINA EN YAKIN SSK SAĞLIK TESİSİNE BAŞVURMAK ZORUNDADIR.

AYRICA;

··Almanya’da çalışan kadın sigortalı veya erkek sigortalının sigortalı olmayan eşinin doğum yapmak üzere Türkiye’ye gelmesi halinde de sağlık tesislerinden yararlanabilmesi için yine Alman Hastalık Kasasınca düzenlenmiş T/A 12 formülerini alması gerekmektedir.

SORU-8 :

ALMANYA’DA KAZA GEÇİRİP VEYA MESLEK HASTALIĞINA TUTULUP BİR SÜRE TEDAVİ GÖRMEK ÜZERE TÜRKİYE’YE GÖNDERİLEN SİGORTALI SAĞLIK YARDIMINI ALABİLMESİ İÇİN NE YAPMALIDIR?

CEVAP-8 :

Almanya’da kaza geçirip veya meslek hastalığına tutulup bir süre tedavi görmek üzere Türkiye’ye gönderilecek olan sigortalıların ilgili sigorta müdürlüğümüze ibraz edilmek üzere Alman İş kazaları ve Meslek Hastalıkları sigortası tarafından düzenlenmiş (T/A 23) formülerini ibraz etmesi gerekmektedir.
Bu belge ile sadece sigortalının kazadan dolayı veya meslek hastalığı nedeniyle ortaya çıkan rahatsızlıkları tedavi edilebilir.
Bu formüler sadece sigortalı için düzenlenir.


SORU-9 :

ALMANYA’DA ÇALIŞAN İŞÇİLERİN TÜRKİYE’DE OTURAN AİLE BİREYLERİNDEN HANGİLERİ SAĞLIK YARDIMLARINDAN YARARLANABİLİRLER?
CEVAP-9 :

Sigortalının ülkemizde ikamet eden aile bireylerinin sağlık yardımlarından yararlanabilmeleri için 506 sayılı Sosyal Sigortalar Kurumu Kanununun 106. ve 35. maddeleri gereğince işlem yapılacak olup;

- 106. Madde gereğince;

Karısı çalışamayacak durumda malül veya 60 yaşını doldurmuş kocası
18 yaşını veya orta öğrenim yapıyorsa 20 yaşını yükseköğrenim yapıyorsa 25 yaşını doldurmamış veya 18 yaşını doldurmuş olup da çalışamayacak durumda malül erkek çocukları ile yaşları ne olursa olsun evli bulunmayan ve sosyal güvenlik kuruluşlarına tabi olarak çalışmayan veya bunlardan aylık yahut gelir almayan kız çocukları
c) Geçiminin sigortalı tarafından sağlandığı belgelenen ana babası.

- 35. Madde gereğince de; sigortalının eşi yine mevzuatımızda yazılı süreleri aşmamak kaydıyla sağlık yardımlarından yararlanırlar.

SORU-10 :

ALMANYA’DA ÇALIŞAN İŞÇİLERİN TÜRKİYE’DEKİ AİLE BİREYLERİNİN SAĞLIK YARDIMLARINDAN ÜCRETSİZ YARARLANMALARINI SAĞLAMAK İÇİN NE YAPILMALIDIR?

CEVAP-10:

Sigortalının Türkiye’de ikamet eden aile bireylerine bağlı oldukları Alman Hastalık Kasaları adına SSK tarafından sağlık yardımları yapılması için ilgili Alman Hastalık Kasasınca düzenlenmiş olan yardımların tarihini ve yardımlara hak kazanan aile bireylerini gösterir T/A 9 işaretli formülerin sağlanması gerekmektedir.
Bu belgeyi sağlamak için sigortalılar bağlı bulundukları Alman Hastalık Kasasına başvurarak Türkiye’de oturan ve bakmakla yükümlü oldukları aile bireylerinin sağlık yardımlarından yararlanmalarını sağlamak amacı ile T/A 91 rehberini talep ederek rehberin son sayfasını doldurup Alman Hastalık Kasasına vereceklerdir.
Alman Hastalık Kasası bu bildirimi alınca T/A 9 formülerini düzenleyerek sigortalının aile bireylerinin ikamet ettiği yerdeki SSK Sigorta Müdürlüğüne gönderecektir.
ÖNEMLİ UYARI :

T/A 91 Rehberini doldururken aile bireylerinizin Türkiye adreslerini açık ve net bir şekilde veriniz (İL İLÇE MAHALLE VE SOKAK ADI İLE KAPI NUMARASI).
SORU-11 :

TÜRKİYE’DE GEÇİCİ OLARAK BULUNAN SİGORTALININ VE YANINDAKİ AİLE BİREYLERİNİN KURUM DIŞINDA YAPTIRDIKLARI MUAYENE VE TEDAVİ MASRAFLARININ ALMAN HASTALIK SANDIKLARINCA ÖDENMESİ NE ŞEKİLDE OLUR?

CEVAP-11 :

Almanya’dan geçici olarak ülkemize gelen sigortalılar ve yanında ikamet eden aile bireylerinin ülkemizde Kurum dışı sağlık kuruluşlarında yaptırdıkları tedavilerine ait masraflar sigortalı tarafından Alman Hastalık Kasasına ibraz edildikten sora Alman Sandığı yapılan bu masrafları ödeme kararı aldığı takdirde ödenecek miktarlar Kurumumuzdan öğrenilmek suretiyle ilgililere iade edilir.

NOT :

1.1.2000 tarihinden sonra sigortalı ile sigortalının eş ve çocuklarına sağlanacak olan protez araç ve gereç bedellerinin % 20'si katkı payı olarak alınır. Ancak bu miktar asgari ücretin 15 katını geçemez.

Kurumumuzdan sürekli işgöremezlik geliri malüllük ve yaşlılık aylığı almakta olanlar ile bunların geçindirmekle yükümlü bulundukları eşleri ile Kurumumuzdan haksahibi olarak gelir ve aylık almakta olan eşlere sağlanacak olan protez araç ve gereç bedellerinin % 10'u katkı payı olarak kendilerinden alınacaktır. Ancak bu miktar asgari ücret tutarını geçemez.

Gelir veya aylık alanların çocukları ile yetim aylığı alan çocuklara protez yardımı yapılır. Ancak katkı payı alınmaz.

Ayrıca gelir veya aylık sahibinin ana ve babasına protez yardımı yapılmaz.

SORU-12 :

ALMANYA MEVZUATINA GÖRE MALÜLLÜK AYLIĞI ALMA KOŞULLARI NELERDİR?

CEVAP-12 :

Meslek malülü durumunda olduğunun veya kazanma gücünün yitirildiğinin hekim raporu ile belgelenmesi
En az 60 aylık sigortalılık (prim ödeme) süresinin bulunması
Malüllük durumunun meydana geldiği tarihten önceki son beş yıl içinde en az 36 ay mecburi sigorta primi ödenmiş olması gereklidir.
ÖNEMLİ UYARI :

Alman sosyal güvenlik mevzuatında yapılan ve 01.01.1984 tarihinde yürürlüğe giren bir değişiklikle mesleki işgöremezlik veya malüllük aylığına hak kazandıran mevcut koşullara “sigorta olayının ortaya çıktığı tarihten önceki son 60 ay içinde 36 ay sigortaya tabi işlerde çalışmış olmak” koşulu da eklenmiştir.

Bu düzenlemeye göre işten ayrıldıkları tarihten itibaren 2 yıl geçtikten sonra Alman Sigorta Kurumundan aylık tahsisi talebinde bulunan vatandaşlarımızın bu talepleri Yasanın öngördüğü anlamda “malül” sayılsalar bile; “son 60 ay içinde 36 ay sigortalı çalışmış olmak” koşulunu yerine getirmedikleri gerekçesiyle reddedilmektedir.

Diğer taraftan vatandaşlarımıza Alman sosyal güvenlik mevzuatına göre işgücü kaybı yanında Alman İş Piyasasının durumu da dikkate alınarak tahsis edilen malüllük aylıkları haksahibi vatandaşlarımızın Almanya’dan kesin olarak ayrılması halinde sözkonusu mevzuat uyarınca; iş piyasası durumunun büyük veya küçük oranda dikkate alınmış olmasına göre ya tümü ile kesilmekte ya da “meslekte işgöremezlik” aylığına dönüştürülerek 1/3 eksiği ile ödenmektedir. Vatandaşlarımızın yurda dönmeden önce Ataşeliklerimize müracaat etmeleri yararlı olacaktır.

SORU-13 :

TÜRK MEVZUATINA GÖRE (SOSYAL SİGORTALAR KURUMU BAŞKANLIĞINDAN) MALÜLLÜK AYLIĞI ALMA KOŞULLARI NELERDİR?

CEVAP-13 :

Sağlık Kurulu Raporuna göre malül sayılmak
Toplam olarak en az 1800 gün veya en az 5 yıldan beri sigortalı bulunup sigortalılık süresinin her yılı için ortalama olarak en az 180 gün malüllük yaşlılık ve ölüm sigortaları primi ödemiş olmak
İşten ayrıldıktan sonra yazılı olarak malüllük aylığı isteğinde bulunmak gerekmektedir.

SORU-14 :

ALMAN MEVZUATINA GÖRE YAŞLILIK AYLIĞI ALMA KOŞULLARI NELERDİR?

CEVAP-14 :

Alman sosyal sigorta mevzuatına göre;

65 yaşını dolduran ve 60 ay hizmeti olan
63 yaşını dolduran ve 35 yıl hizmeti olan
60 yaşını dolduran 35 yıl hizmeti olan “malül” sayılan veya “işgöremezlik” ya da “mesleğini icra edemez” durumda olan ve
60 yaşını dolduran 15 yıl hizmeti olan son 10 yıl içinde 8 yıl prim ödemiş ve son 15 yıl içinde 52 hafta “işsiz” kalmış olan sigortalılar ile
60 yaşını dolduran 15 yıl hizmeti olan ve 40 yaşını doldurduktan sonra 10 yıIdan fazla sigorta primi ödemiş olan kadın sigortalılar “yaşlılık aylığı” na hak kazanmaktadırlar.

SORU-15 :

TÜRK MEVZUATINA GÖRE (SOSYAL SİGORTALAR KURUMU) YAŞLILIK AYLIĞI ALMA KOŞULLARI NELERDİR?

CEVAP-15 :

23 Mayıs 2002 tarihinde yürürlüğe giren 4759 sayılı Kanuna göre;

A) 08.09.1999 tarihinden önce aşağıdaki 506 sayılı Kanunun 60. maddesinin A bendi hükümlerine göre aylığa hak kazananlar ile 08.09.1999 tarihinde sigortalılık süresi 23 yıl ve daha fazla olan erkek sigortalılar ve sigortalılık süresi 18 yıl ve daha fazla olan kadın sigortalılar;

Kadın ise 50 erkek ise 55 yaşını doldurmuş olmak ve en az 5000 gün veya
Kadın ise 50 erkek ise 55 yaşını doldurmuş olmak 15 yıldan beri sigortalı bulunmak ve en az 3600 gün veya
Kadın ise 50 erkek ise 55 yaşını doldurmamış olmakla beraber kadın ise 20 erkek ise 25 yıldan beri sigortalı bulunmak ve en az 5000 gün
Malüllük yaşlılık ve ölüm sigortaları primi ödenmiş olmak şartı ile yaşlılık sigortasından yararlanabilirler.B) 23.05.2002 tarihinde;a)(A) bendi kapsamında olanlar hariç sigortalılık süresi 18 (dahil) yıldan fazla olan kadınlar 20 yıllık sigortalılık süresini ve 40 yaşını doldurmaları sigortalılık süresi 23 (dahil) yıldan fazla olan erkekler 25 yıllık sigortalılık süresini ve 44 yaşını doldurmaları ve en az 5000 günb)Sigortalılık süresi17 (dahil) yıldan fazla 18 yıldan az olan kadınlar 20 yıllık sigortalılık süresini ve 41 yaşını doldurmaları sigortalılık süresi 21 yıl 6 ay (dahil) dan fazla 23 yıldan az olan erkekler 25 yıllık sigortalılık süresini ve 45 yaşını doldurmaları ve en az 5000 günc)Sigortalılık süresi16 (dahil) yıldan fazla 17 yıldan az olan kadınlar 20 yıllık sigortalılık süresini ve 42 yaşını doldurmaları sigortalılık süresi 20 yıl (dahil) dan fazla 21 yıl 6 aydanaz olan erkekler 25 yıllık sigortalılık süresini ve 46 yaşını doldurmaları ve en az 5075 günd)Sigortalılık süresi15 (dahil) yıldan fazla 16 yıldan az olan kadınlar 20 yıllık sigortalılık süresini ve 43 yaşını doldurmaları sigortalılık süresi 18 yıl 6 ay (dahil) dan fazla 20 yıldan az olan erkekler 25 yıllık sigortalılık süresini ve 47 yaşını doldurmaları ve en az 5150 güne)Sigortalılık süresi14 (dahil) yıldan fazla 15 yıldan az olan kadınlar 20 yıllık sigortalılık süresini ve 44 yaşını doldurmaları sigortalılık süresi 17 yıl (dahil) dan fazla 18 yıl 6 aydan az olan erkekler 25 yıllık sigortalılık süresini ve 48 yaşını doldurmaları ve en az 5225 günf)Sigortalılık süresi13 (dahil) yıldan fazla 14 yıldan az olan kadınlar 20 yıllık sigortalılık süresini ve 45 yaşını doldurmaları sigortalılık süresi 15 yıl 6 ay (dahil) dan fazla 17 yıldan az olan erkekler 25 yıllık sigortalılık süresini ve 49 yaşını doldurmaları ve en az 5300 güng)Sigortalılık süresi12 (dahil) yıldan fazla 13 yıldan az olan kadınlar 20 yıllık sigortalılık süresini ve 46 yaşını doldurmaları sigortalılık süresi 14 (dahil) yıldan fazla 15 yıl 6 aydan az olan erkekler 25 yıllık sigortalılık süresini ve 50 yaşını doldurmaları ve en az 5375 günh)Sigortalılık süresi11 (dahil) yıldan fazla 12 yıldan az olan kadınlar 20 yıllık sigortalılık süresini ve 47 yaşını doldurmaları sigortalılık süresi 12 yıl 6 ay (dahil) dan fazla 14 yıldan az olan erkekler 25 yıllık sigortalılık süresini ve 51 yaşını doldurmaları ve en az 5450 günI)Sigortalılık süresi10 (dahil) yıldan fazla 11 yıldan az olan kadınlar 20 yıllık sigortalılık süresini ve 48 yaşını doldurmaları sigortalılık süresi 11 (dahil) yıldan fazla 12 yıl 6 aydan az olan erkekler 25 yıllık sigortalılık süresini ve 52 yaşını doldurmaları ve en az 5525 günj)Sigortalılık süresi9 (dahil) yıldan fazla 10 yıldan az olan kadınlar 20 yıllık sigortalılık süresini ve 49 yaşını doldurmaları sigortalılık süresi 9 yıl 6 (dahil) dan fazla 11 yıldan az olanerkekler 25 yıllık sigortalılık süresini ve 53 yaşını doldurmaları ve en az 5600 günk)Sigortalılık süresi8 (dahil) yıldan fazla 9 yıldan az olan kadınlar 20 yıllık sigortalılık süresini ve 50 yaşını doldurmaları sigortalılık süresi 8 (dahil) yıldan fazla 9 yıl 6 aydan az olan erkekler 25 yıllık sigortalılık süresini ve 54 yaşını doldurmaları ve en az 5675 günl)Sigortalılık süresi7 (dahil) yıldan fazla 8 yıldan az olan kadınlar 20 yıllık sigortalılık süresini ve 51 yaşını doldurmaları sigortalılık süresi 6 yıl 6 ay(dahil) dan fazla8 yıl dan az olan erkekler 25 yıllık sigortalılık süresini ve 55 yaşını doldurmaları ve en az 5750 günm)Sigortalılık süresi6 (dahil) yıldan fazla 7 yıldan az olan kadınlar 20 yıllık sigortalılık süresini ve 52 yaşını doldurmaları sigortalılık süresi 5 (dahil) yıldan fazla 6yıl 6 aydan az olan erkekler 25 yıllık sigortalılık süresini ve 56 yaşını doldurmaları ve en az 5825 günn)Sigortalılık süresi5 (dahil) yıldan fazla 6 yıldan az olan kadınlar 20 yıllık sigortalılık süresini ve 53 yaşını doldurmaları sigortalılık süresi 3 yıl 6 ay (dahil) dan fazla 5 yıldan az olan erkekler 25 yıllık sigortalılık süresini ve 57 yaşını doldurmaları ve en az 5900 güno)Sigortalılık süresi4 (dahil) yıldan fazla 5 yıldan az olan kadınlar 20 yıllık sigortalılık süresini ve 54 yaşını doldurmaları sigortalılık süresi 2 yıl 8 ay 15 (dahil) gündenfazla 3 yıl 6 aydan az olan erkekler 25 yıllık sigortalılık süresini ve 58 yaşını doldurmaları ve en az 5975 günp)Sigortalılık süresi3 (dahil) yıldan fazla 4 yıldan az olan kadınlar 20 yıllık sigortalılık süresini ve 55 yaşını doldurmaları ve en az 5975 günr)Sigortalılık süresi2 yıl 8 ay 15(dahil) günden fazla 3 yıldan az olan kadınlar 20 yıllık sigortalılık süresini ve 56 yaşını doldurmaları ve en az 5975 günMalullük yaşlılık ve ölüm sigortaları primi ödemiş bulunmaları şartı ile yaşlılık aylığından yararlanabilirler.C)a) 23.05.2002 tarihinde 15 yıllık sigortalılık süresini kadın ise 50 erkek ise 55 yaşını doldurmuş ve 3600 gün malullük yaşlılık ve ölüm sigortaları primi ödemiş bulunanlara istekleri halinde yaşlılık aylığı bağlanır.b)23.05.2002 tarihinde (a) bendinde öngörülen şartları yerine getirmeyenlerden bu şartları;ba) 24.05. 2002 ile 23.05.2005 tarihleri arasında yerine getirenler kadın ise 52 erkek ise56 yaşını doldurmuş olmalarıbb) 24.05. 2005 ile 23.05.2008 tarihleri arasında yerine getirenler kadın ise 54 erkek ise57 yaşını doldurmuş olmalarıbc) 24.05. 2008 ile 23.05.2011 tarihleri arasında yerine getirenler kadın ise 56 erkek ise58 yaşını doldurmuş olmalarıbd) 24.05. 2011tarihinden sonra yerine getiren kadınlarise 5824.05.2011 ile 23.05.2014 tarihleri arasında yerine getiren erkekler59 yaşını doldurmuş olmalarıbe) 24.05. 2014 tarihinden sonra yerine getiren erkekler 60 yaşını doldurmuş olmalarıŞartı ile yaşlılık aylığından yararlanabilirler.SORU-16 :

ALMAN MEVZUATINA GÖRE DUL - YETİM AYLIĞI ALMA KOŞULLARI NELERDİR?

CEVAP-16 :

Sigortalının ölüm tarihinde en az 60 aylık sigortalılık süresi (prim ödeme süresi) varsa veya sigortalı; yaşlılık ya da malüllük aylığı almakta iken yahut işkazası sonucu vefat etmiş ise geride kalan dul eş ve çocuklarına aylık bağlanır.

SORU-17 :

TÜRK MEVZUATINA GÖRE (SOSYAL SİGORTALAR KURUMU BAŞKANLIĞINDAN) DUL-YETİM AYLIĞI ALMA KOŞULLARI NELERDİR?

CEVAP-17 :

Malüllük veya yaşlılık aylığı almakta veya
Bağlanmış bulunan malüllük ya da yaşlılık aylığı; sigortalı olarak çalışmaya başlanılması nedeniyle kesilmiş olan yahut
Toplam olarak en az 1800 gün veya 5 yıldan beri sigortalı bulunup sigortalılık süresinin her yılı için en az 180 gün malüllük yaşlılık ve ölüm sigortaları primi ödemiş durumdaölen sigortalının geride kalanhak sahiplerine aylık bağlanır.

SORU-18 :

TÜRKİYE’DE VEYA ALMANYA’DA GEÇEN SİGORTALILIK SÜRELERİ YETERLİ İSE AYRI AYRI TAM AYLIK BAĞLANABİLİR Mİ?

CEVAP-18 :

Türkiye ve Almanya’da geçen sigortalılık süreleri; malülük yaşlılık veya ölüm sigortasından aylık bağlanmasına yeterli ise hizmet birleştirilmesi yapılmadan her iki ülke sigorta kurumunca ayrı ayrı tam aylık bağlanabilir.

SORU-19 :

TÜRKİYE’DE VEYA ALMANYA’DA GEÇEN SİGORTALILIK SÜRELERİ YETERLİ DEĞİL İSE HİZMET BİRLEŞTİRİLMESİ YAPILARAK KISMİ AYLIK BAĞLANABİLİR Mİ?

CEVAP-19 :

Her iki ülkede geçen sigortalılık süresiyle ayrı ayrı aylık bağlanmasına hak kazanılamaz ise her iki ülkede geçen sigortalılık süreleri birleştirilerek aylığa hak kazanılması halinde birleşik hizmetler üzerinden aylık bağlayacak ülke mevzuatına göre geçen sigortalılık süresi oranında kısmi aylık bağlanabilir.

SORU-20 :

TÜRKİYE-ALMANYA SOSYAL GÜVENLİK SÖZLEŞMESİNE GÖRE HANGİ HİZMETLER BİRLEŞTİRİLEBİLİR?

CEVAP-20 :

Almanya’da geçen hizmetlerle Türkiye’de;

Sosyal Sigortalar Kurumuna
T.C. Emekli Sandığına
Bağ-Kur’a
Sosyal Sigortalar Kanununun geçici 20. maddesindeki emekli sandıklarına
Tabi olarak geçen hizmetler birleştirme kapsamındadır.
SORU-21 :

AİLE YARDIMLARI (ÇOCUK PARALARI) KİMLER İÇİN ÖDENİR?

CEVAP-21 : Almanya’da çalışan Türk işçileri Almanya’da yanlarında kalan çocukları ve Türkiye’de yaşayan çocukları için Aile Yardımlarından yararlanırlar.

ÇOCUK PARASINDAN YARARLANABİLMEK İÇİN:

İşçilerimiz “KG 51” kod nolu talepnameyi doldurarak Alman İş ve İşçi Bulma Kurumuna vermelidirler.
Çocuk parası ödenmesi hakkında “KG 51” kod nolu talepname “KG 53-t” kod nolu Medeni Hal Belgesi ile kanıtlanmalıdır. Medeni Hal Belgeleri işçinin kayıtlı bulunduğu nüfus idaresindeki bilgilere göre Sosyal Sigortalar Kurumu Sigorta Müdürlüklerince düzenlenmektedir.
MEDENİ HAL BELGELERİ düzenlenme tarihinden itibaren 1 yıl geçerli olup her yıl yenilenmelidir.

SORU-22 :

ÇOCUK PARALARININ TÜRKİYE’YE TRANSFERİ MÜMKÜN MÜDÜR?

CEVAP-22 : Almanya’da çalışıp da Türkiye’de ikamet eden çocuklarına bakmayan Türk işçilerinin çocuk paraları kesilerek doğrudan doğruya Türkiye’deki eşe ve çocukların geçimini sağlayan diğer gerçek ya da tüzel kişilere transfer edilebilir. Çocuk paralarının transferi Kurumumuzun talebi ve aracılığı ile gerçekleştirilmektedir.

SORU-23 :

ALMANYA’DAN PRİM İADESİ NE ZAMAN TALEP EDİLEBİLİR?


CEVAP-23 :

Almanya’yı terk eden Türk vatandaşları Almanya’da mecburi sigortalılıklarının sona erdiği tarih itibariyle (hastalık parası işsizlik parası işsizlik yardımı vb. ödemelerden yararlananların ödemenin bitim tarihinden itibaren) iki yıllık bekleme süresini doldurdukları takdirde prim iadesi talebinde bulunabilirler.

İkametgahlarını Türkiye’ye nakledenlerden iki yıllık bekleme süresini doldurmadan herhangi bir sosyal güvenlik kuruluşuna tabi çalışması olanların prim iadesi talebinde bulunabilmeleri için çalışmalarının bitim tarihinden itibaren iki yıllık bekleme süresini doldurmaları gerekmektedir.

SORU-24 :

PRİMLERİN İADE EDİLECEĞİ HAK SAHİPLERİ KİMLERDİR?

CEVAP-24 :

Dul eş
Dul eş mevcut değil ise yetimler
Dul erkek veya dul kadın; üvey baba veya üvey anne ise üvey baba veya üvey anne ile birlikte yetim çocuklar.
SORU-25 :

DUL VE YETİMLERE PRİM İADESİ İÇİN BEKLEME SÜRESİ NE KADARDIR?

CEVAP-25 :

Dul ve yetimler için bekleme süresi sözkonusu değildir.

SORU-26 :

YETİMLER NE ZAMANA KADAR PRİM İADESİ TALEBİNDE BULUNABİLİRLER?

CEVAP-26 :

18 yaşını dolduracakları tarihe kadar
Öğrenimlerine veya mesleki eğitime devam edenler ile bedensel ya da ruhi özürlülük nedeniyle kendi geçimlerini sağlayamayacak durumda olan yetimler; 27 yaşlarını dolduruncaya kadar.

SORU-27 :

HANGİ PRİMLER İADE EDİLEMEZ?

CEVAP-27 :

Sigortalının bizzat katkıda bulunmaması nedeniyle prim iadesi kapsamı dışında bırakılan primler
çocuk yetiştirme sürelerine ait primler
işveren hissesi
kazanç yerine geçerli olan (işsizlik parası işsizlik yardımı vb.) ödemeler için yatırılmış olan primler
herhangi bir emeklilik sigortası tarafından yapılmış bir yardım varsa bu yardımlardan önceki primler.

SORU-28 :

PRİM İADESİ İÇİN NEREYE BAŞVURMAK GEREKİR?

CEVAP-28 :

Almanya’yı terk eden Türk vatandaşları; Alman sigorta kartlarının asılları nüfus cüzdanları ile birlikte bizzat ikamet ettikleri yere en yakın Sosyal Sigortalar Kurumu Sigorta Müdürlüğüne başvurmalıdırlar.

ÖNEMLİ HATIRLATMA :

TÜRKİYE’YE KESİN OLARAK DÖNEN VATANDAŞLARIMIZIN VE MİRASÇILARININ ALMAN SOSYAL GÜVENLİK MEVZUATINDAN DOĞAN TALEP HAKKLARI; TÜRK-ALMAN SOSYAL GÜVENLİK SÖZLEŞMESİNİN 47 (a) MADDESİNDE ÖNGÖRÜLEN “YETKİ”YE DAYANILARAK ALMANYA’DAKİ BİRİMLERİMİZCE (NÜRNBERG ÇALIŞMA VE SOSYAL GÜVENLİK ATAŞELİĞİMİZCE) İZLENMEKTE; ALMAN SİGORTA KURUMU İLE ÇÖZÜME BAĞLANAMAYAN UYUŞMAZLIKLAR YARGI MERCİİNE İNTİKAL ETTİRİLMEKTE SÖZKONUSU VATANDAŞLARIMIZIN BU HAKLARI YARGI MERCİİ ÖNÜNDE DE SAVUNULMAKTADIR.
PRİM İADE TUTARI İSTEĞİNİZ HALİNDE TARAFINIZA DÖVİZ OLARAK ÖDENEBİLİR.

SORU-29 :

YUTDIŞINDA GEÇEN HİZMETLERİN BORÇLANILMASINA OLANAK SAĞLAYAN 3201 SAYILI KANUNUN AMACI NEDİR?

CEVAP-29 :

22.5.1985 tarihinde yürürlüğe giren 3201 sayılı Kanun ile; vatandaşlarımızın yurtdışında geçen çalışma sürelerinin sosyal güvenlikleri bakımından değerlendirilmesi amaçlanmıştır.

SORU-30 :

3201 SAYILI KANUNDAN KİMLER YARARLANABİLİR?

CEVAP-30 : 18 yaşından sonra yurtdışında Türk vatandaşı olarak çalışma süresine sahip olan kişiler; Kanundan yararlanabilirler. Yurtdışında Türk vatandaşı olarak geçmeyen süreler borçlandırılamaz.

SORU-31 :

YURTDIŞINDA ÇALIŞILMAYAN SÜRELER BORÇLANILABİLİR Mİ?

CEVAP-31 :

Yurtdışında çalışma süreleri arasında veya sonunda her birinde 1 yıla kadar olan işsizlik süreleri (çalışılmayan süreler) ile ev kadını olarak geçen süreler de borçlanılabilir.

SORU-32 :

YURTDIŞINDA GEÇEN HİZMETLERİN NE KADARI BORÇLANILABİLİR?

CEVAP-32 :

Yurtdışı hizmetinin borçlanılması isteğe bağlı olduğundan; vatandaşlarımız çalışma sürelerinin tamamını veya istedikleri kadarını borçlanabilirler.

SORU-33 :

BORÇLANILACAK HİZMETLERİN BELGELENMESİ ZORUNLU MUDUR?

CEVAP-33 :

Yurtdışı çalışmalarını borçlanmak isteyen vatandaşlarımız borçlanacakları süreleri belgelemek zorundadırlar.

SORU-34 :

BORÇLANMAK İÇİN BAŞVURULACAK KURULUŞLAR?

CEVAP-34 :

A-Halen Yurtdışında bulunanlar;a)Yurtdışına çıkmadan önce Türkiye’de herhangi bir sosyal güvenlik kuruluşuna tabi çalışması olmayanlar Sosyal Sigortalar Kurumu Başkanlığınab)Yurtdışına çıkmadan önce Türkiye’de son defa prim kesenek ve karşılık ödenen sosyal güvenlik kuruluşunac)Ev kadınları Bağ-Kur’aB-Türkiye’ye Döndükten Sonra Yurtdışında Geçen HizmetleriniBorçlanmak İsteyenlera)Herhangi bir sosyal güvenlik kuruluşuna tabi olmayanlar Sosyal Sigortalar Kurumu Başkanlığınab)Müracaat tarihinde çalışmakta olanlar tabi oldukları sosyal güvenlik kuruluşunac)Başvuru tarihinde herhangi bir sosyal güvenlik kuruluşuna tabi olmamakla birlikte Türkiye’ ye döndükleri tarihten sonraki çalışmalarından dolayı son defa tabi oldukları sosyal güvenlik kuruluşunad)Hizmetlerinden bir kısmını yurtdışında iken borçlananlardan kalan hizmetlerini Türkiye’ ye döndükten sonra borçlanmak isteyenler ilk borçlanmayı yapan sosyal güvenlik kuruluşunae)Ev kadınları Bağ-Kur’aSürelerinin bir kısmını çalışarak geçirmiş olan ev kadınları ev kadını olarak geçen süreleri için Bağ-Kur’a çalışılan süreleri içinde yukarıdaki (A) (B) maddelerine göre durumlarına uygun düşen Sosyal Güvenlik Kuruluşuna kendilerine veya hak sahiplerine kısmi aylık bağlanmış olanlar aylık almakta oldukları sosyal güvenlik kuruluşunaYazılı olarak başvurarak borçlanabilirler.SORU-35 :

BORÇLANMA İÇİN BAŞVURU SÜRESİ VAR MIDIR?

CEVAP-35 :

Anayasa Mahkemesinin gerekçeli kararının yayımlandığı tarihte (25.04.2003)yurtdışında çalışmakta olanlar ile daha sonra yurtdışında çalışacak olanlar yurtdışında iken ya da yurda döndükten sonra durumlarına uygun sosyal güvenlik kuruluşuna başvurarak borçlanabilirlerbunlardan müracaat süresi koşulu aranmaz.25.04.2003 (dahil) ve daha sonraki bir tarihteki talebi esas alınarak sosyal güvenlik sözleşmeleri uygulanmak suretiyle sosyal güvenlik kanunlarına göre malullük ya da yaşlılık sigortasından kısmi aylık bağlanmış olanlar ile bağlanacak olanlar da müracaat süresi aranmaksızın yurtdışı hizmet borçlanması yapabilirler.Yurtdışında çalışırken 06.08.2003 (dahil) tarihinden sonra ölenlerin haksahipleri durumlarına uygun sosyal güvenlik kuruluşuna başvurarak borçlanabilirler.06.08.2001 (dahil) – 05.08.2003 (dahil) tarihleri arasında ölenlerin haksahipleri ölüm tarihinden itibaren 2 yıl içerisinde müracaat etmeleri koşulu ile yurtdışı hizmet borçlanması hakkından yararlanabilirler.


Yurtdışında çalışmakta iken ya da Türkiye’ ye döndükten sonra ölen sigortalıların hak sahipleri cevap 34 debelirtilen ve ölenin durumuna uygun sosyal güvenlik kuruluşunayazılı olarak müracaat ederek borçlanabilirler.

SORU-36 :

BORÇLANMA İÇİN ÖDENECEK DÖVİZ NE KADARDIR?

CEVAP-36:

Şu anda borçlanılacak her gün için 2 ABD Doları alınmakta olup söz konusu rakamın indirilmesi ve yükseltilmesi ile döviz cinsine karar vermeye Bakanlar Kururlu yetkilidir. Almanya’da çalışmış vatandaşlarımız isterlerse 2 ABD Doları karşılığı döviz ödeyebilirler.

SORU-37 :

BORÇ NE KADAR ZAMANDA ÖDENMELİDİR?

CEVAP-37 :

Ödemek için bir süre bulunmamaktadır. Vatandaşlarımız tahakkuk ettirilen borçlarını istedikleri zaman ödeye bilirler. Ancak; borç ödenmedikçe borçlandırılan süreler değerlendirilemeyeceği gibi ödenecek günlük döviz miktarının değiştirilmesi halinde ödenmeyen süreler için değiştirilen günlük döviz miktarı geçerli olacaktır.

SORU-38 :

PRİM İADESİ YAPILAN SÜRELER BORÇLANILABİLİR Mİ?

CEVAP-38 :

Almanya’da geçen sigortalılık sürelerine ait primlerinin iadesi; borçlanma için engel değildir.

SORU-39 :

TAM AYLIK ALANLAR BORÇLANABİLİR Mİ?

CEVAP-39 :

Türkiye’deki sosyal güvenlik kuruluşlarımızca; iç mevzuata göre aylık bağlananlarla sosyal güvenlik sözleşmesi hükümleri uygulanarak tam aylık bağlananlar borçlanma yapamazlar.

SORU-40 :

KISMİ AYLIK ALANLAR BORÇLANABİLİR Mİ?

CEVAP-40 :

Türkiye-Almanya Sosyal Güvenlik Sözleşmesi uygulanarak kısmi aylık bağlanan vatandaşlarımız da kısmi aylıklarını tam aylığa çıkarmak için borçlanma yapabilirler.

SORU-41:

BORÇLANILAN SÜRELERE GÖRE AYLIK BAĞLAMA ŞARTLARI NEDİR?

CEVAP-41 :

3201 sayılı Kanuna göre borçlandırılan sürelerin dikkate alınarak aylık bağlanabilmesi için;

Yurda kesin dönüş yapılmış olması
Tahakkuk ettirilen döviz borcunun tamamının ödenip ödemeden sonra aylık isteğinde bulunulması
şarttır.

SORU-42:

BORÇLANMA SÜRELERİ İLE BAĞLANAN AYLIK YURTDIŞINDA İKEN KESİLİR Mİ?

CEVAP-42 :

3201 sayılı Kanuna göre borçlanılan süreler de dikkate alınarak bağlanan aylık daha sonra yurtdışına çıkma veya yurtdışında bulunma sebebiyle kesilmez. Ancak; yurtdışında çalışmaya başlanılması halinde kesilir.
ADRES:

T.C. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı

Sosyal Sigortalar Kurumu Başkanlığı

Sigorta İşleri Genel Müdürlüğü

Y.İ.H. Daire Başkanlığı

06437 Sıhhiye-Ankara/TÜRKİYE

TELEFON: + 312458 73 03

+ 312458 73 92

+ 312458 79 18

FAX: +312. 435 32 14 (PBX)ADRES: Bonn Çalışma ve Sosyal Güvenlik Müşavirliği

Ute Str.47

53179 Bonn

ALMANYA

TELEFON: +49.228. 344084

FAX: 347027


ADRES: Berlin Çalışma ve Sosyal Güvenlik Ataşeliği

Bismarckstr. 46

10627 Berlin

ALMANYA

TELEFON: +49.30. 341 53 95

FAX: 3424204


ADRES: Frankfurt Çalışma ve Sosyal Güvenlik Ataşeliği

Zeppelinallee 17

60325 Frankfurt/Main

ALMANYA

TELEFON: +49.69. 778841

FAX: 778041


ADRES: Köln Çalışma ve Sosyal Güvenlik Ataşeliği

Luxemburger Str. 285

50354 Hürth/Köln

ALMANYA

TELEFON: +49.2233. 76732

FAX: 76732


ADRES: Mainz Çalışma ve Sosyal Güvenlik Ataşeliği

Ander Karsschanze 7

55131 Mainz

ALMANYA

TELEFON: +49.6131. 982600

FAX: 835119ADRES: Hannover Çalışma ve Sosyal Güvenlik Ataşeliği

Andreae Str.

2/A 30159 Hannover

ALMANYA

TELEFON: +49.421.7686541

FAX: 3008104


ADRES: Hannover Çalışma ve Sosyal Güvenlik Ataşeliği

(Bremen Bürosu)

Schlachte 37

28195 Bremen

ALMANYA

TELEFON: +49.421. 15735ADRES: Hamburg Çalışma ve Sosyal Güvenlik Ataşeliği

Tesdorpf Str.

18 20148 Hamburg

ALMANYA

TELEFON: +49.40. 44809366

FAX: 44809355


ADRES: Düsseldorf Çalışma ve Sosyal Güvenlik Ataşeliği

Graf-Adolf Str.80

40210 Düsseldorf

ALMANYA

TELEFON: +49.211. 359469

FAX: 4547822


ADRES: Karlsruhe Çalışma ve Sosyal Güvenlik Ataşeliği

Kriegs Str.216

76135 Karlsruhe

ALMANYA

TELEFON: +49.721. 857787

FAX: 84719


ADRES: Essen Çalışma ve Sosyal Güvenlik Ataşeliği

Ruttenscheider Str.91

45130 Essen

ALMANYA

TELEFON: +49.201. 793340

FAX: 784779


ADRES: Nürnberg Çalışma ve Sosyal Güvenlik Ataşeliği

Am Plaerrer 4

90429 Nürberg

ALMANYA

TELEFON: +49.911. 260166

FAX: 260166


ADRES: Münster Çalışma ve Sosyal Güvenlik Ataşeliği

Lotharinger Str. 25-27

48147 Münster

ALMANYA

TELEFON: +49.251. 42492

FAX: 43327


ADRES: Stutgart Çalışma ve Sosyal Güvenlik Ataşeliği

Kerner Str.

19/B 70182 Stutgart

ALMANYA

TELEFON: +49.711. 2865270

FAX: 2865276


ADRES: Münih Çalışma ve Sosyal Güvenlik Ataşeliği

Göthestr 5/2

80336 München

ALMANYA

TELEFON: +49.89. 550028848

FAX: 55028849
Alıntı ile Cevapla
Yeni Konu aç  Cevapla

Etiketler
almanya, daki, genel, haklari, iscisinin, nelerdir, turk

Seçenekler
Stil


Saat: 08:38

Forum Yasal Uyarı
vBulletin® ile Oluşturuldu
Copyright © 2016 vBulletin Solutions, Inc. All rights reserved.

ForumSevgisi.Com Her Hakkı Saklıdır
Tema Tasarım:
Kronik Depresif


Sitemiz bir 'paylaşım' sitesidir. Bu yüzden sitemize kayıt olan herkes kontrol edilmeksizin mesaj/konu/resim paylaşabiliyorlar. Bu sebepten ötürü, sitemizdeki mesaj ya da konulardan doğabilecek yasal sorumluluklar o yazıyı paylaşan kullanıcıya aittir ve iletişim adresine mail atıldığı taktirde mesaj ya da konu en fazla 48 saat içerisinde silinecektir.

ankara escort bayan, ankara escort, izmir escort ankara escort, ankara escort bayan, eryaman escort, pendik escort, antalya escort,