Forum Logo


Geri Git   ForumSevgisi.Com > ForumSevgimiz Kütüphane > Kültür - Sanat > Türk Tarihi


“Muallimler! Herkese soracaksınız; yeni harfleri öğrendiniz mi ?"Konu Bilgileri
Konu Başlığı
“Muallimler! Herkese soracaksınız; yeni harfleri öğrendiniz mi ?"
Konudaki Cevap Sayısı
0
Şuan Bu Konuyu Görüntüleyenler
Görüntülenme Sayısı
82

Kullanıcı Etiket ListesiYeni Konu aç  Cevapla
 
LinkBack Seçenekler Stil
Alt 15 Mart 2016, 10:27   #1
Üye
Gülfem - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Gülfem
UYARI:
Kullanıcıların Profil Bilgileri Ziyaretçilere Kapatılmıştır. Görmek için Kayıt Olmalısınız
Standart “Muallimler! Herkese soracaksınız; yeni harfleri öğrendiniz mi ?"

“Muallimler! Herkese soracaksınız; yeni harfleri öğrendiniz mi ?"

Millet Mekteplerine devam etmeyerek ders alanlar da millet mekteplerinin sınavına girerek belge almak zorundaydılar. Aksi takdirde kamu kurumlarında ve 20 işçiden fazla kişi çalıştırılan işletmelerde görev almaları mümkün değildi.

Ömer Aymalı / Tarih Dosyası / Dünya Bülteni

Tanzimat döneminden itibaren Osmanlı aydınlarının tartışma konularından biri olan alfabe değişikliği cumhuriyetin ilk yıllarında da gündeme geldi. Osmanlı sonrası yeni bir ideoloji oluşturan Halk Fırkasına göre alfabe değişikliği hem okuma yazmayı kolaylaştıracak hem de eski dönemden kesin bir kopuşu sağlayacaktı. Bu sebeple Arap harflerinin yerine Latin alfabesinin kabulü konusu henüz 1926 yılında Mustafa Kemal Paşa tarafından gündeme getirildi. 1928 yılına gelindiğinde ise hazırlıkların yapılması için Dil Encümenine talimat verildi.
Bu arada Mustafa Kemal Paşa çıktığı yurt gezilerinde latin harflerine geçişin gerekliliği üzerine açıklamalar yapıyor hatta ziyaret ettği şehrin valilerini Latin alfabesi üzerinden imtihana tabi tutuyordu. Latin harflerine geçileceği kararını da tüm Türkiye’ye ilan eden yine Mustafa Kemal Paşa oldu. 9/10 Ağustos 1928 gecesi Sarayburnundaki Halk Partisinin düzenlediği bir eğlencede Mustafa Kemal Paşa şöyle diyordu; “Arkadaşlar, güzel dilimizi ifade etmek için yeni Türk harflerini kabul ediyoruz.””... Vatandaşlar, yeni Türk harflerini çabuk öğreniniz. Bütün millete, köylüye, çobana, hamala, sandalcıya öğretiniz. Bunu vatanperverlik ve millîyetperverlik vazifesi biliniz. Bu vazifeyi yaparken düşününüz ki bir milletin, bir heyeti içtimaiyenin yüzde onu, yirmisi okuma yazma bilir, yüzde sekseni bilmez; bu ayıptır. Bundan... utanmak lazımdır. Bu millet, utanmak için yaratılmış bir millet değildir. İftihar etmek için yaratılmış ve iftiharlarla tarihini doldurmuş bir millettir...”
Bu çağrının ardından yaklaşık 15 gün sonra Dolmabahçe Sarayında Latin harfleri hakkında bir konferans düzenlendi.Toplantıya çok sayıda dil bilimci,yazar,siyasetçi katıldı. Dil Encümeni de hazırladığı raporu konferansta sundu. Tartışmalar sonunda komisyonun hazırladığı alfabe taslağı konferansta kabul edildi. Böylece Latin harflerinin kabulü yönündeki ilk önemli adım atılmış oldu.
Maarif Kongresinde Milli Eğitim Bakanı Mustafa Necati Bey de öğretmenlere hitaben yaptığı konuşmasında bu konuda onlardan çok şey beklediğini şöyle dile getirecekti; “Muallimler! Herkese soracaksınız; yeni harfleri öğrendiniz mi ?
Artık herşey hazırdı. 11 maddeden oluşan Türk Harflerinin Kabul ve Tatbiki Hakkında Kanun” 1 Kasım 1928’de meclis gündemine getirildi ve oy birliği ile kabul edildi. 3 Kasımda da Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe girdi.Latin harflerinin kabulü kanununun meclisten geçtiği 1 Kasımdan önce yeni alfabenin öğretilmesi için kurslar açılmaya başlanmıştı. İlk kurslardan mezun olanlar, milletvekilleri, yüksek bürokratlar ve aydınlardı. Bir çok resmi ve özel kuruluş da çalışanlarına kurslar vermeye başlamıştı.
Yine Milliyet gazetesi 21 Ağustostan itibaren “Yeni Harflerimizle Türkçe Dersleri” başlığı altında bir dizi yazı yayımlamaya başlamıştı. 1 Ekim 1928 günü ise Latin harfleri ile ilk Türkçe gazete yayımlandı. 1 Aralık tarihi itibari ile de kanun gereği tüm gazete,dergiler ve kitaplar yeni yazıyla basılmaya başlandı.
İşin asıl önemli ve zor tarafı ise yeni harfleri halka benimsetmek ve öğretmekti. Bunun içinse Millet Mektepleri Teşkilatı kuruldu. Millet Mektepleri projesi için İsmet İnönü 8 Kasımda Türkiye Büyük Millet Meclisinde şöyle diyordu:
“Vatandaşların en müsait zamanlarında ve yanlarında ya iki aylık veya dört aylık kurslar açılacak, şehirde ve köyde mekteplere, muayyen içtima mahallerine gelmeye, vakitleri müsait olmayan vatandaşlar için seyyar muallim teşkilatı yapılacak. Devletin en büyüğünden en küçüğüne kadar bütün memurları Millet Mektepleri teşkilatında ihtiyaca göre çalışacaklar. Reisicumhur hazretleri Millet Mektepleri teşkilatının umumi reisliğini ve başmuallimliğini kabul buyurmuşlardır. ”
Milli Eğitim Bakanı Mustafa Necati Bey tarafından hazırlanan Millet Mektepleri talimatnamesi” 11 Kasım 1928’de Bakanlar Kurulu’nda onaylandı ve 24 Kasım 1928’de Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.
Yönetmeliğe göre daha önce okuma yazma bilsin bilmesin 16-40 yaş arası her Türk vatandaşının kurulacak Millet Mektepleri’nde kurs görmesi zorunlu idi. Kadın erkek her Türk vatandaşı da bu kurumun üyesi ve yardımcı organı kabul edildi. Kısa ancak yoğun bir hazırlık döneminden sonra Millet Mektepleri 1 Ocak 1929 tarihinde resmen açıldı. O gün yurtta Maarif Bayramı olarak kutlandı.Eski yazıyı bilenler iki ay,hiç bilmeyenler ise dört aylık bir eğitim alacaklardı.Haftada üç gün ve en az altı saat kurs süresi bulunmaktaydı. Kursları başarı ile bitirenlere iki türlü belge verilecekti. Bunlardan biri: “Millet Mektepleri Dershanesi Mezuniyet Vesikası”, diğeri “Millet Mektepleri Şahadetnamesi” adını taşıyordu. Ayrıca bu okullarda en başarılı olan iki yada üç kişiye içinde 1924 Anayasasının bulunduğu bir kitapçık hediye edilecekti. Bu kitap, başarılı öğrencinin adının yazılı olduğu sayfa, sonra Atatürk’ün imzalı bir fotoğrafı ve Gençliğe Hitabesi ile anayasadan oluşuyordu.
Millet Mekteplerine devam etmeyerek ders alanlar da millet mekteplerinin sınavına girerek belge almak zorundaydılar. Aksi takdirde kamu kurumlarında ve 20 işçiden fazla kişi çalıştırlan işletmelerde görev almaları mümkün değildi.Zorunlu olan Millet Mekteplerine ilgi şehirden şehire farklı oldu. İstanbul,Bursa gibi şehirlerde yoğun katılımın olduğu kurslara birçok Anadolu şehrinde ise katılım istenilen düzeyde olmadı. Bu sebeple teşvik edici haberlerin yanında katılmayanların polis gücü ile getirilebileceği yönünde haberler gazetelerde yer aldı.
1929-1933 yılları arasında Millet Mektepleri vasıtasıyla bir alfabe seferberliğine dönüşen çalışmayla yaklaşık 54 bin dershane açıldı. Bu dersanelerde 47 bine yakın öğretmen görev yaptı. Bu dört yıllık süre içersinde 2.305.466 kadın, erkek kurslara katıldı. Bunlardan 1.247.149 kişi mezun oldu.

Kaynaklar:
İsmet İnönü,Hatıralar
Neriman Tongul, Türk Harf İnkılabı
Elif Asude Tunca, Türk Harf Devriminin Halka Tanıtımı Çalışmaları
İbrahim Bozkurt, Birgül Bozkurt; Yeni alfabenin kabulü sonrasıMersin’de açılan millet mektepleri ve çalışmaları
Saime Yüceer; Türkiye’nin aydınlanma sürecinde bir kültür devrimi millet mektepleri
Mustafa Albayrak; Millet Mekteplerinin Yapısı ve Çalışmaları
Bilal Şimşir, Türk Yazı Devrimi

»“Muallimler! Herkese soracaksınız; yeni harfleri öğrendiniz mi ?" - www.ForumSevgisi.Com
Sizin İmza Resimleri Görmeniz İçin Yetkiniz Yok. Lütfen Üye Olun.
imza
 
Alıntı ile Cevapla
Yeni Konu aç  Cevapla

Bookmarks

Etiketler
“muallimler herkese soracaksiniz yeni harfleri ogrendiniz mi

Seçenekler
Stil


Saat: 07:08

Yasal Uyarı Forum

ForumSevgisi.Com, paylaşım sitesidir.Bu nedenle yazılı, görsel ve diğer materyaller sitemize kayıtlı üyelerimiz tarafından kontrol edilmeksizin eklenmektedir.Bu nedenden ötürü doğabilecek yasal sorumluluklar yazan kullanıcılara aittir.Sitemiz hak sahiplerinin şikayetleri doğrultusunda yazılı, görsel ve diğer materyalleri 48 saat içerisinde sitemizden kaldırmaktadır. Gerekli Şikayet Bildirimleri "Bize Yazın" kısmından yapabilirsiniz.
Telif Hakları vBulletin® Copyright ©2000 - 2016, ve Jelsoft Enterprises Ltd.'e Aittir.
Bu forum, en iyi 1366 x 768 ekran çözünürlüğünde Mozilla ve Chrome ile görüntülenebilir.
www.ForumSevgisi.Com © 2014-2016

Facebook Twitter YouTube YouTube YouTube YouTube DMCA.com Protection Status
Forum Forumlar Forum Sitesi Ask Forumu Etiket Sitemap
Yukarı Git