Forum Logo


Geri Git   ForumSevgisi.Com > ForumSevgimiz Kütüphane > Kültür - Sanat > Türk Tarihi


Urartu-Subar-Sabir-Sümer İlişkisi ve TatarlarKonu Bilgileri
Konu Başlığı
Urartu-Subar-Sabir-Sümer İlişkisi ve Tatarlar
Konudaki Cevap Sayısı
0
Şuan Bu Konuyu Görüntüleyenler
Görüntülenme Sayısı
91

Kullanıcı Etiket ListesiYeni Konu aç  Cevapla
 
LinkBack Seçenekler Stil
Alt 23 Kasım 2014, 22:58   #1
Üye
STYLE - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
STYLE
UYARI:
Kullanıcıların Profil Bilgileri Ziyaretçilere Kapatılmıştır. Görmek için Kayıt Olmalısınız
Oku Urartu-Subar-Sabir-Sümer İlişkisi ve Tatarlar

Urartu-Subar-Sabir-Sümer İlişkisi ve Tatarlar

Bir Oy Bil Konfederasyonunun bir Uç Devleti olan Isub-Ura Bil’in başkenti Kafkasya’da ki Çur şehri idi. Kafkaslar ve Doğu Anadolu’da egemendi. Mezopotamya ‘yı da kültürel etkisi altına almıştı.

Isub-Ura “yazıya geçmiş, kaydolmuş” demektir. Bu devletin Bir Oy Bil konfederasyonuna kayıtlı yasal devletlerden biri olduğunu gösterir.

Bu üç Uç-Devlet’i yöneten kişinin unvanı Usub Uruş Turuk idi. Yani “yazıya vurulmuş, kayıtlı, bağlı, Buğ’a tabi” yönetici…

Bu kişinin Urua Turu yani “askere alma” yetkisi vardı. Bir devlet için çok önemli olan bu yetki, Asurlular tarafından Uruatri olarak telaffuz edilmiş, bundan da Urartu kelimesi doğmuş, bir devlet adı olarak kabul edilmiştir. (M.Ö. 1000’ler)

Öte yandan Isub-Ura kelimesinin önce Subar sonra da Sabir şekline dönüştüğü sanılmaktadır. R. Ghirshman, Sümer öncesinde (M.Ö. 4000) Mezopotamya’da Subarlar’ın yaşadığını kaydediyor… Sümerlerin şimdiki Türklerin atası, akrabası olduğunu biliyoruz… Ancak Sümer yazısında 18 adet Proto – Türkçe tamga bulunması, onların çok daha eski Türklerden geldiğini göstermektedir.

Yukarda ki resimde yer alan şekiller, dünyada bilinen ilk yazı sayılan Sümer Çivi Yazısıdır, çok daha eski 18 Proto-Türk Tamgası işte bu yazının harfleri içinde yer almaktadır.

Iduk-At (Orta Fırat) bölgesinde bulunan, M.Ö. 5500 yıllarına ait ve “Tel Es Sawwan III” seramikleri (Chefs d’oevr, Müsee Baghdat, Petit Palais, Paris, 1981) olarak bilinen arkeolojik eserler üzerindeki motifler OK, UÇ, ONÇ, ED, ÖK ,OĞ gibi Proto-Türk Tamgaları taşır. (Andre Parrot, Sumer, Gallimaud, Paris, 1960)

Dicle Nehri’nin ilk adı Aş-Ur’dur. Türkçede “Aş vurulan yer, toprakları tarıma elverişli” anlamına gelir.

Sümer şehirleri olan Ur, Uruk “kent” anlamına gelir. Bütün dillerde olduğu gibi (Hamburg, Sen Petersburg, Yenişehir, Eskişehir, Taşkent, Medine) kalabalık yerleşim merkezlerine Kent demelerinden daha tabii bir şey olamaz.Gir-Su ise, “Yer-Su demektir.

Asur devletinde dahi (M.Ö.2000) Subarca konuşuluyordu. Asur başkentinin adı Proto-Türkçe de Ant -Ub Uçuğ ’dur, yani “yüce antlaşma liderliği”.

Isub-Ura halkı (Sabirler), kendileri gibi bir Türk boyu olan İskitlere yenilince, Kafkasya’ya çekilmişler; Daha sonra Karadeniz’in kuzeyinde (Ukrayna-Kırım bölgesi) Ok-Uşuy adıyla bir devlet kurmuş olan İskitler ile birleşerek Deşt-i Kıpçak konfederasyonunu oluşturmuşlardır. Arkadan Cengiz Han istilası gelmiş ve bölgede Kırım Hanlığı kurulmuş, bir süre sonra da Osmanlı Devletine bağlanmıştır. Bölgedeki İskit-Moğol-Türk karışımı halka Tatar denmiştir.

Yani Ukrayna halkı çoğunlukla Türk kökenlidir!.

Zaten “Rus’u kazı, altından Tatar (Türk) çıkar” atasözü bütün eski Sovyetler için bu hakikate işaret eder.

Tatar kelimesi sonradan Ruslar ve Batılılar tarafından bütün Türk boyları için ortak olarak kullanılmıştır. Anadolu’da sadece Kırım ve Kazan Tatarları bilinir. Aslında halen Tipter, Börü, Kreşin, Geyne, Nukrat, Kasim, Mişer, Tobul, Saz-Yak, Tevriz, Tara gibi gruplar vardır.

Ancak kelime çok eskilere dayanır. Proto-Türkçeyi Moğolistan’a, Mamçurya ‘ya, Çin’e ve Kore’ye taşıyanlar Ok-Ata Ur koludur. Bu kelimeler sonra kaynaşarak Tatar olmuştur. Kore’de halen yaşamakta olan Aynu halkının atası da Tatar Türkleridir.

Prof.Dr.Kazım Mirşan

»Urartu-Subar-Sabir-Sümer İlişkisi ve Tatarlar - www.ForumSevgisi.Com" Kör müydü gözlerin , Nasıl görmedin " diye sordular ,
Kör değildim , Sadece güvenmiştim.
imza
 
Alıntı ile Cevapla
Yeni Konu aç  Cevapla

Bookmarks

Etiketler
iliskisi, tatarlar, urartusubarsabirsumer

Seçenekler
Stil


Saat: 21:38

Yasal Uyarı Forum

ForumSevgisi.Com, paylaşım sitesidir.Bu nedenle yazılı, görsel ve diğer materyaller sitemize kayıtlı üyelerimiz tarafından kontrol edilmeksizin eklenmektedir.Bu nedenden ötürü doğabilecek yasal sorumluluklar yazan kullanıcılara aittir.Sitemiz hak sahiplerinin şikayetleri doğrultusunda yazılı, görsel ve diğer materyalleri 48 saat içerisinde sitemizden kaldırmaktadır. Gerekli Şikayet Bildirimleri "Bize Yazın" kısmından yapabilirsiniz.
Telif Hakları vBulletin® Copyright ©2000 - 2016, ve Jelsoft Enterprises Ltd.'e Aittir.
Bu forum, en iyi 1366 x 768 ekran çözünürlüğünde Mozilla ve Chrome ile görüntülenebilir.
www.ForumSevgisi.Com © 2014-2016

Facebook Twitter YouTube YouTube YouTube YouTube DMCA.com Protection Status
Forum Forumlar Forum Sitesi Ask Forumu Etiket Sitemap
Yukarı Git