ForumSevgisi.Com

  ForumSevgisi.Com > ForumSevgimiz Eğitim Bölümü > Türkçemiz Ve Diğer Dersler > Türkçe - Edebiyat


Kırk Hadis Kitapları


Kırk Hadis Kitapları

Türkçemiz Ve Diğer Dersler Kategorisinde ve Türkçe - Edebiyat Forumunda Bulunan Kırk Hadis Kitapları Konusunu Görüntülemektesiniz,Konu İçerigi Kısaca ->> Kırk Hadis Kitapları Hazreti Peygamber’in sözlerinden ibaret olan hadislerden kırk tanesinin bir araya getirilmesiyle oluşan eserlere kırk hadis ismi verilmektedir. ...

Kullanıcı Etiket Listesi

Yeni Konu aç  Cevapla
LinkBack Seçenekler Stil

Okunmamış 08 Aralık 2014, 18:35   #1
Durumu:
Çevrimdışı
User
Güneş teninde güzel.
User - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Kaygili
Üyelik tarihi: 02 Aralık 2014
Şehir: İstanbul
Mesajlar: 9.308
Konular: 8078
Beğenilen: 727
Beğendiği: 562
www.forumsevgisi.com
Standart Kırk Hadis Kitapları

Kırk Hadis Kitapları

Hazreti Peygamber’in sözlerinden ibaret olan hadislerden kırk tanesinin bir araya getirilmesiyle oluşan eserlere kırk hadis ismi verilmektedir. Hadislerin özellikle kırk sayısı ve çevresinde oluşması ile ilgili olarak birbirinden farklı ve oldukça çeşitli görüşler vardır. Buna göre kırk sayısına İslam dünyasında yüklenen kutsal anlamlar, özellikle Hz. Peygamber’in kırk yaşında peygamber olması, müslümanşarın sayılarının kırka ulaşmasıyla birlikte açıktan ibadet etmeye başlamaları, üçler beşler yediler ve kırklar motiflerinin varlığı gibi…

Bu tür eserlerin manzum veya mensur olarak kaleme alındığı, bazen ise nazım nezir olarak karışık bir tarzda yazıldığı görülür. Kırk hadisler konu itibari ile Kur’an-ı Kerim’in faziletlerini, İslam’ın şartlarını oluşturan namaz, oruç, hac, zekat gibi konuları, Hazreti Peygamber ve onun ashabını, tasavvufa dair birtakım manevi konuları, zikir, dua, salat-u selam gibi çok çeşitli konuları ele alır. Kırk hadis kitapları ise esas itibari ile beş grupta sınıflandırılabilir:

Şekil yönünden kırk hadisler
Muhteva yönünden kırk hadisler
Kategori yönünden kırk hadisler
Konu yönünden kırk hadisler
Karışık hadisler

Klasik edebiyatımıza baktığımızda kırk hadis yazma geleneğinin başlangıcının siyer, hilye, mevlit gibi türlerle başladığını az evvel belirtmiştik. Ancak kırk hadis bu türlere nispetle, asırlar boyunca pek çok şair ve yazar tarafından büyük ilgi görmüş, dolayısıyla da her yönden büyük bir gelişme göstermiştir. Arap, İran ve Türk edebiyatlarında asırlar boyunca sayısız şair ve yazar tarafından gerek telif ve gerekse tercüme yoluyla kaleme alınmış olan kırk hadis yazma geleneği, dini edebiyatın en kıymetli ürünlerinden biri olarak hem edebiyat hem de kültür tarihimiz içerisinde de kendine yer bulmuştur.

Divan şairlerince olduğu kadar aynı zamanda halk şairleri de Hazreti Peygamber’e duymuş oldukları derin sevgiden kaynaklı olarak, onun şefaatini kazanmak amacıyla eserlerinde kırk hadise sıklıkla yer vermişlerdir. Aynı zamanda halk da dini nitelik taşıyan bu eseri severek okumuştur, halkın da derin ilgi ve alakasına mazhar olmuştur. Bu dönemde verilmiş olan eserlerden örneklememiz gerekirse baktığımızda Ahmed Rumi’nin Ümmü’l-Kitab’ını ve Molla Cami’nin Erbain Hadis’ini önemli eserler arasında görürüz.
________________
Umut bitti,limanı değil gezegeni verin ateşe.

imza
Alıntı ile Cevapla
Yeni Konu aç  Cevapla

Etiketler
hadis, kirk, kitaplari

Seçenekler
Stil


Saat: 04:06

Forum Yasal Uyarı
vBulletin® ile Oluşturuldu
Copyright © 2016 vBulletin Solutions, Inc. All rights reserved.

ForumSevgisi.Com Her Hakkı Saklıdır
Tema Tasarım:
Kronik Depresif


Sitemiz bir 'paylaşım' sitesidir. Bu yüzden sitemize kayıt olan herkes kontrol edilmeksizin mesaj/konu/resim paylaşabiliyorlar. Bu sebepten ötürü, sitemizdeki mesaj ya da konulardan doğabilecek yasal sorumluluklar o yazıyı paylaşan kullanıcıya aittir ve iletişim adresine mail atıldığı taktirde mesaj ya da konu en fazla 48 saat içerisinde silinecektir.
Genel Forum Sitesi