Forum Logo


Geri Git   ForumSevgisi.Com > ForumSevgimiz Eğitim Bölümü > Türkçemiz Ve Diğer Dersler > Türkçe - Edebiyat


Vladimir Propp ve Rus Edebiyatına KatkılarıKonu Bilgileri
Konu Başlığı
Vladimir Propp ve Rus Edebiyatına Katkıları
Konudaki Cevap Sayısı
0
Şuan Bu Konuyu Görüntüleyenler
Görüntülenme Sayısı
115

Kullanıcı Etiket ListesiYeni Konu aç  Cevapla
 
LinkBack Seçenekler Stil
Alt 08 Aralık 2014, 20:04   #1
Güneş teninde güzel.
User - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
User
UYARI:
Kullanıcıların Profil Bilgileri Ziyaretçilere Kapatılmıştır. Görmek için Kayıt Olmalısınız
Standart Vladimir Propp ve Rus Edebiyatına Katkıları

Vladimir Propp ve Rus Edebiyatına Katkıları

Rus halkbilim uzmanı (Petersburg, [günümüzde Leningrad], 1895 - Le*ningrad, 1970).
Germen kökenli olan Vladimir Yakovliyeviç Propp, Petersburg'da Slav Fi*lolojisi Bölümü'nde okudu ve 1915'te Rus bilgini S.A. Vengerov'un (1855-1920) o dönemde büyük etki ya*ratan Puşkin konusundaki seminerini (aralarına Propp'un da katıldığı Rus biçimcilerinin çoğu bu seminere katıl*mışlardır) izledi. 1918'de öğrenimini tamamladıktan sonra ortaöğrenimde, ardından da yükseköğrenimde alman*ca, rusça ve Rus edebiyatı dersleri yerdi. 1932'de öğretim üyesi olarak girdiği Leningrad Üniversitesi'nde 1938'de profesörlüğe yükseldi. Al*manca, halkbilim, edebiyat konusun*da dersler verdi; özellikle halkbilim ve etnoloji konularında çeşitli tartışma*lara ve konferanslara katıldı, birçok tez ve çalışma yönetti. Propp halkbilim dışında kalan bazı so*runlarla (sözgelimi, almancamn dilbilgisi) da ilgilendiyse, asıl çalışmaları*nı folklora yöneltti. Bu alanda da dört kitap yayımladı: Masalın Biçimbilimi (Morfologiya Skazki; 1. baskı 1928;gözden geçirilmiş ikinci baskı 1969); Olağanüstü Masalların Tarihsel Kö*kenleri (1946); Rus Kahramanlık Des*tanı (1955); Rus Tarım Şenlikleri (1963).

MASALIN BİÇİMBİLİMİ

Propp'un bilim çevrelerinde adını du*yuran çalışması, ilk biçimiyle 1928'de yayımladığı Masalın Biçimbilimi'dir. Propp, bu kitapta, olağanüstü Rus ma*sallarını derlemiş olan A.N. Afanasyev'in Rus Halk Masalları 'ndaki yüz masalı biçimbilimsel (morfolojik) açı*dan inceleyerek, bütün olağanüstü masalların kaynaklandığı temel yapı*yı ortaya çıkarmış ve yaptığı incele*meyi yöntemsel açıdan bir çözümleme örnekçesi (model) olarak sunmuştur. Masalm Biçimbilimi, yayımlandığı sı*rada ülkesinde pek yankı uyandırma*dı; ama yapıt 1958'de ingilizceye, 1965'te de fransızcaya çevrildikten sonra Batı ülkelerinde, halkbilim, et*noloji, vb. konulardaki uzmanları (söz*gelimi, C.Levi Strauss) olduğu kadar, çözümleme yöntemi sorunlarını irde*leyen dilbilimci ve göstergebilimcileri (sözgelimi, A.j. Greimas, R.Barthes, C. Bremond, T.Todorov, vb.) de yakın*dan etkiledi.

Türkçe çevirisi 1985'te yayımlanan Masalın Biçimbilimi'nde Propp, bin*lerce masala ortak olabilecek işlevsel birimleri saptamak, buna dayanarak da masalm temelinde yatan yapıyı or*taya çıkarmak amacındadır. Ona gö*re masallann,görünürdeki çeşitliliği, çokrenkliliği altında "değişmez" diye adlandırılabilecek bir yapıları vardır. Konu, kişiler, kişilerin özellikleri (ad*lan, giysileri, vb.) masaldan masala değişmekle birlikte temel yapı (eylemler) değişmez.

Propp, masalların bu değişmeyen ya*pısını saptamaya girişmeden önce kendinden önce masal konusunda yapılmış incelemeleri değerlendirir, da*ha doğrusu eleştirir; çünkü Propp'a göre bu çalışmalar, masalların içeri-. ğini yöntemsiz bir biçimde ayrı ayrı ele almışlar, masalları değişen kişile*rine göre sınıflandırmışlardır. Propp, masalın tarihsel kökeninin, kaynaklarının araştırılması için önce*likle masalın ne olduğunun belirlen*mesi gerektiğini, yani yapısal özelliklerinin saptanmasınm zorunlu olduğu*nu söyler.

Propp, Masalın Biçimbilimi'nde her masal için geçerli olan ve birbirini iz*leyen otuz bir işlev saptar: Uzaklaş*ma; yasaklama; yasağı çiğneme; so*ruşturma; bilgi toplama; aldatma; su*ça katılma; kötülük (eksiklik); aracılık (geçiş anı); karşıt eylemin başlangıcı; gidiş; bağışçının ilk işlevi; kahrama*nın tepkisi; büyülü nesnenin alınma*sı; iki krallık arasında yolculuk (bir klavuz eşliğinde yolculuk); çatışma; özel işaret; zafer; giderme; geri dönüş; izleme; yardım; kimliğini gizleyerekgelme; asılsız savlar; güç iş; güç işi ye*rine getirme; tanıma; ortaya çıkarma; biçim değiştirme; cezalandırma; ev*lenme.

Propp, ikinci aşamada, masallardaki bu işlevlerin yedi eylem alanı (yedi ki*şinin eylem alanı) çevresinde dağılım gösterdiklerini belirler: Saldırgan; ba*ğışçı; yardımcı; prenses; gönderen; kahraman; düzmece kahraman. Propp, işlevleri ve kişilerin eylem alanlarını belirledikten sonra, masa*lın iki tanımlamasını yapar: Birincisi işlevlerin dizilişine göre yapılan ta*nımlama; ikincisiyse masalın yedi eylem alanından oluşan bir taslağı izle*diğini belirten tanımlamadır. Propp'un Masalın Biçimbilimi'nde or*taya koyduğu yöntem, sonradan geliş*tirilerek, edebiyat eleştirilerinde, göstergebilimde, yapısal anlatı çözümle*melerinde yoğun bir biçimde kullanıl*mıştır.
Propp, Masalın Biçimbilimi'nde ger*çekleştirdiği eşsüremli yöntemsel ça*lışmayı; Olağanüstü Masalların Ta*rihsel Kökenleri'nde artsüremli çalış*mayla bütünlemiştir.

»Vladimir Propp ve Rus Edebiyatına Katkıları - www.ForumSevgisi.ComUmut bitti,limanı değil gezegeni verin ateşe.

imza
 
Alıntı ile Cevapla
Yeni Konu aç  Cevapla

Bookmarks

Etiketler
edebiyatina, katkilari, propp, rus, vladimir

Seçenekler
Stil


Saat: 20:57

Yasal Uyarı Forum

ForumSevgisi.Com, paylaşım sitesidir.Bu nedenle yazılı, görsel ve diğer materyaller sitemize kayıtlı üyelerimiz tarafından kontrol edilmeksizin eklenmektedir.Bu nedenden ötürü doğabilecek yasal sorumluluklar yazan kullanıcılara aittir.Sitemiz hak sahiplerinin şikayetleri doğrultusunda yazılı, görsel ve diğer materyalleri 48 saat içerisinde sitemizden kaldırmaktadır. Gerekli Şikayet Bildirimleri "Bize Yazın" kısmından yapabilirsiniz.
Telif Hakları vBulletin® Copyright ©2000 - 2016, ve Jelsoft Enterprises Ltd.'e Aittir.
Bu forum, en iyi 1366 x 768 ekran çözünürlüğünde Mozilla ve Chrome ile görüntülenebilir.
www.ForumSevgisi.Com © 2014-2016

Facebook Twitter YouTube YouTube YouTube YouTube DMCA.com Protection Status
Forum Forumlar Forum Sitesi Ask Forumu Etiket Sitemap
Yukarı Git