ForumSevgisi.Com

  ForumSevgisi.Com > ForumSevgimiz Eğitim Bölümü > Türkçemiz Ve Diğer Dersler > Türkçe - Edebiyat


Edebiyat Tarihinin En İyi 100 Giriş Cümlesi


Edebiyat Tarihinin En İyi 100 Giriş Cümlesi

Türkçemiz Ve Diğer Dersler Kategorisinde ve Türkçe - Edebiyat Forumunda Bulunan Edebiyat Tarihinin En İyi 100 Giriş Cümlesi Konusunu Görüntülemektesiniz,Konu İçerigi Kısaca ->> Edebiyat Tarihinin En İyi 100 Giriş Cümlesi Bazı romanları elimize aldığımızda daha kapağını açtığımız anda ilk cümleleri okurken biri sarıp ...

Kullanıcı Etiket Listesi

Ağaç Şeklinde Aç1Beğeni
  • 1 gönderen Narsist
Yeni Konu aç  Cevapla
LinkBack Seçenekler Stil

Okunmamış 05 Mart 2016, 22:01   #1
Durumu:
Çevrimdışı
Narsist
Türk Irkı Var Olsun!
Narsist - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
none
Üyelik tarihi: 23 Ocak 2016
Mesajlar: 2.258
Konular: 643
Beğenilen: 335
Beğendiği: 0
www.forumsevgisi.com
Standart Edebiyat Tarihinin En İyi 100 Giriş Cümlesi

Edebiyat Tarihinin En İyi 100 Giriş Cümlesi
Bazı romanları elimize aldığımızda daha kapağını açtığımız anda ilk cümleleri okurken biri sarıp sarmalamaya başlar. Bazılarında ise 50. sayfaya geldiğimiz halde okumakta zorlanırız. Özellikle sıradışı girişler bizi daha çok etkisi altına alır. Ve elbette romanı okuyup tamamadıktan sonra ilk sayfaya dönme isteği uyandıran romanlar.

“Bir kitabın okuyucuyu ilk cümleden itibaren etkilemesi gibisi yoktur. Okuyucunun okuduğu ilk cümle kitabın giriş cümlesi o kitabın satmasınıkapanış cümlesi ise yazarın daha fazla okuyucu kazanmasını sağlar derler” diyen stylist.co.uk sitesi de kendilerine göre “en iyi ve en ikonik” giriş cümleleriyle başlayan 100 eseri seçti.

1. J.D. Salinger Çavdar Tarlasında Çocuklar

“Anlatacaklarımı gerçekten dinleyecekseniz herhalde önce nerede doğduğumu rezil çocukluğumun nasıl geçtiğini ben doğmadan önce annemle babamın nasıl tanıştıklarını tüm o David Copperfield zırvalıklarını filan da bilmek istersiniz ama ben pek anlatmak istemiyorum. Her şeyden önce ben bu zımbırtılardan sıkılıyorum. Sonra onlarla ilgili en ufak bir söz etsem bizimkilere inmeler iner.” (Coşkun Yerli’nin çevirisiyle)

2. Leo Tolstoy Anna Karenina

“Mutlu aileler birbirlerine benzerler. Her mutsuz aileninse kendine özgü bir mutsuzluğu vardır.” (Ergin Altay’ın çevirisiyle)

3. Jane Austen Aşk ve Gurur

“Dünyaca kabul edilmiş bir gerçektir hali vakti yerinde olan her bekar erkeğin mutlaka bir eşe ihtiyacı vardır.” (Hamdi Koç’un çevirisiyle)

4. Charles Dickens İki Şehrin Hikayesi

“Zamanların en iyisiydi zamanların en kötüsüydü hem akıl çağıydı hem aptallık hem inanç devriydi hem de kuşku Aydınlık mevsimiydiKaranlık mevsimiydi hem umut baharı hem de umutsuzluk kışıydı hem her şeyimiz vardı hem hiçbir şeyimiz yoktu hepimiz ya doğruca cennete gidecektik ya da tam öteki yana – sözün kısası şimdikine öylesine yakın bir dönemdi ki kimi yaygaracı otoriteler bu dönemin iyi ya da kötü fark etmez sadece ‘daha’ sözcüğü kullanılarak diğerleriyle karşılaştırılabileceğini iddia ederdi.” (Meram Arvas’ın çevirisiyle)

5. Virginia Woolf Bayan Dalloway

“Mrs. Dalloway çiçekleri kendi alacaktı.” (Tomris Uyar’ın çevirisiyle)

6. Anne Tyler Back When We Were Grownups (Yetişkin Olduğumuz Zamanlar)

7. F.Scott- Fitzgerald Muhteşem Gatsby

“Toy çağımda bir öğüt vermişti babam hala küpedir kulağıma. ‘Ne zaman’ demişti ‘birini tenkide davranacak olsan hatırdan çıkarma herkes senin imkanlarında gelmemiştir dünyaya!”” (Can Yücel’in çevirisiyle)

8. Sylvia Plath Sırça Fanus

“Rosenberleri elektrikli sandalyede idam ettikleri yaz; garip boğucu bir yazdı ve ben New York’ta ne aradığımı bilmiyordum.” (Handan Saraç’ın çevirisiyle)

9. Herman Melville Moby Dick Beyaz Balina

“Ishmael deyin bana. Birkaç yıl önce -kaç yıl önce olduğu önemli değil paramın azaldığı ya da hiç kalmadığı bir sırada- karada da beni ayrıca bağlayan bir şey olmadığı için bir engine açılayım bu dünyanın denizlerini şöyle bir göreyim dedim. Ben böyleyimdir; böyle bulurum sıkıntıdan kurtulmanın uyuşan kanıma hız vermenin yolunu.” (Sabahattin Eyuboğlu ve Mina Urgan’ın çevirisiyle)

10. Douglas Adams Otostopçunun Galaksi Rehberi

“Galaksinin Batı Sarmal Kolu’nun bir ucunda haritası bile çıkarılmamış ücra bir köşede gözlerden uzak küçük ve sarı bir güneş vardır. Bu güneşin yörüngesinde kabaca yüz kırksekiz milyon kilometre uzağında tamamıyla önemsiz ve mavi-yeşil renkli küçük bir gezegen döner. Gezegenin maymun soyundan gelen canlıları öyle ilkeldir ki dijital kol saatinin hâlâ çok etkileyici bir buluş olduğunu düşünürler.” (Nil Alt’ın çevirisiyle)

11. Franz Kafka Dönüşüm

“Gregor Samsa bir sabah bunaltıcı düşlerden uyandığında kendini yatağında dev bir böceğe dönüşmüş olarak buldu.” (Ahmet Cemal’in çevirisiyle)

12. J.K. Rowling Harry Potter ve Felsefe Taşı

“Dört numarada oturan Bay ve Bayan Dursley son derece normal olduklarını söylemekten gurur duyarlardı sağolun efendim. Garip ya da gizemli işlere bulaşacak son kişilerdi. Böyle saçmalıklara kafa yormazlardı çünkü.” (Ülkü Tamer’in çevirisiyle)

13. Mark Haddon Süper İyi Günler

“Ben beş kırmızı araba ile gidip gördüm ve süper güzel bir gün olacağını biliyordum.” (Övgü Doğangün’ün çevirisiyle)

14. Audrey Niffenegger Zaman Yolcusunun Karısı

“Benim durumunun asıl inanılmaz yanı aslında gerçek olmam. Bu gelip gitmelerin yer değiştirmelerin bir mantığıbir kuralı var mı? Yerinden kımıldamamanın her anı şimdiki zamanla doldurmanın bir kuralı var mı?” (Elvan Umur’un çevirisiyle)

15. John Ronald Reuel Tolkien Yüzüklerin Efendisi : Yüzük Kardeşliği

“Çıkın Çıkmazı’ndan Bay Bilbo Baggins kısa bir süre sonra yüz on birinci yaş gününü debdebeli bir davet ile kutlayacağını ilan ettiğinde Hobbitköy’de büyük bir heyecan yaşanmış ve söylentiler alıp yürümüştü.” (Bülent Somay ve Çiğdem Erkal İpek’in çevirisiyle)

16. Hunter S. Thompson Las Vegas’ta Korku ve Nefret

“Uyuşturucu tesir etmeye başladığında Barstow yakınlarında çölün kıyısında bir yerlerdeydik.” (Nur Kasapoğlu’nun çevirisiyle)

17. Alice Walker The Color Purple (Renklerden Mor)

18. Zora Neale Hurston Tanrıya Bakıyorlardı

“Ufuktaki gemilerde her adamın arzuları vardır. Bazıları için umutlar dalgalarla yanaşır. Diğerleri için ise rüyalar sonsuza kadar ufukta yol alırgözden hiç kaybolmadan seyredilir…ve onları gözleyenler hiç sıkılıp gözlerini başka tarafa çevirinceye zaman onları alaylı bir şekilde silinceye kadar asla kıyıya yanaşmazlar. İnsan hayatı budur işte…” (Ayla Okyavuz Yazal ve Ayşe Şirin Okyavuz Yener’in çevirisiyle)

19. Helen Fielding Bridget Jones’un Günlüğü

“Haftada 14 birimden fazla alkol almayacağım.”

20. Virginia Woolf Kendine Ait Bir Oda

“Ama biz senden kadınlar ve kurmaca yazın konusunda konuşmanı istemiştik bunun insanın kendine ait bir odası olmasıyla ne ilgisi var diyebilirsiniz. Açıklamaya çalışacağım….” (Suğra Öncü’nün çevirisiyle)
21. Sue Monk Kidd Arıların Gizli Yaşamı

“Geceleri yatağa uzanır ve gösteriyi izlerim. Yatak odamın duvarındaki yarıklardan girip içeride hapsolan arıların gösterisidir bu. Odanın içinde daireler çizer pervaneninkine benzer sesler çıkarırlar. Yüksek perdeden zzzzzz’ler tenimde mırıldanır.”
22. Rebecca Wells Dostluğun Kutsal Bağı

“Step dansı ustası çocuk istismarcısı. 8 Mart 1993 Pazar gününün New York Times’ı Vivi’den böyle bahsediyordu.”

23. Elizabeth Gilbert Ye Dua et Sev

“Giovanni’nin beni öpmesini isterdim. Ah fakat bunun berbat bir fikir olması için pek çok neden var. Bir yerden başlamak gerekirse Giovanni benden on yaş daha genç ve -yirmili yaşlarında olan birçok İtalyan erkeği gibi- hala annesiyle beraber yaşıyor.” (Gamze Bulut ve Zeynep Kumruluoğlu’nun çevirisiyle)

24. Laura Whitcomb Hayalet Sevgilim

“Üzerimde birinin bakışlarını hissettim. Çok rahatsız edici bir duyguydu özellikle de ölü olduğum düşünülünce.” (Ebru Sürmeli’nin çevirisiyle)

25. Jane Austen Emma

“Emma Woodhouse güzel zeki varlıklı bir kızdı. Rahat bir evi iyimser bir yaradılışı vardı. Böylece dünyanın en büyük nimetlerine sahip sayılırdı; ömrünün şu ilk yirmi yılında pek az sıkıntı üzüntü çekmişti.” (Nihal Yeğinobalı’nın çevirisiyle)

26. Mary Shelley Frankenstein

“İçine doğan tüm kötü hislere rağmen işlerimi kazasız belasız yoluna koyduğumu duyunca memnun olacağını tahmin ediyorum. Buraya dün geldim ve gelir gelmez de ilk işim sevgili kardeşimi iyi olduğumdan girişimimin başarıya ulaşacağına dair inancımın giderek güçlendiğinden haberdar etmek üzere kolları sıvamak oldu.” (Duygu Akın’ın çevirisiyle)

27. Richard Yates The Revolutionary Road (Devrim Yolu)

28. Gabriel Garcia Marquez Kolera Günlerinde Aşk

“Kaçınılmaz bir şeydi: Acıbadem kokusu ona mutsuz aşkların yazgısını anımsatırdı hep. Doktor Juvenal Urbino yıllardır kendisi için önemini yitirmiş bir olayla ilgilenmek üzere koşup geldiği hâlâ alaca ışığa gömülü odaya girdiği an ayrımına vardı bunun. Antilli göçmen harp malulüçocuk fotoğrafçısı satrançta en yufka yürekli rakibi bir altın siyanürüyle belleğin işkencelerinden kurtarmıştı kendini.” (Şadan Karadeniz’in çevirisiyle)

29. Emily Bronte Uğultulu Tepeler

“1801. İnsanlardan kaçan komşumu ve daha sonra başıma bir sürü iş açacak olan mal sahibimi ziyaretten yeni döndüm.” (Ali Ateşoğlu’nun çevirisiyle)

30. C.S. Lewis Narnia Günlükleri: 5 Şafak Yıldızı’nın Yolculuğu

“Eustace Clarence Scrubb denen oğlan başına gelenleri hemen hemen hak etmişti.”

31. William Makepeace Thackeray Gurur Dünyası

“İçinde bulunduğumuz yüzyılın daha yirmi yaşını doldurmamış olduğu sıralardaydı. Haziran ayında güneşli bir sabah Miss Pinkerton’ın Chiswick Çıkmazı’ndaki özel kız okuluna başı peruklu şapkası üç köşeli şişman bir arabacının saatte altı kilometre hızla sürdüğü koşum takımları parıl parıl göz alan bir araba geldi.” (Nihal Yeğinobalı’nın çevirisiyle)

32. Lewis Carrol Alice Harikalar Diyarında

“Alice ırmağın kıyısında ablasının yanı başında hiçbir şey yapmadan öylece oturmaktan sıkılmaya başlamıştı; ablasının okuduğu kitaba bir iki kez şöyle bir göz attı; ne ki kitapta ne bir resim vardı ne de konuşma ‘İçinde resim ve konuşma olmayan bir kitap ne işe yarar ki’ diye geçirdi aklından Alice.” (Kıymet Erzincan Kına’nın çevirisiyle)

33. Louisa M. Alcott Küçük Kadınlar

34. Vladimir Nabokov Lolita Beyaz Irktan Dul Bir Erkeğin İtirafları

“Lolita hayatımın ışığı kasıklarımın ateşi. Günahım ruhum Lo-li-ta; dilin ucu damaktan dişlere doğru üç basamaklık bir yol alır üçüncüsünde gelir dişlere dayanır. Lo-li-ta.” (Fatih Özgüven’in çevirisiyle)

35. Oscar Wilde Dorian Gray’in Portresi

“Stüdyo güllerin baygın kokusuyla doluydu; hafif yaz esintisi bahçedeki ağaçların arasında gezindiğinde açık kapıdan leylakların ağır kokusu ya da pembe çicek açmış diken ağaçlarının daha narin parfümü geliyordu.” (Nihal Yeğinobalı’nın çevirisiyle)

36. E. B. White Örümcek Ağı

37. Anthony Burgess Otomatik Portakal

“- Eee ne olacak şimdi ha?
“Ben vardım yani Alex yanımda da üç kankam yani Pete Georgie ve Dim ki Dim cidden epey budalaydı ve Korova Sütbarı’nda oturmuş akşam ne yapacağımıza karar veriyorduk arsız karanlık buz gibi kış piçlik yapıyordu ama yağmur yoktu.” (Dost Körpe’nin çevirisiyle)

38. Roald Dahl Matilda

39. Ian McEwan Kefaret

“Briony’nin iki gün içinde bir fırtına gibi kağıda döktüğü uğruna kahvaltıyı ve öğle yemeğini kaçırdığı oyun: Afişleri biletleri kendisi tasarlamışkatlanır bir paravanı yan yatırıp bilet gişesine dönüştürmüş para kutusunu kırmızı krepon kağıdıyla kaplamıştı. Hazırlıklar tamamlanmış geriye yalnızca bitmiş metnin üzerinde düşünmek ve Kuzey’den gelecek olan kuzenlerini beklemek kalmıştı.” (Püren Özgören’in çevirisiyle)

40. Billie Letts Yüreğin Attığı Yer

41. William Goldman Prenses Gelin

42. JM Barrie Peter Pan ve Wendy

Biri dışında bütün çocuklar büyür ve büyüyeceklerini erken yaşta öğrenirler. Wendy de şöyle öğrendi: İki yaşındayken bir gün bahçede oynuyordu. Bir çiçek daha koparıp bu çiçekle annesine koştu. Sanırım küçük kız pek sevimli görünüyordu ki Bayan Darling elini göğsüne koyup ‘Ah keşke hep böyle kalabilsen!’ diye haykırdı. Bu konuda aralarında geçen konuşmanın hepsi buydu ama Wendy bundan böyle büyük zorunda olduğunu öğrenmişti. Bunu iki yaşına girdikten sonra anlarsınız hep. İki yaş sonun başlangıcıdır.” (Betül Avunç’un çevirisiyle)

43. Lemony Snicket Talihsiz Serüvenler Dizisi

44. Kurt Vonnegut Şampiyonların Kahvaltısı

45. Chuck Palahniuk Tıkanma

“Eğer bunu okumaya niyetliyseniz vazgeçin. Birkaç sayfa okuduktan sonra burada olmak istemeyeceksiniz. Bu yüzden unutun gitsin. Gidin buradan. Hala tek parçayken hemen kaçın.” (Funda Uncu’nun çevirisiyle)

46. Iain Banks The Crow Road (Karga Yolu)

47. Douglas Adams Kutsal Dedektiflik Bürosu

“Bu sefer hiçbir şahit olmayacaktı.” (Sevil Cerit’in çevirisiyle)

48. Mario Puzo Baba

“Her büyük servetin arkasında bir suç gizlidir. (Balzac)

Amerigo Bonasera New york Üçüncü Ağır Ceza Mahkemesinin salonunda oturmuş adaletin yerine getirilmesini bekliyordu; kızını insafsızca yaralayan onun şerefiyle oynayan kişilerden adaletin eliyle intikam almış olacaktı.” (Özoy Süsoy’un çevirisiyle)

49. Margaret Mitchell Rüzgar Gibi Geçti

“Scarlett O’Hara çok güzel bir kız değildi ama Tarleton ikizleri gibi erkekler onun çekiciliğine bir kez kapılınca bunun farkına varmazlardı bile.” (Yeliz Üslü’nün çevirisiyle)

50. George Orwell Bin Dokuz Yüz Seksen Dört

“Pırıl pırıl soğuk bir nisan günüydü; saatler on üçü vuruyordu. Dondurucu rüzgardan korunmak için çenesini göğsüne gömmüş olan Winston Smith bir toz burgacının da kendisiyle birlikte içeri dalmasını önleyecek kadar hızlı olmasa da Zafer Konutları’nın cam kapılarından çabucak içeri süzüldü.” (Celal Üster’in çevirisiyle)
51. H. G. Wells Görünmez Adam

“Yabancı Şubat ayının başlarında yılın son karının yağdığı soğuk bir kış günü keskin bir rüzgarın ve şiddetli bir karın altında yaylaların oradan göründüğü kadarıyla Bramblehurst İstasyonu tarafından kalın bir eldiven gidiği elinde küçük siyah bir bavulla yürüyerek gelmişti.”


52. Daniel Quinn İsmail Bir Zihin ve Ruh Macerası

53. Micheal Cox Gecenin Anlamı

54. Christopher Buckley Sigara İçtiğiniz İçin Teşekkürler

55. Thomas Pynchon The Gravity’s Rainbow (Yerçekiminin Gökkuşağı)

56. Raphael Sabatini Scaramouche

57. Arthur C. Clarke Bir Uzay Efsanesi

“Kuraklık başlayalı on milyon yıl kadar olmuş korkunç sürüngenlerin dönemi henüz sona ermişti. Burada bir gün Afrika olarak anılacak olan Ekvator’da varolma savaşı vahşetin yeni bir doruğuna ulaşmış ancak ortaya bir galip çıkmamıştı henüz. Bu çocuk kurak topraklarda sadece küçük çevik ve vahşi olanlar gelişebiliyor ya da hayatta kalabilme umutları olabiliyordu.” (Oya İşeri ve Ardan Tüzünsoy’un çevirisiyle)

58. Jane Austen Northanger Manastırı

“Catherine Morland’ı küçüklüğünde gören hiç kimse onun bir kahraman olmak üzere doğduğunu düşünmezdi.” (Tuba Parlak’ın çevirisiyle)

59. George Elliot Middlemarch

60. Margaret Atwood Kedi Gözü

61. Joseph Heller Madde 22

“İlk görüşte aşktı bu. Yossarian papazı görür görmez ona çılgınlar gibi aşık oldu.” (Niran Elçi’nin çevirisiyle)

62. Saul Bellow Herzog

“Aklımı kaçırdıysam bana göre hava hoş diye düşündü Moses Herzog.” (Özde Duygu Gürkan’ın çevirisiyle)

63. Raymond Chandler Büyük Uyku

64. Cormac McCarthy O Güzel Atlar Sınır Üçlemesi: 1

65. John Scalzi Old Man’s War (İhtiyarın Savaşı)

66. Bret Easton Ellis Amerikan Sapığı

“TERK ET BÜTÜN UMUDU EY SEN BURAYA GİREN diye karalamışlar Onbirinci Sokak’la Birinci Cadde’nin köşesinin yakınlarındaki Chemical Bank’ın yan duvarına kan kırmızısı harflerle ve harfler Wall Street’ten dışarı doğru akan trafikte öne doğru sarsılan taksinin arka koltuğundan görülecek kadar büyük.” (Fatih Özgüven’in çevirisiyle)
67. H. G. Wells Dünyalar Savaşı

68. Avi True Confessions of Charlotte Doyle (Charlotte Doyle’un Gerçek İtirafları)

69. F. Scott Fitzgerald This Side of Paradise (Cennetin Bu Tarafı)

70. Clive Barker The Thief of Always (Tüm Zamanların Hırsızı)

71. Emma Donoghue Oda

“Bugün beş oldum. Ben hiç eksi sayılar oldum mu?”

72. William Peter Blatty The Exorcist (Şeytan Çıkarıcı)

73. John Steinbeck Gazap Üzümleri

“Son yağmurlar Oklahoma’nın kırmızı ve gri topraklarının bir bölümüne sessiz sedasız topraktaki yarıkları daha fazla derinleştirmeden geldi.” (Gülen Fındıklı’nın çevirisiyle)

74. Ray Bradbury Fahrenheit 451

“Yakmak bir zevkti. Bazı şeylerin yitmesini kararmasını ve değişmesini görmek özel bir zevk veriyordu. Avuçlarında dev piton yılanını andıran bakır çinko alaşımı hortumla dünyaya zehirli gazyağı püskürtürken kanının beyninde zonkladığını hissediyordu… Elleri tarihin paçavralarını ve kömürleşmiş kalıntılarını yok etmek için ateş ve alevin tüm senfonilerini olağanüstü bir şekilde yöneten bir orkestra şefinin elleriydi. Duygusuz kafasında 451 numaralı sembolik başlığı gözlerinde bundan sonra neler olacak düşüncesiyle turuncu alevler vardı.” (Zerrin Kayalıoğlu ve Korkut Kayalıoğlu’nun çevirisiyle)

75. Richard Matheson Ben Efsane!

76. Marcel Proust Swann’ların Tarafı

“Uzun zaman geceleri erkenden yattım. Bazen daha mumu söndürür söndürmez gözlerim o kadar çabuk kapanıverdi ki ‘uykuya dalıyorum’ diye düşünmeye zaman bulamazdım.” (Roza Hakmen’in çevirisiyle)

77. The Bible İncil

“1 Başlangıçta Tanrı göğü ve yeri yarattı.
2 Yer boştu yeryüzü şekilleri yoktu; engin karanlıklarla kaplıydı. Tanrı’nın Ruhu suların üzerinde dalgalanıyordu. (Yaratılış 1:1-2)”

78. Charlotte Bronte Jane Eyre

“O gün yürüyüş yapmanın imkanı yoktu. Aslında sabah bir saat kadar yaprakları dökülmüş çalıların arasında dolaşmıştık ama öğle yemeğinden beri (kimse olmadığı zamanlarda Bayan Reed yemeğini erken yerdi) soğuk kış rüzgarı öyle kasvetli bulutlar öyle şiddetli bir yağmur getirmişti ki beraberinde dışarıda gezinmek mümkün değildi.” (Ceren Taştan’ın çevirisiyle)

79. T. Coraghessan Boyle The Road to Wellville ( Melville’e Giden Yol)

80. Yann Martel Pi’nin Yaşamı

“Istırabım beni mutsuz ve kederli etmişti. Üniversite eğitimi ve düzenli dikkatli dini alışkanlıklar beni yavaş yavaş hayata döndürdü. Bazı insanlar garipsemiş olsa da dini alışkanlıklarımı sürdürdüm. Lisede bir yl okuduktan sonra Toronto Üniversitesi’ne girdim ve iki fakültede birden öğrenim görmeye başladım. İlahiyat ve hayvanbilim bölümlerinde. Dördüncü yılımdaki ilahiyat tezim on altıncı yüzyılın ünlü Kabalacısı Safed’li İsaac Luria’ya ait evrenbilim kuramının bazı öğelerini içeriyordu. Hayvanblim tezim ise üç parmaklı tembelhayvanların tiroit bezleriyle ilgili işlevsel bir analizdi. Tembelhayvanları -sessiz sakin ve içgözlemsel- seçme nedenim yorgun benliğimi biraz olsun rahatlatmaktı.” (Aylin Yengin’in çevirisiyle)

81. Arthur Conan Doyle Bohemya’da Skandal

“Sherlock Holmes ondan hep ‘kadın’ diye bahseder. Onu başka isimle andığını nadiren duymuşumdur. Holmes’un gözünde o kendi hemcinslerinin tamımından daha üstündür. Irene Adler için aşka benzer duygular beslemiyordu. Onun soğuk kesin ama saygıdeğer biçimde dengeli zihni için tüm duygular ve özellikle de o duygu iğrenç şeylerdi.” (Kaya Genç’in çevirisiyle)

82. Kurt Vonnegut Mezbaha No: 5

83. Peter Hoeg Smilla’s Sense of Snow (Smilla’nın Kar Hissi)

84. Richard Adams Watership Tepesi

“Çuhaçiçekleri çok azalmıştı. Çayırın açıldığı ve eski bir çit ve dikenli bir hendeğe doğru bir bayırla alçalan ormanın kıyısına doğru yabani sultan otları ve meşe ağacı kökleri arasından solmakta olan sadece birkaç tane açık sarı öbek görülebiliyordu.” (Deniz Dülgeroğlu Altıparmak’ın çevirisiyle)

85. Louis de Bernieres Yüzbaşı Corelli’nin Mandolini

86. William Shakespeare Onikinci Gece

87. Jane Rule Desert of the Heart (Yüreğin Çölü)

88. Ian McEwan Sonsuz Aşk

89. John Maxwell Coetzee Utanç

“O yaşta bir erkek için -elli iki yaşında boşanmış- cinsellik sorununu oldukça iyi çözümlediğine inanıyor.” (İlknur Özdemir’in çevirisiyle)

90. Charles Dickens Noel Şarkısı

“Marley ölmüştü. Bunu baştan belirtelim. Bu konuda hiçbir kuşku yok. Papaz belediye memuru cenazeci ve de mirasçı gömme kağıdını imzalamışlardı. Scrooge da imzasını basmıştı. Scrooge’un imzası borsa çevrelerinde çok saygın ve geçerliydi. Demek ki Marley halk ağzında denildiği üzere kapı çivisi gibi ölüydü.” (Nihal Yeğinobalı’nın çevirisiyle)

91. Dashiell Hammett Ailenin Laneti

92. Heinrich Böll Palyaço

“Bonn’a vardığımda hava kararmıştı. Bir yere varışımdan sonra yaptığım hareketler beş yıldır hep aynıydı otomatikleşmiştim artık. Peron merdivenlerini inip çıkmak bavulu yere koymak palto cebinden bilet çıkarmak bavulu yerden almak bileti vermek akşam gazeteleri için bayiye uğramak istasyondan dışarı çıkıp bir taksiye el etmek. Hemen hemen beş yıldır her sabah bir yere doğru yola çıktım veya bir yere vardım.” (Ahmed Arpad’ın çevirisiyle)

93. Margaret Atwood Kör Suikastçi

94. Lemony Snicket Talihsiz Serüvenler 5- Katı Kurallar Okulu

95. Dorothy Allison Karolina’nın Piçi

96. D.H. Lawrence Lady Chatterley’in Aşığı

“Aslında trajik bir çağ bizimkisi bu yüzden onu trajik olarak görmeyi reddediyoruz. Büyük tufan kopmuş yıkıntıların arasındayız şimdi yeni yeni küçük yaşam alanları kurmaya küçük küçük umutlar beslemeye başladık. Doğrusu zor iş; geleceğe uzanan düz bir yol yok şimdi bunun yerine bir çember çiziyoruz ya da düşe kalka ilerliyoruz. Dünya başımıza yıkılmış olsa da yaşamak zorundayız.” (Meram Arvas’ın çevirisiyle)

97. William Faulkner Ses ve Öfke

“Parmaklığın arkasında sarmaşıkların arasından vurduklarını görüyordum. Bayrağın olduğu yere geliyorlardı ve ben yürüdüm parmaklık boyunca. Dutun çevresindeki otların içinde aranıyor Luster. Bayrağı çıkardılar vuruyorlardı. Sonra bayrağı yeniden diktiler tablaya gittilervurdu öteki de vurdu. Sonra yine vurdular ve ben yürüdüm parmaklık boyunca. Dutun oradan geldi Luster ve biz yürüdük parmaklık boyuncavurdular ve biz durduk parmaklığın arasından baktım Luster aranıyor otların içinde.” (Rasih Güran’ın çevirisiyle)
98. Salman Rushdie The Satanic Verses (Şeytan Ayetleri)

99. Edgar Allan Poe – Geveze Yürek (The Tell – Tale Heart)

DOĞRU! – gergindim – çok çok fazla gergindim ve hâla öyleyim; fakat delirmiş olduğumu söyleyebilir misiniz? Bu hastalık hislerimi keskinleştirdi – yok etmedi – körleştirmedi onları. Hepsinden önce keskin bir duyma hissi başladı. Gökteki ve yerdeki her şeyi duyuyorum. Cenennemdeki bir çok şeyi duyuyorum. Nasıl – olur da – deli olurum? Dinleyin! Ve izleyin nasıl da sağlıklı – nasıl da soğukkanlılıkla anlatacağımı tüm hikâyeyi. (Emrah Özdemir’in çevirisiyle)
100. Barry Hughart Bridge of Birds (Kuşlar Köprüsü)Peki sizin unutamadığınız giriş cümlesi ne?
Witch bunu beğendi.
Alıntı ile Cevapla

Okunmamış 05 Mart 2016, 23:22   #2
Durumu:
Çevrimdışı
Witch
Üye
Witch - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Uykucu
Üyelik tarihi: 15 Ocak 2016
Mesajlar: 1.489
Konular: 2
Beğenilen: 407
Beğendiği: 416
www.forumsevgisi.com
Standart Cevap: Edebiyat Tarihinin En İyi 100 Giriş Cümlesi

Benim unutamadığım giriş cümleleri
İlk seminerimin ve tezimin ilk cümleleri olacak
Amin
________________

Sizin İmza Resimleri Görmeniz İçin Yetkiniz Yok. Lütfen Üye Olun.
imza
Alıntı ile Cevapla
Yeni Konu aç  Cevapla

Etiketler
100, cumlesi, edebiyat, giris, iyi, tarihinin

Seçenekler
Stil


Saat: 13:15

Forum Yasal Uyarı
vBulletin® ile Oluşturuldu
Copyright © 2016 vBulletin Solutions, Inc. All rights reserved.

ForumSevgisi.Com Her Hakkı Saklıdır
Tema Tasarım:
Kronik Depresif


Sitemiz bir 'paylaşım' sitesidir. Bu yüzden sitemize kayıt olan herkes kontrol edilmeksizin mesaj/konu/resim paylaşabiliyorlar. Bu sebepten ötürü, sitemizdeki mesaj ya da konulardan doğabilecek yasal sorumluluklar o yazıyı paylaşan kullanıcıya aittir ve iletişim adresine mail atıldığı taktirde mesaj ya da konu en fazla 48 saat içerisinde silinecektir.

izmir escort istanbul escort, Ankara escort, Ankara escort, Ankara escort, Ankara escort, porno izle, sex izle, porno izle, escort bayan, ankara escort bayan, ankara escort, istanbul escort, antalya escort,