ForumSevgisi.Com

  ForumSevgisi.Com > ForumSevgimiz Eğitim Bölümü > Türkçemiz Ve Diğer Dersler


Ahşap Teknolojisi Ders Notları


Ahşap Teknolojisi Ders Notları

ForumSevgimiz Eğitim Bölümü Kategorisinde ve Türkçemiz Ve Diğer Dersler Forumunda Bulunan Ahşap Teknolojisi Ders Notları Konusunu Görüntülemektesiniz,Konu İçerigi Kısaca ->> Ahşap Teknolojisi Ders Notları TEKNİK RESİM Teknik Resmin Tanımı: Bir parçanın yapımı için gerekli olan bütün bilgileri eksiksiz olarak taşıyan ...

Kullanıcı Etiket Listesi

Yeni Konu aç  Cevapla
LinkBack Seçenekler Stil

Okunmamış 18 Aralık 2014, 13:55   #1
Durumu:
Çevrimdışı
PrensesCe
Ceren'in Annesi
PrensesCe - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Cok Asik
Üyelik tarihi: 29 Ekim 2014
Şehir: İstanbul
Yaş: 32
Mesajlar: 13.848
Konular: 7672
Beğenilen: 1848
Beğendiği: 2828
www.forumsevgisi.com
Standart Ahşap Teknolojisi Ders Notları

Ahşap Teknolojisi Ders Notları

TEKNİK RESİM
Teknik Resmin Tanımı: Bir parçanın yapımı için gerekli olan bütün bilgileri eksiksiz olarak taşıyan resimlere teknik resim denilir.
Teknik resim bu konudaki kabul edilmiş çizim ve kural metotlarını bilen ve uygulayabilen kişilerce çizilebilir ve okunabilir.Bu resimler serbest elle, çizim araç ve gereçleriyle veya bilgisayar ortamında çizilir. Teknik resmi çizebilmek ve okuyabilmek için, yazı, çizgi, geometrik çizimler, kroki, iz düşüm, görünüş, ölçülendirme, ölçek, yüzey durumları, toleranslar vb. konularda bilgi ve beceri sahibi olmak gerekir.

Her türlü üretim işlerinde şekil, büyüklük ve açıklama bakımından resimlerin çizilmesi gerekir. Mimari, makine, tesisat, mobilya ve dekorasyon, elektrik, elektronik, vb. meslek gruplarında üretimin doğru ve seri olarak yapılabilmesi için meslek resimlerinden faydalanılır. Teknik resmin temel kuralları içinde her meslek çeşidinin kendine uygun çizilen resimlerine meslek resmi denir. Bu resimler teknik resim bilgisiyle çizilir.


Teknik Resmin Endüstrideki Yeri: İnsanların birbiriyle iletişim kurma ihtiyacı, varolduğu zamandan günümüze kadar uzanan bir süreçtir. Resim de insanların duygu ve düşüncelerini serbest el veya özel aletlerle çizip anlatmak için kullandıkları iletişim yollarından birisidir. Çizilen resimler eşya, manzara veya hayal gücündeki anlatımları çizenin zevk ve anlayışına göre ifade ediyorsa, sanat resmi olarak tanımlanır.
Resimler, eğer önceden belirlenmiş kurallar ve metotlar kullanılarak grafik olarak çizilmişse, endüstriyi ilgilendiren bir resim türü ortaya çıkar. Bu grafik anlatım şekli, (genel anlamda düşünce ve tasarıların ürünü olan şekiller veya cisimler) görünüş, ölçülendirme, çeşitli semboller vb. diğer bilgilerle desteklenir. Bu bilgilerin belirli bir düzen ortamında, kullanım kolaylığı, ucuzluk, sağlamlık ve estetik şartlarla anlatılma gerekliliği vardır. Açıklanan bilgileri üzerinde taşıyan çizimler teknik resimde bulunmaktadır. Teknik resmin tarihi gelişiminde milattan önce otuz yılına kadar geriye gittiği bilinmektedir.
Endüstride kullanılan resimlerin daha basit ve açıklayıcı bilgilerle çizilme gereği duyulmuştur.Bu konuda ancak 18. yüzyıl sonlarında Fransız matematikçisi Gaspart Monge (1746-1818), 1795 yılında yayınladığı geometri kitabında, bir cismi, birbirine dik düzlemler arasında düşünerek üç boyutunun, bu düzlemler üzerinde iz düşüm olarak görülmesini sağlamıştır. Böylece bu gün kullandığımız iz düşüm kural ve metotlarının temeli atılmıştır.
Endüstriyel Teknik Resmin Önemi: Bir eşya veya makinenin her parçasının görevini yapabilmesi için, şekil, ölçü, yüzey durumu, malzeme, ısıl işlemler, vb. bilgiler bakımından araştırılması, üretilmesi ve montajının yapılması gerekir. Üretimi yapılacak parçalar, özelliklerine göre değişik atölyelerde bir çok kişinin elinden geçer. Bu kişilerin imal edilecek parçalar hakkında bilgi sahibi olması ve çizilmiş resmi anlaması gerekmektedir.
Mühendis, konstrüktör, ve teknik ressamların tasarladıkları parça ve makinelerin, sağlamlık, ekonomiklik, estetik ve yapılabilirlik şartlarını taşıyabilmesi, ancak imalat bilgilerine sahip yetenekli ve tecrübeli kişiler tarafından teknik resimlerinin çizilmesiyle olur. Teknik resimler, çizilen şekillerin üzerine ilave edilen bilgilerle (teknik konularda ortak kurallar) anlam kazanır. Bunun için teknik resim teknikle ilgili bütün mesleklerin kullandığı ortak çizim grameri olarak kabul edilebilir.

________________
Beklentisi olmadan yine de beklemekti bir çayın içine sığdırdıklarım;
Kimi zaman hayaller diye içtiğim,
Kimi zaman gerçekler diye yutkunamadığım...
imza
Alıntı ile Cevapla

Okunmamış 18 Aralık 2014, 13:57   #2
Durumu:
Çevrimdışı
PrensesCe
Ceren'in Annesi
PrensesCe - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Cok Asik
Üyelik tarihi: 29 Ekim 2014
Şehir: İstanbul
Yaş: 32
Mesajlar: 13.848
Konular: 7672
Beğenilen: 1848
Beğendiği: 2828
www.forumsevgisi.com
Standart

ÖLÇEKLER
Ölçek Tanımı: Bir çizimde görülen uzunluklarla bu uzunlukların ifade ettiği gerçek uzunluklar arasındaki orandır.
Ölçeğin Önemi: Teknik resim ve mobilya çizimlerinde büyüklüğü resim kâğıtlarına sığmayacak kadar büyük resimler veya gerçekte çok küçük resimler, belirli oranlarda büyültülerek veya küçültülerek resim kâğıtlarına çizilebilecek durumlara getirilerek çizilirler. Bu oranlar rastgele değil belirlenmiş standartlara göre uygulanır. Çizimlerin anlaşılır olması sadece ölçülendirmeye bağlı olmayıp ölçekli çizim de önemlidir. Kâğıda uygun ölçekte çizilmiş resim, büyüklük olarak kendisini en iyi ifade eden resimdir.
Ölçek: Çizim uzunluğu / Gerçek uznluk


Ölçek Çeşitleri:
1. Küçültme Ölçekleri: Mobilyayı gerçek ölçüleri ile kâğıt üzerinde çizmek mümkün değildir. Tahmin edileceği gibi mobilya boyutları çok büyük olduğundan bu işlem için masa, kağıt vb. çizim araçları yeterli gelmez. Bu sebeple mobilya, tefriş, bina planı vb. tüm projelerin çiziminde belirli oranlarda küçültme yapmak gerekir.
2. Gerçek Büyüklük: Ölçeklerde gerçek büyüklük 1/1 olarak ifade edilir ve çizilen resmin büyüklüğü ile işin büyüklüğü aynı olur, bu ölçeklere gerçek büyüklük ölçekleri denir.
3. Büyültme Ölçekleri: Aynı şekilde, küçük bir makine parçasının, elektronik bir aletin vb. küçük ebatlı parçaların ayrıntılı olarak çizilip, ölçülerinin verilmesi, kendi boyutunda yapılan çizimi üzerinde imkansızdır. Bu çizimlerde de belirli oranlarda büyültme yapmak gerekecektir. 2/1, 5/1, 10/1 ölçekleri daha çok kullanılan büyültme ölçekleridir.
Ölçeklerin pratik hesaplamaları:
Ölçek Çizim Uzunluğu 1/1 Gerçek ölçünün aynısı 1/2 Gerçek ölçünün yarısı 1/5 Gerçek ölçü 10' a bölünür ve iki katı alınır 1/10 Gerçek ölçü 10'a bölünür 1/20 Gerçek ölçü 10'a bölünür, yarısı alınır 1/50 Gerçek ölçü 100'e bölünür ve iki katı alınır 1/100 Gerçek ölçü 100'e bölünür 1/200 Gerçek ölçü önce 100'e bölünür, sonra iki ye bölünür 1/500 Gerçek ölçü önce 1000'e bölünür, sonra iki katı alınır 1/1000 Gerçek ölçü 1000'e bölünür

________________
Beklentisi olmadan yine de beklemekti bir çayın içine sığdırdıklarım;
Kimi zaman hayaller diye içtiğim,
Kimi zaman gerçekler diye yutkunamadığım...
imza
Alıntı ile Cevapla

Okunmamış 18 Aralık 2014, 13:57   #3
Durumu:
Çevrimdışı
PrensesCe
Ceren'in Annesi
PrensesCe - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Cok Asik
Üyelik tarihi: 29 Ekim 2014
Şehir: İstanbul
Yaş: 32
Mesajlar: 13.848
Konular: 7672
Beğenilen: 1848
Beğendiği: 2828
www.forumsevgisi.com
Standart

PERSPEKTİF
Perspektifin Tanımı: Bir cismin, izdüşüm düzlemine göre belli açılarda tutulması sonucu, cismin İzdüşüm düzleminde oluşan üç boyutlu görüntüsüne perspektif denir. Yani cismin üç yüzeyinin aynı anda ifade edilebildiği bir uygulamadır.
Görünüş çıkarma uygulamalarında, cisme üç yönden ve dik olarak bakılırken; Perspektifte cisme tek yönden bakılmaktadır. (Paralel perspektif) Cisim belli açılarda tutulduğundan, sadece bir yüzeyi değil aynı anda üç yüzeyi görülebilmekte ve cismin bütünlüğü hakkında daha iyi fikir verebilmektedir.
Perspektifi diğer bir tanımlama ile cismin insan gözü ile görüldüğü şekli ile ifade edilmesi şeklinde de açıklayabiliriz. Perspektif ile bir parça (cisim, eşya vb.) ifade edilebileceği gibi, bir mekân veya bir yerde üç boyutlu olarak anlatılabilir. Bu anlatımlar meslek alanlarına göre değişiklikler arz etmekte ve çizim tekniklerinde de farklılıklar olabilmektedir. Genel olarak mekân ve yer tasarımları ile ilgili konularda konik perspektif çizimleri uygulanırken; tek eşyaların veya cisimlerin çiziminde Paralel perspektif yöntemleri uygulanmaktadır.


Perspektif resimlerin teknik alanda sağladığı avantajlar şunlardır:
-Cismi 3 boyutlu (genişlik, yükseklik, derinlik) olarak görmemizi sağlar.
-Cismin farklı yüzlerindeki ayrıntıları bir arada görmemizi sağlar.
-Tanıtım, reklâm, pazarlama işlerinde yeterli teknik bilgiye sahip olmayanların bile kolaylıkla anlamasını sağlar.
-Cisimleri doğada gördüğümüz şekilde resmedilmesini sağlar.
-İmalât işlerinde kolaylık sağlar.
Perspektif Çeşitleri:
1. Paralel Perspektif: Paralel perspektif cismin gerçekte karşılıklı paralel duran kenarlarının (yüzeylerinin), perspektif çizimlerinde de paralel olarak çizilmesidir. Paralel perspektif uygulamaları bir mekan için değil genelde tek cisimler için kullanılır. Paralel perspektifte, resim düzleminde en anlamlı ve cismin en fazla ayrıntılarının ifade edildiği görüntünün elde edilebilmesi için en uygun açı değerleri kullanılır ve bu açı değerlerine göre perspektife isim verilir. Paralel perspektif çizimlerinde ilk yapılması gereken işlem; çizim alanının oluşturulmasıdır. Çizim alanı, çizilmek istenen perspektif çeşidine göre çizilmiş üç kılavuz çizgiden oluşur ve bundan sonra çizilecek bütün çizgiler bu üç çizgi dikkate alınarak çizilir ve bu çizgilere mutlaka paralel olur.
2. Konik Perspektif: Cismin gözün gördüğü şekli ile ifade edilmesidir. Cismin kenarları gerçekte paralel olmasına rağmen, cisme bakıldığında kenarlar paralel değilmiş gibi ve derinliği oluşturan kenar çizgileri ilerde bir noktada kesişecekmiş gibi görünür. Bir yolun ortasına geçip ileri doğru baktığımızda, bulunduğumuz noktanın geniş ve ileri gidildikçe daraldığını hatta göz hizasında nokta haline geldiğini görürüz. Ama aslında yolun daralmadığını ve hep aynı genişlikte devam ettiğini de biliriz. Yine bir koridorun başından baktığımızda, sonuna doğru giderek küçüldüğünü görebiliriz. (Görsel olarak) İşte gözümüzün gördüğü gibi ve gerçekçi olarak çizilen bu perspektife konik perspektif denir. Konik perspektifte derinliği ifade eden kenarların hiçbiri birbirine paralel değildir ve izafi olarak göz noktası adı verdiğimiz bir noktada birleşir.
Perspektif Çizim Kuralları:
-Cismin boyutlarına ve şekline uygun perspektif şekli seçilmelidir.
-Amaca uygun perspektif şekli tercih edilmelidir.
-Cismin boyutları ile formuna uygun bir çizim tekniği ve sırası izlenmelidir.
-Farklı parçaların birleşimi ile oluşmuş cisimlerin perspektiflinde parçalar ayrı ayrı ve aşamalı çizilmelidir.
-Tek parçadan oluşan boşluklu cisimlerin perspektif çiziminde ise prizma yöntemi adı verilen teknik uygulanır. Prizma yönteminde, cismin tüm boyutlarını kapsayan büyüklükte bir prizmatik kutu çizilerek boşluklar çıkarılır.
-Herhangi bir temel izdüşüm düzlemine paralel olmayan yüzeyleri bulunan cisimlerin perspektif çizimlerinde de kutu yönteminin uygulanması pratiklik sağlar.
-Dairesel veya dairesel yüzeyleri olan cisimlerin perspektiflerinin çiziminde prizma yöntemi ile birlikte dört merkezli elips çizme yönteminden yararlanılır.

________________
Beklentisi olmadan yine de beklemekti bir çayın içine sığdırdıklarım;
Kimi zaman hayaller diye içtiğim,
Kimi zaman gerçekler diye yutkunamadığım...
imza
Alıntı ile Cevapla
Yeni Konu aç  Cevapla

Etiketler
ahsap, çeşitleri ve çizim kuralları, ders, notlari, perspektif, perspektif tanımı çeşitleri ve çizim kuralları, tanımı, tanımı ve çeşitleri, tanımı ve önemi, teknik resim, teknik resim tanımı ve önemi, teknolojisi, ölçekler, ölçekler tanımı ve çeşitleri

Seçenekler
Stil


Saat: 13:14

Forum Yasal Uyarı
vBulletin® ile Oluşturuldu
Copyright © 2016 vBulletin Solutions, Inc. All rights reserved.

ForumSevgisi.Com Her Hakkı Saklıdır
Tema Tasarım:
Kronik Depresif


Sitemiz bir 'paylaşım' sitesidir. Bu yüzden sitemize kayıt olan herkes kontrol edilmeksizin mesaj/konu/resim paylaşabiliyorlar. Bu sebepten ötürü, sitemizdeki mesaj ya da konulardan doğabilecek yasal sorumluluklar o yazıyı paylaşan kullanıcıya aittir ve iletişim adresine mail atıldığı taktirde mesaj ya da konu en fazla 48 saat içerisinde silinecektir.

ankara escort bayan, ankara escort, izmir escort ankara escort, ankara escort bayan, eryaman escort, pendik escort, antalya escort,