Forum Logo


Geri Git   ForumSevgisi.Com > ForumSevgimiz Eğitim Bölümü > Türkçemiz Ve Diğer Dersler


Aile ve Tüketici Bilimleri Ders NotlarıKonu Bilgileri
Konu Başlığı
Aile ve Tüketici Bilimleri Ders Notları
Konudaki Cevap Sayısı
1
Şuan Bu Konuyu Görüntüleyenler
Görüntülenme Sayısı
132

Kullanıcı Etiket ListesiYeni Konu aç  Cevapla
 
LinkBack Seçenekler Stil
Alt 18 Aralık 2014, 14:07   #1
Ceren'in Annesi
PrensesCe - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
UYARI:
Kullanıcıların Profil Bilgileri Ziyaretçilere Kapatılmıştır. Görmek için Kayıt Olmalısınız
Standart Aile ve Tüketici Bilimleri Ders Notları

Aile ve Tüketici Bilimleri Ders Notları

EVLİLİKTE EŞ SEÇME Evlilikte eş seçimi insanın en önemli kararlardan biridir. Kişinin yaşamı, vereceği kararla birlikte birçok yönden olumlu veya olumsuz yönde etkilenebilmektedir. Bu kararla birlikte nasıl bir yaşam süreceğine ve hatta kimden çocuk sahibi olup kiminle birlikte çocuk yetiştireceğine karar vermiş olmaktadır.


Eş Seçme Kuramları: Sosyal sınıf, statü, eğitim düzeyi, inançlar, yaşam biçimi, aile kökenleri gibi birçok toplumsal faktör bireylerin eş seçme ve eşe ilişkin nitelikleri konusunda tercihlerini şartlandırmakta ve eş seçimini yönlendirmektedir. Oluşan şartlar eş seçimi kuram yaklaşımlarını da açıklık getirmektedir.
Eş Seçmede Ortak Özellikler: Eş seçmede "ortak özellikler" görüşüne göre, evlenecek kişilerin benzer yönlerinin çok olmasının evlilikte başarı şansını artıracağına inanılmaktadır. Buna göre eş seçerken tarafların, özellikleri kendisine benzeyen kişileri seçmesi gerekmektedir. Bu tür evlilikte ekonomik durum, dini inanç, ırk, eğitim, yaş, sosyal değerler açısından eşlerin önemli ölçüde birbirlerine yakın ve benzer olmaları istenmektedir.
Eş Seçmede Zıt Özellikler: Eş seçiminde bireylerin kendilerinde olmayan niteliklere sahip olan kişileri seçmelerinin evlilik başarısını artıracağına inanılmaktadır. Eş seçiminde tarafların birbirine zıt özelliklere sahip olmalarının yararlı ve geçerli olacağı, nitelikleri zıt olan çiftlerin bir araya gelmesi durumunda konuşulan konu ve yaşantılar da çeşitlilik ve zenginlik kazanacağı belirtilmektedir.
Birbirini Tamamlayan Gereksinimler: Birbirlerini tamamlayan gereksinimler kuramı, eş seçiminde, bireysel gereksinimlerin doyumunun önemli olduğunu, benzeyen ve birbirlerini tamamlayan özellikleri olan eşleri başarıya götüreceğini belirtmektedir. Bireylerin temel gereksinimlerinin birbirinden farklı ve bazı gereksinimlerin de diğerlerinden daha önemli olduğunu belirtmekte, cinsiyete göre de bazı gereksinimlerin erkekler, diğer bazılarının ise kadınlar için daha önemli olduğuna işaret etmekte, kişilerin birbirlerine "benzeyen" ve birbirlerini "tamamlayan" gereksinimler nedeniyle karşılıklı olarak birbirlerinden hoşlandıklarını vurgulamaktadır.
Uyaran-Değer-Rol: "Uyaran" dönemi kadın ve erkeğin ilk tanıştığı, birbirini gördüğü ve ilk izlenimlerin alındığı dönemdir. Başlangıç değerlendirmeleri tarafların dış görünümü, sosyal ve zihinsel özelliklerine göre yapılır. Eğer ilk izlenim iyi ise “değerlerin karşılaştırılması” dönemine geçilir. Bu dönem kişilerin ilgi, tutum, inanç ve gereksinimlerinin birbirine uygunluğunun belirlendiği ve “sözel” olarak ifade edildiği bir dönemdir. Son dönem veya “rol dönemi” esnasında eşler, evlilikte ve birliktelikte birbirini tamamlayıcı veya birbirine uyan rollerinin olup olmadığım test edip denerler ve bir sonuca ulaşırlar.
Eş Seçiminde Dikkat Edilecek Hususlar:
Sosyoekonomik Farklılıklar: Her birey içinde doğup büyüdüğü, geliştiği sosyal ve ekonomik koşulların bir ürünüdür. Farklı sosyoekonomik gruplar, para ve kültürel konularda farklı görüşlere sahip olurlar. Evlilik kararı alan çiftlerin sosyoekonomik düzeyleri birbirine ne kadar yakın olursa sorunların çözümü de kolay olmaktadır.
Eğitim Düzeyindeki Farklılıklar: Evlilikte eşler arasındaki eğitim farkı bireylerin olaylara bakışlarının, değerlerinin, zevklerinin, ideallerinin, hayattan beklentilerinin vb. farklı olmasında rol oynamaktadır. Bu farklılıklar eşlerin birçok konuda iletişim kurmalarını, ortak karar vermelerini zorlaştırabilir. Eşler arasındaki eğitim farkının azaltılması için eğitim düzeyi yüksek eş, diğerinin eğitimi için gerekli çabayı göstermeli ve uygun fırsatları yaratmalıdır.
Din Farklılıkları: Dinlerin birbirinden farklı öğretileri vardır. Bundan dolayı farklı dinlere mensup eşlerin de yaşayış biçimleri farklı olabilir. Dinleri farklı eşlerin tutumları, standartları, yeme, içme ve eğlenme alışkanlıkları, okudukları eserler, hafta tatili günleri farklı olacağından sorunlar yaşanabilir. Bu tip evliliklerde özellikle çocukların yetiştirilmesinde, eğitiminde yaşanan sorunlar evlilik birliğini olumsuz etkilemektedir.
Ulusal Farklılıklar: Toplumlardaki gelenekler, örf ve adetler değer sistemi ve kurallar kişilerin davranışlarını belirleyen temel etkenlerdir. Evlenme çağına gelmiş bireylerin davranışları bu etkenlere göre biçimlenip belirginleşeceği için ayrı uluslardan iki kişinin evlilik kararı öncesinde her konuyu açık konuşması mutluluğu olumlu etkiler.
Yaş Farklılıkları: Genellikle erkeğin kadından 2–3 yaş büyük olması normal kabul edilir. Ancak günümüzde aile yapısındaki, eğitimdeki, toplumsal yaşayıştaki değişme ve gelişmelere paralel olarak farklı durumlar da görülebilmektedir. Bireyler arasındaki yaş farkı artıkça ortak arkadaş edinmede, ilgilerde, zevklerde, eğlence anlayışlarında, olaylara bakış açısı kazandırmada, beklentilerde vb. durumlarda farklılıklar artmaktadır.


»Aile ve Tüketici Bilimleri Ders Notları - www.ForumSevgisi.ComBeklentisi olmadan yine de beklemekti bir çayın içine sığdırdıklarım;
Kimi zaman hayaller diye içtiğim,
Kimi zaman gerçekler diye yutkunamadığım...
imza
 
Alıntı ile Cevapla
Alt 18 Aralık 2014, 14:08   #2
Ceren'in Annesi
PrensesCe - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
UYARI:
Kullanıcıların Profil Bilgileri Ziyaretçilere Kapatılmıştır. Görmek için Kayıt Olmalısınız
Standart

İLK YARDIMİlk Yardım Tanımı: Herhangi bir hastalık veya kaza sonucu yaşamı tehlikeye giren bir kişiye sağlık görevlilerinin yardımı sağlanıncaya kadar yaşamın kurtarılması ve durumun kötüleşmesini önlemek amacıyla ilaç kullanılmadan yapılan müdahalelerin tümüne İlk yardım denir.

İlk Yardımın Amaçları:
-Hayati tehlikeyi ortadan kaldırmak
-Durumun kötüleşmesini önlemek
-İyileşmeyi kolaylaştırmak
İlkyardımı uygulayan kişiler sıklıkla doktor veya bir başka sağlık personeli olamayacağına göre ilkyardım uygulamalarında ilaç kullanımı veya bir tıbbi müdahale söz konusu değildir. Böylece ilkyardımcının amacı kazazedenin tedavisi değildir. İlkyardım gerektiren bir durumda yapılacak uygulamalar bakımından bazı öncelikler söz konusudur. Bu önceliklerin belirlenmesinde kazazedenin sağlığını tehlikeye sokan durumun ne olduğu önem taşır. Yaşamı tehdit eden bir durum olduğunda kuşkusuz birinci öncelik hayati tehlikenin önüne geçilmesidir.
Hayati tehlikenin olmadığı veya ortadan kaldırıldığı durumda ilkyardımcı, kazazedenin durumunun kötüleşmesini önlemeye çalışmalıdır. Örneğin büyük bir kanama durdurulmazsa fazla miktarda kan kaybı sonucu kısa zamanda kazazedenin durumu kötüleşecektir. Böyle bir durumda kanamayı durduracak bir müdahale kazazedenin durumunun daha kötü hale gelmesini önleyecektir.
İlk Yardımda Temel Uygulamalar:
-Aksine bir durum yoksa bütün ilkyardım uygulamaları sırasında kazazedeye yatırılarak müdahale edilmelidir. Oturarak veya ayakta yapılan bir müdahale sırasında kazazede aniden bayılabilir, kendini kaybedebilir. Bu durum beklenmedik ve istenmedik sonuçlara yol açabilir.
-Bulunulan ortamda tehlike yaratan bir durum yoksa kazazede hareket ettirilmemelidir. Çünkü kazazedeyi gereksiz olarak bulunduğu yerden başka bir yere taşımak hem zaman kaybına yol açacak hem de taşıma sırasında istenmeyen bazı olumsuzluklara neden olabilecektir. Ancak ortamda ilkyardımcının ve kazazedenin can güvenliği açısından risk yaratan (zehirli gaz, duman, yangın, yıkıntı tehlikesi vs.) bir durum varsa kazazedenin daha güvenli bir yere taşınması gerekecektir.
-Kazazedeler hızla solunum ve kalo atışları ile değerlendirilmelidir.
-Bir kaza durumunda ortamdaki kazazedelerin hepsi hızlı bir şekilde gözden geçirilmelidir. Kazazedelerde nefes yolunu tıkayan bir nedenin olup olmadığı, kendi kendine soluk alıp veremeyen, kalbi çalışmayan kişilerin bulunup bulunmadığı tespit edilmelidir.
-Kazazedeler kanama ve kırık yönünden değerlendirilmelidir. Yaralanma durumunda gözle görülebilen kanama veya kırıklar olabileceği gibi vücudun gözle görülmeyen bölümlerinde de kanama veya kırık olabilir. Kazazedenin vücudu hızlı bir şekilde, hafif ve nazik hareketlerle muayene edilmelidir.
-Aksine bir durum yoksa kazazede sıcak tutulmalıdır. Kaza geçirmiş olan kişi özellikle soğuk ortamda üzeri açık olduğunda üşür. Bu yüzden üzerinin battaniye, palto, çarşaf gibi bir malzemeyle örtülmesinde yarar vardır. Çevre ısısı düşük olmasa bile kaza geçirmiş kişi heyecanlıdır, kimi zaman kan kaybetmektedir. Bu yüzden de üşüyebilir. Kişiyi sıcak tutmak kişinin konforu ve rahatlaması açısından da yarar sağlar.
-Bilinci kapalı olan kişiye ağızdan su vs. verilmemelidir. Bilinci kapalı olan kişide refleksler kaybolmuş olduğundan ağız yoluyla verilecek maddelerin nefes yollarına kaçması ve ciddi solunum sıkıntısına hatta ölüme neden olması söz konusudur.
-İkyardımcı sakin ve kararlı olmalıdır. İlkyardımın gerekli olduğu durumlar genellikle insanların heyecanlı ve telaşlı oldukları ortamlardır. Böyle bir ortamda ilkyardımcı da ortamın heyecanına ve telaşını kapılırsa yararlı olamaz. Bir konuda eğitimli olmak ve konuya hâkim olmak insanın kendine olan güvenini arttırır ve heyecanını kontrol etmesi bakımından yarar sağlar. Yine ilkyardımcının kazazedelere yaklaşımında nazik ve güler yüzlü olması da önemlidir.
-Çevredeki meraklı ve telaşlılar uzaklaştırılmalıdır. Bu kişilerin heyecanı ilkyardımcının işlerini güçleştirir. Bu yüzden çevredeki telaşlı kişilerin uygun bir dille mümkünse onları bir işle meşgul edecek şekilde örneğin tıbbi yardım istemeye göndermek suretiyle ortamdan uzaklaştırılması gereklidir.
-Tıbbi yardım istenmelidir. İlkyardım müdahalesinden sonra her kazazede mutlaka bir hekim muayenesinden geçirilmelidir. Kazazedenin tedavisinin sağlanması için ya olay yerine tıbbi yardım istenmesi ya da kazazedenin bir sağlık kuruluşuna nakledilmesi gereklidir. İmkân varsa telefonla yardım istenir. Bu durumda önceden verilecek bilgiler çok önem taşır. Olayın oluş şekli, bulunulan yerin tam adresi veya mevkisinin tarifi, kazazedelerin durumu, yapılan ilkyardım müdahaleleri net olarak bildirilmelidir.
-Kazazedenin yarasını görmesine izin verilmemelidir. Yaralı bir kişi yarasının ne durumda olduğunu merak eder ve görmek isteyebilir. Kendisine yarasıyla ilgili bilgi verilmeli ancak yarasını görmesine izin verilmemelidir. Çünkü kişi bu durumdan olumsuz etkilenebilir ve heyecan veya panik durumunun artması mümkündür.


»Aile ve Tüketici Bilimleri Ders Notları - www.ForumSevgisi.ComBeklentisi olmadan yine de beklemekti bir çayın içine sığdırdıklarım;
Kimi zaman hayaller diye içtiğim,
Kimi zaman gerçekler diye yutkunamadığım...
imza
 
Alıntı ile Cevapla
Yeni Konu aç  Cevapla

Bookmarks

Etiketler
aile, aile ve tüketici bilimleri ders notları, bilimleri, ders, evlilikte eş seçme, ilk yardım tanımı ve ilkeleri, notlari, tuketici

Seçenekler
Stil


Saat: 23:51

Yasal Uyarı Forum

ForumSevgisi.Com, paylaşım sitesidir.Bu nedenle yazılı, görsel ve diğer materyaller sitemize kayıtlı üyelerimiz tarafından kontrol edilmeksizin eklenmektedir.Bu nedenden ötürü doğabilecek yasal sorumluluklar yazan kullanıcılara aittir.Sitemiz hak sahiplerinin şikayetleri doğrultusunda yazılı, görsel ve diğer materyalleri 48 saat içerisinde sitemizden kaldırmaktadır. Gerekli Şikayet Bildirimleri "Bize Yazın" kısmından yapabilirsiniz.
Telif Hakları vBulletin® Copyright ©2000 - 2016, ve Jelsoft Enterprises Ltd.'e Aittir.
Bu forum, en iyi 1366 x 768 ekran çözünürlüğünde Mozilla ve Chrome ile görüntülenebilir.
www.ForumSevgisi.Com © 2014-2016

Facebook Twitter YouTube YouTube YouTube YouTube DMCA.com Protection Status
Forum Forumlar Forum Sitesi Ask Forumu Etiket Sitemap
Yukarı Git