ForumSevgisi.Com

  ForumSevgisi.Com > ForumSevgimiz Eğitim Bölümü > Türkçemiz Ve Diğer Dersler


Bahçecilik Ders Notları


Bahçecilik Ders Notları

ForumSevgimiz Eğitim Bölümü Kategorisinde ve Türkçemiz Ve Diğer Dersler Forumunda Bulunan Bahçecilik Ders Notları Konusunu Görüntülemektesiniz,Konu İçerigi Kısaca ->> Bahçecilik Ders Notları PEYZAJ Peyzaj Tanımı: Peyzaj, bir noktadan bakıldığında g…örƒüş ç„er„çevesi i„çine girebilen doğal ve küƒltüƒrel varlıkların bir arada ...

Kullanıcı Etiket Listesi

Yeni Konu aç  Cevapla
LinkBack Seçenekler Stil

Okunmamış 18 Aralık 2014, 18:05   #1
Durumu:
Çevrimdışı
PrensesCe
Ceren'in Annesi
PrensesCe - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Cok Asik
Üyelik tarihi: 29 Ekim 2014
Şehir: İstanbul
Yaş: 32
Mesajlar: 13.848
Konular: 7672
Beğenilen: 1848
Beğendiği: 2828
www.forumsevgisi.com
Standart Bahçecilik Ders Notları

Bahçecilik Ders Notları

PEYZAJPeyzaj Tanımı: Peyzaj, bir noktadan bakıldığında g…örƒüş ç„er„çevesi i„çine girebilen doğal ve küƒltüƒrel varlıkların bir arada meydana getirdikleri gö…rƒünƒüştüƒr.

Peyzaj, „çevre iç„inde yer alan „çeşitli karakterdeki doğal ve küƒltüƒrel elemanların bir arada meydana getirdikleri g…örƒünƒüştüƒr.

Peyzaj, yeryƒüzƒünde ormanın, tarım alanının, yerleşim alanının kapsadığı gö…rƒünüƒmdƒür.

Peyzaj, gerek bireysel, gerekse toplum olarak insan ve doğa arasındaki karşılıklı etki sonucunda gelişen ve değişme g…österen bir kavramdır.

Peyzajın Amacı: Peyzajın yapılmasıyla, „evrenin süƒs bitkileriyle bezenmesinin ö…tesinde ger„ek bir gereksinim olduğu herkes tarafından kabul edilmiştir. Kentsel ve kırsal alanlarda, doğal peyzaj alanlarının, gƒüzellik ve niteliğini koruyarak süƒrekliliğini sağlamak, insanlar i„çin kƒültüƒrel, işlevsel ve estetik yaşama ortamı yaratılması ama„lanmaktadır. Peyzaj planlama, insanlar i„çin en iyi arazi kullanım yollarının bulunmasına ve oluşturulmasına yardımcı olmaktadır.

Peyzaj planlaması sonucu ger„ekleştirilecek olan yaşama ortamı; bir amaca hizmet etmeli, bir işlevi (yararı) olmalı, bunun yanı sıra estetik ve ekonomik olmalıdır.
Peyzajın Sınıfları: Peyzaj ç„eşitli şekillerde sınıflandırılmaktadır. Genel olarak peyzajın doğal ve küƒltüƒrel olmak ƒüzere iki „çeşidi vardır.
Doğal Peyzaj: Doğada kendiliğinden varolan obje ve ö…zellikler ile doğal hayatın oluşturduğu bir sentezdir.
Kü‡lt‡ürel Peyzaj: Doğadaki varlıkların veya objelerin insan eliyle değişmiş, oluşturulmuş ve hareketlenmiş olduğu yerler kƒültüƒrel peyzajı oluşturur. Küƒltüƒrel peyzaj da ortaya konulan kullanım durumuna g…re isimlendirilir.
Kırsal Peyzaj: Tarım alanları, meyve-sebze bah„çeleri, hayvancılık ve „i„ek„ilik işletmeleri, sulama tesisleri bu peyzaj sınıfı iç„ine girer. İnsan hayatına „ok iyi uyum sağlamış, sakin huzur sağlayan ve oyalayıcı bir yapıya sahiptir. Doğanın diğer varlıkları ile bir büƒtüƒnlüƒk yaratır.
Kentsel Peyzaj: Kentlerde nƒüfus artışı ve yoğun yapılaşma sonucu oluşan kitle, blok ve taş yığınlarının „evresi ile birlikte yarattığı bir peyzajdır. Kentsel peyzajın süƒrekliliği insanın doğayla olan ilişkisini keser. Kentsel peyzaj da insanı doğaya yakınlaştıran unsurlar olarak bağımsız ev bah„elerini, site bah„elerini, gezi yerlerini, meydanları, bulvarları, mezarlık gibi alanları g…örmekteyiz.
End‡üstri Peyzajı: Gelişmiş üƒlkelerde sanayi tesislerinin, maden ocaklarının, endƒstriyel diğer mekŒnların peyzajıdır. Burada oluşan ç„irkin gö…rƒüntüƒleri kapatmak, ç„evre ve hava kirliliğini azaltmak i„çin yapılan „çalışmalardır.
Yol Peyzajı: ö†zellikle geniş karayollarının yapımı sırasında bozulan veya tahrip edilen doğal peyzajın yeniden düƒzenlenmesi amacıyla yapılmaktadır.

Orman Peyzajı: Ormancılıkla ilgili faaliyetler sonucu doğmuş olan peyzaj tipidir.

Turistik Peyzaj: Turistik yerler, tatil kö…yleri, sahil siteleri, kent dışı sportif tesisler ve alanlar, sağlıkla ilgili tesisler ve kƒır yerleri, arkeolojik sanat eserleri ve „evrelerinin dƒüzenlenmesi sonucu ortaya „çıkan peyzaj tipidir.

Peyzaj Planlaması …Çalışmalarında Genel İlkeler: Peyzaj planlaması, yeryƒüzƒnde ve sınırlı alanlar ƒüzerinde yaşayan insan toplulukları iç„in iyi arazi kullanımı amacıyla oluşturulmuştur. Doğadaki peyzaj alanlarının güƒzellik ve niteliği korunarak insan kullanımına sunulur.

İyi bir mekaŒn organizasyonu fonksiyonel, estetik ve ekonomik ilkelerin ışığı altında yapılır. Planlamada bu ƒ„ ana ilkenin birbirine paralel olması gerekir. Yaşanacak mekaŒn hem fonksiyonel, hem estetik hem de ekonomik olacak şekilde planlanmalıdır. Fonksiyonel olup da estetik ya da ekonomik olmayan veya ekonomik ve estetik olup da fonksiyonel olmayan bir planlamanın fazla bir değeri yoktur.
Estetik İlkeler: Estetik, ölçülü güƒzellik anlamına gelir. Bir kişinin g…özüƒnde ya da duygularında güƒzel olarak değerlendirilen bir obje, bir başkası i„çin güƒzel olmayabilir. Peyzaj planlamalarında estetik ilkeleri ƒ„ grupta toplanabilir.
Fonksiyonel İlkeler: Fonksiyon; işe yararlılık, kullanışlılık ya da amaca elverişlilik anlamına gelir. Peyzaj planlamasında yer alan canlı-cansız her objenin bir fonksiyonu olması gerekir. Fonksiyonu olmayan objeye planlamada yer verilmez. Her mekŒan, kendi amacına uygun şekilde dƒüzenlenir. Bir ev bah„esi, şehir parkı, spor alanı, botanik bah„esi, sergi alanı, fabrika, okul ayrı işlere yarayışlıdır. Bu sebeple bu mekaŒnların kullanış ama„larına uygun olarak düƒzenlenmesi gerekir. Bir fabrikanın okul olarak kullanılması olanaksız olduğu gibi, bir okulda yapılacak değişikliklerle onun fabrika haŒline dö…nüƒştüƒrƒülmesi dƒüşüƒnüƒlemez.

________________
Beklentisi olmadan yine de beklemekti bir çayın içine sığdırdıklarım;
Kimi zaman hayaller diye içtiğim,
Kimi zaman gerçekler diye yutkunamadığım...
imza
Alıntı ile Cevapla

Okunmamış 18 Aralık 2014, 18:07   #2
Durumu:
Çevrimdışı
PrensesCe
Ceren'in Annesi
PrensesCe - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Cok Asik
Üyelik tarihi: 29 Ekim 2014
Şehir: İstanbul
Yaş: 32
Mesajlar: 13.848
Konular: 7672
Beğenilen: 1848
Beğendiği: 2828
www.forumsevgisi.com
Standart

PEYZAJ PLANLAMA AŞAMALARI

Fiziki Planlama: Peyzaj planlama, alan kullanımına yö…nelik „çalışmaların yapılmasına karar verilen aşamadır. Peyzaj planlamada, planlaması yapılacak alanın peyzaj değerlerine yö…nelik kaynaklar toplanıp analiz „alışmaları yapılır. Peyzajları iyileştirmeye yö…nelik „alışmalar da yapılır. ‡evre „elişkilerinin oluşturduğu olumsuz etkiler ortama uygun duruma getirilir. Peyzaj planlamada „alışma ö…l„çekleri 1:1000 – 1:50000 ve ƒüstƒüdüƒr.

Herhangi bir alana ilişkin peyzaj planlama „alışmalarında, izlenmesi gereken altı ayrı aşama vardır. Bu aşamalar,
- Alan se„çimi,
- Süƒrvey „çalışmaları,
- Alan analizi,
- Alan strƒüktüƒr diyagramı (Leke Plan),
- Avan proje (ƒÖn Proje),
- Uygulama projesi (Kesin Proje).
Kentsel alanlarda ve kırsal alanlarda yapılan planlama „alışmalarında başarılı bir sonu„ i„çin bu altı aşamanın sırasıyla dikkate alınması gerekir. Peyzaj planlama aşamalarından bir veya bir kaç„ı dikkate alınmaksızın yapılan uygulamalarda, peyzaj planlama „alışmalarında başarılı bir sonu„ç alınması beklenemez. Geri d…önƒüşƒ olanaksız hatalar ortaya ç„ıkar.
Alan Se†çimi: Peyzaj planlama „alışmalarına başlarken dikkate alınması gerekli olan ve planlamayı etkileyen en …önemli aşamadır. Her iş bir alan ƒzerinde ger„ekleşeceğinden uygun alan se„imi ile işe başlanmalıdır. Planlama ne kadar güƒzel olursa olsun uygun alan se„ilmezse başarılı sonu„ elde edilemez.
Sü‡rvey …Çalışmaları: Seç„ilen alan ile birlikte, bu alanın i„çinde ve dışında kalan her tüƒrlüƒ ö…zellik bu aşamada belirlenir. Başarılı bir planlama i„in arazinin fiziki …zelliklerini ve „evresindeki ayrıntıyı bilmek gerekir. Sƒrvey „alışması mutlaka se„ilen alan ƒzerinde yani yerinde yapılmalıdır. Planlama yapılacak alanın …ncelikle topografik haritası elde edilir. Arazinin toprak durumu hidrolik …zellikleri incelenir. Toprağın fiziksel ve kimyasal …zellikleri, pH sı, taban suyu gibi konular plan ƒzerinde işaretlenir. Arazinin „evresi ile olan uzak ve yakın ilişkisi incelenir. Doğal bitki …rtƒsƒ, hayvanlar Œlemi, …nemli ağa„lar belirlenmelidir. Elde edilen her tƒrlƒ bilgi ve verilerin plan ya da harita ƒzerinde g…sterilmesi sonucu grafik sƒürvey „alışması ortaya „ıkar. G…zle g…rƒlen varlıkların yanı sıra rƒzgŒr, k…tƒ koku bu grafik ƒzerinde işaretlenmelidir.
Alan Analizi: Arazide saptanmış olan …özelliklerden, planlama amacına uygun olarak hangilerinin korunup hangilerinin eleneceğine karar verilir.
Alan Strü‡kt‡ür Diyagramı (Leke Plan): Kullanış amacına uygun olarak se„ilmiş bir alanın „eşitli fonksiyonlar i„çin kullanma durumunun ortaya „çıkarılmasında kullanılır. †örneğin, okul i„çin merasim alanı, spor alanı, uygulama bah„esi ve otopark alanı se„ilmelidir. Okul binası iç„in uygun yer saptandıktan sonra diğer kullanımlar uygun yer ve …l„ekte leke planı ƒzerinde belirtilir.
Avan Proje (ƒÖn Proje): Uygun bir ö…lç„ek kullanılarak yapı ve alanlar bƒyƒklƒkleri ile ortaya konur. Avan proje planlama alanının bƒyƒklƒğƒne g…re 1/1000, 1/500, 1/200 ve 1/100 …l„ek kullanılarak hazırlanır. Avan projede …zellikle uygulama maliyeti ve şartları başta olmak üƒzere ilgilinin isteği doğrultusunda bazı değişiklikler yapılabilir.
Uygulama Projesi (Kesin Proje): Avan projenin tartışma sonunda geliştirilmiş, olgunlaştırılmış ve uygulamaya hazır duruma getirilmiş son şeklidir. Kesin, …ölç„ekli, ö…lçü„ƒleri belirtilmiş uygulama projesidir. Uygulama projeleri ile birlikte detay projeleri de „çizilebilir (kamelya, oturma üƒnitesi, duvar, otopark gibi). Uygulama projeleri 1 / 200, 1 / 100 ve 1 / 50 …l„ekle yapılır.
Projeyi Araziye Uygulama: Projenin uygulanma aşamasıdır. Plan uygulaması sırasında şu konulara dikkat etmemiz gerekmektedir.

†Önce bina ve garaj gibi bƒüyüƒk mimari yapı elemanlarının inşaatı ger„ekleştirilir. Tesviye planına uygun olarak büƒyüƒk kazı ve dolgu işleri tamamlanır. Daha sonra kanalizasyon, sulama, drenaj ve aydınlatma tesisleri ile duvar, teras, havuz, kamelya, parmaklık, merdiven, yol gibi mimari yapı elemanlarının inşaatı ger„ekleştirilir. Her tƒürlüƒ inşaat artıkları ve molozlar temizlenir. Arazinin tƒümƒ plana uygun olarak tesviye edilir.

________________
Beklentisi olmadan yine de beklemekti bir çayın içine sığdırdıklarım;
Kimi zaman hayaller diye içtiğim,
Kimi zaman gerçekler diye yutkunamadığım...
imza
Alıntı ile Cevapla

Okunmamış 18 Aralık 2014, 18:09   #3
Durumu:
Çevrimdışı
PrensesCe
Ceren'in Annesi
PrensesCe - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Cok Asik
Üyelik tarihi: 29 Ekim 2014
Şehir: İstanbul
Yaş: 32
Mesajlar: 13.848
Konular: 7672
Beğenilen: 1848
Beğendiği: 2828
www.forumsevgisi.com
Standart

ANTHURİUM YETİŞTİRİCİLİĞİAnthurium: Anthurium bitkisinin anavatanı Orta ve Güney Amerika’dır. Diğer dünya ülkelerinde de kültürü yapılan bir bitkidir. Her ülkede farklı isimlerle adlandırılır. Çiçek ve yaprakları oldukça ilginçtir. 500’ün üzerinde türü olduğu bilinmektedir. Hem saksıda hem de kesme çiçek olarak yetiştirilmektedir.Kültür bitkisi olarak üretilen çeşidi azdır. En çok yetiştirilen türler şunlardır:
- Anthurium crystallinum ( parlak yeşil yapraklı)
- Anthurium veitchii (koyu yeşil yapraklı)
- Anthurium magnificum (beyaz-yeşil abraş yapraklı)
- Anthurium scherzerianum (küçük çeşitli renkli çiçekli)
Bu türler arasında anthurium scherzerianum saksı bitkisi olarak en çok yetiştirilen türdür. Bu türün çeşitli hibritleme çalışmalarıyla farklı renkleri üretilmiştir. Kesme çiçek olarak da en çok anthurium andreanum türü üretilmektedir. Bu türün de kırmızı tonları, turuncu ve beyaz-krem renkli olanları hibritleme sonucu üretilmiştir. Anthurium çiçekleri uzun süre vazoda kaldıkları ve canlılıklarına korudukları için kolay pazar bulabilen bir bitkidir. Yıl boyu pazarlanmaktadır.
Ülkemizde anthurium bitkisi Marmara bölgemizde yetiştirilmektedir. Yetiştiricilik Hollanda’dan getirilen anaç bitkilerle başlamıştır.Ancak ülkemizde çok yetiştirilmemektedir. Bunun nedenleri şöyle özetlenebilir:
- Anthurium bitkisinin çiçeklenme süresi uzundur.
- Muntazam donatılmış seraya ihtiyaç vardır.
- Seraların iyi ısıtılması gerekir. Buda masrafın artmasına neden olur.
- Özel ambalaj kullanılarak pazarlanması da diğer bir sebeptir.
Anthurium bitkisinin etli 8-15 cm çapında bir çiçek tablası, kuyruğu andıran üreme organı ve 40-70 cm uzunluğunda çiçek sapı bulunmaktadır. Anthurıumların yaprakları koyu yeşil, geniş ayalı ve uzun saplıdır. Anthurium çiçekleri ve yaprakları kökten itibaren ayrı saplarla yükselir. Kökler havalanma ihtiyacı gösterir. Kazık köklü yapı toprak altında fazla kalırsa kütük oluşturur. Kılcal kökler ise çok sayıdadır ve saçak kök görünümündedir. Anthuriumlar tropik karakterli yapıdadır. Bu nedenle yüksek oranda nem, sıcaklık ve gölgeleme isterler.
Anthurium Fidesi Üretimi: Anthurium yetiştiricileri anaç bitki bulmakta zorlanmaktadır. Bu nedenle yetiştiriciler kendi anaçlarını üretmek zorundadır. Anaç bitki üretimi ise üreticinin zaman kaybetmesine neden olur. Ülkemizde anaç bitki üretimi iki yöntemle yapılmaktadır:
- Tohumla üretim
- Ayırma yöntemiyle üretim
Fidelerin Bakımı: Anthurium fidelerinin bakımında dikkat edilecek özellikler şunlardır:
- Sıcaklık 18-220C olmalıdır.
- Ortamın nemi % 75-85 arasında olmalıdır.
- Ortam yarı gölge olmalıdır.
- Toprağın pH 6,5 olmalıdır.
- Ortamın havalandırılmasına dikkat edilmelidir.
- Sulama suyu kireçli olmamalıdır.
- Sulama zamanına ve miktarına dikkat edilmelidir.

________________
Beklentisi olmadan yine de beklemekti bir çayın içine sığdırdıklarım;
Kimi zaman hayaller diye içtiğim,
Kimi zaman gerçekler diye yutkunamadığım...
imza
Alıntı ile Cevapla

Okunmamış 18 Aralık 2014, 18:13   #4
Durumu:
Çevrimdışı
PrensesCe
Ceren'in Annesi
PrensesCe - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Cok Asik
Üyelik tarihi: 29 Ekim 2014
Şehir: İstanbul
Yaş: 32
Mesajlar: 13.848
Konular: 7672
Beğenilen: 1848
Beğendiği: 2828
www.forumsevgisi.com
Standart

ASPARAGUS (KUŞKONMAZ) YETİŞTİRİCİLİĞİ
Asparagus (Kuşkonmaz):
Anavatanı Batı ve Güney Afrika olan kuşkonmaz ev ve iş yerlerinde iç mekân süs bitkisi olarak kullanılır. Aynı zamanda aranjmanlar için kesme çiçek olarak da yetiştirilir.Ülkemizde son zamanlarda sebzecilik alanında da yemeklik olarak kuşkonmaz yetiştiriciliği yapılmaktadır. Yetiştiriciliğine ülkemizde 1960’lı yılarda başlanmış, ancak tüketim şeklinin bilinmemesi, fiyatının yüksek olması, tadının alışılmış bir tat olmaması ve bulunduğu yeri uzun süre işgal etmesi gibi sebeplerden dolayı yetiştiriciliği yayılamamıştır.
Alem: Plantae
Şube: Magnoliophyta
Sınıf: Magnoliopsida
Takım: Asparagales
Familya: Asparagaceae
Botanik Adı: Asparagus
Türkçe Adı: Kuşkonmaz
Görünürdeki yaprakları çok ince tül şeklinde, iğnemsi ve zarif olduğundan bu ismi almıştır. Gerçek yaprakları çok küçük ve boğumlar çevresindedir. Çiçekleri küçük ve beyaz renklidir. Meyveleri ise kırmızı ve yuvarlaktır.
Kesme çiçekçilikte ve iç mekân yetiştiriciliğinde en fazla Asparagus plumosus türü kullanılmaktadır. İç mekan yetiştiriciliğinde A. ‘’densiflorus’’ sprengeri (çıtır) daha sert, iğne gibi batıcı yaprakları olan türdür. A. meyeri ise batıcı yaprakların salkım formunda dizilmesiyle oluşmuş dekoratif görünümlü bitkilerdir.

Agparagus officinallis sebze kuşkonmaz olarak kullanılan bir türdür. Sebze kuşkonmaz beyaz ve yeşil olmak üzere iki çeşittir. Beyaz kuşkonmaz bitkinin toprakaltından kesilen gövde kısmıdır. Yeşil kuşkonmaz ise sürgünlerin toprak üzerine çıkmasına izin verilerek kesilen kısmıdır.
Düşük kaloriye sahip bünyesinde A, B1, B2, B12, C vitaminlerini bulundurur. Karaciğer ve dalağın fonksiyonlarını yerine getirmesine yardımcı olur. Bünyesinde bulunan Asparajinamid, yaşlılarda hücreleri onarıcı etkiye sahiptir.Yapraklar: Yaprak gelişimi gerilemiştir. Yapraklar, uzun sürgünler üzerinde üçgen şekilli pul yaprak şeklindedir. Yapraklar kısa sürgün olarak adlandırılan ve uzun sürgünler üzerinde bulunan iğne şeklindeki sürgünlerden meydana gelir.
Fide Üretimi: Kuşkonmaz bitkisinde üretim tohum ve ayırma ile yapılır. Her ikisinde de meydana gelen fidelere bakım yapılarak esas yerlerine dikilir. Sebze kuşkonmaz yetiştiriciliği de tohumla, vegetatif yolla ve tohumla pençelerin üretilmesiyle yapılır.
Fidelerin Bakımı: Fidelere gerçek yerlerine dikilene kadar özenle bakmak gerekir. Özellikle suyu çok seven kuşkonmaz bitkisinin fideleri susuz bırakılmamalıdır. Tohum ile üretimde çimlenme görülene kadar ortamın nemi kontrol altında tutulmalıdır; ancak ortamın her gün düzenli olarak havalandırılması gerekir. Oluşabilecek hastalık ve zararlılara karşı ise koruma amaçlı ilaçlama yapmakta yarar vardır.

________________
Beklentisi olmadan yine de beklemekti bir çayın içine sığdırdıklarım;
Kimi zaman hayaller diye içtiğim,
Kimi zaman gerçekler diye yutkunamadığım...
imza
Alıntı ile Cevapla

Okunmamış 18 Aralık 2014, 18:16   #5
Durumu:
Çevrimdışı
PrensesCe
Ceren'in Annesi
PrensesCe - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Cok Asik
Üyelik tarihi: 29 Ekim 2014
Şehir: İstanbul
Yaş: 32
Mesajlar: 13.848
Konular: 7672
Beğenilen: 1848
Beğendiği: 2828
www.forumsevgisi.com
Standart Begonia yetiştiriciliği

BEGONİA YETİŞTİRİCİLİĞİ
Begonia: Begonya bitkisi dünyada pek çok bölgede ticari amaçlı yetiştirilen saksı bitkisidir. Begonyalar, Santo Domingo’lu botanik uzmanı Begon’dan ismini almıştır. Bu bitkiler; çiçeklerinin rengi, dokusu ve hacmindeki çok değişiklik gösteren yapıları ile saksı bitkisi olarak yetiştirilir.


Bazı türler, yanlızca yaprakları ve yapraklarının farklı özellikleri için yetiştirilir. Bunlar aynı zamanda en çok kullanılan parter bitkileridir. Türlerine göre güneşli veya gölgeli ortamlarda yetişirler. Dayanıklı yapısı ve rengini uzun süre korumasından dolayı pencere kenarlarında, bordürlerde ve makromelerde kullanılır.
Bazı türleri ise güzel desenli yaprakları ve değişik renkteki çiçekleri için yetiştirilirler. Bazı türlerinin çiçek renkleri çok değişiktir. Bazı türlerinin de çiçekleri kirli beyaz pembe olup estetik bir değeri yoktur.
Begonyanın ana vatanı Kuzeydoğu Hindistan’ın Assam Bölgesidir. Begonyaların aynı zamanda merkezi Asya’dan Güney Amerika’ya kadar yayılan 900 türü bulunmaktadır. Bunların 200’ü ticari amaçla kültüre alınmıştır.
Begonyanın bitkiler âlemindeki yeri aşağıda sıralanmıştır:
Alem : Plantae
Şube : Magnoliophyta
Sınıf : Magnoliopsida
Familya : Begoniaceae
Cins : Begonia
Türkçe Adı : Begonya
Begonya Çeşitleri:
Yumrulu Begonyalar (Begonia tuberosa): Yaprakları açık yeşil, hafif parçalı ve dişli, üst yüzü tüylüdür. Çiçekleri iri, yalınkat, yarı veya tam katmerli; çeşitli formlardadır. Beyazdan sarı, kırmızı ve pembeye kadar çeşitli renkleri olan bitkilerdir.
Yumru begonyalar 3-6 cm büyüklüğünde çiçeklere sahiptir. Yeşil ve mavi dışında her renkte çiçekleri vardır. Askı Begonyanın çiçekleri daha büyüktür. Buna daha çok Pendula (sarkık form) denir. 30 - 40 cm. sarkık sapları vardır.
Çiçekli Begonyalar (Begonia semperflorens): Daha çok dış mekân bitkisi ve evlerde balkonlarda saksı ve makromelerde kullanılan begonya türüdür. Yumru begonyaların aksine sürekli yeşil hâldedir. Devamlı ve kışın çiçek açan türleri vardır.
Pembe, kırmızı ve beyaz renkte çiçek açarlar. Çiçekleri yalınkat ve katmerlidir. Boyları 15 - 20 cm ve 30 - 40 cm arasında değişir. Bu tür Begonyaların gerek yaprak gerekse çiçek renkleri bakımından çok fazla çeşitleri bulunmaktadır. Bunlar F1 hibrit tohumları olarak adlandırılır. Ancak bunlar; pembe, kırmızı, krem ve beyaz renkli olanlarla yalın veya katmerli çiçekli olanların çaprazlanması sonucu elde edilmiştir.
Yaprak Begonyalar: Bu türler, sadece göz alıcı ve dekoratif yaprakları için yetiştirilirler. Genellikle boyları kısa, çiçekleri gösterişsizdir. Ancak uzun boy yapabilen çeşitleri de vardır.
Begonya Üretimi: Begonya türleri, farklı özelliklere sahip olduğu için üretimleri de türlere göre farklılık gösterir. Genel olarak çelik, tohum ve yumrularla üretilir.
Tohumla üretim: Yumru begonyalar ve çiçek begonyalar tohum ile üretilir. Çiçek Begonyaların nisan ayında çiçeklenmesi için aralık ve ocak aylarında tohum ekiminin yapılması gerekir. Hazırlanan tohum kasalarına tohumlar atılır. Begonya tohumları oldukça küçük olduğundan üzerleri kapatılmaz yalnız hafifçe bastırılır. Ancak son zamanlar kullanılan kaplama tohumlarının üzerleri kapatılabilir. Aynı zamanda bu tohumlar viyollare tek tek de ekilebilir. Çimlenme ortamının sıcaklığı 20 – 22°C olduğunda, tohumlar 14 – 20 gün içerisinde çimlenirler.
Fideler ekimden 5 – 7 hafta sonra 4 - 5 cm’ lik saksılara şaşırtılır. Daha sonra da 7 – 10 cm’ lik saksılara dikilir. Tohumdan çiçeklenmeye değin geçen süre 12 – 18 haftadır. Yumru Begonya tohumları, tohum kasalarına ocak ve şubat aylarında ekilir. Ortam sıcaklığı 18 – 20 °C olduğunda, tohumlar 10 – 15 gün içerisinde çimlenir. Fideler iki kere viyollere şaşırtıldıktan sonra 8 cm2’ lik küçük saksılara alınırlar. Ekimden 6 ay sonra çiçekli bitki elde edilir.
Çelikle üretim: Çiçek ve yaprak Begonyalar çelikle üretilir. Büyük yapraklı Rex Begonyalar, yaprak çelikleri ile üretilir. Yaprak çelikleri ile mayıs ve haziran aylarında yapılır. Bunun için olgun yaprakların alt yüzündeki ana damarlar, kesişme noktalarından keskin bir bıçakla çizilir. Daha sonra yaprak hacim olarak eşit miktarlarda turba ve kumun karışımından oluşan kompost veya perlite iyice temas edecek şekilde yatırılır. Temasın iyi olmasını sağlamak için yaprak üzerine çivi, sopa ya da küçük çakıl taşları serpilerek yara dokusu ile köklenme ortamının teması sağlanır.
Yumrularla üretim: Yumru Begonyalarda kullanılır. Yumru gövdeler çok yıllıktır ve gelişimine toprak altında devam eder. İlkbahar aylarında dikilen yumru Begonyalar gelişimlerini tamamladıktan sonra kışı toprak altında geçirirler. Yerlerinde bırakıldığında ertesi yıl tekrar sürgün vererek gelişirler.
Eğer bu yumrular yerlerinden alınarak saklanacaksa kuru perlit veya torf içinde 4-10 ºC' de kışın saklanır. Ertesi yıl tekrar dikilmek üzere bekletilir. Bekletilen yerlerinden alınan Begonya yumruları üzerlerinde gözleri tespit edildikten sonra geniş ağızlı saksılara gözler yukarı gelecek şekilde yerleştirilir.
Saksılara yerleştirilen yumruların üzeri hafif bir harç ile örtülür. Düzenli ve sürekli sulama ve bakım işlemleri yapılır. Bu işlemler sonucu 10-15 günde yeni yumrulardan sürgünler belirir. Daha sonra yapraklar oluşur ve yaklaşık 1 ayda yeni bitkimiz meydana gelir.

________________
Beklentisi olmadan yine de beklemekti bir çayın içine sığdırdıklarım;
Kimi zaman hayaller diye içtiğim,
Kimi zaman gerçekler diye yutkunamadığım...
imza
Alıntı ile Cevapla

Okunmamış 18 Aralık 2014, 18:20   #6
Durumu:
Çevrimdışı
PrensesCe
Ceren'in Annesi
PrensesCe - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Cok Asik
Üyelik tarihi: 29 Ekim 2014
Şehir: İstanbul
Yaş: 32
Mesajlar: 13.848
Konular: 7672
Beğenilen: 1848
Beğendiği: 2828
www.forumsevgisi.com
Standart

CALATHEA YETİŞTİRİCİLİĞİCalathea: Bu bitkinin ana vatanı Güney ve Orta Amerika, Batı Hindistan ve Brezilya’dır. Değişik form ve yapıdaki yaprakları, uzun ince yaprak sapları çok dekoratiftir.


Calathea bitkisinin famliyası şöyledir:
Alem : Plantae
Şube : Magnoliophyta
Sınıf : Liliopsida
Takım : Zingiberales
Familya : Marantaceae
Cins : Calathea
Tür : Calathea makoyana
Türkçe Adı : Kalatya
Calathelar gösterişli yaprakları için yetiştirilir. Yaprakları sanki iplikle örgülü gibi hassas yapılıdır.
Calathaelar aynı familyadan olan Maranthalara çok benzer. Bu yüzden de karıştırılabilirler. Fakat form olarak rahatlıkla ayırt edilebilirler. Maranthalar yere paralel ve sarkık formda, Calathaelar ise yere dik büyürler.
Calathealar evlerde, iş yerlerinde, bürolarda ve büyük çalılar ile ağaçların altındaki toprakta örtü materyali olarak kullanılırlar.
Calathealar doğrudan gelen güneş ışığından hoşlanmazlar. Bunun için de öğle güneşine maruz kalmayan yarı gölge ve gölge yerlerde tercihen kuzeye bakan pencerelerde yetiştirilmelidir.
Calathea Çeşitleri:
Calathea makoyana: Yaprakları uzun, geniş, küt veya hafif sivri uçludur. Yaprakların uç kısmı zeytin yeşili veya krem renktedir. Kahverengi yeşil orta damarın her iki yanı, oval veya armut şeklinde lekelidir.
Calathea ornata: Koyu yeşil yaprakları, pembe veya krem renginde çizgilidir. Yaprakların alt kısımları koyu erguvan kırmızısıdır. 45 cm boy yapabilir.
Calathea backemiana: 20- 25 cm boyundadır. Yaprakları gümüşi renkli ve koyu yeşil beneklidir. Yumrulu köke sahiptir.
Calathea lindeniana: Yaprakları koyu yeşil renkli, zümrüt yeşili parçalıdır. Yaprakların alt kısımları kestane renklidir. 30 cm boy yapar.
Calathea picturata: Koyu yeşil yapraklı, yaprakların üzeri gümüşi parçalıdır. Yaprakların alt kısmı kestane renklidir. Daha uzun boy yapar. Boy uzunluğu 30 - 40 cm’ dir.
Calathea zebrina: 45 cm boyunda, yeşil renkli yapraklı, koyu erguvan renkli çizgilidir. Yaprakların alt kısımları erguvan renklidir. Küçük, beyaz, gösterişsiz çiçeklere sahiptir ve yaprakları için yetiştirilir.
Calathea triostar: Koyu yeşil yapraklı, yaprakların üzeri beyaz parçalıdır. Yaprakların alt kısmı erguvan kırmızı renklidir. Yaprak sapları uzundur.
Calathea Üretimi: Üretim şekilleri vegatatif ve generatif olmak üzere iki çeşittir.
- Generatif üretim: Tohumla yapılan üretimdir. Calathea tohumlarının seralarda yer yataklarına veya toprak kaplara atılarak yapılan üretim olumlu sonuç vermiştir. Ancak çok fazla uygulanan bir yöntem değildir. Bunun sebebi de çiçeklerinin küçük ve gösterişsiz olmasıdır.
- Vegatatif üretim: Ayırma ve daldırma yöntemi olarak iki şekilde uygulanır:
- Ayırma ile üretim: En çok uygulanan yöntemdir. Ayırma işlemi haziran ayı içerisinde yapılır. Anaç bitki alınır. Saksılar ters çevrilerek kesici bir aletle kök parçalara ayrılır. Alınan her parçanın köklü olmasına dikkat edilir. Anaç bitkinin büyüklüğüne göre birden fazla köklü bitki elde edilir. Ayırma işleminden sonra anaç bitkinin tekrar dikilmesi unutulmamalıdır. Ayrılan her köklü bitki parçası, kök gelişiminin hızlı olması için küçük saksılara dikilir. Bitkilere can suyu verilerek 20- 25 0C ve yüksek nispi rutubetli yerlere konulur.
- Daldırma ile üretim: Bazı Calathea çeşitleri genç sürgünler meydana getirir. Bu genç sürgünlerin daldırılmaları ile üretilir. Köklenen sürgünler ayrılıp ortama dikilirler. Burada dikkat edilecek konu 20- 25 0C ısıda ve yüksek nem içeren ortamda bulundurulmasıdır. Ancak çok fazla uygulanan bir yöntem değildir.

________________
Beklentisi olmadan yine de beklemekti bir çayın içine sığdırdıklarım;
Kimi zaman hayaller diye içtiğim,
Kimi zaman gerçekler diye yutkunamadığım...
imza
Alıntı ile Cevapla
Yeni Konu aç  Cevapla

Etiketler
anthurium, asparagus (kuşkonmaz), bahcecilik, bahçecilik ders notları, begonia, calathea, ders, notlari, peyzaj nedir peyzahın amacı ve sınıfları, peyzaj planlama aşamaları

Seçenekler
Stil


Saat: 09:36

Forum Yasal Uyarı
vBulletin® ile Oluşturuldu
Copyright © 2016 vBulletin Solutions, Inc. All rights reserved.

ForumSevgisi.Com Her Hakkı Saklıdır
Tema Tasarım:
Kronik Depresif


Sitemiz bir 'paylaşım' sitesidir. Bu yüzden sitemize kayıt olan herkes kontrol edilmeksizin mesaj/konu/resim paylaşabiliyorlar. Bu sebepten ötürü, sitemizdeki mesaj ya da konulardan doğabilecek yasal sorumluluklar o yazıyı paylaşan kullanıcıya aittir ve iletişim adresine mail atıldığı taktirde mesaj ya da konu en fazla 48 saat içerisinde silinecektir.

ankara escort bayan, ankara escort, izmir escort ankara escort, ankara escort bayan, eryaman escort, pendik escort, antalya escort,